ریاست جمهوری در واکنش به طرح شورای نامزدان؛ حکومت مشارکتی در مخالفت با قانون اساسی است |
ریاست جمهوری در واکنش به طرح شورای نامزدان؛ حکومت مشارکتی در مخالفت با قانون اساسی است

بازتاب خبرهای 11 قوس 1398

Image Title
۱۱ / قوس ۱۳۹۸

ریاست جمهوری در واکنش به طرح شورای نامزدان؛ حکومت مشارکتی در مخالفت با قانون اساسی است

سخنگوی رییس جمهور غنی در واکنش به طرح شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری می گوید که “حکومت مشارکت ملی انتخابات محور” در مخالفت با قانون اساسی است.

صدیق صدیقی امروز دوشنبه(۱۱قوس) در توییتراش نگاشته است: “در این روزها، برخی شوراها طرح‌هایی را زیر نام حکومت مشارکت ملی انتخابات محور!؟ عنوان کرده اند که در مخالفت صریح با قانون اساسی کشور قرار دارد”.

sediqi

به نوشته وی، نامزدان انتخابات گذشته‌ ریاست جمهوری، بایست به اراده، تصمیم و جایگاهی که مردم برای شان برگزیده اند، احترام قایل شوند.

سخنگوی رییس جمهور افزوده است که مردم افغانستان در چارچوب قانون اساسی، اراده‌ شان را به هدف تداوم نظام جمهوری با رفتن پای صندوق‌های رای دهی، تمثیل کرده و به عقب برنمی گردند.

صدیقی تاکید کرده است: “مردم افغانستان سزاوار طرح‌های هوایی و میان تهی نیست.”

این اظهارات سخنگوی رییس جمهور در حالی مطرح شده است که شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری امروز یک نشست خبری تاکید کرد، در حال حاضر افغانستان وارد بحران شده و نیاز است تا برای خارج شدن از آن، حکومت مشارکتی ایجاد شود.

این شورا هشدار داده که اگر طرح حکومت مشارکتی جنبه‌ عملی به خود نگیرد، دامنه‌ بحران در افغانستان گسترده‌تر خواهد شد.

۱۱ / قوس ۱۳۹۸

اهدای دو مدال از سوی فرمانده حمایت قاطع ناتو به جنرال دوستم

سخنگوی حزب جنبش ملی افغانستان می گوید که جنرال  اسکات میلر،  فرمانده عمومی نیروهای حمایت قاطع ناتو در افغانستان دو مدال را به جنرال دوستم، معاون اول ریاست جمهوری اهدا کرده است.

بشیر احمد ته ینج با بیان این خبر گفته است که فرمانده عمومی نیروهای حمایت قاطع ناتو در افغانستان دو مدال را به معاون اول رییس جمهور اهدا کرده است.

به گفته ته ینج، یکی این مدال ها مربوط به قهرمانان نیروهای امنیتی افغانستان و مدال دوم نیز از آدرس ناتو است که به پاس خدمات جنرال دوستم اهدا شده است.

miller

 سخنگوی جنبش ملی در مورد محتوای ملاقات امروز جنرال دوستم و جنرال اسکات میلر گفته است، بحث اصلی این دیدار روی بهبود امنیت کشور متمرکز بوده که دوطرف در مورد آن مفصلا بحث کرده اند.

ته ینج اضافه کرده که در این دیدار معاون اول رییس جمهور از روند صلح پایدار در کشور حمایت کرده و بر شفافیت انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرده است.

فرمانده عمومی حمایت قاطع ناتو امروز همراه با اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع برای دیدار با جنرال دوستم به شهر شبرغان، مرکز ولایت جوزجان رفتند.

۱۱ / قوس ۱۳۹۸

غنی: تاسیسات، تجهیزات و وسایط نظامی در سطح ولسوالی‌ها ارزیابی شود

رییس جمهور غنی می گوید که یک ارزیابی همه‌جانبه از تأسیسات، تجهیزات و وسایط نظامی در سطح ولسوالی‌ها انجام شود تا بر اساس این ارزیابی، کمبودی‌ها و نیازمندی‌ها روشن گردد و روی یک طرح به خاطر رفع نیازمندی‌ها کار شود.

ارگ ریاست جمهوری گفته است که رییس جمهور غنی امروز دوشنبه(۱۱قوس) در نشستی با معینان وزارت های دفاع ملی و امورداخله، پلان همه جانبه مدیریت مالی نهادهای امنیتی را به منظور صرفه‌جویی در مصارف و جلوگیری از ضیاع منابع، مورد بررسی قرار داده است.

اشرف غنی در این نشست گفته است که صرفه‌جویی‌های چشم‌گیری در مصارف نهادهای امنیتی و دفاعی به خصوص در بخش تیل، اعاشه، تجهیزات غیرضروری و قراردادها، صورت گرفته و باید مصارف بودجه در نهادهای امنیتی با ضریب افزایش موثریت انجام شود و نیاز است تا یک سیستم مالی استاندارد ترتیب گردد.

ghani

او افزوده است که پلان بودجه در نهادهای امنیتی و دفاعی و همچنان پلان صرفه‌جویی در این نهادها بر اساس اهداف ترتیب گردد تا مؤثریت در مصرف بودجه به میان آید و نیز با فساد مبارزه جدی شود.

رییس جمهور تاکید کرده که به جلوگیری از ضایع شدن منابع امنیتی و نظامی در سطح ولسوالی ها تمرکز بیشتری صورت گیرد.

غنی در این نشست هدایت داده است تا روی تشکیلات نهادهای دفاعی و امنیتی تجدید نظر شود تا از تورم تشکیلاتی جلوگیری صورت گیرد.

رییس جمهور در حالی از بررسی تاسیسات، تجهیزات و وسایط نظامی در سطح ولسوالی‌ها سخن گفته است که بیشترین تلفات به نیروهای امنیتی در ولسوالی ها وارد می شود.

۱۱ / قوس ۱۳۹۸

اسدالله خالد و اسکات میلر به دیدار دوستم رفتند

اسکات میلر، فرمانده عمومی مأموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان و اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع به دیدار جنرال دوستم به جوزجان رفتند.

این مقامات ارشد نظامی ناتو و افغانستان امروز دوشنبه(۱۱قوس) در شهر شبرغان، مرکز ولایت جوزجان با دیدار جنرال دوستم؟ معاون اول رییس جمهور دیدار کردند.

تا کنون هدف از این دیدار مقامات نظامی داخلی و خارجی با جنرال دوستم مشخص نشده است.

dustom

این در حالی است که چندی قبل جنرال دوستم در دیدار با شماری از نمایندگان مجلس و محمد محقق هشدار داده بود که نیروهای امنیتی در جنجال های انتخاباتی بی طرف باشند.

همزمان با حضور جنرال دوستم در ولایت جوزجان، عملیات های پاکسازی علیه طالبان در ولایات شمالی شدت گرفته است.

۱۱ / قوس ۱۳۹۸

شورای نامزدان ریاست جمهوری: برای خروج از بحران حکومت مشارکتی ایجاد شود!

شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری می گوید، در حال حاضر، افغانستان وارد بحران شده و نیاز است تا برای خارج شدن از آن، حکومت مشارکتی ایجاد شود.

شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری امروز دوشنبه(۱۱قوس) در یک نشست خبری، طرح پیشنهادی تشکیل “حکومت مشارکت ملی انتخابات محور” را توضیح داد.

احمدولی مسعود، نامزد ریاست جمهوری در این نشست گفت، در محور تصامیم دسته‌های انتخاباتی، حکومت مشارکت ملی انتخابات محور با یک مدل سیاسی ایتلافی ایجاد شود تا نظام‌سازی، دموکراسی و مردم سالاری ادامه یابد و همچنان در چارچوب حکومت مشارکتی، زمینه‌های انتخابات مجدد فراهم شود.

election

مسعود تاکید کرد که اگر طرح حکومت مشارکتی جنبه‌ عملی به خود نگیرد، دامنه‌ بحران در افغانستان گسترده‌تر خواهد شد.

او افزود: “کمیسیون انتخابات، انتخابات را دفن کرده است و باید تلاش گردد تا افغانستان را از غرق شدن در بحران نجات دهیم. کمیسیون انتخابات، آرای مردم را طوری مخلوط کرده که باید یا تیمی که وابسته به آن است را برنده اعلام کند و یا هم انتخابات را به دور دوم بکشاند؛ اما هر دو مورد برای شورای نامزدان قابل قبول نیست.”

مسعود خاطرنشان کرد که انتخابات با توجه به تقلباتی که صورت گرفته، پاسخگوی ملت نیست و سبب بحران شده است.