در بازار محصولات مراقبت از پوست فراوانی وجود دارد، اما شاید راز داشتن پوست خوب، در رژیم غذایی شما نهفته باشد!

بسیاری از مواد غذایی مفید برای پوست حاویِ موارد زیر هستند:

– اسیدهای چرب امگا۳

– اسیدهای چرب امگا۶

– ویتامین E

– آنتی‌اکسیدان

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که این مواد مغذی و برخی دیگر از ترکیبات می‌توانند به بهبود پوست کمک کنند. نوشیدن آب کافی نیز برای سلامت پوست و باقی بدن اهمیت زیادی دارد.

هرچند محصولات بهداشتی می‌توانند به درمان اختلالات پوستی کمک کنند، اما برنامه‌ی غذایی نقش مستقیمی در تغذیه‌ی پوست و سالم ماندن آن دارد.

۱. ماهی‌های چرب

ماهی‌های چرب مانند ساردین و سالمون، منبع عالی امگا۳ هستند و بنابراین نقش مثبتی در سلامت پوست ایفا می‌کنند. نویسندگان مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۶ پی بردند که شواهد کافی مبنی بر تاثیر مثبت اسیدهای چرب بر کاهش خطر ابتلا به سرطان پوستِ غیر ملانوم وجود دارد.

محققان بر این باورند که این اسیدهای چرب، آسیب ناشی از اشعه‌ی UV خورشید را کاهش می‌دهند.

به علاوه، ماهی‌های چرب ویتامین E هم دارند. این ویتامین از پوست در برابر التهاب و رادیکال‌های آزاد محاظفت می‌کند.

۲. چهارمغز

مغزیات، همان فواید ماهی‌های چرب را دارند. به همین دلیل، یک افزودنی فوق‌العاده‌ برای برنامه‌ی غذایی محسوب می‌شوند.

مطابق با مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۲، چهارمغز در میان غنی‌ترین منابع امگا۳ و امگا۶  قرار دارد.

۳. بادام

بادام غنی از اسیدهای چربِ غیراشباع است که منبع خوبی از ویتامین E محسوب می‌شوند. بسیاری از دانه‌ها منبع غنی آنتی‌اکسیدان و اسیدهای چرب غیراشباع هستند که می‌توانند به بهبود سلامت پوست کمک کنند.

۴. تخمه آفتابگردان

دانه‌های آفتابگردان نیز منبع غنی اسیدهای چرب هستند. مطابق با وزارت کشاورزی ایالات متحده، تخمه آفتابگردان حاوی مقادیر مناسبی از روی و ویتامین E است که هر دو به محافظت از سلول‌های پوست کمک می‌کنند.

۵. تخم کتان

تخم کتان مقدار فراوانی از نوعی امگا۳ به نام اسید آلفا لینولنیک دارد. برای استفاده از مزایای این دانه‌های قدرتمند می‌توانید آنها را به روی سالادها بپاشید.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۱ نشان داد شرکت‌کنندگان خانم که پوست حساسی داشتند و به مدت ۱۲ هفته مکمل روغن تخم کتان خوردند، موارد زیر را تجربه کردند:

– کاهش حساسیت پوست

– کاهش خشکی

– کاهش پوسته پوسته شدن

– افزایش رطوبت و نرمی پوست

۶. سویا

دانه‌های سویا حاوی ترکیباتی به نام ایزوفلاوون‌ هستند که نقش بسیار موثری در محافظت از پوست، به خصوص پوست‌ خانم‌ها دارد.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد پوستِ زنان میان‌سال شرکت‌کننده که سویا مصرف می‌کردند، چین و چروک کم‌تری دارد و انعطاف‌پذیرتر است.

۷. آووکادو

آووکادو سرشار از اسیدهای چرب و ویتامین E است. چربی‌های موجود در آووکادو چربی‌های ضروری هستند که بدن انسان به آنها نیاز دارد اما خود قادر به تولیدشان نیست.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۳ نشان داد که این ماده‌ی خوراکی دارای ترکیباتی به نام لوتئین و زآگزانتین است که به محافظت از پوست در برابر اشعه‌ی UV و آسیب‌های نور خورشید کمک می‌کند.

 ۸. روغن زیتون

نتایج مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۲ نشان می‌دهد که رژیم غذایی حاوی روغن زیتون، روند پیری پوست ناشی از اشعه‌ی آفتاب را کند می‌کند. بنا به گفته‌ی محققان، این تاثیر به دلیل وجود اسیدهای چرب و ترکیبات دیگری مثل اسکوآلن در روغن زیتون است.

۹. چای سبز

چای سبز یک دمنوش سالم و انرژی‌بخش است و با ترکیبات خاصی که دارد به سلامتی پوست نیز کمک می‌کند.

مطابق با نویسندگان یک مطالعه در سال ۲۰۱۱، این چای سرشار از آنتی‌اکسیدانی به نام کاتچین است که جریان خون را به پوست افزایش می‌دهد. و افزایش جریان خون تضمین می‌کند که سلول‌های پوستی اکسیژن و مواد مغذی را به میزان کافی دریافت می‌کنند. شرکت‌کنندگان در این مطالعه که ۱۲ هفته مرتبا چای سبز نوشیدند، بهبود انعطاف‌پذیری، کاهش خشکی، رطوبت بیشتر و تراکم بهتر پوست را تجربه کردند.

۱۰. شکلات تلخ

شکلات حاوی کاکائوی زیاد نیز می‌تواند به سلامت پوست کمک کند.

مطالعه‌ای در سال در سال ۲۰۱۴ نشان داد که شکلات تلخ سرشار از آنتی‌اکسیدان و مواد معدنی است که اثری ضدالتهابی بر پوست دارند. بر اساس این مطالعه، شکلات تلخ در پیشگیری و درمان اختلالات پوستی مانند آکنه نقش مثبتی دارد.

۱۱. آب

آب از عملکرد همه‌ی سیستم‌های بدن حمایت می‌کند و برای پوست از جنبه‌های مختلف مفید است. به عنوان مثال، هیدراته بودن بدن، مانعِ آسیب دیدن سلول‌های پوست در اثر فاکتورهای محیطی می‌شود. به علاوه، هیدراته بودن سبب می‌شود که سلول‌های پوستی مواد مغذی را راحت‌تر جذب و سموم را دفع کنند.

نوشیدن آب یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای حفظ و بهبود سلامت پوست است.

۱۲. کاروتن و بتاکاروتن

این آنتی‌اکسیدان‌ها فواید زیادی برای سلامتی دارند از جمله این‌که از پوست در برابر آسیب نور خورشید و رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند. برخی از مواد خوراکی حاوی این آنتی‌اکسیدان‌ها عبارتند از: انبه، زردک، مرچ دلمه‌ای، پالک

کلام آخر

هرچند برخی از مواد غذایی برای پوست بسیار مفید هستند، اما هرگز حفظ تعادل را فراموش نکنید.

داشتن یک رژیم غذایی حاوی مواد مغذی و آنتی‌اکسیدان‌ها، به بدن کمک می‌کند که به شیوه‌های مختلف از سلامت پوست حمایت کند.