وزارت داخله: روند جمع‌آوری سلاح و وسایط فاقد اسناد در مرکز و ولایات ادامه دارد |
وزارت داخله: روند جمع‌آوری سلاح و وسایط فاقد اسناد در مرکز و ولایات ادامه دارد

بازتاب خبرهای 20 میزان 1398

Image Title
۲۰ / میزان ۱۳۹۸

وزارت داخله: روند جمع‌آوری سلاح و وسایط فاقد اسناد در مرکز و ولایات ادامه دارد

وزارت امورداخله می‌گوید که روند جمع‌آوری سلاح و وسایط نقلیه فاقد اسناد در مرکز و ولایات ادامه دارد.

وزارت داخله امروز شنبه(۲۰میزان) در یک خبرنامه گفته است که به منظور تامین امنیت بهتر شهر کابل و سایر ولایت‌ها، رهبری این وزارت به تمام قدمه‌های خود دستور داده تا سلاح‌های غیرقانونی و وسایط نقلیه فاقد اسناد را جمع‌آوری نموده و با افراد مسلح غیرمسوول برخورد قانونی نمایند.

در این خبرنامه آمده است که نیروهای قطعات خاص پولیس در همکاری با سایر نیروهای امنیتی، به منظور جمع‌آوری سلاح‌های غیرقانونی و وسایط فاقد اسناد، از روز گذشته به این‌سو در نقاط مختلف شهر کابل محلات تلاشی را افراز نموده که در نتیجه، تعداد ۱۴۳ عراده واسطه شیشه سیاه را پاک‌کاری و ۳۱ عراده موتر بدون اسناد را متوقف کرده‌اند.

kabul 1

در این عملیات نیروهای خاص پولیس ۲۵ جوره یونیفورم نظامی را همراه با یک مقدار تجهیزات نظامی ازنزد افراد غیرمسوول ضبط کرده‌اند.

وزارت داخله از شهروندان کشور خواسته است تا در جمع‌آوری و توقف وسایط نقلیه شیشه سیاه و سلاح‌های غیرقانونی با پولیس ملی همکاری کنند.

وزارت داخله در حالی از ادامه این روند خبر داده که در روز گذشته نیروهای پولیس موتر حامل دو نماینده مجلس را توقف و پس از آن، میان نیروهای امنیتی و محافظین این نمایندگان درگیری رخ داده است. به دنبال این رویداد، مجلس نمایندگان حوالی ساعت یازده و نیم شب گذشته سرپرست وزارت داخله را در یک جلسه اضطراری احضار کرد.

۲۰ / میزان ۱۳۹۸

هشدار اتحادیه اروپا: نباید بار دیگر بحران انتخابات ریاست جمهوری 2014 در افغانستان تکرار شود

اتحادیه اروپا از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری  افغانستان می‌خواهد که نگذارند بحران انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۴، بار دیگر تکرار شود.

پیری مایدون، سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان در گفت‌وگو با طلوع‌نیوز، از نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری خواسته تا برای جلوگیری از بحران انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۴، به نتیجه‌ای که از سوی کمیسیون انتخابات اعلام می‌شود، احترام بگذارند.

به گفته وی، روحیه مردم افغانستان در شرایط کنونی کاملا با سال ۲۰۱۴ متفاوت است و و دیگر علاقه‌ای به رویارویی سیاسی، احساسات خیابانی و خشونت علاقه ندارند.

سفیر اتحادیه اروپا در کابل در عین حال به کمیسیون‌های انتخاباتی هم توصیه کرده تا در روند نهایی‌سازی نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری، بی‌طرفی‌شان را حفظ کنند.

EU

وی هشدار می دهد که اگر تأخیر در اعلان نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری طولانی شود، انتخابات ریاست‌جمهوری به بحران خواهد رفت.

این در حالی است که روند کارها در کمیسیون مستقل انتخابات به ویژه انتقال اطلاعات از دستگاه‌های شناخت بایومتریک به بانک اطلاعات مرکزی این نهاد، به کندی پیش می‌رود و روندی که قرار بود یک روز پس از برگزاری انتخابات به پایان برسد، با جود گذشت دو هفته تکمیل نشده‌ است.

با این وجود، مقام‌ها در کمیسیون انتخابات هشدار می‌دهند که ممکن است اعلان نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری به تعویق افتاد. بر اساس جدول زمان‌بندی کمیسیون مستقل انتخابات، قرار است نتایج ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری به تاریخ ۲۷میزان و نتایج نهایی به تاریخ ۱۶ عقرب اعلام شود.

۲۰ / میزان ۱۳۹۸

افزایش 3 برابری تعرفه‌ گمرکی پاکستان بر موترهای انار افغانستان

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری ولایت قندهار می‌گوید که هم‌زمان با رسیدن فصل برداشت میوه انار در این ولایت، پاکستان تعرفه گمرکی‌ بر این میوه را تا سه‌برابر افزایش داده‌ است.

نصرالله زهیر، رییس اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری قندهار در این مورد به طلوع‌نیوز گفته است که پاکستان مالیات بر موترهای انار و انگور را تا ۳۰۰ هزار کلدار افزایش داده است.

به گفته وی؛ “این یکی از مشکلات است که پاکستان بر موترهای انار و انگور تا سه‌صدهزار کلدار مالیه وضع کرده‌است – که نسبت به سال‌های گذشته سه برابر افزایش یافته‌است. ما برای حل این چالش، با مسؤولان حکومت افغانستان نیز گفت‌وگو کردیم، اما این چالش هنوز حل نشده‌است”.

Pomegrante

این افزایش تعرفه‌های گمرکی پاکستان بر انار و انگور افغانستان نگرانی بسیاری از دهقانان و صادرکنندگان میوه، به خصوص در ولایت قندهار را به دنبال داشته است.

این در حالی است که پاکستان، یکی از بازارهای بزرگ برای انار قندهار است و باغ‌داران در این ولایت، بخش عمده فرآورده‌های باغی‌شان را به پاکستان صادر می‌کنند.

۲۰ / میزان ۱۳۹۸

دارملوگ: برخی کشورها سعی کردند سیستم دیتابس بایومتریک انتخابات ریاست جمهوری را هک کنند

شرکت دارملوگ آلمان تأیید می‌کند که برخی کشورها تلاش کرده‌اند سیستم دیتابس بایومتریک انتخابات ریاست جمهوری را هک کنند، اما موفق به این کار نشده‌اند.

ادینه، متخصص سیستم بایومتریک شرکت دارملوگ به رادیو آزادی گفته است که بعضی کشورها در آسیا می‌خواستند به این سیستم رخنه کنند، اما وی از کشور خاصی نام نمی‌برد.

به گفته وی، هکرها نمی‌توانند به فایروال یا سیستم محافظتی دیتابیس بایومتریک داخل شوند؛ لاین سیستم محافظتی بسیار قوی و کاملا محفوظ می‌باشد و تحت نظر آن‌ها قرار دارد”

این متخصص آلمانی این گزارش‌ها را که گویا نارسایی در این سیستم سبب تأخیر شمارش آرای انتخابات شده است را کرد.

biometric

وی خاطرنشان کرد که مشکل در شبکه‌های محلی نیز روند داخل کردن معلومات به ذخیره دیتابیس را دشوار ساخته بود که این مشکل نیز حل شده راه‌های دیگری را پیدا کرده‌اند که معلومات داخل سیستم شود.

ادینه گفت، طالبان نیز بعضی از پایه‌های ارتباطی محلی را تخریب کردند که این هم سبب تأخیر در انتقال معلومات می‌شود.

او تأکید کرد که که این مشکلات اکنون حل شده و به زودی معلومات باقی مانده در سیستم داخل خواهد شد.

۲۰ / میزان ۱۳۹۸

آغاز عملیات مشترک رازق در ولایت زابل

وزارت دفاع می‌گوید که عملیات مشترک “رازق” در ولایت زابل آغاز شده است.

فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع امروز شنبه(۲۰میزان) گفته است که عملیات وسیع پاکسازی مشترک نیروهاى ملى دفاعى و امنیتى کشور به منظور پاکسازى و تصفیه ولایت زابل از وجود طالبان، امروز آغاز شده است.

امان افزوده است که این عملیات به پاس فداکارى‌ها و زحمات جنرال عبدالرازق اچکزى، به نام وى مسما شده است.

MOD

جنرال رازق در بیست‌وششم میزان سال گذشته در حمله یک نفوذی گروه طالبان در مقر ولایت قندهار کشته شد.

ولایت زابل از جمله ولایت‌های ناامن کشور به شمار می‌رود که به تاریخ ۲۸ سنبله در نتیجه انفجار یگ موتر بمب بر شفاخانه غیرنظامی شهر قلات، مرکز این ولایت، ۸۱ تن کشته و زخمی شدند.

۲۰ / میزان ۱۳۹۸

وزارت معارف: طرف‌های جنگ در حفظ مصونیت خانواده معارف توجه جدی داشته باشند

وزارت معارف از تمامی طرف‌های دخیل در جنگ کشور خواسته است که هنگام جنگ به قوانین جنگی احترام گذاشته و در قسمت حفظ مصونیت غیرنظامیان به ویژه خانواده معارف توجه جدی داشته باشند.

این وزارت امروز شنبه(۲۰میزان) در واکنش به زخمی شدن شماری از دانش‌اموزان لیسه نسوان، مرکز ولسوالی شیندند ولایت هرات، از مسوولان مراکز درمانی در ولسوالی شیندند خواسته است در قسمت درمان جدی و به موقع  دانش‌آموزان زخمی شده تلاش کنند.

moe

وزارت معارف تاکید کرده است که محروم ساختن کودکان از آموزش و پرورش و ایجاد رعب و ترس در میان آنان می‌تواند به آمار کودکان خارج از مکتب و در نهایت به شمار شهروندان بی‌سواد کشور بیفزاید.

این در حالی است که در نتیجه اصابت یک گلوله هاوان بر ساختمان یک مکتب نسوان در مرکز ولسوالی شیندند ولایت هرات، قسمتی از ساختمان آن تخریب و شماری از دانش‌آموزان نیز زخمی شدند.