پس از کابل؛ ادامه ممنوع شدن گشت‌وگذار وسایط نقلیه در سایر ولایات |
پس از کابل؛ ادامه ممنوع شدن گشت‌وگذار وسایط نقلیه در سایر ولایات

بازتاب خبرهای 4 میزان 1398

Image Title
۴ / میزان ۱۳۹۸

پس از کابل؛ ادامه ممنوع شدن گشت‌وگذار وسایط نقلیه در سایر ولایات

مقام‌های امنیتی در کاپیسا اعلام کرده‌اند که به منظور تامین امنیت انتخابات، گشت‌وگذار موترهای باربری سر از امشب در این ولایت ممنوع شده است.
فرماندهی پولیس کاپیسا امروز پنج‌شنبه(۴میزان) با بیان این خبر گفته است که به منظور تامین امنیت هرچه بیشتر شهروندان در آستانه انتخابات، گشت‌وگذار وسایط باربری سر از ساعت شش شام امروز در شهرها ممنوع شده است.
فرماندهی پولیس کاپیسا افزوده است، سر از فردا(جمعه، ۵ میزان) گشت‌وگذار ریکشا و موترسکیل نیز تا ختم روند انتخابات ممنوع بوده و با متخلفین برخورد جدی صورت می‌گیرد.

Police
این در حالی است که به منظور تامین امنیت انتخابات، گشت‌وگذار و ورود موترهای باربری در کابل نیز ممنوع شده و دروازه تورخم میان افغانستان و پاکستان نیز مسدود شده است.
شورای نظامی ولایت غزنی نیز گشت‌وگذار هر نوع وسایط نقلیه از قبیل موتر، باسیکل، موترسایکل و ریکشا در این ولایت را سر از امروز پنج‌شنبه الی ختم برگزاری انتخابات ممنوع کرده است.
در هلمند نیز گشت‌وگذار وسایط نقلیه تا ختم برگزاری انتخابات ممنوع شده است.

۴ / میزان ۱۳۹۸

نهادهای امنیتی: هرگونه تحرک طالبان برای مختل کردن روند انتخابات نابود می‌شود

نهادهای امنیتی و دفاعی با نشر یک اعلامیه مشترک در مورد تأمین امنیت انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸، می‌گویند که به تمام قدمه‌ها در مرکز و ولایات هدایت داده شده هرگونه تحرک طالبان در امر مختل‌سازی انتخابات را نابود کنند.
در این اعلامیه مشترک که امروز پنج‌شنبه(۴میزان) به نشر رسیده، آمده است که نیروهای ملی دفاعی و امنیتی، تامین امنیت انتخابات را وظیفه خود دانسته و در ۸ ماه گذشته با تمام امکانات دست داشته، پلان‌گذاری دقیق و اجرای عملیات به موقع و قاطعانه، تمام گروه‌های اخلال‌گر امنیت این روند را در سراسر کشور سرکوب نموده و این تدابیر تا پایان این روند ملی هم‌چنان ادامه خواهد داشت.

MOD
در این اعلامیه افزوده شده که نیروهای امنیتی و دفاعی تمام مواد لازم حساس و غیرحساس انتخاباتی را از طریق هوا و زمین به مناطق دور و نزدیک کشور انتقال داده و از دیروز به این‌سو تمام این نیروها در حالت احضارات درجه یک قرار دارند.
به نقل از این اعلامیه، طالبان که در اثر عملیات تهاجمی نیروهای دفاعی و امنیتی در نقاط مختلف کشور شکست خورده‌اند، تلاش دارند تا با راه‌اندازی تبلیغات مردم را هراسان سازند و سبب تشویش و نگرانی آن‌ها گردند.
اما این نهادها تاکید کرده‌اند که نیروهای امنیتی و دفاعی با گرفتن امنیت موفقانه بیشتر از ۲۰۰ جلسه کمپاین انتخاباتی، نشان دادند که هدف طالبان جز تبلیغات، چیز دیگری نیست.
قرار است انتخابات ریاست جمهوری تا دو روز دیگر به تاریخ ۶ میزان در سراسر افغانستان دایر شود.

۴ / میزان ۱۳۹۸

کمیسیون شکایات انتخاباتی: نشانه‌های تقلب گسترده در هیچ منطقه‌ای دیده نشده است

مسوولان در کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گویند که تا هنوز نشانه‌های تقلب گسترده در انتخابات آینده ریاست جمهوری در هیچ منطقه دیده نشده است، اما اعضای رهبری این کمیسیون تعهد دارند تا نتیجه قابل قبول انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان را اعلام نمایند و در نتیجه حکومت مشروع به وجود بیاید.
مسوولان این کمیسیون امروز پنج‌شنبه(۴میزان) در یک نشست مشورتی با مسوولان رسانه‌ها در کابل گفتند، هیچ کسی نمی‌تواند نقش رسانه‌ها را به عنوان قوه چهارم جامعه نادیده بگیرد؛ بنابراین رسانه‌ها می‌توانند با ایفای نقش نظارتی‌شان، در امر تامین شفافیت و عدالت انتخاباتی بسیار موثر باشند.
زهره بیان شنواری، رییس کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی گفت که این کمیسیون تلاش می کند تا همکاری رسانه‌ها را به خاطر موفقیت روند ملی انتخابات، با خود داشته باشد.

IEC
محمد یونس طغرا، عضو کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی نیز خاطرنشان کرد، با تمام نیرو در مقابل تقلب ایستاده و تمام شکایات انتخاباتی مطابق قانون و طرزالعمل‌ها مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.
به گفته وی، اگر تخطی و تقلباتی رخ بدهد، به عنوان محکمه انتخاباتی عمل کرده و به گونه بی‌طرف به آن رسیدگی خواهند کرد.
از سوی هم دین محمد عظیمی، معاون کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی می‌گوید که جهت رسیدگی به شکایات انتخاباتی، ابزارهای لازم تدارک شده و نیز افراد کافی در دفاتر ولایتی و مرکزی این کمیسیون استخدام شده‌اند.
عظیمی اضافه کرد که به ۱۰۴ شکایت مربوط به دوره پیکارهای انتخاباتی رسیدگی شده که در نتیجه آن، مقام‌های ارشد حکومتی، توصیه، اخطار و جریمه شده و در مواردی منجر به محروم شدن از حق رأی‌دهی در روز انتخابات شده است.

۴ / میزان ۱۳۹۸

توظیف 30 هزار نیروی امنیتی برای تأمین امنیت 558 مرکز رأی‌دهی در کابل

فرمانده عمومی گارنیزیون کابل می‌‌گوید که برای تأمین امنیت ۵۵۸ مرکز رأی‌دهی در کابل، ۳۰ هزار نیروی امنیتی توظیف شده‌اند.
رازمحمد اوریاخیل امروز پنج‌شنبه(۴میزان) در یک نشست مشترک خبری با مسوولین نظامی و غیرنظامی ولایت کابل گفت: “در هماهنگی و تشریک مساعی با تیم امنیتی کابل، تدابیر امنیتی انتخابات ریاست جمهوری به هدف جلوگیری از واقعات تروریستی و غیر مترقبه، گرفته شده است”.
او افزود که رژیم امنیتی کابل در سه کمربند ایجاد شده و گزمه‌های امنیتی و نیروهای هوایی در ولسوالی‌های کابل نیز فعالیت می‌کنند.
در همین حال شیرین شاه، فرمانمده فرقه ۱۱۱ کابل نیز با بیان این‌که آمادگی‌ها برای تأمین امنیت انتخابات در شهر کابل و ولسوالی آن از یک‌ماه به این‌سو جریان دارد، افزود، عملیات‌های پاکسازی در ۱۳ ولسوالی و حوزه‌های ۲۱ و ۱۹ شهر کابل راه‌اندازی شده و شرایط لازم برای رفتن مردم پای صندوق‌های رأی‌دهی، فراهم است.

MOI
سید محمد روشندل، فرمانده پولیس کابل نیز اطمینان داد که باشندگان شهر کابل و ولسوالی‌های آن، با شهامت به پای صندوق‌های رأی‌دهی بروند و به تبلیغات گروه طالبان گوش فرا ندهند.
از سویی هم وحیدالله ترون، رییس دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات در کابل در این نشست خبری گفت که تمام ۵۵۸ مرکز رأی‌دهی شامل ۴ هزار و ۷۷۷ محل، در شهر و ولسوالی‌های ولایت کابل آماده برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان است.
ترون با بیان این‌که کارمندان تخنیکی و غیرتخنیکی این کمیسیون آموزش‌های لازم را فرا گرفته‌اند، خاطرنشان کرد که انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان به ساعت ۷ صبح آغاز و ساعت ۳ بعد از ظهر پایان می‌یابد. تا ساعت ۵ عصر روز شنبه، تمام مراکز رأی‌دهی در ولایت کابل پس از شمارش آراء بسته و مواد حساس و غیرحساس به دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات انتقال خواهد یافت.
در همین حال محمد یعقوب حیدری، والی کابل نیز از بی‌طرفی کامل مسوولین و کارمندان حکومتی در انتخابات ریاست جمهوری اطمینان داد و گفت، تسهیلات لازم برای برگزاری یک انتخابات شفاف فراهم شده است.

۴ / میزان ۱۳۹۸

سفارت انگلیس در کابل گفته‌های حکمتیار و هشدار طالبان را محکوم کرد

سفارت انگلیس در کابل گفته‌های اخیر گلبدین حکمتیار مبنی بر متوسل شدن او به خشونت در صورت تقلب در انتخابات و هشدار گروه طالبان برای ایجاد تهدید امنیتی برای انتخابات را محکوم کرد.
سفارت انگلیس در کابل امروز پنج‌شنبه(۴میزان) در توییتراش نگاشته است: “ما تهدیدات طالبان و آقای حکمتیار به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری مبنی بر افزایش خشونت‌ها را محکوم می‌کنیم.”

UK Embassy
سفارت انگلیس افزوده است که این نوع اظهارنظرها باید به تاریخ و گذشته افغانستان سپرده شود.


این در حالی است که گلبدین حکمتیار روز گذشته در یک گردهمایی انتخاباتی در کابل گفت: “مارا از آمدن مان پشیمان نکنید. ما را از رفتن به انتخابات پشیمان نکنید. ما را وادار به انتخاب راه‌های دیگر نکنید! می‌توانیم، تجربه‌اش را هم داریم. طالبان را هم تبرشان را دسته نکنید تا آن‌ها نگویند که راه ما شایسته‌تر است.”
روز گذشته سفیر آلمان در افغانستان نیز در واکنش به اظهارات گلبدین حکمتیار گفته بود، تهدید صریح با استفاده از خشونت غیرقابل قبول است.
در همین حال گروه طالبان نیز صبح امروز تهدید کرده که در مقابل انتخابات ۶ میزان می‌ایستد.