فروریختن سقف مسجد الجهاد در غزنی دو کشته و زخمی برجای گذاشت |
فروریختن سقف مسجد الجهاد در غزنی دو کشته و زخمی برجای گذاشت

بازتاب خبرهای 5 عقرب 1398

Image Title
۵ / عقرب ۱۳۹۸

فروریختن سقف مسجد الجهاد در غزنی دو کشته و زخمی برجای گذاشت

مقام های محلی در ولایت غزنی می‌گویند که دو تن در اثر فرو ریختن سقف مسجد الجهاد در این ولایت کشته و زخمی شدند.

دفتر والی غزنی گفته است که حوالى قبل اﺯ ظهر امروﺯ یک‌شنبه(۵عقرب) یک بخش اﺯ ساختمان مسجد الجهاد در شهر غزنى که تحت کار است، فرو ریخت که در نتیجه یک کارگر کشته و یک تن دیگر ﺯخمی شده اند.

afghanistan

دفتر والی غزنی افزوده است که این پروژه اﺯ سوى اداره عملیاتى و حمایتى ریاست جمهورى قرارداد شده و مسوولیت نظارت و تمامى موارد آن مربوط به این ریاست بوده است. از سوی دیگر، تمامى مواد ساختمانى آن نیز اﺯ مرکز ارسال می شود و اداره محلى غزنى فاقد هرگونه نقش و صلاحیت در آن است.

به گفته این دفتر، براى بررسى چرایى فرو ریختن این بخش ساختمان مسجد الجهاد، یک هیات تعیین خواهد شد تا علت فرو ریختن آن تثبیت و در این ﺯمینه اقدام کند.

۵ / عقرب ۱۳۹۸

ریاست جمهوری: نشست بیجینگ، ادامه نشست‌های قطر و مسکو است

سخنگوی رییس جمهور می گوید که نشست بین افغانی  بیجینگ، ادامه نشست‌های قطر و مسکو است و این نشست، مذاکره برای صلح نیست.

صدیق صدیقی که امروز یک‌شنبه(۵عقرب) در یک نشست خبری جزییات سفر رییس جمهور غنی به جاپان و آذربایجان را شرح می داد، گفت: “ما ملاحظاتی نسبت به نشست بیجینگ داشتیم، اما توافق کردیم که این نشست برگزار شود.”

او تاکید کرد که تاکنون هیات حکومت افغانستان که قرار است در این نشست شرکت کند، تشکیل نشده ‌است.

سخنگوی رییس جمهور اضافه کرد که رییس‌جمهور غنی در دیدارش با رییس‌جمهور پاکستان در باکو، از پاکستان خواسته است در برابر گروه‌های هراس‌افگن به گونه جدی اقدام کند.

Sedieq Sediqi

وی گفت: “ما خواهان گفتگوهای صلحی هستیم که رهبری آن در دست حکومت افغانستان باشد. تعهد جدی در حکومت برای آغاز گفتگو با طالبان همیشه موجود بوده است”.

صدیقی افزود، حکومت افغانستان برای رسیدن به یک صلح پایدار، کوتاه‌ترین راه را دنبال می‌کند؛ طالبان باید از خشونت دست بکشند و آتش‌بس کنند و این کوتاه‌ترین راه برای رسیدن به یک صلح پایدار است.

به گفته او، برای رییس جمهور غنی صلح اولویت دارد، اما صلحی که پایدار باشد و منافع ملی در آن، آسیب نبیند.

این اظهارات در حالی بیان می شود که روز گذشته ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح به خبرنامه گفته بود که بر اساس اطلاعات آنان، نشست بیجینگ تا زمان نامشخصی به تعویق افتاده است.

۵ / عقرب ۱۳۹۸

زلمی خلیلزاد با رییس جمهور غنی دیدار کرد

سخنگوی رییس جمهور می گوید، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان با رییس جمهور غنی دیدار کرده است.

صدیق صدیقی امروز یک‌شنبه(۵عقرب) در توییتی با بیان این خبر نوشته است: “زلمی خلیلزاد از فعالیت های اخیر خود به رییس جمهور غنی معلومات داد.”

صدیقی در مورد زمان و جزییات این دیدار چیزی نگفته است.

این در حالی است که خلیلزاد امروز با عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت نیز دیدار کرده و قرار است در این سفر به کابل، با شماری از سیاسیون افغانستان نیز دیدار داشته باشد.

۵ / عقرب ۱۳۹۸

عبدالله: به‌خاطر سلامت افغانستان قربانی دادیم/ ۲۰۱۴ هرگز تکرار نمی شود!

عبدالله عبدالله در دیدار با شماری از ناظران و تیم تخنیکی تیم انتخاباتی اش تاکید کرده که به‌خاطر سلامت افغانستان در سال ۲۰۱۴  قربانی داده است و دیگر هرگز آن را تکرار نمی کند.

این دیدار که شب گذشته(شنبه، ۴عقرب) صورت گرفته، ناظران تیم ثبات و همگرایى ضمن ارایه آخرین گزارش‌های کاری شان، گفته اند که یک مرحله‌ نفس‌گیر را با موفقیت پایان رسانده اند و به زودی مرحله‌ حساس؛ یعنی تمیز کردن آرای پاک از تقلبی در تمام ولایت‌ها آغاز می‌شود.

abdullah 1

ناظران تیم ثبات همگرایی همچنان افزوده اند که بخش‌های زیادی از پلان‌های پیچیده‌ تقلب‌کاران را خنثی کردند و تا آخرین مرحله، یک لحظه غفلت نمی‌کنند و هیچ مصلحت و تسامحی را نمی‌پذیرند.

عبدالله نیز به ناظران تیم انتخاباتی اش تاکید کرده است: “راى واقعی مردم تعیین کننده است و ما به‌خاطر سلامت افغانستان زیاد گذشت کردیم، حوصله داشتیم و خوب است صبور باشیم، اما باور داشته باشید که هرگز ۲۰۱۴ تکرار نمی‌شود، زیرا نتیجه‌ تقلب، ناکامی افغانستان است و دیگر کسی به انتخابات و نظام باور نمی‌کند”.

 عبدالله در حالی می گوید که انتخابات ۲۰۱۴ تکرار نمی شود که نتایج انتخابات هنوز اعلان نشده است. قرار است بر اساس اعلام جدید کمیسیون انتخابات، نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ۲۳ عقرب اعلان شود.

۵ / عقرب ۱۳۹۸

کشته شدن 53 شورشی طالب در فاریاب

ارتش در شمال می گوید که ۵۳ شورشی طالب در یک ضد حمله نیروهای امنیتی در فاریاب کشته شده اند.

قول اردوی ۲۰۹ شاهین امروز یک‌شنبه(۵عقرب) با نشر یک اعلامیه گفته است: “حوالی ساعت ۸:۳۰ دقیقه شب گذشته، گروه طالبان در منطقه خواجه ناموسی از مربوطات ولسوالی پشتون‌کوت ولایت فاریاب، بر پاسگاه های نیروهای امنیتی، حملات تهاجمی انجام دادند”.

mod

در این اعلامیه آمده است که در حمله متقابل نیروهای ملی دفاعی و امنیتی با حمایت هوایی، ۵۳ شورشی طالب کشته شده اند.

قول اردوی ۲۰۹ شاهین اعلام کرده که چند فرمانده طالبان به شمول قاری علاالدین، صوفی حمیدالله و قاری محمد دین نیز شامل کشته شدگان اند.

در همین حال، پولیس فاریاب نیز با تایید این رویداد گفته است که در این درگیری ۱۱ شورشی طالب و ۴ تن از نیروهای امنیتی نیز زخمی شده اند.