کمیسیون حقوق بشر: بازداشت دو فعال مدنی لوگر در تقابل آشکار با قوانین کشور است |
کمیسیون حقوق بشر: بازداشت دو فعال مدنی لوگر در تقابل آشکار با قوانین کشور است

بازتاب خبرهای 5 قوس 1398

Image Title
۵ / قوس ۱۳۹۸

کمیسیون حقوق بشر: بازداشت دو فعال مدنی لوگر در تقابل آشکار با قوانین کشور است

کمیسیون مستقل حقوق بشر می گوید که بازداشت دو فعال مدنی ولایت لوگر از سوی ریاست عمومی امنیت ملی در تقابل آشکار با قوانین کشور و خلاف معیارهای پذیرفته‌شده حقوق بشری است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان امروز(سه‌شنبه، ۵قوس) در یک خبرنامه گفته است، بازداشت موسی محمودی و احسان‌الله حمیدی که در تحقیق و بازتاب سوءاستفاده جنسی از کودکان در ولایت لوگر دخیل بودند، نگران‌کننده است.

AIHRC

این کمیسیون بازداشت این دو تن را غیرقانونی خوانده، آن را در تقابل آشکار با قوانین کشور و خلاف معیارهای پذیرفته‌شده حقوق بشری دانسته است.

کمیسیون حقوق بشر از مقامات مربوط خواسته است که  هرچه زودتر این دو فعال مدنی را رها سازند و نیز به گونه کامل و واضح از تامین امنیت شان اطمینان دهند.

در همین حال دیدار لونگ، سخنگوی والی لوگر در صحبت با خبرنامه از بازداشت این افراد اظهار بی خبری کرده، تاکید می کند، اداره محلی این ولایت از آنان خواسته که اسناد و شواهدشان مبنی بر سوءاستفاده جنسی از شاگردان پسر را شریک کنند، اما آن ها به خواسته مقامات ولایت لوگر پاسخ نداده اند.

۵ / قوس ۱۳۹۸

وزارت داخله: زورگویی نظام الدین قیصاری بررسی می شود

معاون سخنگوی وزارت داخله می گوید، شکایت های رسیده مبنی بر زورگویی نظام الدین قیصاری بررسی می شود.

مروه امینی امروز سه‌شنبه(۵قوس) به خبرنامه گفت: “بر مبنای شکایات رسیده به وزارت داخله، نظام الدین قیصاری به آزار و اذیت مردم، قلدری و در کنار آن داشتن افراد مسلح غیر مسوول متهم است”.

خانم امینی افزود، وزارت داخله مکلفیت دارد شکایت های رسیده از سوی مردم را بررسی کند.

qaisari

معاون سخنگوی وزارت داخله داشتن افراد مسلح از سوی نظام الدین قیصاری را نگران کننده دانسته، تاکید کرد که عکس ها و ویدیو های رسیده به وزارت داخله در حال بررسی است.

وی همچنان تاکید کرد، اگر این شکایت ها پس از بررسی درست ثابت شود، نظام الدین قیصاری بازداشت خواهد شد.

در همین حال گزارش هایی وجود دارد که شورای امنیت ملی دستور بازداشت نظام الدین قیصاری را داده است.

نظام الدین قیصاری فرمانده نیروهای محلی ۱۱ سرطان سال گذشته پس از مشاجره و درگیری مسلحانه در فاریاب بازداشت و به کابل انتقال داده شد و پس از حدود شش ماه بازداشت، به تاریخ هشت ماه جدی سال گذشته آزاد شد.

اما دادستانی کل گفته بود که آزادی قیصاری از بند امنیت ملی با شرایط ویژه‌ ای صورت گرفته است.

۵ / قوس ۱۳۹۸

سرپرست فرماندهی پولیس رشیدان غزنی در انفجار ماین جان باخت

مقام های امنیتی می گویند که سرپرست فرماندهی پولیس ولسوالی رشیدان ولایت غزنی در انفجار یک ماین جان باخته است.

amanullah ibrahimi

احمد خان سیرت، سخنگو فرماندهی پولیس غزنی امروز سه شنبه(۵قوس) با تایید این رویداد به خبرنامه گفت: “امان الله ابراهیمی، سرپرست فرماندهی پولیس ولسوالی رشیدان شب گذشته در انفجار یک ماین کنار جاده ای کشته شده است”.

سیرت افزود، این رویداد در دره‌ قیاق رخ داده و سه تن دیگر از نیروهای پولیس نیز زخمی شده اند.

۵ / قوس ۱۳۹۸

وزارت خارجه: سیاست خارجی افغانستان با جهان اقتصادمحور می شود

سخنگوی وزارت خارجه می گوید که این وزارت روی بسته اصلاحاتی کار می کند که عمده ترین بخش آن، اقتصاد محور شدن دیپلماسی و سیاست خارجی افغانستان با جهان است.

گران هیواد روز سه‌شنبه(۵قوس) در یک نشست خبری گفت که وزارت خارجه به اساس ارزیابی‌های همه جانبه، روی یک بسته اصلاحاتی کار می‌کند که این بسته به تمامی نمایندگی‌های سیاسی افغانستان در بیرون از کشور فرستاده شده و پس از نهایی شدن ارزیابی‌ها، بسته اصلاحاتی اعلام می‌شود.

هیواد افزود: “بسته اصلاحاتی در عرصه تحلیل، تصحیح و به روز رسانیدن دکتورین سیاست خارجی، قوانین و مقررات، لوایح، تشکیل وزارت امورخارجه و اصلاحات کدری خواهد بود.”

او اضافه کرد که عمده ترین بخش در این بسته اصلاحاتی، اقتصاد محور شدن سیاست خارجی افغانستان با جهان است و هدف این برنامه این است تا با در نظر داشت قوانین اقتصادی و حمایت اقتصادی کشورها از افغانستان، روابط افغانستان با جهان اقتصاد محور گردد.

garan hewad

به گفته سخنگوی وزارت خارجه، دولت در نظر دارد تا افغانستان را به عنوان نقطه وصل کشورهای منطقه به ویژه آسیای مرکزی با آسیای جنوبی تبدیل کند، به همین اساس وزارت خارجه باید در دکتورین سیاست خارجی، اصلاحات و ظرفیت سازی را انجام بدهد، تا کسانی که از افغانستان در بیرون از کشور نمایندگی می‌کنند، ظرفیت این را داشته باشند که برای افغانستان بازاریابی نمایند.

هیواد در ادامه افزود، به ۵ تن از سفیران و معاونان سفیران افغانستان که به اساس لوایح، رسما زمان کارشان پایان یافته بود، اطلاع داده شده که به کشور برمی گردند.

۵ / قوس ۱۳۹۸

هشدار ثبات و همگرایی به کمیسیون انتخابات: چهار روز برای باطل کردن آرای تقلبی وقت دارید!

دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی ۴ روز به کمیسیون انتخابات برای ابطال آرای تقلبی مهلت تعیین کرده و می گوید، اگر این کمیسیون آرای غیر قانونی را باطل نکند، دست به اعتراض مدنی و تظاهرات خواهند زد.

معاونان دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی امروز سه‌شنبه (۵قوس) در یک همایش حزب جنبش ملی در حمایت از معترضان در یک نشست خبری در کابل اعلام کردند که خواست‌های دسته‌های انتخاباتی معترض مبنی بر ابطال سه دسته از آرای تقلبی، تاکنون پذیرفته نشده است.

بابر فرهمند در این نشست با حمایت از خواست اعتراض کنندگان در هفت ولایت شمالی گفت که برای حفاظت از آرای پاک شان ایستادگی می کنند.

فرهمند روند بازشماری آرا در غیاب ناظران ۱۶ دسته انتخاباتی را اعتبار بخشیدن به آرای تقلبی خواند و افزود، اعتراضات مردم افغانستان برای جلوگیری از این بخش غیرقانونی، صورت گرفته است.

او تاکید کرد: “ما غفلت کردیم و به مردم نرساندیم که در کنارتان هستیم، متاسفانه با مداخله مستقیم نیروهای امنیتی در یک تعداد ولایت ها در های کمیسیون انتخابات باز شد و بازشماری در آن تکمیل گردید.”

معاون اول دسته ثبات و همگرایی ادامه داد که نتیجه مذاکره آن ها با کمیسیون انتخابات این است که این کمیسیون سلب صلاحیت شده و حق هیچ تصمیم گیری ندارد.

farahmand

او با بیان این که نیروهای امنیتی باید مستقل باشند و در انتخابات مداخله نکنند، خاطرنشان کرد، در این روزها کمیسیون انتخابات خلاف قانون تلاش دارد نیروهای نظامی را در مساله انتخابات دخیل کند.

فرهنمد ادامه داد که یک بخشی از نیروهای امنیتی در بغلان در مقابل معترضین اهانت بزرگی انجام دادند و از گاز اشک آور استفاده کردند.

وی تاکید کرد که حکومت نباید کاری کند که نیروهای امنیتی و دفاعی چند تکه شوند.

به گفته فرهمند، تیم ثبات و همگرایی خواهان ابطال بیش از ۱۳۷ هزار رأی قبلا قرنطین‌شده، بیش از ۱۰۲ هزار رأی خارج از زمان رسمی روز انتخابات و آرای مربوط به ۲ هزار و ۴۳۲ محل رأی‌دهی فاقد معلومات بایومتریکی است که کمیسیون انتخابات به دلیل زیر فشار قرار گرفتن از سوی دسته انتخاباتی دولت ساز، تا هنوز نتوانسته این شمار رأی را باطل کند.

معاون اول عبدالله هم چنان تاکید می کند که اگر آرای تقلبی باطل شود، در آن صورت رأی این دسته انتخاباتی بالاتر از ۵۱ درصد خواهد بود.

از سوی هم اسدالله سعادتی، معاون دوم تیم ثبات و هم‌گرایی با انتقاد از اظهارات اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع تاکید کرد که کار وزارت دفاع تفنگ کشیدن در برابر مردم نیست؛ سرپرست این وزارت حق ورود به بحث انتخابات را ندارد و باید نیروهای ارتش را در دفاع از تمامیت ارضی و سرکوب تروریستان بسیج کند.

سعادتی افزود، کار کمیسیون مستقل انتخابات از مسیرش منحرف شده و اگر چنین ادامه یابد، مردم از آن حمایت نخواهد کرد.

او از آمادگی این دسته انتخاباتی برای راه اندازی تظاهرات های گسترده سخن گفته و تاکید کرد، این تظاهرات ها برای ایجاد دوباره حکومت وحدت ملی نیست، بلکه هدف جلوگیری از رفتن تقلب‌کاران به ارگ و رسیدن به قدرت است.

۵ / قوس ۱۳۹۸

امنیت ملی: یافته های فعال جامعه مدنی لوگر بدون مدارک و به هدف درخواست پناهندگی انجام شده است

ریاست عمومی امنیت ملی می گوید، یافته های محمودی، فعال مدنی لوگر در مورد سوء استفاده جنسی از کودکان بدون مدارک بوده و  به هدف ایجاد یک ماجرا و پس از آن، درخواست پناهندگی در یکی از کشورهای خارجی برای خانواده اش، انجام شده است.

ریاست امنیت ملی امروز سه‌شنبه(۵قوس) با نشر یک خبرنامه گفته است که نشر گزارش تحقیقی موسی محمودی و همکارش در مورد سوءاستفاده جنسی از کودکان در تعدادی از مکاتب ولایت لوگر باعث اغتشاش افکار عامه، خطر برهم خوردن نظم و امن عامه و مواجه شدن چندین تن با تهدیدات جدی امنیتی شده بود.

در این خبرنامه آمده است که پس از نشر این گزارش، تهدیدات جدی نیز متوجه این فعال مدنی ولایت لوگر و همکارش شده بود که از این لحاظ، این افراد به هدف تامین امنیت و محافظت آن ها از تهدیدات، به یک مکان امن منتقل گردیده تا در مورد قضایای سنگین جرمی که در گزارش آن ها یادآوری شده، وضاحت خواسته شود تا مورد پیگیری نهادهای عدلی و قضایی قرار گیرد.

mod

ریاست امنیت ملی تاکید کرده است: “متاسفانه، از جریان صحبت های آقای محمودی واضح گردید که یافته های او بدون مدارک، ثبوت و شواهد بوده و به شکل غیرمسلکی فقط به هدف ایجاد یک ماجرا و سپس درخواست پناهندگی در یکی از کشور های خارجی برای خانواده اش، انجام شده بود” .

به گفته این‌ ریاست، ادعاهای بدون اساس و بدون مدارک اثباتی این گزارش، چندین تن از جمله کودکان چندین مکتب را با تهدید امنیتی مواجه کرده است. همچنین این گزارش باعث مغشوش ساختن اذهان عامه نسبت به محیط آموزشی نیز می گردد و می تواند کودکان ما را از فرصت آموزش محروم نماید.

ریاست امنیت ملی خاطرنشان کرده که اتهامات و ادعاهای توهین آمیز به هویت جمعی مردم آسیب می رساند و موقف افغانستان را نزد نهادهای مدافع حقوق بشر خدشه دار می سازد.

این در حالی است که پیش از این کمیسیون مستقل حقوق بشر و سازمان عفو بین الملل خواهان رهایی این دو فعال مدنی شده بودند.

بر اساس گزارش این فعالان مدنی به روزنامه گاردین که چندی قبل منتشر شد، بیش از ۵۰۰ دانش آموز پسر در ۶ مکتب ولایت لوگر مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته اند.