ولایت غزنی؛ 233 مرکز از مجموع 406 مرکز رأی‌دهی فعال بوده است |
ولایت غزنی؛ ۲۳۳ مرکز از مجموع ۴۰۶ مرکز رأی‌دهی فعال بوده است

بازتاب خبرهای 6 میزان 1398

Image Title
۶ / میزان ۱۳۹۸

ولایت غزنی؛ ۲۳۳ مرکز از مجموع ۴۰۶ مرکز رأی‌دهی فعال بوده است

مقام‌های محلی در ولایت غزنی می‌گویند که از مجموع ۴۰۶ مرکز رأی‌دهی در این ولایت، ۲۳۳ مرکز فعال بوده است.

ghazni

نصیراحمد فقیری، رییس شورای ولایتی غزنی با بیان این خبر به خبرنامه گفت که حضور مردم در این انتخابات نسبت به انتخابات گذشته کمتر بوده است.

او افزود، دلیل اشتراک کمرنگ مردم در این دور از انتخابات، اوضاع امنیتی بوده و حدود ۸ الی ۹ گلوله مزاییل و هاوان در قسمت‌هایی از شهر غزنی اصابت کرده که در نتیجه آن یک کودک و یک پولیس زخمی شده‌اند.

۶ / میزان ۱۳۹۸

‏غنی: کمیسیون شکایات انتخاباتی همه شکایت‌ها را جدی بگیرد

رییس جمهور غنی از کمسیون مستقل شکایات انتخاباتی خواست تا همه شکایت‌های انتخاباتی را جدی بگیرد و به آن رسید‌گی کند.

اشرف غنی شام امروز شنبه(۶میزان) در یک پیام ویدیویی گفت، کمیسیون ‌های انتخاباتی باید با حفظ امانت داری از آرای مردم صیانت کنند.

‏او افزود: “به طالبان می‌گویم که از جنگ دست بکشند و به صلح رو بیاورند و از این فرصت تاریخی استفاده کنند و به خواست مردم افغانستان پاسخ مثبت بدهند، جنگ را بس کنند”.

ghani 1

رییس جمهور ضمن قدردانی از نیروهای امنیتی برای تامین انتخابات تصریح کرد، نیروهای امنیتی ثابت کردند که مدافع قانون اساسی جمهوریت اسلامی ما هستند.

وی اضافه کرد که مردم با حضورشان در انتخابات، تصویری از استقامت و مردم‌سالاری را به جهانیان به نمایش گذاشته‌‎، به صدای جمهوریت لبیک گفته و قانونی اساسی را پاس داشته‌اند.

 او که در این دور انتخابات ریاست جمهوری خود یکی از نامزدان بود، از حریفان و هوادارانش که در جریان کارزارهای انتخاباتی برای تقویت دموکراسی تلاش کردند، نیز به نیکی یاد کرد.

به گفته او، در صورتی که در روز انتخابات رفتار نادرست، نقض قانون و تخلفات صورت گرفته باشد، توقع مردم از نامزدان این انتخابات این است که شکایت‌های‌شان در این مورد را از مجرای قانونی به پیش‌ ببرند، تا کمیسیون شکایات انتخاباتی به صورت جدی و سریع به آن رسید‌گی کند.

به گفته رییس جمهور، مردم با اشتراک گسترده‌‌شان در انتخابات، مسوولیت‌شان را ادا کردند، اما امور متباقی که پیروزی این روند است، به کمیسیون‌های انتخاباتی مرتبط است. او از این کمیسیون‌ها خواست تا با امانت‌داری وظیفه ‌شان را انجام دهند.

۶ / میزان ۱۳۹۸

روند انتقال نتایج از ماشین های بایومتریک به سرور مرکزی آغاز شده است

کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که روند انتقال جدول های نتایج انتخابات ریاست جمهوری از ماشین های بایومتریک به سرور مرکزی آغاز شده است.

biometric election s

کمیسیون انتخابات گفته است که تا ساعت ۷:۳۰ دقیقه امشب، آرای بیشتر از یک هزار و ۵۰۰ مرکز مرکز رسیده و این رقم در حال افزایش است.

انتخابات ریاست حوالی ساعت ۷ صبح امروز در سراسر کشور آغاز شد و قرار بود ساعت ۳ بعد از ظهر پایان یابد که از سوی کمیسیون انتخابات برای دو ساعت تا ساعت ۵ بعد از ظهر تمدید شد.

۶ / میزان ۱۳۹۸

امنیت ملی: ده‌ها حمله تروریستی بر مراکز رأی‌دهی در سراسر کشور خنثی شده است

ریاست عمومی امنیت ملی از خنثی شدن ده‌ها حمله تروریستی و انفجاری بر مراکز رأی‌دهی در مرکز و ولایات کشور خبر داده است.

این ریاست در واکنش به اعلامیه‌های گروه طالبان و تهدید این گروه برای مختل کردن روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، تصریح کرده که امروز شهروندان افغانستان با سهم‌گیری‌شان در انتخابات نشان دادند که خواهان حکومت مقتدر انتخابی هستند.

security

ریاست عمومی امنیت ملی خاطرنشان کرده که نیروهای امنیتی و دفاعی در تلاش مشترک توانستند زمینه یک انتخابات فراگیر را در فضای نسبتا امن مهیا کنند، به گونه‌ای که نیروهای عملیاتی ریاست عمومی امنیت ملی، ۱۶ عملیات هدفمند را در مرکز و حومه‌های شهر کابل راه‌اندازی نمودند که در نتیجه، ۱۴ تن از اعضای گروه تروریستی طالبان را که به منظور مختل ساختن روند انتخابات وارد شهر کابل گردیده بودند، شناسایی و بازداشت شده است.

هم‌چنان به گفته این ریاست، نیروهای قطعات خاص امنیت ملی ۱۳ عملیات هدفمند دیگر را در ولایات لوگر، غزنی ننگرهار، بلخ، هرات، کنر، هلمند و خوست راه‌اندازی نمودند که در نتیجه ۳۴ تن کشته، ۱۴ تن زخمی و ۴ تن دیگر بازداشت گردیده و مقدار زیادی سلاح و مهمات مخالفین به دست نیروهای امنیتی افتاده است.

ریاست امنیت ملی تأکید کرده که عملیات‌های هدفمند این ریاست به منظور سرکوب هرچه بیشتر تروریستان بر اهداف تثبیت شده ادامه دارد.

۶ / میزان ۱۳۹۸

تیفا: اشتراک مردم در انتخابات کم‌رنگ بود

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان(تیفا) می‌گوید که اشتراک مردم در تمام ولایات در انتخابات ریاست جمهوری کم‌رنگ بوده و با وجود فضای نسبتا امن، از ابتدای صبح تا ختم رای‌دهی، اشتراک به صورت چشم‌گیری افزایش نیافته است.

تیفا با نشر یک اعلامیه گفته است که لیست رای‌دهندگان با چالش‌های فراوانی از آغاز تا پایان مواجه بوده و دستگاه‌های بایومتریک در ۸ ولایت نیز با مشکلات عدیده‌ای مواجه بوده‌اند؛ “تعدادی از دستگاه‌ها چارچ تمام نموده و پاوربانک‌ها نیز کار نداده، در ۱۰۹ محل رای‌دهی، دستگاه‌های بایومتریک در محلات زنانه، لیست محلات مردانه و بالعکس را پرینت می‌دادند و همچنین در ۷۳ محل رای‌دهی دستگاه‌های بایومتریک پس از ساعت ۱۱ تا ۱۲ از کار افتاده و یا کار ابزار بایومتریک کند و آهسته گردیده بود، دستگاه‌های اضافی نیز پاسخگوی تمام محلات نبوده است”.

election 8

تیفا افزوده است که در ۲۴ درصد محلات رای‌دهی نظارت شده، کارمندان انتخاباتی آشنایی کامل با کار دستگاه‌های بایمتریک نداشته و نیز افراد زیرسن در ۱۸ درصد محلات رای‌دهی در ولایاتی همچون جوزجان، خوست، پکتیا، غور، فراه، نیمروز و زابل به عنوان کارمند محل رای‌دهی استخدام گردیده بودند.

به گزارش تیفا، در تعدادی از مراکز رأی‌دهی اوراق رأی‌دهی متناسب به لیست رأی‌دهندگان همان مرکز ارسال نگردیده و در مرکز کمرک، ولسوالی مالستان ولایت غزنی تعداد ثبت‌نام شدگان ۳ هزار تن است، اما تنها ۲۰۰ ورق رأی‌دهی ارسال گردیده است.

این نهاد نظارتی تصریح کرده است که در تعدادی از محلات رای‌دهی زنانه نیز گرفتن عکس اجباری نبوده و پروسه را بدون گرفتن عکس رای‌دهنده زن پیش می‌بردند. در تعدادی از محلات هم خانم‌ها از عکس گرفتن خودداری نموده و بدون استعمال رأی خویش محل را ترک کردند.

تیفا تاکید کرده که در تعدادی از ولایات به شمول کابل، غزنی، غور و سرپل، رنگ انگشت رای‌دهندگان پاک می‌شده و در مرکز ولایت میدان وردک(میدان شهر) وضعیت امنیتی بسیار وخیم شده و راکت‌های بسیاری پرتاب شده که به صورت کامل روند رای‌دهی را با چالش مواجه ساخته است.

تیفا هم‌چنان خاطرنشان کرده است که تهدیدات امنیتی از آغاز روز افزایش یافته بود.

این در حالی است که لحظاتی پیش، با فرا رسیدن ساعت ۵ بعد از ظهر، رییس کمیسیون مستقل انتخابات رسما پایان چهارمین انتخابات ریاست جمهوری کشور را اعلام کرد.

۶ / میزان ۱۳۹۸

چهارمین انتخابات ریاست جمهوری رسما پایان یافت

کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد که چهارمین دور انتخابات ریاست جمهوری ساعت ۵ امروز عملا پایان یافته است.

حوا علم نورستانی، رییس کمیسیون انتخابات لحظاتی پیش در یک نشست خبری گفت: “۹۸ درصد مراکز رای‌دهی از پیش تعیین شده در کابل و ولایات به روی رای دهندگان باز بود”.

hawa alam

نورستانی افزود، مشکلاتی که در روند انتخابات وجود داشت، از سوی کمیسیون انتخابات شناسایی و برطرف شده است.

به گفته کمیسیون انتخابات، مراکزی که تاکنون رأی‌دهندگان در صف‌های اشتراک‌کنندگان وجود دارد، تا پایان این صفوف به روی رأی‌دهندگان باز است و روند رأی‌دهی در باقی مراکز ختم شده است.