آغاز کمپاین محو کرم روده؛ 7 میلیون دانش‌آموز تحت پوشش قرار می‌گیرند |
آغاز کمپاین محو کرم روده؛ ۷ میلیون دانش‌آموز تحت پوشش قرار می‌گیرند

بازتاب خبرهای 14 میزان 1398

Image Title
۱۴ / میزان ۱۳۹۸

آغاز کمپاین محو کرم روده؛ ۷ میلیون دانش‌آموز تحت پوشش قرار می‌گیرند

وزارت معارف اعلام کرده است که کمپاین محو کرم روده(امعاء) در مکاتب سراسر کشور آغاز گردیده و قرار است حدود ۷ میلیون دانش‌آموز تحت پوشش این کمپاین قرار ‌گیرند.

وزارت معارف گفته است که محفل آغاز کمپاین محو کرم‌ روده با حضور مسوولان این وزارت، وزارت صحت عامه، سازمان جهانی صحت و سازمان غذایی جهان امروز یک‌شنبه (۱۴ میزان) در کابل برگزار شد.

محمد اکبر عمرخیل، رییس تربیت بدنی و صحت مکاتب وزارت معارف آغاز این کمپاین را جز  برنامه‌های اساسی و مشترک وزارت‌های معارف و صحت عامه برای از بین بردن مشکلات بهداشتی دانش‌آموزان در مکتب‌ها عنوان کرد.

MOE

عمرخیل افزوده است که رهنمودهای لازم در رابطه به برگزاری این کمپاین برای آمرین معارف ولسوالی‌ها ارایه گردیده و به زودی توزیع تابلیت‌های محو کرم روده آغاز و به دسترس عموم شاگردان قرار خواهد گرفت.

در ادامه، ذلیخا انوری، رییس صحت مادر، اطفال، نوزاد و صحت جوانان وزارت صحت عامه، دسترسی به تعلیم و امکانات صحی را حق اساسی همه شهروندان خوانده، گفت، راه‌اندازی این کمپاین در عرصه جلوگیری و کاهش مرگ ‌و میر مادران بسیار ارزنده است.

این مقام وزارت صحت در ادامه اضافه کرد که حدود ۷ میلیون دانش‌آموز تحت پوشش این کمپاین قرار خواهد گرفت و در کنار تابلیت‌های محو کرم روده، واکسین‌های موثر برای دانش‌آموزان نیز تطبیق خواهد شد.

۱۴ / میزان ۱۳۹۸

ریاست جمهوری: سخنگوی وزارت خارجه برکنار شد

سخنگوی رییس‌جمهور می‌گوید که صبغت احمدی، سخنگوی وزارت خارجه به دلیل اظهارات غیرمسوولانه برکنار شده است.

صدیق صدیقی امروز یک‌شنبه(۱۴میزان) در توییتراش نگاشته است: رییس‌جمهور غنی طی حکمی میرویس ناب، سفیر سابق افغانستان در ترکمنستان را به حیث معین همکاری‌های اقتصادی وزارت امورخارجه گماشته است.

MOF

صدیقی افزوده است که میرویس ناب هم‌چنان الی تقرر سخنگوی جدید وزارت خارجه، از امور دفتر سخنگوی این وزارت، سرپرستی خواهد نمود.

به گفته او، “سرپرست اسبق سخنگو به دلیل اظهارات غیرمسوولانه‌اش برکنار گردید”.

این در حالی است که در این اواخر دو دستگی و تناقض در موضع‌گیری‌های مقام‌های وزارت امورخارجه و تقابل آن با رویکردهای ریاست جمهوری به میان آمده است. این موضع‌گیری‌های متناقض در طول روزهای گذشته، بیشتر حول محور حضور هیأت افغانستان در نشست مجمع عمومی سازمان ملل و هم‌چنین سفر هیأت طالبان به پاکستان نمود یافته است.

صلاح‌الدین ربانی، سرپرست وزارت امورخارجه که در تیم عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت، تیم رقیب ریاست جمهوری در انتخابات گذشته قرار دارد، تاکنون نسبت به برکناری سخنگوی این وزارت از سوی ریاست جمهوری واکنشی نداشته است.

۱۴ / میزان ۱۳۹۸

تغییر رژیم برف‌باری در افغانستان؛ آغاز برف‌باری یک‌ماه زودتر از سال‌های نورمال

ریاست منابع آب وزارت انرژی و آب اعلام کرده است که رژیم برف‌باری در کشور تغییر یافته است و برف‌باری سال آبی ۱۳۹۸ ـ ۹۹ یک ماه زودتر از سال‌های نورمال آغاز شده است.

ریاست منابع آب وزارت انرژی و آب امروز یک‌شنبه(۱۴میزان) در یک خبرنامه گفته است به اساس مشاهدات ساحوی از حوزه‌های دریایی کشور، نزولات برف و باران در پنج حوزه دریایی طی سال روان به تاریخ ۱۳ میزان به گونه وقفه‌ای زمانی و مکانی در چندین ولایت آغاز شده است.

این ریاست افزوده است که این برف‌باری‌های وقفه‌ای در ولایت‌های بدخشان، تخار، قندز، بغلان، بامیان، پکتیا، میدان وردک، لغمان، کنر، نورستان، پروان و کابل به وقوع پیوسته است.

Weather

به گفته ریاست منابع آب، در ارتفاعات ۳۵۰۰ متر در ولایت‌های بدخشان، تخار، بغلان، بامیان، نورستان، لغمان و گردیز، برفباری صورت گرفته و در ساحات پایین‌تر از آن، بارندگی به شکل باران بوده است.

این ریاست خاطرنشان کرده که مجموع برفباری‌های ۱۳الی ۱۴ میزان سال روان در سالنگ شمالی، ۷۵ سانتی‌متر، سالنگ جنوبی ۵۰ سانتی‌متر، حاجی‌گک ۱۵ سانتی متر، و گردن‌دیوال، ۳ سانتی‌متر بوده است.

ریاست منابع آب وزارت انرژی و آب تاکید کرده که در سال ۱۳۹۷ شروع برف‌باری‌ها از ۱۳ عقرب، در سال ۱۳۹۶ به تاریخ  ۲۴ عقرب و در سال ۱۳۹۵ به تاریخ ۲ قوس بود، اما آغاز برف‌باری امسال نسبت به سال‌های گذشته، حدود یک ماه زودتر به وقوع پیوسته است.

۱۴ / میزان ۱۳۹۸

پاکسازی 95 درصد ولسوالی اچین از وجود تروریستان داعش

مقام‌های محلی در ولایت ننگرهار می‌گویند که ۹۵ درصد ولسوالی اچین این ولایت از وجود تروریستان داعش پاکسازی شده است.

دفتر مطبوعاتی والی ننگرهار امروز یک‌شنبه(۱۴میزان) با بیان این خبر گفته است: “در نتیجه عملیات مشترک امنیتی در ولسوالی اچین، ۹۵ درصد این ولسوالی از وجود تروریستان داعش پاکسازی و صدها ماین جاسازی شده این گروه کشف و خنثی شده است”.

دفتر والی ننگرهار افزوده است که پس از اجرای این عملیات، خانواده‌های بیجاشده آماده بازگشت به مناطق اصلی‌شان هستند.

Achine District

این دفتر به نقل از قند آقا صافی، فرمانده لوای چهار ارتش مستقر در ننگرهار گفته است که تیم تخنیکی نیروهای امنیتی هم اکنون در این مناطق مصروف کشف و خنثی‌سازی ماین‌ها هستند و این عملیات تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که مناطق باقی‌مانده ولسوالی اچین به گونه کامل از وجود داعش پاکسازی شود.

ننگرهار از ولایت‌های ناامن کشور و خاستگاه گروه تروریستی داعش بوده و این گروه از چند سال بدین‌سو فعالیت گسترده‌ای در این ولایت دارد. با وجود این‌که طی سال‌های گذشته بارها عملیات پاکسازی برای نابودی حضور داعش در ولسوالی‌های مختلف ننگرهار به خصوص در ولسوالی اچین انجام شده، اما این نیروهای تروریستی پس از پایان عملیات‌ها، دوباره در مناطق تصفیه شده، رخنه و نفوذ کرده‌اند.

۱۴ / میزان ۱۳۹۸

به دنبال هوایی پاک در کابل؛ پلان پنج‌ساله جلوگیری و کاهش آلودگی هوا در کابل اعلام شد

اداره ملی حفاظت محیط زیست پلان عمل پنج ساله‌‌ای را جهت جلوگیری و کاهش آلودگی هوا در شهر کابل اعلام کرد.

عزت‌الله صدیقی، معین مسلکی اداره ملی حفاظت محیط زیست امروز یک‌شنبه(۱۴میزان) در یک نشست مشترک خبری در کابل گفت: “پلان عمل جلوگیری و کاهش آلودگی هوای شهر کابل بر اساس حکم رییس‌جمهور و همکاری ادارات ذیربط، ترتیب شده است. این پلان عمل از نقطه نظر منابع تولید آلودگی هوا، مسوولیت تطبیق فعالیت‌ها و هماهنگی اجراات ارگان‌های ذیربط، به ۱۳ سکتور تقسیم‌بندی شده و به هدف بهبود هوایی بیرون منزل ترتیب گردیده است”.

به گفته او، منابع عمده این پلان را موجودیت سیستم غیرمعیاری ترانسپورت، استفاده از مواد سوخت غیراستندرد در وسایط، سوخت ذغال سنگ تصفیه نشده و مواد فسیلی، عدم مدیریت کثافات شهری و تخلفات محیط زیستی به دلیل عدم تطبیق قوانین و مقررات محیط زیست عنوان کرد.

MOH

معین اداره ملی حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد، تطبیق این پلان به گونه‌ای تعیین گردیده که ارگان‌های ذیربط گزارش اجراات خود از تطبیق پلان در پایان هر ماه به اداره ملی حفاظت محیط زیست فرستاده و این اداره پس از جمع‌آوری ربع‌وار گزارش‌ها، آن را به ریاست جمهوری ارایه می کند.

او همچنان تاکید کرد، حفاظت محیط زیست و کاهش آلودگی هوا در شهر کابل، تنها کار یک یا چند اداره دولتی نبوده، بلکه همه نهادهای دولتی، موسسات و نهادهای خصوصی، جامعه مدنی، نهادهای اکادمیک، علما، رسانه‌ها و مردم مکلفیت دارند در این زمینه همکاری کنند.

این در حالی است که در این نشست خبری، والی کابل، معین پالیسی وزارت امور داخله، معین خدمات شهری شهرداری کابل و معین وزارت امور شهرسازی و اراضی نیز ضمن استقبال از اعلام پلان پنج ساله جلوگیری و کاهش آلودگی هوا در شهر کابل، متعهد شدند تا با توجه به این پلان عمل، در راستای مسوولیت‌های‌شان اقدام عملی کنند.