کشته و زخمی شدن ۳۲۵ شورشی و بازداشت 649 تن دیگر از سوی نیروهای امنیت ملی در ماه میزان |
کشته و زخمی شدن ۳۲۵ شورشی و بازداشت ۶۴۹ تن دیگر از سوی نیروهای امنیت ملی در ماه میزان

بازتاب خبرهای 9 عقرب 1398

Image Title
۹ / عقرب ۱۳۹۸

کشته و زخمی شدن ۳۲۵ شورشی و بازداشت ۶۴۹ تن دیگر از سوی نیروهای امنیت ملی در ماه میزان

ریاست عمومی امنیت ملی اعلام کرده است که در عملیات یک ماهه این ریاست، ۲۲۱ شورشی کشته، ۱۰۴ تن زخمی و ۶۴۹ تن دیگر بازداشت شده اند.

ریاست امنیت ملی امروز پنجشنبه(۹عقرب) با نشر یک خبرنامه گفته است که نیروهای عملیاتی این ریاست در  ماه میزان سال روان، بیش از ۶۳۲ عملیات را در سراسر افغانستان انجام داده اند.

در خبرنامه این ریاست آمده است که در نتیجه این عملیات ها، ۴ عراده موترسایکل و دو عراده موتر بمب، ۳۹۵ حلقه ماین خنثی و از سه حمله راکتی جلوگیری صورت گرفته است.

nds

 بر اساس این گزارش، نیروهای قطعات خاص امنیت ملی در یک عملیات مشترک، یک تن از اعضای کلیدی شبکه القاعده به نام عاصم عمر، رهبر القاعده برای شبه جزیره هند را در ولسوالی موسی قلعه ولایت هلمند، با چندین تن دیگر از اعضای گروه طالبان و القاعده از بین برده و چند تن دیگر را بازداشت کرده اند.

 به گفته امنیت ملی، در این عملیات ها دو شبکه که یکی از آنها در تخریب پایه های برق وارداتی در سالنگ جنوبی و شبکه دیگر در سرقت های مسلحانه دست داشتند، نیز بازداشت و به مراجع عدلی قضایی تسلیم داده شدند.

این در حالی است که دیدبان حقوق بشر نیروهای خاص امنیت ملی را متهم به جنایت جنگی کرده است.

۹ / عقرب ۱۳۹۸

انتشار شنیداری نوشته های طولانی؛ اپلیکیشن صوتی آغاز به کار کرد

اپلیکیشن صوتی امروز پنج شنبه(۹ عقرب) رسما در کابل آغاز به کار کرد.

این اپلیکیشن که از سوی رسانه “خبرنامه” راه اندازی شده، برای انتشار صوتی نوشته های طولانی که به ژورنالیزم بلند مشهور است، ساخته شده است.

کاربران صوتی می توانند با استفاده از این اپلیکیشن، به صدها ساعت داده، تحلیل و پژوهش در حوزه های مختلف از جمله مسائل روز در سطح ملی و بین المللی دسترسی داشته باشند.

sawty 2

مسئولان در این اپلیکیشن امیدوارند که صوتی بتواند به طیف های مختلف با سواد جامعه کمک کند تا آن ها به آسانی موضوعات مهم را مطالعه نمایند.

صوتی در حوزه رسانه های اینترنتی، اولین اپلیکیشن شنیداری است که در افغانستان راه اندازی می شود.

۹ / عقرب ۱۳۹۸

کمیسیون انتخابات: تاکنون 47 هزار رأی غیرمعیاری از سوی دارملوک شناسایی شده است

مسوولان در کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند، تاکنون به تعداد ۴۷ هزار رأی دارای تصاویر مشابه، عکس زیر سن و غیرمعیاری شناسایی شده است.

مولانا محمد عبدالله، کمیشنر کمیسیون انتخابات امروز پنج‌شنبه(۹عقرب) در یک نشست خبری در کابل گفت: “قرار بود تا ساعت ۱۰ شب گذشته کمپنی قراردادی(دارملوک) بحث تصفیه آرای خلاف معیار را با کمیسیون شریک سازد، اما صرف حدود ۴۷هزار رای خلاف معیار که در مورد عکس تکراری، عکس از روی عکس، عکس زیر سن و عکس خلاف معیار را با ما شریک ساخته است”.

photo_2019-10-31_17-00-57

مولانا عبدالله افزود، آرای خلاف معیار دیگر مانند شصت تکراری، استعمال آرای خارج از زمان رأی‌دهی(قبل از ۷صبح و بعد از ۵عصر) و امثال آن، قرار است تا پایان امروز به کمیسیون انتخابات برسد تا اقدامات بعدی صورت گیرد.

به گفته این کمیشنر کمیسیون انتخابات، قرار است بعد از پایان این روند، تیم‌های کاری به ولایات سفر کنند و قضایا و نتایجی را بررسی نمایند که توسط کمیسیون‌های انتخاباتی و گزارش کمپنی قراردادی(دارملوک)، در مورد معلومات بایومتریکی رأی‌دهندگان، خلاف قانون و طرزالعمل‌های انتخاباتی تشخیص شده است.

او تاکید کرد که موضوع روند صلح ربطی با روند کاری کمیسیون انتخابات ندارد.

۹ / عقرب ۱۳۹۸

استقبال عبدالله از تلاش‌های چین برای برقراری صلح در افغانستان

رییس اجرایی حکومت در دیدار با شارژدافیر سفارت چین در کابل می‌گوید که از تلاش‌های این کشور برای برقراری صلح در افغانستان حمایت می‌کند.

عبدالله عبدالله امروز پنج‌شنبه(۹عقرب) در دیدار با وانگ داشوی، شارژدافیر سفارت جمهوری مردم چین، از تلاش‌های این کشور برای دست‌یافتن به صلح در افغانستان و میزبانی این کشور از نشست بین‌الافغانی چین استقبال کرده است.

abdullah

عبدالله همچنان ابراز امیدواری کرده که مذاکرات واقعی هرچه زودتر میان حکومت افغانستان و طالبان برای دست‌یافتن به صلح عادلانه و دایمی آغاز گردد.

شارژدافیر سفارت چین در کابل نیز در این دیدار درباره طرح کشورش برای میزبانی مذاکرات بین‌الافغانی به رییس اجرایی حکومت توضیح داده، خواهان همکاری این ریاست شده است.

این در حالی است که قرار بود هفته گذشته چین میزبان یک نشست بین‌الافغانی باشد، اما این نشست تا مدت نامعلومی به تعویق افتاده است.

۹ / عقرب ۱۳۹۸

دولت‌ساز: تاخیر در اعلان نتایج ابتدايى انتخابات ریاست جمهوری نگران‌کننده است

دسته انتخاباتی دولت‌ساز در انتخابات ریاست جمهوری می‌گوید که تاخیر در اعلان نتایج ابتدایى برای مردم نگران کننده است و کمیسیون مستقل انتخابات در این زمینه وضاحت بیشتر بدهد.

کمیته سیاسی ستاد انتخاباتى دولت ساز امروز پنج‌شنبه(۹عقرب) در یک اعلامیه، ضمن محکوم کردن اهانت به ‌شخصیت‌های سیاسی، جهادی و ملی گفته است، کسانی که از آدرس دسته انتخاباتى دولت ساز تحت عنوان سخنگو به شخصیت‌های جهادی و ملی توهین کرده، سخن شخصی خودش بوده و موقف و نظر دولت ساز نیست.

daudzai

در این اعلامیه آمده است که تیم دولت ساز دیدگاه خود را در مطابقت به قانون اساسی، سایر قوانین نافذ، طرزالعمل داخلی کمیسیون و فیصله کمیشنران کمیسیون انتخابات در ۶ میزان، در مورد آرای غیر بایومتریک که استیکر دارد و در دیتابس کمیسیون مستقل انتخابات ثبت شده، بعدا اعلان می‌کند.

در اعلامیه تیم دولت‌ساز از جامعه جهانی و تمویل‌کننده‌هاى مالی انتخابات ریاست جمهوری خواسته شده که استقلالیت کمیسیون انتخابات و آرای مردم افغانستان را محترم شمرده و به هیچ عنوان در روند انتخابات مداخله نکنند.

این تیم همچنان از کمیسیون‌های انتخابات خواسته است استقلالیت و اعتبارش را حفظ کنند و زیر فشار خارجی‌ها، قدرت‌مندان و قانون‌گریزان داخلی قرار نگیرند.