وزارت خارجه خواهان توضیح ایران در مورد احتمال هدف قراردادن برخی نقاط افغانستان شد |
وزارت خارجه خواهان توضیح ایران در مورد احتمال هدف قراردادن برخی نقاط افغانستان شد

بازتاب خبرهای 25 جدی 1398

Image Title
۲۵ / جدی ۱۳۹۸

وزارت خارجه خواهان توضیح ایران در مورد احتمال هدف قراردادن برخی نقاط افغانستان شد

وزارت خارجه افغانستان از سفیر ایران در مورد اظهارات فرمانده نیروهای نظامی و برخی مقامات این کشور در مورد احتمال هدف قراردادن برخی نقاط در افغانستان وضاحت خواسته است.

وزارت خارجه با نشر یک خبرنامه گفته است که ادریس زمان، سرپرست این وزارت امروز چهارشنبه(۲۵جدی) در دیدار با بهادر امینیان، سفیر ایران در کابل، در مورد اظهارات برخی مقامات ایرانی به شمول فرمانده نیروهای نظامی آن کشور در مورد احتمال هدف قراردادن برخی نقاط در افغانستان، در صورت حمله ایالات متحده بر ایران وضاحت خواسته است.

iran1

در این خبرنامه آمده است که سفیر ایران در این دیدار با اشاره به روابط حسنه میان دو کشور،  گفته است که موقف اساسی، رسمی و همیشگی ایران احترام کامل به تمامیت ارضی و حاکمیت ملی افغانستان است.

امینیان تاکید کرده که هرگونه اظهارات دیگر هیچ جایگاهی در سیاست و پالیسی ایران در قبال افغانستان ندارد.

سفیر ایران خاطرنشان کرده که برخی رسانه ها بخش هایی از اظهارات مقامات دولت ایران را به نحوی انعکاس می دهند که در مخالفت کامل با روحیه اظهارات ارایه شده است.

در این در حالی است که پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران توسط امریکا، سپاه پاسداران ایران پس از حمله به پایگاه نظامی امریکا در عراق هشدار داده بود: “به دولت‌های متحد آمریکا که پایگاه‌های خود را در اختیار ارتش تروریستی این کشور قرار داده‌اند، اخطار داده می‌شود؛ هر سرزمینی به هر ترتیب مبدأ اقدامات خصمانه و تجاوزگرانه علیه جمهوری اسلامی ایران قرار گیرد، هدف قرار خواهد گرفت.”

۲۵ / جدی ۱۳۹۸

کمیته ارشد هماهنگی در امور صلح ایجاد شد

مسوولان در وزارت دولت در امور صلح می گویند، “کمیته ارشد هماهنگی در امور صلح”، بر اساس حکم رئیس جمهور ایجاد شده است.

ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح امروز چهارشنبه(۲۵جدی) در یک پیام ویدیویی به ‌رسانه‌ها گفته است: “این کمیته که ریاست آن ‌را وزیر دولت در امور صلح به‌ عهده دارد، در راستای ایجاد هماهنگی بین این وزارت و چهارده نهاد دولتی ذیدخل دیگر فعالیت می‌کند، تا تصمیم‌گیری پیرامون موارد مختلف پروسه صلح در یک انسجام انجام شود”.

انوری افزوده است: “کمیته ارشد هماهنگی در امور صلح” گزارش کاری‌اش را به‌شخص رئیس جمهور ارائه خواهد کرد.

najia anwari

به گفته سخنگوی وزارت دولت در امور صلح، دفتر شورای امنیت ملی، ریاست عمومی اداره‌ امور ریاست‌جمهوری، اداره‌ ارگان‌های محلی و وزارت‌های امور خارجه، زراعت، آبیاری و مالداری، انرژی و آب، امور سرحدات و قبایل، ارشاد، حج و اوقاف و و وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان و نیز معینیت پالیسی وزارت مالیه، جمعیت افغانی سره‌میاشت، ریاست‌های عمومی محابس و توقیف‌خانه‌ وزارت امور داخله‌ و ریاست عمومی رادیو تلویزیون ملی عضویت این کمیته را دارا اند.

ناجیه انوری تاکید کرده که دبیرخانه‌ کمیته‌ ارشد هماهنگی در امور صلح در این وزارت می‌باشد و مأموریت‌اش هماهنگی در تصمیم‌گیری روی ابعاد مختلف روند صلح است.  دبیرخانه هر دو هفته یک بار جلسه‌ هماهنگی میان نهادهای عضو را برگزار می‌کند.

این در حالی‌ است که تاکنون گفتگوهای صلح افغانستان به نتایج ملموسی نرسیده است. علی رغم وجود شورای عالی صلح و ایجاد وزارت دولت در امور صلح، گروه طالبان از گفتگو‌های مستقیم با حکومت خودداری کرده است.

۲۵ / جدی ۱۳۹۸

اندرابی: سطح جرایم در شهر کابل کاهش چشمگیر یافته است

سرپرست وزارت داخله می گوید که طرح جدید امنیتی این وزارت نتایج مطلوبی داشته و سطح جرایم را در شهر کابل به گونه چشم گیر کاهش یافته است.

مسعود اندرابی امروز چهارشنبه(۲۵جدی) در نشستی در وزارت داخله کارکرد یک هفته پسین تیم‌های سیار امنیتی را در سطح ولایت کابل، در قالب طرح جدید امنیتی این وزارت مثبت خوانده و گفت، این روند توانسته است نتایج مطلوبی داشته و سطح جرایم را در شهر کابل به گونه چشمگیر کاهش دهد.

andarabi

سرپرست وزارت داخله همچنان به مسولین امنیتی شهر کابل هدایت داده است تا هسته و محلات جرمی مجرمین را شناسایی و در راستای بازداشت آنان اقدام فوری کنند.

اندرابی همچنان تاکید کرده، تیم های گزمه شهری به هدف کاهش و جلوگیری از جرایم در شهر کابل، مقطعی نه؛ بلکه به صورت دوامدار است.

این در حالی است وزارت داخله پس از افزایش جرایم جنایی، سرقت و رهگیری در شهر کابل، به تاریخ ۱۸ جدی اعلام کرد که عملیات وسیعی را برای بازداشت چپاولگران و سارقین در این شهر، افزون بر نیروهای حوزه های امنیتی، با نزدیک به یک هزار نیروی پولیس داخل قرارگاه وزارت و ٣٠٠ عراده واسطه نقلیه آغاز کرده است.

۲۵ / جدی ۱۳۹۸

دو سارق در کابل بازداشت شدند

وزارت داخله اعلام کرده است که دو سارق را پس از سرقت موبایل و دستکول یک دختر خانم در کابل بازداشت کرده است.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله امروز چهارشنبه(۲۵جدی) با بیان این خبر گفته است که “لحظاتی قبل دو تن از چپاولگران در مربوطات حوزه سوم شهر کابل بازداشت شده اند”.

prison

رحیمی افزوده است، افراد بازداشت شده نخست موبایل و دستکول یک دختر خانم را در ساحه پل سرخ دزدی و پس از آن فرار کرده که توسط پولیس لباس شخصی بازداشت شده اند.

سخنگوی وزارت داخله تاکید کرده است: “به اساس معلومات ما ۷۰ درصد چپاولگران بازداشت شده، زیر سن و متعلمین می باشند.”

۲۵ / جدی ۱۳۹۸

عبدالله: آلمان از متحدان نزدیک افغانستان است

ریاست اجرایی حکومت در خبرنامه‌ای گفته است که آلمان و افغانستان به همکاری‌های نزدیک خود ادامه می‌دهند.

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت امروز چهارشنبه(۲۵ جدی) در قصر سپیدار با “نیلس آنن” وزیر دولت در امور خارجی دولت فدرال آلمان ملاقات کرده است.

در این دیدار، عبدالله عبدالله از کمک‌ها و حضور همیشگی آلمان در افغانستان قدردانی کرده و آلمان را از دوستان و متحدان نزدیک افغانستان برشمرده است.

Abdullah1

وی روابط میان مردم و حکومت‌های دو کشور را نیک و حسنه عنوان کرده است.

 نیلس آنن نیز در صحبت‌های خود افغانستان را از دوستان نزدیک آلمان خوانده و از ادامه‌ کمک‌ها و همکاری‌های کشورش برای افغانستان اطمینان داده است.

قصر سپیدار افزوده است که در این دیدار، دو طرف درباره همکاری‌های دوجانبه، تلاش‌ها برای دست‌یافتن به صلح و نقش آلمان در این راستا، روابط منطقه‌ای افغانستان بعد از تحولات اخیر و انتخابات ریاست جمهوری بحث و تبادل نظر کرده‌اند.