وزارت معارف از طرح مسکن قابل استطاعت برای خانه‌دار شدن معلمین خبر داد |
وزارت معارف از طرح مسکن قابل استطاعت برای خانه‌دار شدن معلمین خبر داد

بازتاب خبرهای 13 میزان 1398

Image Title
۱۳ / میزان ۱۳۹۸

وزارت معارف از طرح مسکن قابل استطاعت برای خانه‌دار شدن معلمین خبر داد

سرپرست وزارت معارف می‌گوید که علت توقف در توزیع زمین‌های شهرک معلمین، عدم توجه به مکان‌یابی صحیح جفرافیایی است و این وزارت “طرح مسکن قابل استطاعت” را جایگزین مناسب برای خانه‌دار شدن معلمین می‌داند.

میرویس بلخی امروز شنبه(۱۳میزان) در مراسم گرامی‌داشت از روز معلم در لیسه عالی غازی، ضمن تبریکی این روز به ۲۲۲ هزار معلم کشور گفت: “معلم به عنوان تاثیرگذارترین عنصر در سیستم تعلیمی کشور در سند دهه معارف در نظر گرفته شده و به همین منظور برای احیای جایگاه معلمین کشور، برنامه‌های درازمدت و کوتاه مدتی طرح‌ریزی شده است”.

balkhi

او افزود که وزارت معارف در همکاری مشترک با وزارت شهرسازی و در قالب طرح مسکن قابل استطاعت با اقساط درازمدت بدون سود، گام اجرایی در راستای خانه‌دار شدن معلمین برخواهد داشت.

بلخی ارایه طرح چهار گزینه‌ای بهبود شرایط معلمین به ریاست جمهوری، احیای صندوق قرضه معلمین در کابل و ولایات با امکان پرداخت قرضه به ۵۰ هزار معلم و برنامه‌های ارتقای ظرفیت معلمین ۱۲ پاس به ۱۴ پاس و ۱۴ پاس‌ها به لیسانس را به عنوان برنامه‌های فعلی وزارت معارف برای بهبود وضعیت معلمین یاد کرد.

به گفته وی، برای امسال قرار است در همکاری با وزارت تحصیلات، ۲۰ هزار معلم ارتقای ظرفیت شوند. همچنین بیش از ۳۰۰ تا ۵۰۰ معلم توانسته‌اند در دوره‌های کوتاه‌مدتی که از سوی همکاران بین‌المللی معارف در بخش‌های ساینسی، روان‌شناسی و متدهای آموزشی برگزارشده، اشتراک کنند.

سرپرست وزارت معارف خاطرنشان کرد که ۹۷ هزار معلم در این وزارت ارتقای بست کرده و این آمار در سال جاری افزایش خواهد یافت.

۱۳ / میزان ۱۳۹۸

کابلوف: طالبان خواسته روسیه برای ازسرگیری گفت‌وگوهای صلح کمک کند

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان می‌گوید که گروه طالبان از این کشور خواسته‌ است تا برای ازسرگیری گفت‌وگوهای صلح افغانستان کمک کند.

کابلوف در یک مصاحبه اختصاصی با یک تلویزیون هندی گفته‌ است: “طالبان هنوز هم آماده اند که گفت‌وگوها را از سر بگیرند و توافق‌نامه را نهایی بسازند، اما اگر امریکاییان جنگ را انتخاب کنند، آنان برای جنگ نیز آماده اند.”

او افزوده است که زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان برای ازسرگیری گفتگوها علاقه دارد و اگر آن‌ها نیاز به کمک نیز دارند، روسیه حاضر است به بهترین شکل ممکن کمک کند.

zamir kabalov

این در حالی است که ادریس زمان، معین سیاسی وزارت خارجه امروز در یک نشست خبری در کابل گفت: “راه‌های صلح از کابل می‌گذرد و صلح زمانی نتیجه می‌دهد که طالبان وارد گفتگوهای رو در رو با حکومت افغانستان شود. تا هنگامی ‌که گروه طالبان با حکومت افغانستان گفتگو نکند، تلاش‌های صلح به نتیجه‌ی نخواهد انجامید”.

این اظهارات نماینده ویژه روسیه در حالی مطرح شده است که گزارش‌هایی وجود دارد؛ زلمی خلیل‌زاد که در چند روز اخیر به پاکستان سفر کرده ‌است، با هیئت طالبان دیدار داشته‌است.

در همین حال معین سیاسی وزارت خارجه افزود، دیدار نمایند‌گان امریکا در پاکستان درباره رهایی شهروندان امریکایی اسیر طالبان بوده و گفت‌وگوهای صلح نبوده است.

۱۳ / میزان ۱۳۹۸

کشته و زخمی شدن 17 تن در یک رویداد ترافیکی در سمنگان

مقام‌های محلی در ولایت سمنگان می‌گویند که ۱۷ تن به شمول آمر امنیت فرماندهی پولیس ولایت سرپل در یک رویداد ترافیکی در مربوطات این ولایت کشته و زخمی شده‌اند.

محمد صدیق عزیزی، سخنگوی والی سمنگان در این مورد به خبرنامه گفت: “حوالی ساعت ۱۱ قبل از ظهر امروز شنبه(۱۳میزان) یک رویداد ترافیکی در منطقه قچن دره از مربوطات مرکز سمنگان رخ است”.

accident

عزیزی افزود، در این رویداد ترافیکی یک موتر نوع سراچه با موتر نوع فولدر برخورد کرده که در نتیجه آن ۶ تن به شمول آمر امنیت فرماندهی پولیس ولایت سرپل جان باخته و ۱۱ تن دیگر زخمی شده‌اند.

در همین حال، ذبیح‌الله امانی، سخنگوی والی سرپل در گفتگو با خبرنامه، جان باختن امر امنیت فرماندهی پولیس این ولایت را تایید کرد و گفت، آمر امنیت در رخصتی به سر می‌برد و هنگامی که می‌خواست به وظیفه برگردد، در این رویداد ترافیکی جان داده است.

۱۳ / میزان ۱۳۹۸

کشته و زخمی شدن شش طالب در انفجار ماین خودشان در فاریاب

مقام‌های امنیتی در ولایت فاریاب می‌گویند که ۶ شورشی طالب در اثر انفجار ماین خودشان در این ولایت کشته و زخمی شده‌اند.

دفتر مطبوعاتی فرماندهی پولیس فاریاب امروز شنبه(۱۳میزان) در یک خبرنامه گفته است، ۳ شورشی طالب در انفجار ماین خودشان در ولسوالی گرزیوان کشته و ۳ تن دیگر زخمی شده‌اند.

faryab

در این خبرنامه آمده است، این افراد عضو گروه مولوی حمیدالله مشهور به پطرول بودند، که حوالی ساعت ۱۱ شب گذشته حین جاسازی ماین در منطقه سرچکان، مرکز ولسوالی گرزیوان، در انفجار ماین خودشان کشته و زخمی شدند.

به گفته فرماندهی پولیس فاریاب، در این انفجار به جز ماین‌گذاران، به کس دیگری آسیب نرسیده است.

۱۳ / میزان ۱۳۹۸

وزارت داخله: ولسوالی بهارک از وجود طالبان پاکسازی شد

وزارت داخله اعلام کرده است که ولسوالی بهارک ولایت تخار به گونه کامل از وجود طالبان پاکسازی شده است.

وزارت داخله امروز شنبه(۱۳میزان) با نشر یک خبرنامه گفته است: “در نتیجه عملیات پاکسازی مشترک نیروهای امنیتی و دفاعی به حمایت قوای هوایی کشور که از چند روز به این‌سو در ولسوالی بهارک و روستاهای ابدال و تخته کپرک تخار راه‌اندازی شده بود، تمامی روستاهای یادشده و ساحات ولسوالی بهارک از وجود طالبان پاکسازی شده است”.

در این خبرنامه آمده است که درجریان این عملیات، ۸۹ شورشی طالب کشته و ۶۷  تن دیگر آنان زخمی شده‌اند. هم‌چنین در جریان این عملیات تعدادی از سلاح‌های سبک و سنگین و وسایط نقلیه طالبان به دست نیروهای امنیتی و دفاعی افتاده است.

mod

به گفته وزارت داخله، یک حلقه ماین که از سوی طالبان به هدف تخریب مکتب عمرفاروق در ساحه دوراهی بهارک نیز جاسازی شده بود، از سوی پولیس خنثی شده است.

این در حالی است که چندی قبل گروه طالبان حملات گسترده‌ای را بر ولسوالی بهارک و شهر تالقان، مرکز ولایت تخار به راه انداخت. در جریان این حمله، در یک حمله هوایی اشتباه نیروهای امنیتی، ۸ نیروی خیزش مردمی نیز در بهارک کشته و ۷ تن دیگر آنان زخمی شده بودند.

گفتنی است این عملیات‌ها در ولایت تخار به رهبری معاونین وزارت‌های دفاع ملی و امورداخله و نیز معاون ریاست عمومی امنیت ملی جریان دارد.