امید اتحادیه اروپا به آغاز گفتگوهای طالبان با امریکا و حکومت افغانستان |
امید اتحادیه اروپا به آغاز گفتگوهای طالبان با امریکا و حکومت افغانستان

بازتاب خبرهای 21 عقرب 1398

Image Title
۲۱ / عقرب ۱۳۹۸

امید اتحادیه اروپا به آغاز گفتگوهای طالبان با امریکا و حکومت افغانستان

مسوول سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا می گوید، امیدوار است که به زودی گفتگوها میان دولت افغانستان و طالبان و همچنین مذاکرات طالبان و ایالات متحده آغاز شود.

فدریکا موگرینی روز گذشته(دوشنبه، ۲۰عقرب) در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا گفت: “ما بعد از انتخابات، وضعیت افغانستان را مورد بحث قرار دادیم. ممکن است این تناقض را داشته باشیم که احتمالا بهترین انتخابات را در تاریخ افغانستان داشته ایم، زیرا هنوز هم در مورد برخی کاستی های آشکار و مدت زمان طولانی برای اعلام نتایج تردیداتی وجود دارد.”

mogrini

موگرینی افزوده است که امیدوار است نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان هرچه زودتر اعلان شود و همه جوانب باید آن را بپذیرند.

او تاکید کرده است: “اگر نتایج انتخابات پذیرفته نشود، به طریقه ای زیر سؤال برده شود و از آن بحران ایجاد کنند، پس این به منفعت کسانی تمام می‌شود که در روند دموکراسی افغانستان سرمایه‌گذاری نمی‌کنند و دیدگاه یک حکومت مشروع برای اشتراک در مذاکرات صلح را ضعیف می‌سازد.”

موگرینی در این نشست از سیاسیون افغانستان خواسته است که تلاش کنند روند گفتگوهای رسمی صلح میان حکومت افغانستان پس از انتخابات، و طالبان که همراهی جامعه بین‌المللی و برخی از بازیگران منطقه را با خود داشته باشد، آغاز گردد.

مسوول سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا  اضافه کرده است که اتحادیه اروپا برنامه‌های پنهانی ندارد و فقط به صلح، امنیت و ثبات و حقوق مردم افغانستان علاقمند است.

او تصریح کرده است که از روند صلح افغانستان حمایت می‌کند، اما دست‌آوردهای ۱۸ افغانستان باید حفظ و تقویت شود، این روند به صورت همه‌جانبه به پیش برده شود و همه طرف‌ها در آن نقش داشته باشند.

۲۱ / عقرب ۱۳۹۸

تمنا: آرای غیر بایومتریک و قبل و بعد از زمان رای دهی باطل شود

دسته انتخاباتی تدبیر و توسعه به رهبری فرامرز تمنا اعلام کرده است که طبق توافق نامزدان انتخاباتی با کمیسیون مستقل انتخابات بر عدم شمارش آرای غیربایومتریک، این کمیسیون شمارش آرایی که در دستگاه بایومتریک ثبت نشده و یا کارت حافظه آن مفقود شده یا شکسته است را متوقف، و تمامی این آرا را باطل اعلام کند.

این دسته انتخاباتی امروز سه‌شنبه(۲۱عقرب) با نشر یک اعلامیه گفته است که این تیم عزم کمیسیون مستقل انتخابات مبنی بر ایجاد شفافیت در شمارش آرا را می ستاید و از رهبری و کمیشنران این کمیسیون می‌خواهد که به هیچ صورت تحت فشار و تهدید هیچ گروه سیاسی قرار نگیرند.

در این اعلامیه آمده است که روند جاری شمارش آرا به بن‌بست خورده و بیمِ آسیب دیدگی دوباره یک روند ملی می‌رود.

این دسته انتخاباتی در اعلامیه خود خواهان ابطال آرایی شده که در دستگاه بایومتریک ثبت نشده، دستگاه بایومتریک و کارت حافظه آن مفقود شده و یا هم قبل و بعد از زمان رای دهی در روز شش میزان استفاده شده است.

tamana

فرامرز تمنا از کمیسیون انتخابات خواسته است که در اعلام نتیجه انتخابات، بیش از این تأخیر نکند و نتیجه ابتدایی را بر اساس مجموع آرایی که توسط شرکت دارملوک معتبر شناخته شده است، طبق تقویم، به تاریخ ۲۳ عقرب اعلان کند.

وی در اعلامیه خود برای پایان بن‌بست انتخاباتی، پیشنهاد کرده است تا دو روز دیگر یک «کمیته با صلاحیت» مشتمل بر کمیشنران کمیسیون های انتخاباتی، یک نماینده از هر نامزد ریاست جمهوری، یک نماینده از وزارت عدلیه، یک نماینده از اتحادیه حقوقدانان افغانستان و یک نماینده از هر نهاد مدنی مرتبط با انتخابات، تشکیل شود تا در این خصوص تصمیم نهایی گرفته شود.

تیم تدبیر و توسعه در پیشنهاد خود حضور نماینده یوناما و نهادهای بین‌المللی نظارت بر انتخابات افغانستان را بدون حق رای، در این کمیته بلامانع دانسته است.

این در حالی است که پیش از این دسته های انتخاباتی ثبات و همگرایی، امنیت و عدالت، امنیت و عدالت اسلامی و نیز شورای کاندیدان ریاست جمهوری خواهان ابطال آرای غیر بایومتریک و آرایی که قبل و بعد از زمان انتخابات مورد استفاده قرار گرفته، شده بودند.

۲۱ / عقرب ۱۳۹۸

کشته شدن 5 پولیس محلی در حمله یک نفوذی طالبان در هرات

مقام های امنیتی اعلام کرده اند که ۵ نیروی پولیس محلی در حمله یک نفوذی طالبان در هرات کشته شده اند.

عبدالاحد ولی زاده، سخنگوی فرماندهی پولیس هرات امروز سه‌شنبه(۲۱عقرب) به خبرنامه گفت: “حوالی ساعت ۸ شب گذشته یک نفوذی گروه طالبان ۵ پولیس محلی را در داخل پاسگاه جینوا کشته اند”.

herat 1

ولی زاده افزود، این سربازان پولیس محلی این فرد نفوذی را خلاف هدایت فرماندهی پولیس این ولایت، به صورت مهمان دعوت کرده بودند.

به گفته او، فرد نفوذی پس از کشتن این سربازان پولیس، از ساحه فرار کرده است.

۲۱ / عقرب ۱۳۹۸

جان باختن 17 تن در یک رویداد ترافیکی در بغلان

مقام های امنیتی اعلام کرده اند که ۱۷ تن در پی واژگون شدن یک موتر در ولایت بغلان جان داده اند.

احمد جاوید بشارت، سخنگوی فرماندهی پولیس بغلان به خبرنامه گفت: “حوالی قبل از ظهر امروز سه‌شنبه(۲۱عقرب) یک موتر نوع فلانکوچ که از ولسوالی خوست عازم شهر پلخمری، مرکز این ولایت بوده، از جاده منحرف شده است”.

بشارت افزود، این رویداد در کوتل “پلفی” در ولسوالی خوست رخ داده که در نتیجه آن ۱۷ تن کشته و ۵ تن دیگر زخمی شده اند.

baghlan

به گفته سخنگوی فرماندهی پولیس بغلان،  در میان کشته و زخمی شدگان این رویداد، زنان و کودکان نیز شامل اند و زخمیان به شفاخانه ها منتقل شده اند.

حوادث ترافیکی در کنار رویدادهای امنیتی و حمله‌های انتحاری، یکی از مرگ‌بار‌ترین رویداد‌ها در افغانستان خوانده می شود. روز گذشته نیز در نتیجه منحرف شدن یک موتر نوع فلانکوچ در ولایت سرپل،  ۹ تن جان داده و ۶ تن دیگر زخمی شدند.

۲۱ / عقرب ۱۳۹۸

کشته و زخمی شدن چهار شورشی طالب در انفجاری در داخل یک مسجد در غزنی

مقام های محلی در ولایت غزنی اعلام کرده اند که چهار شورشی طالب در انفجاری در داخل یک مسجد در این‌ ولایت کشته و زخمی شده اند.

دفتر والی غزنی با بیان‌ این‌ خبر گفته است که ۲ طالب به شمول یک سرگروه آنان به نام طیب، حوالى ساعت ۱۱:۳۰ دقیقه ظهر امروﺯ سه شنبه(۲۱عقرب)، در پى انفجار ماین خودشان در داخل یک مسجد کشته و دو تن دیگر آنان زخمی شده اند.

ghazni

دفتر والی غزنی افزوده است که این مسجد در روستای نظروال ولسوالى اندر موقعیت دارد.

به گفته این دفتر، این ماین زمانی منفجر شده است که این اعضای طالبان مصروف ساخت ماین ها در داخل مسجد بودند.

 در این انفجار این مسجد نیز خسارت دیده است.

۲۱ / عقرب ۱۳۹۸

آغاز عملیات شاهین 107 در ولسوالی درزاب جوزجان

ارتش در شمال کشور اعلام کرده است که عملیات پاکسازی شاهین ۱۰۷ در ولسوالی درزاب ولایت جوزجان آغاز شده است.

قول اردوی ۲۰۹ شاهین امروز سه‌شنبه(۲۱عقرب) با نشر یک خبرنامه گفته است که این عملیات مشترک شب گذشته با محوریت نیروهای کوماندو به نام شاهین ۱۰۷ در ولسوالی درزاب ولایت جوزجان آغاز شده است.

در این خبرنامه آمده است که در نتیجه این عملیات، منطقه دریاخانه که بیش از یک هزار خانه در قالب روستاهای کوچک است، تصفیه شده و چندین حلقه ماین جاسازی شده طالبان خنثی شده است.

MOD

قول اردوی ۲۰۹ شاهین خاطرنشان کرده که تاکنون مقاومت جدی از سوی طالبان در این ولسوالی صورت نگرفته است.

این در حالی است که روز گذشته وزارت دفاع از پاکسازی ولسوالی قرمقل ولایت فاریاب در نتیجه عملیات شاهین ۶۰۷ خبر داده بود.