آتش‌سوزی در یک مرکز تجاری در غرب شهر کابل |
آتش‌سوزی در یک مرکز تجاری در غرب شهر کابل

بازتاب خبرهای 2 دلو 1398

Image Title
۲ / دلو ۱۳۹۸

آتش‌سوزی در یک مرکز تجاری در غرب شهر کابل

گزارش‌ها حاکی از آتش گرفتن یک مرکز تجاری در ناحیه هجدهم، در غرب شهر کابل است.

پولیس کابل با تأیید این آتش سوزی، محل آن را “مارکت حکمت” در منطقه “قلعه نو” در ناحیه هجدهم در غرب این شهر عنوان کرده است.

kabul

فردوس فرامرز، سخنگوی پولیس کابل تأکید کرده که نیروهای آتش‌نشانی برای مهار این آتش‌سوزی به محل حادثه رسیده‌ و عملیات جریان دارد.

دلیل این آتش‌سوزی تاکنون مشخص نشده است.

۲ / دلو ۱۳۹۸

دیدار روسای جمهور افغانستان و امریکا در حاشیه مجمع جهانی اقتصاد

روسای جمهور افغانستان و امریکا در حاشیه مجمع جهانی اقتصاد در شهر داووس سوییس دیدار و گفتگو کرده‌اند.

این دیدار امروز چهارشنبه(۲ دلو) صورت گرفته است.

صدیق صدیقی، سخنگوی رییس‌جمهور با بیان این خبر در توییتر خود نوشته است: “رئیس‌جمهور غنی در حاشیه مجمع جهانی اقتصاد در داووس با رئیس جمهور ترامپ دیدار کرد”.

ghani trump

به نوشته وی، هر دو رئیس جمهور در این دیدار، در مورد وضعیت افغانستان، صلح و امنیت، وضعیت منطقه و هم‌چنین موضوعاتی که در آخرین جلسه خود در بگرام داشتند، صحبت کردند.

این در حالی است که پیش از این دیدار، رییس‌جمهور امریکا با نخست‌وزیر پاکستان نیز دیدار و به خصوص در مورد تحولات افغانستان و روند صلح در کشور، دیدار و گفتگو کرده بودند.

۲ / دلو ۱۳۹۸

لیو جیان به عنوان نماینده ویژه چین در امور افغانستان تعیین شد

بر اساس گزارش‌ها دولت چین “لیو جیان” را به عنوان نماینده ویژه این کشور در امور افغانستان تعیین کرده است.

رسانه ها امروز چهارشنبه(۲دلو) گزارش داده که دولت چین “لیو جیان” را به عنوان نماینده‌ ویژه‌اش در افغانستان تعیین کرده است.

china1

 وزارت خارجه‌ چین در این مورد گفته است که “لیو جیان” پیش از این به عنوان سفیر این کشور در افغانستان، مالزی، پاکستان و چند کشور دیگر کار کرده است.

پیش از این “دینگ شیجون” به عنوان نماینده چین در امور افغانستان و پاکستان کار می‌کرد.

۲ / دلو ۱۳۹۸

سیما سمر: عده‌ای منافع‌شان را در تداوم جنگ می‌بینند!

وزیر دولت در امور حقوق بشر می گوید که اکثر مردم افغانستان صلح می‌خواهند، اما عده‌ای که منافع شان را در تداوم جنگ و ضعف قانون می‌بینند، از این خواست جمعی مردم نگران هستند.

خانم سیما سمر امروز چهارشنبه(۲دلو) در نشست خبری سروی بازتاب دیگاه مردم در روند صلح گفت: “صلح به معنای قطع جنگ نیست، بلکه زندگی در سایه عدالت اجتماعی است که در آن حقوق انسانی افراد رعایت شده و تبعیض وجود نداشته باشد.”

وی خاطرنشان کرد که از بین بردن فقر و توجه به رشد اقتصادی، تامین عدالت و رسیدگی به حقوق قربانیان جنگ، فراهم آوری آموزش با کیفیت و فراهم آوری زمینه کار برای افراد جذب شده در روند صلح، از شرایط اساسی رسیدن به صلح است.

sima samar

وزیر دولت در امور حقوق بشر تاکید کرد، تا زمانی که این امور فراهم نشود و به خصوص به درد و رنج قربانیان جنگ رسیدگی نگردد، به صلح نخواهیم رسید.

وی ادامه داد: “صلح بدون عدالت به هیچ صورت پایدار نیست. اگر به رنج مردم که قربانی این جنگ بوده، رسیدگی صورت نگیرد، به صلح نمی‌رسیم.”

خانم سمر خاطرنشان کرد: “صلح از طرف یک تعداد افراد مشخص بحث می شود و نظر آنان، این است که عدالت ما را به چالش می کشاند و طالبان حاضر نمی شود به میز مذاکره بیاید.”

وی گفت که خواست مردم افغانستان در “گزارش صدای مردم برای تامین عدالت” که از سوی کمیسیون حقوق بشر ترتیب شده، این است که افراد مشهور در جرایم جنگی و جرایم ضد بشری نباید در قدرت باشند.

به گفته وزیر دولت در امور حقوق بش، هر قدر جنگ تداوم یابد، بار تامین عدالت در افغانستان سنگین تر می شود.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که هم اکنون گفتگوهای صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان در دوحه جریان دارد. پیش از این نیز کمیسیون حقوق بشر بارها بر سهم گیری قربانیان جنگ در روند صلح تاکید کرده است.

۲ / دلو ۱۳۹۸

گفتگوی عبدالله با شارژدافر سفارت امریکا درباره انتخابات و تلاش‌ها برای صلح

ریاست اجرایی حکومت اعلام کرده است که عبدالله عبدالله با “راس ویلسن”، شارژدافیر و سرپرست جدید سفارت امریکا در کابل درباره‌ انتخابات ریاست جمهوری،‌ رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، تلاش‌ها برای صلح و رسیدگی به بی‌جاشدگان داخلی در فصل سرما گفتگو کرده است.

در یک خبرنامه ریاست اجرایی حکومت در این مورد آمده است که عبدالله عبدالله بعد از ظهر امروز چهارشنبه(۲دلو) با راس ویلسن  دیدار تعارفی کرده است.

بر اساس این خبرنامه، عبدالله در این دیدار ضمن تبریک وظیفه جدید به ویلسن، برای او در اجرای این مسوولیت‌ آروزی موفقیت کرده است.

abdullah

در این دیدار دو طرف درباره‌ انتخابات ریاست جمهوری،‌ رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، تلاش‌ها برای صلح و همچنان رسیدگی به بی‌جاشدگان داخلی در فصل سرما گفتگو کرده و بر اصل شفافیت در انتخابات تاکید کردند.

در این دیدار دو طرف همچنان صلح پایدار را از آرزوهای مردم افغانستان دانستند.

راس ویلسن که به تاریخ ۲۸ جدی به حیث شارژدافر و سرپرست سفارت امریکا وارد کابل شده، تاکید کرده که اولویت‌های کاری‌اش انتخابات و روند صلح افغانستان است.

او پیش از این با رییس‌جمهور غنی نیز دیدار کرده است.