غنی: مردم افغانستان داکتر ناکامورا را یک شخصیت عظیم خود می دانند | خبرنامه
غنی: مردم افغانستان داکتر ناکامورا را یک شخصیت عظیم خود می دانند

بازتاب خبرهای 16 قوس 1398

Image Title
۱۶ / آذر ۱۳۹۸

غنی: مردم افغانستان داکتر ناکامورا را یک شخصیت عظیم خود می دانند

رییس جمهور غنی در دیدار با خانواده تتسو ناکامورا گفته است که مردم افغانستان او را به حیث یک شخصیت عظیم خود می داند و خانواده او در قلب های مردم افغانستان جا دارد.

ارگ ریاست جمهوری گفته است که رییس جمهور غنی شام روز گذشته(جمعه، 15قوس) با خانم و دختر داکتر تتسو ناکامورا در ارگ دیدار کرده و با آنان ابراز همدردی کرده است.

رییس جمهور غنی ناکامورا را شخصیت بزرگ و زحمت کش خوانده که با فعالیت هایش در 22 سال گذشته در بخش هایی از ولایات شرقی افغانستان، زندگی مردم را تغییر داده است.

ghani

غنی خاطرنشان کرده که کشته شدن داکتر ناکامورا یک فاجعه بزرگ است و تمام مردم افغانستان از این رویداد، سوگوار اند.

رییس جمهور خاطرنشان کرده که مردم افغانستان داکتر تتسو ناکامورا را به عنوان یک شخصیت عظیم خود می دانند و خانواده وی در قلب های مردم جا دارد. کار و فکر داکتر ناکامورا در بخش مهار آب ها به قوت دوام خواهد یافت.

غنی همچنان تاکید کرده که به پاس و احترام داکتر تتسو ناکامورا، در مراسم ویژه ای پیکر او مشاعیت می شود و نیز پروژه های او در ولایت های ننگرهار و کنر به نام ناکامورا مسمی خواهد شد.

او عاملین کشتن داکتر ناکامورا را دشمنان آبادی، ترقی و پیشرفت افغانستان خوانده، تاکید کرده که وظیفه نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان است که عاملین و افرادی را که در ترور داکتر ناکامورا دست داشتند، شناسایی و بازداشت کنند.

در این دیدار خانم و دختر داکتر ناکامورا از تسلیت و همدردی رئیس جمهور کشور و مردم افغانستان قدردانی کرده اند.

داکتر تتسو ناکامورا، رئیس موسسه «PMS» صبح روز چهارشنبه(۱۳ قوس) در حمله مردان مسلح بر موتر حامل اش در ناحیه اول شهر جلال آباد زخمی شد، و پس از آن در اثر زخم های شدید جان داده است.

ترور ناکامورا با واکنش های گسترده در میان شهروندان افغانستان روبرو شد و آن ها به یاد او در چندین شهر شمع افروزی کردند.

۱۶ / آذر ۱۳۹۸

آغاز کارزار ترویج پول افغانی در خوست

مقام های محلی در ولایت خوست اعلام کرده اند که کارزار ترویج پول افغانی به جای ارزهای خارجی در این ولایت آغاز شده است.

دفتر والی خوست امروز شنبه(16قوس) با بیان اسن خبر گفته است که در جلسه نظامی این ولایت تصمیم گرفته شده است که کارزار ترویج پول افغانی به جای ارزهای خارجی آغاز شود و به نهادهای امنیتی هدایت داده شده که در این مورد اقدام جدی کنند.

khust

دفتر والی خوست افزوده است که در این جلسه همچنان تصمیم گرفته شده است که در دروازه‌های دخولی شهر خوست، صرافان و نیروهای امنیتی جابه‌جا شوند تا مردم در هنگام دخول به شهر، کلدار را به افغانی تبدیل کرده، وارد شهر گردند.

این در حالی است که در شماری از ولایت های بزرگ افغانستان، مردم از ارزهای خارجی به جای پول افغانی استفاده می کنند.

 پیش از نیز کمپاین استفاده از پول افغانی در شماری از ولایت ها آغاز شده بود، اما مدتی زیادی دوام نکرد تا به نتیجه ملموسی برسد.

۱۶ / آذر ۱۳۹۸

پیکر داکتر ناکامورا به چاپان فرستاده شد

دولت افغانستان در یک تشریفات رسمی و با حضور رییس جمهور غنی، پیکر داکتر ناکامورا را به جاپان فرستاد.

رییس جمهور غنی در مراسم تشیع پیکر داکتر تتسو ناکامورا گفت: “نیروهای امنیتی افغانستان عاملین ترور داکتر ناکامورا را شناسایی و آنان را به پنجه قانون خواهند سپرد”.

غنی تاکید کرد که تمام پروژه های داکتر ناکامورا را تکمیل می کند و آن ها به نام داکتر ناکامورا نام گذاری می کند.

Dr.Nakamura

در همین حال همسر و دختر تتسو ناکامورا، داکتر جاپانی و شهروند افتخاری افغانستان نیز برای انتقال جسد او به کابل آمده بودند، با سران حکومت وحدت ملی دیدار کردند.

داکتر تتسو ناکامورا، رئیس موسسه «PMS» صبح روز چهارشنبه(۱۳ قوس) در حمله مردان مسلح بر موتر حامل اش در ناحیه اول شهر جلال آباد زخمی شد، و پس از آن در اثر زخم های شدید جان داد.

در این رویداد 5 همکار افغانستانی ناکامورا نیز کشته شدند.

ترور ناکامورا با واکنش های گسترده در میان شهروندان افغانستان روبرو شده و آن ها به یاد او، در چندین شهر شمع افروزی کردند.

۱۶ / آذر ۱۳۹۸

غنی: صلح در افغانستان به معنی ثبات در منطقه است

رییس جمهور غنی در دیدار با نماینده ویژه ایران در امور افغانستان، صلح در کشور را به معنی ثبات در منطقه خوانده است.

ارگ ریاست جمهوری در یک خبرنامه گفته است که رییس جمهور غنی قبل از ظهر امروز شنبه(16قوس) با محمد ابراهیم طاهریان، نماینده ویژه ایران در امور افغانستان دیدار و در رابطه به گسترش روابط دوجانبه و روند صلح کشور گفتگو کرده است.

ashaf ghani

غنی در این دیدار گفته است که صلح و ثبات در افغانستان به معنی صلح و ثبات در منطقه می‌باشد و تلاش دولت افغانستان این ‌است که صلح و ثبات دایمی در کشور تامین شود.

نماینده ویژه ایران در امور افغانستان نیز در این دیدار در رابطه به سفر هیأت طالبان به تهران، به رئیس‌جمهور غنی معلومات داده و تاکید کرده که ایران با احترام به قانون اساسی افغانستان، از روند صلحی که حکومت‌محور باشد و به مالکیت و رهبری حکومت افغانستان به پیش برده شود، حمایت می‌کند.

۱۶ / آذر ۱۳۹۸

عبدالله: با ترور داکتر ناکامورا، مردم افغانستان یک خدمت‌گزار واقعی‌ را از دست داد

رییس اجرایی حکومت در دیدار با خانواده تتسو ناکامورا در کابل می گوید، با ترور این مددکار، مردم افغانستان یک خدمت‌گزار واقعی‌ و دوست وفادارش را از دست داد.

در یک خبرنامه ریاست اجرایی حکومت در این مورد آمده است که عبدالله عبدالله، بعد از ظهر امروز(شنبه، 16 قوس) با حضور در سفارت جاپان در کابل، به نمایندگی از حکومت و مردم افغانستان، با خانواده داکتر تتسو ناکامورا و مردم جاپان، ابراز همدردی کرده است.

وی در این دیدار گفته است که ترور داکتر ناکامورا باعث اندوه میلیون‌ها شهروند افغانستان شده و مردم از خدمات او قدردانی می‌کنند.

رییس اجرایی حکومت افزوده است که ناکامورا یک شخصیت استثنایی بود و تاریخ افغانستان او را به عنوان یک چهره خیر و خدمت‌گزار، به خاطر خواهد داشت.

abdullah

وی تاکید کرده که ناکامورا روی پروژه‌ها و برنامه‌هایی کار می‌کرد که تأثیر مستقیم برروضعیت مردم داشت و مردم افغانستان به ویژه باشندگان ولایت ننگرهار، از کارکردها و زحماتش راضی و ممنون هستند.

عبدالله اضافه کرده که ناکامورا به خاطر کارهای ماندگار و از خودگذری و قربانی‌اش، در قلب مردم افغانستان جاویدان خواهد ماند و عاملین ترور او بدخواهان افغانستان بوده اند.

همچنان در این دیدار دختر داکتر ناکامورا، مراتب همدردی خود را به خاطر جان باختن 5 شهروند افغانستان در ترور پدرش ابراز کرده و گفته است که کار ناکامورا بدون حمایت مردم افغانستان میسر نبوده است.

داکتر تتسو ناکامورا، رئیس موسسه «PMS» صبح روز چهارشنبه(۱۳ قوس) در حمله مردان مسلح بر موتر حامل اش در ناحیه اول شهر جلال آباد زخمی شد، و پس از آن در اثر زخم های شدید جان داد.

در این رویداد 5 همکار ناکامورا نیز کشته شدند.

ترور ناکامورا با واکنش های گسترده در میان شهروندان افغانستان روبرو شده و آن ها به یاد او، در چندین شهر شمع افروزی کردند.

۱۶ / آذر ۱۳۹۸

آغاز مجدد گفتگوهای صلح میان امریکا و طالبان در دوحه

رسانه ها به نقل از منابع گزارش داده اند که گفتگوهای صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان در دوحه از سر گرفته شده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع امریکایی گزارش داده است که گفتگوهای صلح میان امریکا و طالبان امروز (شنبه، ۱۶ قوس) در دوحه قطر از سر گرفته شده و تمرکز گفتگوها روی کاهش خشونت ها است که منجر به آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و آتش‌بس شود.

taliban

این در حالی است که زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ ویژه‌ وزارت خارجه‌ امریکا در تاریخ دوازدهم قوس به کابل آمد و با سران حکومت وحدت ملی و سیاسیون در مورد آغاز گفتگوها با طالبان دیدار کرد و پس از آن به دوحه رفته است.

پیش از این دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا در یک سفر غیرمنتظره به کابل، از آغاز مجدد گفتگوهای صلح با طالبان سخن گفته بود.

وزارت خارجه امریکا نیز سفر خلیلزاد به کابل را تایید کرده و گفته بود که خلیلزاد پس از کابل به دوحه می‌رود و در آنجا مذاکرات صلح با طالبان را از سر می‌گیرد.

این مذاکرات در حالی آغاز شده است که دونالد ترامپ در یک توییت،  مذاکره با طالبان را پس از ۹ دور گفتگو و در آخرین لحظات دست یابی به توافق نهایی متوقف کرده بود.