تاکید نهادهای امنیتی افغانستان و ناتو بر هماهنگی بیشتر برای تأمین امنیت انتخابات |
تاکید نهادهای امنیتی افغانستان و ناتو بر هماهنگی بیشتر برای تأمین امنیت انتخابات

بازتاب خبرهای 30 سنبله 1398

Image Title
۳۰ / سنبله ۱۳۹۸

تاکید نهادهای امنیتی افغانستان و ناتو بر هماهنگی بیشتر برای تأمین امنیت انتخابات

مقام‌های ارشد نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان و ناتو بر هماهنگی بیشتر برای تأمین امنیت بهتر انتخابات تاکید کردند.

وزارت داخله امروز شنبه(۳۰سنبله) در یک خبرنامه گفته است که محمد مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله و اسدالله خالد، سرپرت وزارت دفاع، جنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای حمایت قاطع در افغانستان و روسای کمسیون‌های انتخاباتی در نشستی فوق‌العاده، وضعیت امنیتی به منظور برگزاری انتخابات در سراسر افغانستان را بررسی کردند.

NATO

وزارت داخله افزوده است که در این جلسه فرماندهان پولیس ولایت‌ها نیز از طریق ویدیوکنفرانس برنامه‌های امنیتی‌شان را شریک کردند.

 به گفته این وزارت، در این جلسه ضمن تاکید بر بی‌طرفی نهادهای امنیتی در روند انتخابات در روز برگزاری انتخابات، احضارات درجه یک برای تمام نهادهای امنیتی نیز صادر شده است.

در همین حال روح الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع در نشستی با رسانه‌ها گفته که تمام مواد حساس انتخاباتی از سوی نیروهای امنیتی در همکاری با کمیسیون‌های انتخاباتی به سراسر کشور منتقل شده است.

او افزود، به تمام نیروهای امنیتی و دفاعی در مورد عدم مداخله در انتخابات هدایت داده شده و آنان از هیچ تلاشی برای تامین امنیت انتخابات دریغ نمی‌کنند.

۳۰ / سنبله ۱۳۹۸

بازداشت یک شبکه شش نفری طالبان در لغمان

ریاست عمومی امنیت ملی می‌گوید که یک شبکه شش نفری طالبان به شمول دو سرگروه آن‌ها را در ولایت لغمان بازداشت کرده است.

این ریاست امروز شنبه(۳۰سنبله) با نشر یک خبرنامه گفته است: “نیروهای قطعات خاص امنیت ملی در عملیاتی هدفمند، یک شبکه شش نفری طالبان به شمول محمد سفیر، مشهور به محمد ایوب، سرگروه ۷ نفری، ادریس مشهور به قاری ادریس، سرگروه ۶ نفری، پوهان، عبدالرحمن، شاکر مشهور به اسامه و سعدالله اعضای این شبکه را بازداشت کرده‌اند”.

NDS

در خبرنامه ریاست امنیت ملی آمده است که بازداشت‌شدگان به دستور رهبری طالبان در فعالیت‌های تخریبی، تروریستی و ماین‌گذاری در مربوطات ولایت لغمان  سهم فعال داشتند.

۳۰ / سنبله ۱۳۹۸

اعلام رژیم کاری کارمندان دولت در شش ماه دوم سال؛ از 8:30 صبح تا 3:30 بعد از ظهر

وزارت کار و اموراجتماعی می گوید که رژیم کاری کارمندان دولت در شش ماه دوم سال جاری از ۸:۳۰ دقیقه صبح آغاز و ۳:۳۰ دقیقه بعد از ظهر پایان می‌یابد.

این وزارت امروز شنبه(۳۰سنبله) در یک خبرنامه گفته است که رژیم آغاز و ختم کار کارکنان مرکزی و ولایت‌ها در شش ماه دوم سال، از شنبه الی چهارشنبه، از ساعت ۸:۳۰ دقیقه صبح تا ساعت ۳:۳۰ دقیقه بعد از ظهر است.

logo

وزارت کار افزوده است، در این میان یک ساعت وقفه از ساعت ۱۲ الی ۱ بعد از ظهر جهت ادای نماز و صرف طعام در نظر گرفته شده است.

این وزارت اضافه کرده است که رژیم‌های کاری در روزهای پنج‌شنبه از ساعت ۸:۳۰ دقیقه صبح آغاز و ساعت ۱:۳۰ دقیقه بعد از ظهر پایان می‌یابد.

وزارت کار و اموراجتماعی خاطرنشان کرده است که اوقات کار در موسسات تولیدی، خدماتی، بخش‌های دایما فعال، موسسات نشراتی، صحی، معارف و تحصیلات عالی می‌تواند با درنظرداشت خصوصیات کار، شرایط اقلیمی، لوایح و مقررات مربوط، با رعایت ۳۵ ساعت کار در هفته، بعد از موافقت این وزارت، تطبیق شود.

۳۰ / سنبله ۱۳۹۸

غنی: برای از بین بردن فاصله ارگ و منبر تلاش می‌کنیم

رییس‌جمهور غنی می‌گوید که در پنج سال گذشته فاصله میان ارگ و منبر کاهش یافته و برای از بین بردن این فاصله، تلاش‌ها جریان دارد.

ارگ ریاست جمهوری گفته است که محمد اشرف غنی قبل از ظهر امروز شنبه(۳۰سنبله) در نشست سالانه ارزیابی مشکلات موجود در مدارس دینی و علما و راه‌های حل آن گفت: علما در جامعه نقش و حیثیت خاصی دارند و احترام و رسیدگی به مشکلات آنان، حتمی است.

ghani

رییس جمهور پیشنهاد ایجاد بورد و کمیته علما را در مورد مصونیت و اسناد علما، معقول خوانده، از اقدامات برای ایجاد آن نیز اطمینان داده است.

او خاطرنشان کرده است که برای ساخت مساجد جامع در هر ولسوالی، ۳۰ میلیون افغانی اختصاص یافته و آینده مدارس باید از سوی علما و با استفاده از دیدگاه آنان، انسجام یابد.

۳۰ / سنبله ۱۳۹۸

رونمایی از چشم‌انداز اقتصادی و اجتماعی 34 ولایت افغانستان

وزیر اقتصاد، چشم‌انداز اقتصادی و اجتماعی ۳۴ ولایت کشور را به گونه رسمی رونمایی کرد.

مصطفی مستور امروز شنبه(۳۰سنبله) در مراسم رونمایی چشم‌انداز اقتصادی ولایت‌های کشور در کابل گفت: “این چشم‌انداز به هدف داشتن یک منبع دقیق معلوماتی از وضعیت اقتصادی و اجتماعی ولایت‌ها برای پالیسی‌سازان، پلان‌گذاران، پژوهش‌گران، تحلیل‌گران اقتصادی و اجتماعی، ادارات دولتی، موسسات غیردولتی، جامعه مدنی، نهادهای خیریه، دانشجویان و نویسندگان؛ تهیه شده است”.

او افزود، پلان‌گذاران و پالیسی‌سازان می‌تواند با استفاده از این چشم‌انداز، برنامه‌های انکشافی خود را به صورت معیاری و دقیق طرح و ترتیب نموده و موثریت تطبیق فعالیت‌های انکشاف اقتصادی و اجتماعی‌شان را با نظرداشت وضعیت جغرافیایی ولایت مربوط، تحلیل و بررسی نمایند.

124

مستور خاطرنشان کرد، چشم‌انداز اقتصادی و اجتماعی ولایات در هشت فصل ترتیب گردیده که در آن معرفی ولایت، وضعیت انکشافی ولایت، بودجه انکشافی ولایت ومصرف آن و تشریح خلاصه برنامه‌های ملی دارای اولویت و شاخص‌های عمده اقتصادی و اجتماعی ولایت مورد بحث قرار گرفته است.

وزیر اقتصاد تصریح کرد که چشم‌انداز اقتصادی و اجتماعی ولایات هر سال تجدید چاپ می‌یابد و تلاش بر آن است که این اسناد در سال‌های پیش رو، قبل از بودجه‌سازی سالانه تکمیل گردد تا بودجه مطابق نیازمندی‌های ولایت‌ها ترتیب شود.