عبدالله: اجازه بازشماری آرا در 7 ولایت به معنی صرف نظر از حق مردم نیست |
عبدالله: اجازه بازشماری آرا در ۷ ولایت به معنی صرف نظر از حق مردم نیست

بازتاب خبرهای 23 قوس 1398

Image Title
۲۳ / قوس ۱۳۹۸

عبدالله: اجازه بازشماری آرا در ۷ ولایت به معنی صرف نظر از حق مردم نیست

رییس دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی می گوید که اجازه به بازشماری آرا در ۷ ولایت جهت فراهم کردن زمینه برای اقدام قانونی کمیسیون انتخابات صورت گرفته و به معنی صرف نظر از حق مردم نیست.

عبدالله عبدالله امروز شنبه(۲۳قوس) که به ولایت بغلان رفته است، در میان هوادارانش گفت که به خاطر قدردانی از خدمت کسانی که در مبارزه ضد تقلب سهم گرفته اند، به این ولایت آمده است.

او افزود، تیم ثبات و همگرایی و همه رهبرانش ضد کسی نیست و فقط ضد تقلب است.

abdullah abdullah

عبدالله همچنان هشدار داد که هیچ تقلبی را در هیچ مرحله قبول ندارد و اجازه روند بازشماری آرا در هفت ولایت باقی مانده را برای این داده تا بهانه را از دست کسانی بگیرد که اعتراض کنندگان را خراب کار خطاب کرده و نیز کمیسیون شکایات انتخاباتی و کمیسیون انتخابات مجال یابند تصمیمات بر اساس قانون و لوایح را روی دست گیرند.

وی تاکید کرد: “هیچ اضافه خواهی نداریم، در عین حال در هیچ شرایط اجازه نمی دهیم کاری صورت بگیرد که پایان آرزوی مردم برای تحقق مردم سالاری و حاکمیت قانون باشد”.

این در حالی است که شب گذشته عبدالله عبدالله در یک نشست خبری در کابل، از مردم خواست تا اجازه دهند روند بازشماری در ۷ ولایت باقی مانده از روز یک‌شنبه آغاز شود.

۲۳ / قوس ۱۳۹۸

کاروان موترهای حامل داکتر عبدالله در بغلان هدف تیراندازی قرار گرفت

مقام های محلی تایید می کنند که کاروان موترهای حامل داکتر عبدالله در بغلان هدف تیراندازی قرار گرفته است.

محمد ظریف ظریف، عضو شورای ولایتی بغلان با تأیید این رویداد به خبرنامه گفت، کاروان حامل عبدالله عبدالله مورد تیراندازی گروه طالبان قرار گرفته است.

photo_2019-12-14_17-29-25

ظریف افزود، در مورد تلفات این تیراندازی جزییاتی در دست نیست.

اما نزدیکان رییس دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی گفته اند که این تیراندازی در منطقه کیله‌گی ولایت بغلان صورت گرفته و به داکتر عبدالله و همراهانش آسیبی نرسیده است.

این در حالی است که عبدالله امروز برای قدردانی از اعتراضات مردم بغلان در مورد شفافیت انتخابات، به این ولایت سفر کرده بود.

۲۳ / قوس ۱۳۹۸

روند بازشماری آرا در 7 ولایت باقی مانده فردا آغاز می‌شود

کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که روند بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری در ۷ ولایت باقی مانده فردا آغاز می‌شود.

پس از آن که داکتر عبدالله عبدالله، رییس دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی از مردم خواست اجازه دهند تا آرای انتخابات ریاست جمهوری در ۷ ولایت باقی مانده بازشماری شود، کمیسیون مستقل انتخابات امروز شنبه(۲۳قوس) می گوید که روند بازشماری این آرا فردا یک‌شنبه آغاز می شود.

IEC (1)

روند بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری در ولایات باقی مانده پس از آن از سوی هواداران دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی متوقف شد که این دسته این روند را غیرقانونی خواند و آن را تحریم کرد.

۲۳ / قوس ۱۳۹۸

دبیرکل سازمان ملل: انتخابات معتبر، اساس یک افغانستان صلح آمیز و پایدار است

دبیرکل سازمان ملل متحد می گوید که انتخابات معتبر برای یک افغانستان صلح آمیز و پایدار، اساسی است.

آنتونیو گوتیرس امروز شنبه(۲۳قوس) قبل از نشست شورای امنیت سازمان ملل گفته است: “یک انتخابات معتبر که نتایج آن منعکس کننده اراده واقعی مردم افغانستان باشد و توسط طیف گسترده ای از طرف های دخیل پذیرفته شود، برای یک افغانستان صلح آمیز و پایدار، اساسی است.”

guterres

این اظهارات دبیرکل سازمان ملل در حالی مطرح شده که بیش از دو ماه از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان گذشته، اما کمیسیون های انتخاباتی تاکنون نتوانسته اند نتایج ابتدایی این انتخابات را اعلان کنند.

۲۳ / قوس ۱۳۹۸

طراح ترور فرمانده لوای سرحدی هلمند بازداشت شد

مقام های محلی در ولایت هلمند می گویند که ۲۶ شورشی طالب به شمول ۳ تبعه پاکستانی و طراح ترور فرمانده لوای سرحدی این ولایت در جریان دو هفته گذشته بازداشت شده اند.

مجاهدالله صفاری، معاون والی و سرپرست ولایت هلمند امروز شنبه(۲۳قوس) در یک نشست خبری گفته است: “۲۶ شورشی طالب به شمول ۳ تبعه پاکستانی و طراح قتل فرمانده لوای سرحدی هلمند در جریان دو هفته گذشته توسط منسوبین امنیت ملی بازداشت شده اند”.

photo_2019-12-14_16-12-34

صفاری افزود، این افراد از شهر لشکرگاه و نقاط مختلف ولایت هلمند بازداشت شده و از نزد آنان مقداری سلاح و مهمات نیز به دست نیروهای امنیتی افتاده است.

به گفته او، این افراد در حملات تروریستی و ترور افراد در شهر لشکرگاه نیز دست داشته اند.

معاون والی هلمند در حالی از بازداشت طراح ترور فرمانده لوای سرحدی این ولایت خبر داده است که به تاریخ ۹ ماه قوس، جنرال ظاهرگل مقبل به دنبال برخورد موتر حامل اش با ماین کنار جاده ای در ساحه “جنامو” در میان ولسوالی های ناوه و مارجه، کشته شد.

۲۳ / قوس ۱۳۹۸

ادعای تازه صالح: بیشترین تقلب توسط تیم ثبات و همگرایی صورت گرفته/ مردم نقشی در بستن دروازه کمیسیون انتخابات ندارند

امرالله صالح، معاون اول دسته انتخاباتی دولت ساز می گوید که “ثبوت غیر قابل انکار نشان می‌دهد که بیشترین تقلب سازمان یافته در تمامی ولایات توسط تیم ثبات و همگرایی صورت گرفته است”.

امرالله صالح امروز شنبه(۲۳ قوس) در صفحه رسمی فیس بوک اش نگاشته است: “ثبوت غیر قابل انکار نشان می‌دهد که بیشترین تقلب سازمان یافته در تمامی ولایات توسط تیم ثبات و همگرایی صورت گرفته، ترس از برملا شدن این رسوایی دلیل اصلی بسته بودن دروازه های کمیسیون در هفت ولایت توسط معاش بگیران تیم ثبات و همگرایی بود.”

صالح افزوده است که در بسته کردن دروازه های کمسیون های ولایتی مردم هیچ نقشی نداشتند و ندارند.

او تاکید کرده: “کمیسیون های مستقل انتخابات و شکایات انتخاباتی با امانت داری تمام هرچه در خرجین تیم ثبات است، به مردم نشان دهد تا سیه روی شود هرکه در او غش باشد.”

معاون اول دسته انتخاباتی دولت ساز هشدار داده است که انتخابات برنده دارد و تحت هیچ عنوانی ضمیمه و سرباری های کوچک، متوسط و یا بزرگ در قدرت ایجاد نخواهد گردید.

Amrullah-Saleh

امرالله صالح همچنان تاکید کرده: “تیم دولت ساز اطمینان کامل و بی داغ می دهم که خموشی ما در برابر هیاهوی دیگران ناشی از بردباری و صلابت ماست، نه چیز دیگر. آنها قانون را به گروگان گرفتند و قرار است فردا این گروگان گیری خاتمه یابد. شما خواهید دید که قیمت گروگان گیری را با برملا شدن اصل قضیه خواهند پرداخت.”

این اظهارات معاون اول دسته انتخاباتی دولت ساز در حالی مطرح شده است که شب گذشته داکتر عبدالله در یک نشست خبری از مردم خواست اجازه دهند که روند بازشماری آرا در هفت ولایت باقی مانده در روز یک‌شنبه صورت گیرد.


صالح در حالی دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی را به تقلب گسترده متهم کرده که این تیم و هواداران آن خواهان ابطال ۳۰۰ هزار رأیی اند که به باور آنان تقلبی است. امروز نیز هواداران این دسته انتخاباتی در ولایت بلخ دست به تظاهرات زده، خواهان ابطال آرای غیرشفاف شدند.
این در حالی است که به گفته حواعلم نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات، تاکنون ۷۰۰ هزار رای به دلیل تقلبی بودن از اعتبار ساقط و توسط سیستم باطل شده است؛ اما وی توضیح نداده که بیشتر آرای تقلبی به نفع کدام دسته انتخاباتی استفاده شده است.
همچنین به گفته مقام های این کمیسیون، بیش از ۱۲ هزار کارمند انتخاباتی به دلیل انجام تقلبات و تخلفات انتخاباتی به کمیسیون شکایات انتخاباتی معرفی شده‌اند.