طالبان لیست ۵ هزار زندانی را برای آزادی به امریکا داده است |
طالبان لیست ۵ هزار زندانی را برای آزادی به امریکا داده است

بازتاب خبرهای 9 جدی 1398

Image Title
۹ / جدی ۱۳۹۸

طالبان لیست ۵ هزار زندانی را برای آزادی به امریکا داده است

هزاران زندانی طالبان که در افغانستان زندانی هستند، توافق صلح بین ایالات متحده و طالبان را به عنوان تکتی اصلی برای آزادی خود می دانند.

به گزارش اسوشیتدپرس که امروز، دوشنبه(۹ جدی) به نشر رسیده است، زندانیان طالبان می دانند که آزادی آن ها ستون اصلی هر توافق نامه ای است که به جنگ ۱۸ ساله افغانستان، طولانی ترین درگیری نظامی واشنگتن پایان می دهد.

بر اساس این ‌گزارش، یکی از مقام های طالبان گفته است که لیستی از حدود ۵۰۰۰ زندانی طالبان به آمریکایی ها داده شده و آزادی آن ها در توافق نامه مورد بحث نوشته شده است.

taliban 2

این مقام طالبان که نخواست نامش فاش شود، اظهار کرده است که مقام های امریکایی و دولت افغانستان گفته اند که آزادی زندانیان بخشی از مذاکرات بین دو طرف است.

اما برخی از تحلیلگران می گویند که آزادی زندانیان می تواند صلح را در افغانستان تضعیف کند.

مایکل کوگلمن، معاون برنامه های آسیایی در مرکز ویلسون مستقر در ایالات متحده هشدار داده است: “نیاز است که مقامات افغانستان و آمریکا نسبت به هر زندانی طالبان که قصد آزادی آن ها را دارند، احتیاط لازم را انجام دهند، تا از این که احتمالا روند صلح تازه را زیر پا بگذارند، مطمئن شوند.”

آسوشیتدپرس با بیش از ده ها زندانی طالبان در زندان پلچرخی پایتخت کابل مصاحبه کرده است. نظر تعدادی از آن ها در مورد طالبان افغانستان نوستالژیک بود، که با قدرت و سرنوشت رهبر قبلی خود یعنی ملا محمد عمر ، که چند سال پیش درگذشت، اداره می شد.

اما آن ها همچنین تأکید کردند که پذیرفتند دیگر نمی توانند مثل گذشته بود؛ اگرچه هنوز هم می خواستند آنچه را حکومت اسلامی می نامند، اداره کنند، اما دیگر به دنبال برخی از احکام سخت خود مانند ممنوعیت تحصیلات و دختران و زنان شاغل نیستند.

۹ / جدی ۱۳۹۸

عاملان تجاوز بر یک دختر ۱۰ ساله در بادغیس بازداشت شدند

وزارت داخله اعلام کرده است که عاملان تجاوز بر یک دختر ۱۰ ساله در بادغیس بازداشت شده اند.

این وزارت امروز دوشنبه(۹جدی) در یک خبرنامه گفته است که نیروهای پولیس مبارزه با جرایم جنایی فرماندهی پولیس بادغیس، ۳ تن را به ارتکاب تجاوز بر یک کودک دختر بازداشت کرده اند.

badghis

وزارت داخله افزوده است، افراد بازداشت شده به تاریخ ۵ جدی، در مربوطات قلعه نو، مرکز ولایت بادغیس، در یک مدرسه دینی بر یک دختر ۱۰ ساله تجاوز کرده بودند که در نتیجه بررسی های پولیس، سه دانش آموز این مدرسه که در این قضیه دست داشتند، بازداشت شده اند.

وزارت داخله تاکید کرده که این قضیه تحت بررسی بیشتر نیروهای پولیس قرار دارد.

۹ / جدی ۱۳۹۸

بنیاد حامد کرزی 17 تن را برای ادامه تحصیل به روسیه فرستاده است

بنیاد حامد کرزی اعلام کرده است که در سال جاری ۱۷ تن را برای ادامه تحصیل در مقاطع لیسانس و ماستری به فدراسیون روسیه فرستاده است.

بنیاد حامد کرزی امروز دوشنبه(۹جدی) در یک خبرنامه گفته است که در سال روان ۱۷ جوان مستحق و مستعد دختر و پسر را به منظور فراگیری تحصیلات عالی در مقاطع لیسانس و ماستری به فدراسیون روسیه فرستاده است.

photo_2019-12-30_17-21-07

این بنیاد افزوده است که از سال ۲۰۱۶ به این سو، ۱۱۸ دانشجو شامل دختران و پسران را از طریق بورسیه های تحصیلی در مقاطع لیسانس، ماستری و دکتورا به کشورهای روسیه، چین، هندوستان و بنگلادش اعزام کرده است.

بنیاد حامد کرزی خاطرنشان کرده که همچنان یک تعداد دانشجویان دختر را نیز برای ادامه تحصیل به دانشگاه آسیایی در کشور بنگلادش فرستاده است.

۹ / جدی ۱۳۹۸

طرح تشکیل وزارت دولت در امور صلح از سوی مجلس نمایندگان تصویب شد

مجلس نمایندگان فرمان تقنینی رییس جمهور غنی مبنی بر تشکیل وزارت دولت در امور صلح را تصویب کرد.

مجلس نمایندگان در جلسه عمومی امروز دوشنبه(۹جدی)، فرمان رییس جمهور مبنی بر تشکیلات وزارت دولت در امور صلح را علی رغم مخالفت های شماری از اعضای این مجلس، تصویب کرد.

محمدحسن شریفی بلخابی، رییس کمیسیون عدلی و قضایی، اصلاحات اداری و مبارزه با فساد اداری مجلس با ارایه طرح تشکیل وزارت دولت در امور صلح گفت که در کمیسیون مربوط نیز علی رغم دیدگاه‌های مخالف، اکثریت به این طرح رای موافق دادند.

parloment

در همین حال فرمان تقنینی رئیس جمهوری در مورد ایجاد وزارت دولت در امور صلح موافقان و مخالفان زیادی را در بین مجلس داشت.

به باور نمایندگان مخالف؛ این فرمان در چندین مورد قانون اساسی را نقض کرده و به شکل غیرقانونی به مجلس ارسال شده است.

فاطمه کوهستانی، عضو مجلس گفت که این فرمان مواد ۷۹، ۹۰ و ۶۴ قانون اساسی را نقض کرده و درحالی که اعضای مجلس در تعطیلات به سر نمی‌بردند، از سوی رئیس جمهوری صادر شده است.

غلام حسین ناصری، عضو دیگر مجلس نیز گفت که این فرمان در مخالفت صریح با قانون اساسی قرار دارد، اما کمیسیون مربوط آن متوجه نشده است.

برخی از نمایندگان در هنگام بحث روی این طرح، ایجاد و تشکیل وزارت دولت در امور صلح را خلاف قانون اساسی عنوان کردند، اما برخی دیگر ایجاد این نهاد را برای پیش‌برد روند صلح ضروری خواندند.

این در حالی است که وزارت دولت در امور صلح به تاریخ ۸ سرطان با صدور یک فرمان از سوی رییس جمهور غنی ایجاد و عبدالسلام رحیمی، رییس پیشن اداره امور ریاست جمهوری در این سمت جدید گماشته شد.

۹ / جدی ۱۳۹۸

نیروهای امنیتی به طور کامل ولسوالی درزاب جوزجان را ترک می کنند

مقام های محلی در ولایت جوزجان می گویند که نیروهای امنیتی ولسوالی درزاب را به گونه کامل ترک می کنند.

عبدالمعروف ازر، سخنگوی والی جوزجان به خبرنامه گفت: “حضور نیروهای دولتی در یک سو و حضور طالبان در سوی دیگر، درگیری ها و استفاده طالبان از خانه ها مردم به عنوان سنگر، باعث شده تا مردم یک گردهمایی خود جوش انجام دهند.”

ازر افزود که پس از این گردهمایی، مقامات ذی صلاح به خواست مردم و به دلیل ماین فرش بودن تمام ساحات این ولسوالی از سوی طالبان و همچنان بدون نتیجه بودن عملیات نظامی، تصمیم گرفته اند که نیروهای امنیتی از این ولسوالی خارج شوند.

jawzjan

سخنگوی والی جوزجان تاکید کرد، شماری از نیروهای امنیتی از این ولسوالی خارج شده و تعداد باقی مانده آن نیز امروز و یا فردا و تا امر بعدی عملیات پاکسازی، درزاب را به طور کامل ترک می کنند.

از سویی هم نصرت‌الله، فرمانده پولیس محلی ولسوالی درزاب به رسانه ها گفته است که با تمام پرسونل خود، که در پوسته آنتن ولسوالی درزاب تحت محاصره بودند، امروز از طریق چرخ بال ها به شهر شبرغان، مرکز این ولایت انتقال داده شدند.

سخنگوی والی جوزجان در حالی از بی نتیجه بودن عملیات پاکسازی در ولسوالی درزاب خبر داده است که قول اردوی ۲۰۹ شاهین به تاریخ ۲۱ عقرب از آغاز عملیات مشترک در این ولسوالی خبر داده بود.

۹ / جدی ۱۳۹۸

دبیرکل سازمان ملل خواهان نقش‌آفرینی بیشتر جوانان در شکل‌دهی آینده جهان شد

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت فرا رسیدن سال نو میلادی، ضمن اشاره به معضلاتی که پیش روز جهانیان است، خواستار مشارکت بیشتر جوانان برای حفاظت از کره زمین شد.

به گزارش یورونیوز، گوترش در اظهارات خود گفته، در حالی سال ۲۰۲۰ آغاز می‌شود که بی اعتمادی و ناامنی، جهان پیرامون ما را پر کرده است.

un

وی در این پیام ویدیویی که در صحن مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویربرداری شده، ضمن تاکید بر روند رو به رشد نابرابری و نفرت، از جهانی یاد می‌کند که «درگیر جنگ‌های متعدد شده» و به واسطه تغییرات اقلیمی، به شکلی غیرمعمول در حال گرم شدن است.

دبیرکل سازمان ملل متحد در این خصوص افزود: “تغییرات آب و هوایی مشکل جهان ما در بلندمدت نیست، بلکه خطری است که در حال حاضر ما را تهدید می‌کند. ما نمی‌توانیم در این شرایط که سیاره در حال سوختن است، نسلی بی تفاوت باشیم.”

آنتونیو گوترش سپس با خطاب قرار دادن نسل جوان که از آن به عنوان منبع امید یاد می‌کند، پیام سال نو خود را این گونه ادامه داد: “از اقدام برای مقابله با تغییرات آب و هوایی، برابری جنسیتی و عدالت اجتماعی گرفته تا مسائل حقوق بشری نسل شما در خط مقدم و مرکز توجهات قرار دارد. اشتیاق و اراده شما (برای حل این مشکلات) برای من الهام بخش است.”