تکمیلی/ ۱۰ زخمی در نتیجه انفجار در دانشکده ادبیات دانشگاه غزنی |
تکمیلی/ ۱۰ زخمی در نتیجه انفجار در دانشکده ادبیات دانشگاه غزنی

بازتاب خبرهای 16 میزان 1398

Image Title
۱۶ / میزان ۱۳۹۸

تکمیلی/ ۱۰ زخمی در نتیجه انفجار در دانشکده ادبیات دانشگاه غزنی

مقام های محلی در ولایت غزنی تایید کرده اند که حوالی ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه صبح امروز سه شنبه(۱۶ میزان) یک انفجار در داخل یک صنف درسی در دانشگاه غزنی رخ داده است.

عارف نوری، سخن‌گوی والی غزنی این رویداد را تایید نموده، اما در مورد تلفات آن جزییاتی ارائه نکرد.

ghazni explosion

گفته می شود که این نفجار در صنف چهارم ادبیات دری رخ داده است.

در عین حال بازمحمد همت، رییس شفاخانه‌ ولایتی غزنی ابراز نمود که تا کنون بیش از ده زخمی از محل رویداد به این شفاخانه منتقل شده‌اند که تمامی آن دانشجویان دانشگاه اند.

تا کنون فرد یا گروهی مسئولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

۱۶ / میزان ۱۳۹۸

سفارت آمریکا در کابل: هیچ جای تقلب در انتخابات افغانستان وجود ندارد

سفارت آمریکا در کابل اعلام نموده است که هیچ جایی برای تقلب در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان وجود ندارد.

این سفارت امروز سه شنبه(۱۶ میزان) در صفحه توییتر خود نگاشته است که کارمندان این سفارت به تازگی از کمیسیون مستقل انتخابات و روند کاری آن دیدن کرده اند.

us embassy

به نقل از توییت سفارت آمریکا، کارمندان این سفارت به مرکز اطلاعات کمیسیون انتخابات رفته و از روند کاری کارمندان کمیسیون تقدیر و قدردانی کرده اند.

این سفارت تاکید کرده است که مردم افغانستان کاملا مطمئن باشند که تنها رای های قانونی، با شفافیت و بی طرفی شمرده خواهد شد.

در عین حال کمیسیون انتخابات نیز اعلام کرده که اعضای رهبری کمیسیون مستقل انتخابات، با خانم کرین دیکر، معاون سفارت ایالات متحده امریکا در کابل پیرامون چگونگی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و جمع‌بندی نتایج در مقر این کمیسیون دیدار کرده‌اند.

۱۶ / میزان ۱۳۹۸

تکمیلی/ ۲۳ زخمی در نتیجه انفجار در کلاس درس در دانشگاه غزنی

وزارت داخله می‌گوید که در انفجار صبح امروز سه‌شنبه(۱۶ میزان) در یکی از کلاس‌های درس دانشگاه غزنی،  ۲۳ دانشجو زخمی شدند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله با بیان این جزییات گفته که این انفجار ناشی از یک ماین کارگذاری شده بوده و ۲۳ دانشجو که بیشترشان دختر اند، زخمی شده‌اند.

دفتر والی غزنی نیز در صفحه رسمی فیس بوک خود نوشته که حوالى ساعت ۹:۴۰ به وقت محلی، انفجاری در دانشکده تربیت معلم دانشگاه غزنى رخ‌داده که در نتیجه آن، ۱۹ دانشجو زخمی شده‌اند. از این میان، ۱۲ نفر آنان دختر و ۷ نفر دیگر پسر هستند.

ghazni

دفتر والی غزنی گفته که تمامى ﺯخمیان به شفاخانه منتقل شده و تحت درمان هستند.

این نهاد افزوده که تاکنون جزئیات حادثه و نوعیت آن مشخص نیست.

با این حال، باز محمد همت، رییس شفاخانه ولایتی غزنی در یک نشست خبری گفته که در نتیجه انفجار امروز در دانشگاه این ولایت، ۱۸ زخمی شامل ۱۳ دختر و ۵ پسر به این مرکز درمانی منتقل شده اند.

گروه طالبان گفته که افراد آنان در این حادثه دست نداشته و هدف قراردادن مراکز آموزشی را خلاف اصول اسلامی و بشری دانسته است.

۱۶ / میزان ۱۳۹۸

طالبان یک کارمند وزارت داخله را در کابل تیرباران کردند

مقام های وزارت داخله امروز سه‌شنبه(۱۶ میزان) تایید نمودند که یک کارمند جرائم سنگین این وزارت از سوی طالبان در ولسوالی قره باغ ولایت کابل تیرباران شده ‌است.

این مقام ها در گفتگو با رسانه ها خاطرنشان کردند که موتر این کارمند زمانی که به سوی خانه در حرکت بود، از سوی شورشیان طالب توقف داده شده و او را تیرباران می کنند.

kabul

در همین حال، شش پولیس که جهت تحقیق به طرف ساحه رویداد در حرکت بودند، با یک ماین برخورد کردند که هر شش تن زخمی شده اند.

تاکنون گروه طالبان در مورد این رویداد چیزی نگفته است.

۱۶ / میزان ۱۳۹۸

مولوی کامران، مسئول نظامی طالبان در ۲۰ ولایت کشته شد

مقام های محلی در ولایت فراه تایید کرده اند که مسئول کمیسیون نظامی طالبان که مسوولیت ۲۰ کمیسیون را در ۲۰ ولایت افغانستان به عهده داشته، در مربوطات نل دشت ولسوالی خاک سفید این ولایت کشته شده است.

taliban 1

محب الله محب، سخنگوی فرماندهی پولیس ولایت فراه امروز سه شنبه(۱۶ میزان) با بطان این خبر گفته است، بر اساس گزارش های کشفی، جنگنده های نیروهای هوایی بعد از ظهر روز گذشته یک عراده موتر فیلدر حامل شورشیان طالب را مورد حمله قرار داد.

آقای محب اظهار داشت که در این موتر، مولوی کامران، مسئول کمیسیون نظامی طالبان که مسوولیت ۲۰ کمیسیون نظامی طالبان را در ۲۰ ولایت کشور به عهده داشت، همراه با مولوی صمد، مسئول زون حلقوی سه ولایت و مولوی آخندزاده، فرمانده کلیدی گروه طالبان کشته شدند.