دانشگاه امریکایی افغانستان به فعالیت خود ادامه می‌ دهد |
دانشگاه امریکایی افغانستان به فعالیت خود ادامه می‌ دهد

بازتاب خبرهای 15 جدی 1398

Image Title
۱۵ / جدی ۱۳۹۸

دانشگاه امریکایی افغانستان به فعالیت خود ادامه می‌ دهد

رییس اجرایی حکومت در دیدار با رییس دانشگاه امریکایی افغانستان وعده داده است که برای حمایت از فعالیت‌های این دانشگاه آماده هر نوع همکاری است.

ریاست اجرایی حکومت در یک خبرنامه گفته است که عبدالله عبدالله بعد از ظهر امروز یک‌شنبه(۱۵جدی) با دیوید سدنی، رییس دانشگاه امریکایی افغانستان دیدار کرده است.

عبدالله در این دیدار ضمن قدردانی از از فعالیت‌های دانشگاه امریکایی افغانستان در عرصه‌ تحصیلات عالی، وعده داده است که برای حمایت از فعالیت‌های این دانشگاه، آماده هر نوع همکاری می‌باشد.

abdullah abdullah

از سویی هم رییس دانشگاه امریکایی افغانستان تاکید کرده که این دانشگاه به فعالیت خود در افغانستان ادامه می‌دهد.

او همچنان خاطرنشان کرده که تلاش‌ها برای جلب کمک‌های مالی بیش‌تر برای این دانشگاه ادامه دارد.

این در حالی است که پیش از این شبکه سی‌ان‌ان امریکا گزارش داده بود که در صورت قطع بودجه از سوی دولت امریکا، احتمال دارد سال آینده دانشگاه امریکایی افغانستان تعطیل شود.

۱۵ / جدی ۱۳۹۸

کشته شدن یک جوان در غرب کابل/ وزارت داخله: عاملین جنایت بازداشت می شوند

وزارت داخله در واکنش به کشته شدن یک جوان در غرب کابل اعلام کرده که عاملین این جنایت به زودی بازداشت می شوند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله در این مورد گفته است: “به شهادت رسیدن جوان عزیز ما «علی سینا» توسط سارقین سیاه دل، باعث تاثر عمیق ما نیز قرار گرفته است.”

رحیمی تاکید کرده که  پولیس به شکل جدی این قضیه را تحت بررسی دارد و به زودترین فرصت، عاملین را آن بازداشت و به پنجه قانون‌ می سپارد.

به گفته وی، اقدامات مسوولین امنیتی کابل در بخش مبارزه با جرایم جنایی به گونه جدی جریان دارد.

ALI SINA

این در حالی است که شب گذشته علی ‌سینا، جوانی که ۲۲ سن داشته و دانشجوی دانشگاه امریکایی افغانستان بود، از سوی دزدان مسلح در مربوطات حوزه‌ی سیزدهم امنیتی شهر کابل زخمی و پس از آن در شفاخانه جان باخت.

کشته شدن این جوان توسط دزدان مسلح در کابل با واکنش هایی نیز در فضای مجازی همراه شده است.

عبدالعلی محمدی، مشاور پیشین رییس جمهور غنی و استاد دانشگاه در صفحه فیس بوک اش خطاب به خوشحال سعادت، معین ارشد امنیتی وزارت داخله نگاشته است: “به این جوان فیلمی بگویید، دود را رها کن، دزد را بچسب که شهر به وحشتکده مبدل شده است؛ هر لحظه جان و مال مردم با خطر نابودی روبروست، وظیفه تو جلوگیری از دزد است، نه جلوگیری از دود!”

۱۵ / جدی ۱۳۹۸

بازداشت بیش از یک هزار و 280 تن به اتهام قاچاق مواد مخدر در سال 2019 در افغانستان

مرکزعدلی و قضایی مبارزه با مواد مخدر می گوید، در سال ۲۰۱۹ میلادی، ۱ هزار و ۲۸۷ تن به اتهام دست داشتن در یک هزار و ۸۱ قضیه قاچاق مواد مخدر در سراسر افغانستان بازداشت شده اند.

خالد موحد، سخنگوی مرکز عدلی و قضایی مبارزه با مسکرات و مواد مخدر امروز یک‌شنبه(۱۵جدی) در یک نشست خبری در کابل گفت: پرونده های این متهمین به قاچاق مواد مخدر به هدف تعقیب عدلی و قضایی، به این مرکز رسیده است.

موحد افزود، در میان بازداشت شدگان، ۳۷ زن و سه شهروند ایرانی نیز قرار دارند که مدیریت تدقیق، بررسی و لابراتور مرکز عدلی و قضایی، به هر یک از این قضیه ها حداکثر در ۷۲ ساعت رسیدگی کرده و به منظور تحقیقات بیشتر به ریاست دادستانی اختصاصی مرکز عدلی و قضایی مبارزه علیه مسکرات و مواد مخدر فرستاده است.

khalid moahid

او خاطرنشان کرد، از جمع بازداشت شدگان، ۲۰۵ تن به شمول ۱۳زن، افرادی بودند که قصد داشتند بسته های هرویین را در بطن و بکس ها از فرودگاه بین المللی حامد کرزی به مقصد هندوستان و امارات متحده عربی انتقال دهند.

به گفته موحد، به اساس پیشنهاد ریاست دادستانی اختصاصی و حکم دادگاه ابتدایی، ۳۱۳ واسطه نقلیه، ۳۷ موترسایکل، ۱ هزار و ۵۹۲ تلفن همراه و ۱۰۵ اسلحه مختلف که از قاچاقچیان به دست آمده بود، مصادره شده و نیز ۶ میلیون و ۹۹ هزار و ۳۱۱ افغانی و مبلغ ۳۲ هزار و ۶۳۴  دالر امریکایی از نزد این افراد تحویل بانک مرکزی شده است.

سخنگوی مرکز عدالی و قضایی مبارزه با مسکرات و مواد مخدر اضافه کرد، در جریان سال ۱۳۹۸ از جانب دادگاه ابتدایی مبارزه علیه مسکرات و مواد مخدر، ۱ هزار و ۷۷۱ تن به شمول ۳۷ زن، ۱ شهروند خارجی و ۸۴ کارمند دولتی در پیوند به ۱ هزار و ۷۷ قضیه، از ۳ ماه الی ۳۰ سال زندان، محکوم به مجازات شده اند.

موحد ادامه داد که پولیس مبارزه با مواد مخدر در پیوند به این قضایای  قاچاق مواد مخدر، بیش از ۲ هزار و ۴۴۹ کیلوگرام هرویین، بیش از ۱ هزار و ۴۲۱ کیلوگرام مورفین، بیش از ۳۰ هزار و ۷۳۷ کیلوگرام تریاک، بیشتر از ۱۰۶ هزار و ۷۸۰ کیلوگرام چرس، بیش از ۱ هزار و ۱۶۵ کیلوگرام مت امفتامین، بیش از ۱۷ کیلوگرام تابلیت “ک” و هزاران لیتر تیزاب، مواد کیمیایی مایع و مشروبات الکلی را ضبط کرده است.

۱۵ / جدی ۱۳۹۸

بازداشت یک زن و مرد در پیوند به ربودن یک کودک در کابل

وزارت داخله می گوید که یک زن و مرد در پیوند به ربودن یک کودک در کابل بازداشت شده اند.

نصرت رحیمی، سخنگوی این وزارت با بیان این خبر گفته است، یک کودک که چندی قبل از ساحه “جنگلک” در حوزه هفتم شهر کابل ربوده شده بود؛ از چنگ آدم ربایان آزاد شد.

photo_2020-01-05_15-28-19

رحیمی افزوده است، پس از ربایش یک کودک از ساحه جنگلک در حوزه هفتم شهر کابل، پولیس وارد عمل شد.

سخنگوی وزارت داخله تاکید کرده که پس از آن، نیروهای پولیس در دو عملیات جداگانه کودک ربوده شده را با سلامتی تمام به دست آورده و به خانواده او، تسلیم کرده است.

به گفته وی، در پیوند به این ربایش، یک مرد و زن بازداشت شدند.

photo_2020-01-05_14-59-05

۱۵ / جدی ۱۳۹۸

کشته و زخمی شدن 18 شورشی طالب و 3 نیروی امنیتی در فاریاب

مقام های امنیتی در ولایت فاریاب می گویند که در درگیری میان طالبان و نیروهای امنیتی، ۱۸ شورشی طالب و ۳ نیروی امنیتی کشته و زخمی شده اند.

دفتر مطبوعاتی فرماندهی پولیس فاریاب با نشر یک خبرنامه گفته است: “حوالی ساعت ۲ بامداد امروز یک‌شنبه(۱۵جدی) نیروهای امنیتی و طالبان در ساحه مرکزی ولسوالی گرزیوان باهم درگیر شدند”.

gariswan

در این خبرنامه آمده است که در این درگیری، ۷ شورشی طالب کشته و ۱۱ تن دیگر به شمول یک فرمانده آنان به نام ملا حشمت الله زخمی شده اند.

به گفته پولیس فاریاب، در این درگیری یک تن از نیروهای امنیتی کشته و دو تن دیگر زخمی شده اند.