کمک 72 میلیون یورویی تازه آلمان به افغانستان |
کمک ۷۲ میلیون یورویی تازه آلمان به افغانستان

بازتاب خبرهای 12 عقرب 1398

Image Title
۱۲ / عقرب ۱۳۹۸

کمک ۷۲ میلیون یورویی تازه آلمان به افغانستان

وزارت همکاری‌های اقتصادی و انکشافی آلمان(BMZ) به تازگی اعلام کرد، این کشور تا پایان سال جاری خورشیدی، مبلغ ۶٫۲ میلیارد افغانی معادل ۷۲ میلیون یورو را به بودجه‌ پروژه‌های همکاری آلمان – افغانستان اضافه می‌کند.

این مقدار کمک تازه‌ آلمان روز گذشته(شنبه ۱۱ عقرب) در دیداری میان مارتین ییگر، معاون وزارت همکاری‌های اقتصادی و توسعه آلمان و محمد همایون قیومی، وزیر دارایی افغانستان اعلام شده است.

با اعلام این کمک، میزان تعهدات کلی آلمان در سال جاری شمسی به افغانستان، به ۱۸.۱ میلیارد افغانی معادل ۲۱۱ میلیون یورو می‌رسد.

germany

از مجموع ۱۸.۱ میلیارد افغانی کمک آلمان به افغانستان، ۱۴.۱ میلیارد افغانی معادل ۱۶۴.۵ میلیون یورو آن در بخش همکاری‌های مالی و مبلغ ۴ میلیارد دیگر معادل ۴۶.۵ میلیون یوروی آن نیز در بخش همکاری‌های فنی با افغانستان اختصاص داده شده است.

وزارت همکاری‌های اقتصادی و توسعه آلمان همچنان تاکید کرده است: دولت این کشور در صورت افزایش اقدامات مبارزه علیه فساد، ترویج حاکمیت خوب و انجام اصلاحات توافق‌شده توسط حکومت افغانستان، تمایل زیادی برای حفظ تعهدات خود دارد.

این وزارت گفته است که بخشی از تامین مالی آلمان به افغانستان، مشروط به ایجاد حکومت‌داری خوب، انجام اصلاحات و پیشرفت در اجرا و حفظ بخش انرژی صورت می‌گیرد.

این وزارت همچنان گفته است: «اگر این شرایط برقرار نشود، بخشی از این کمک مالی اختصاص نخواهد یافت.»

۱۲ / عقرب ۱۳۹۸

گران هیواد به عنوان سخنگوی وزارت خارجه معرفی شد

ریاست جمهوری اعلام کرده که گران هیواد از سوی رییس جمهور به عنوان سخنگوی وزارت خارجه گماشته شده است.

صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهور امروز یک شنبه(۱۲عقرب) در توییتر اش نگاشته است ‏که گران هیواد به اساس فرمان رییس جمهور غنی، به حیث سخنگوی جدید وزارت امور خارجه تعیین شده است.

geran hiwad

پیش از این صبغت احمدی به حیث سخنگوی وزارت خارجه ایفای وظیفه می کرد و رییس جمهور غنی او را پس تنش لفظی با سخنگوی ریاست جمهوری برکنار کرد.

اما به دنبال این برکناری، عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت بر ادامه کار احمدی تا پایان کار حکومت وحدت ملی تاکید کرد.

این اقدام چند روز پس از استعفای صلاح الدین ربانی از سرپرستی وزارت خارجه و معرفی ادریس زمان، معین سیاسی این وزارت به عنوان سرپرست وزارت خارجه صورت می گیرد.

۱۲ / عقرب ۱۳۹۸

وقتی روزنامه نگاران هدف قرار می گیرند، بهای آن را جامعه می پردازد!

سازمان ملل و کمیته امنیت خبرنگاران افغانستان، همزمان با فرا رسیدن روز جهانی ختم معافیت جرایم علیه خبرنگاران در کابل، تاثیر وخیم تر شدن خشونت علیه خبرنگاران را در افغانستان مورد توجه قرار دادند.

در خبرنامه ای که امروز یک شنبه(۱۲ عقرب) از سوی یوناما منتشر شده، آمده است که ده ها خبرنگار به همراه مقامات دولتی و اعضای جامعه بین المللی در این نشست شرکت کردند.

فیونا فرزر ، رئیس حقوق بشر یوناما در جریان سخنان خود در این نشست گفت: “گفتن حقیقت با قدرت، از هر نوع آن، یک کارکرد اساسی در جوامع دموکراتیک است و اعمال آزادی بیان در کشور درگیر مناقشه است.”

فرزر خاطرنشان کرد: “خبرنگاران به همراه بازیگران جامعه مدنی و مدافعان حقوق بشر، در زمینه درگیری های مسلحانه  غیرقانونی به عنوان غیرنظامی طبقه بندی می شوند و باید از آن ها به عنوان غیرنظامی محافظت شود.”

afghanistan

او اضافه کرد که گزارش رسانه ها هشدار زودهنگامی را فراهم می کند و به جوامع، این امکان را می دهد تا آگاهانه انتخاب کنند؛ “کار شما بسیار مهم است، زیرا اطلاعات بسیار مهم هستند. رسانه ها نقش عمده ای در حمایت و ارتقاء حقوق بشر دارند.”

آنتونیو گوترس، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در بیانیه خود برای این روز ، از افزایش مقیاس و تعداد حملات به خبرنگاران و کارمندان رسانه ها، و همچنین حوادثی خبر داد که کار آن ها را سخت تر می کند؛ از جمله تهدید به تعقیب، دستگیری، حب ، دسترسی خبرنگاران و عدم موفقیت در تحقیقات و پیگرد قانونی جرایم علیه آنها.

گوترس گفت: “وقتی روزنامه نگاران هدف قرار می گیرند، بهای آن را جوامع به طور کلی می پردازند؛ بدون اینکه خبرنگاران قادر به انجام کارهای خود در امنیت باشند، ما با چشم اندازی از دنیای سردرگمی و اطلاعات گشودنی روبرو هستیم.”

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در قطعنامه A / RES / 68/163 مجمع عمومی خود، ۲ نوامبر را به عنوان روز جهانی پایان دادن به مصونیت از جنایات علیه روزنامه نگران اعلام کرد. این قطعنامه از کشورهای عضو خواسته است تا اقدامات خلاف فرهنگ فعلی مصونیت از مجازات را اجرا کنند. این تاریخ به یادبود ترور دو روزنامه نگار فرانسوی در ۲ نوامبر ۲۰۱۳ انتخاب شد.

این در حالی است که روز گذشته مرکز خبرنگاران افغانستان در یک نشست خبری از کشته شدن ۱۰۹ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای در دو دهه گذشته یاد کرد که ۱۵ نفر آنان زنان هستند.

همچنان یافته‌های “مرکز خبرنگاران افغانستان” نشان می‌دهد که از مجموع خبرنگاران کشته شده در افغانستان، ۱۷ خبرنگار، خارجی بوده‌اند.

۱۲ / عقرب ۱۳۹۸

بازداشت سه تن به اتهام سرقت مسلحانه در کابل

پولیس حوزه هجدهم امنیتی فرماندهی پولیس ولایت کابل، در پی دو عملیات جداگانه،‌ ۳ تن را در پیوند به سرقت مبلغ ۹۰۰ هزار افغانی پول نقد و طلا از مربوطات این حوزه، بازداشت نموده است.

thief

پولیس کابل امروز یک شنبه(۱۲ عقرب) در یک بیانیه در این مورد، گفته است که از نزد افراد بازداشت شده، یک میل سلاح نوع تفنگچه کمری نیز به دست پولیس آمده است.

در عین حال، مقام های امنیتی می‌گویند که روز گذشته در نتیجه عملیات قطعات خاص پولیس در مربوطات ولسوالی دولت آباد ولایت بلخ، ۵ تن به ظن اعمال هراس افکنی در این ولسوالی بازداشت شده اند.

۱۲ / عقرب ۱۳۹۸

کشته و زخمی شدن ۱۴ نیروی امنیتی در درگیری های بدخشان

مقامات محلی در ولایت بدخشان می گویند، دست کم ۱۴ تن از نیروهای امنیتی در یک کمین طالبان در ولسوالی نسی این ولایت کشته و زخمی شده اند.

عبدالله ناجی، عضو شورای ولایتی بدخشان امروز یک شنبه(۱۲ عقرب) با بیان این خبر به رسانه ها گفت: “نیروهای امنیتی روز گذشته با یک کمین طالبان روبرو شدند که در نتیجه ۸ تن آن ها کشته و ۶ تن دیگر زخمی گردیده اند.”

mod1

ناجی خاطرنشان کرد که فرمانده لوا و چندین فرمانده دیگر به سمت ولسوالی نسی حرکت کردند که قرار بود عملیات پاکسازی طالبان را آغاز کنند، اما به دلایل نامعلوم این عملیات تاهنوز آغاز نشده است.

این در حالیست که اداره بازرسی ویژه ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان(سیگار) در گزارش تازه اش گفته است که آمار تلفات نیرو های امنیتی در کشور، ۶۰ درصد افزایش یافته است.