امضای 15 توافق‌نامه همکاری در زمینه هماهنگی عرضه خدمات به افراد دارای معلولیت در کشور |
امضای ۱۵ توافق‌نامه همکاری در زمینه هماهنگی عرضه خدمات به افراد دارای معلولیت در کشور

بازتاب خبرهای 28 سنبله 1398

Image Title
۲۸ / سنبله ۱۳۹۸

امضای ۱۵ توافق‌نامه همکاری در زمینه هماهنگی عرضه خدمات به افراد دارای معلولیت در کشور

وزارت دولت در امور شهدا و معلولین ۱۵ توافق‌تنامه همکاری را با مسوولان موسسات همکار ملی و بین‌المللی فعال در زمینه معلولیت امضا کرد.

لعل‌الدین آریوبی، وزیر دولت در امور شهدا و معلولین امروز پنجشنبه(۲۸سنبله) هنگام امضای این توافق‌نامه‌ها در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت در کابل گفت، موسساتی که با آن‌ها توافق‌نامه امضا شده، در بخش‌های بازتوانی فیزیکی، آموزش، تقویت اقتصادی، ادغام مجدد در جامعه، مشارکت سیاسی، ساخت اعضای بدن مصنوعی، ورزش، روان درمانی و مشوره‌دهی اجتماعی و فرهنگی برای افراد دارای معلولیت فعالیت می‌کنند.

آریوبی افزود، فعالیت‌های این موسسات تقریبا تمام ولایت‌ها را تحت پوشش قرار داده و به افراد دارای معلولیت به هدف خودکفایی و خوداتکایی، خدمات عرضه می‌کنند.

laludin kost

او خاطرنشان کرد، هدف از امضای این توافق‌نامه‌ها با موسسات فعال در بخش معلولیت، هماهنگی لازم برای همکاری‌های دوجانبه، ایجاد پلان کاری مشترک، کیفیت خدمات و تشخیص نیازمندی‌های اساسی افراد دارای معلولیت است.

به گفته آریوبی، این موافقت‌نامه‌ها زمینه را برای وزارت دولت در امور شهدا و معلولین فراهم خواهد کرد تا عرضه خدمات به افراد دارای معلولیت را در سراسر کشور به گونه درست مدیریت کند.

۲۸ / سنبله ۱۳۹۸

واکنش ریاست جمهوری به سخنان کرزی؛ دولت صلاحیت تصمیم‎گیری در مورد دیورند را ندارد

سخنگوی رییس‌جمهور غنی در واکنش به گفته‌های حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین کشور می‌گوید که دولت افغانستان صلاحیت تصمیم‎گیری سیاسی در مورد خط فرضی دیورند را ندارد و این صلاحیت به مردم تعلق دارد.

صدیق صدیقی که امروز پنجشنبه(۲۸سنبله) در یک نشست خبری در کابل سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد، موقف رییس‌جمهوری افغانستان نیز بر همین مبنا و بعد تاریخی خط دیورند بوده است.

وی افزود که در سیاست پاکستان هنوز تغییری در حمایت از طالبان ایجاد نشده و افغانستان انتظار دارد اسلام‌آباد برای ختم جنگ در افغانستان صادقانه تلاش کند.

سخنگوی رییس‌جمهور همچنان در واکنش به سفر رهبران طالبان به روسیه و ایران افزود، سفر طالبان به این کشورها ضیاع وقت است و آنان ادرس صلح را گم کرده‌اند، افغانستان از تمام کشورهای جهان می‌خواهد از روند صلح به مالکیت مردم و به رهبری حکومت افغانستان، حمایت کنند و نیز از کشورهای همسایه توقع دارد تا به اصول و روابط میان کشور احترام بگذارند.

sadiqi

این ظهارات صدیقی در حالی مطرح شده است که حامد کرزی امروز در یک نشست خبری با رسانه‌ها در کابل، افتتاح بندر تورخم میان افغانستان و پاکستان به صورت ۲۴ ساعته را از سوی مقام‌های افغانستان، به رسمیت شناختن خط دیورند عنوان کرده و تاکید نموده که این خیانت ملی بوده و شبیه به معاهده گندمک است.

۲۸ / سنبله ۱۳۹۸

کشته و زخمی شدن 8 تن در یک رویداد ترافیکی در خوست

مقام‌های محلی در ولایت خوست اعلام کرده‌اند که در یک رویداد ترافیکی در این ولایت، ۳ تن جان باخته و ۵ تن دیگر زخمی شده‌اند.

دفتر مطبوعاتی والی خوست امروز پنجشنبه(۲۸سنبله) با تأیید این رویداد گفته است، امروز در نتیجه یک رویداد ترافیکی در منطقه المری ولسوالی نادرشا کوت، ۳ تن جان باخته و ۵ تن دیگر به شمول یک خانم زخمی شده‌اند.

khost

دفتر والی خوست بی‌احتیاطی راننده‌ها و عدم مراعات اصول ترافیکی را عامل این رویداد خوانده است.

پس از حملات هراس‌افگنی در افغانستان، رویدادهای ترافیکی بیشترین قربانی را از مردم می‌گیرد. این رویداد در حالی صورت گرفته که قبل از ظهر امروز نیز در یک رویداد مشابه در ولایت غزنی، ۷ تن جان باختند.

۲۸ / سنبله ۱۳۹۸

کشته و زخمی شدن بیش از 50 غیرنظامی در حمله هواپیمای بدون سرنشین در ننگرهار

مقام‌های محلی ننگرهار اعلام کرده‌اند که در نتیجه یک حمله هواپیمای بدون سرنشین امریکایی در این ولایت، بیش از ۵۰ غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند.

نیلوفر عزیز، یک عضو شورای ولایتی ننگرهار امروز پنج‌شنبه(۲۸سنبله) به خبرنامه گفت، بامداد امروز در حمله هوایی نیروهای خارجی در ولسوالی خوگیانی این ولایت، به غیرنظامیان تلفات وارد شده است.

خانم عزیز افزود، این غیرنظامیان در حالی هدف حمله هوایی قرار گرفتند که مصروف جمع‌آوری جلغوزه بودند.

این عضو شورای ولایتی ننگرهار خاطرنشان کرد: “ما در جریان مستقیم این رویداد قرار نداریم، اما بر اساس گزارشی که به ما رسیده، حدود ۳۰ تن در این رویداد کشته شده‌اند و حدود ۲۰ الی ۲۵ تن زخمی شدند.”

به گفته او، بیشتر قربانیان این رویداد زنان هستند.

dron 2

در همین حال سونی لگت، سخنگوی ارتش آمریکا گفته است که از گزارش تلفات غیرنظامیان پس از این‌که نیروها “یک حمله دقیق” را در اوایل صبح پنج‌شنبه بر داعش در ولایت ننگرهار انجام دادند، آگاه بودند.

او همچنان تاکید کرده که آمریکا در یک محیط پیچیده علیه کسانی که عمدا در پشت غیرنظامیان پنهان می‌شوند، می‌جنگد، و همچنین از ادعاهای غیرقانونی تلفات غیرنظامیان به عنوان سلاح تبلیغاتی استفاده می‌کنند.

از سویی هم عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار با تایید این رویداد به خبرنامه گفت که بررسی‌ها در مورد ادعای تلفات غیرنظامیان در این ولایت ادامه دارد.

قول اردوی ۲۰۱ سیلاب نیز با نشر یک خبرنامه گفته است که این عملیات بامداد امروز در منطقه تنگه وزیر که یک منطقه مملو از جنگلات و مخفی‌گاه گروه تروریستی داعش در ولسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار است، توسط نیروهای ایتلاف انجام شده است.

در خبرنامه این قول اردو آمده است که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان مشترکا تحقیقات‌شان را با نیروهای بین‌المللی در مورد ادعای تلفات غیرنظامیان آغاز کرده‌اند.

۲۸ / سنبله ۱۳۹۸

جان باختن 7 تن در یک رویداد ترافیکی در غزنی

مقام های امنیتی اعلام کرده اند که ۷ تن در یک رویداد ترافیکی در غزنی جان باخته اند.

احمدخان سیرت، سخنگوی فرماندهی پولیس غزنی به خبرنامه گفت: “حوالی ساعت ۱۰:۴۰ دقیقه قبل از ظهر امروز پنجشنبه(۲۸ سنبله) در نتیجه برخورد موتر نوع کرولا با موتر ۳۰۴ در مربوطات دروازه ورودی شهر غزنی، ۷ تن به شمول ۲ زن و یک طفل جان باختند”.

accident

سیرت افزود، اجساد جان باختگان این رویداد به شفاخانه ولایتی غزنی انتقال یافته و پرسونل مدیریت ترافیک به منظور تحقیقات بیشتر به ساحه رفته اند.