انفجار ماین در موتر حامل دانشجویان دانشگاه غزنی 6 کشته و زخمی برجای گذاشت |
انفجار ماین در موتر حامل دانشجویان دانشگاه غزنی ۶ کشته و زخمی برجای گذاشت

بازتاب خبرهای 25 سنبله 1398

Image Title
۲۵ / سنبله ۱۳۹۸

انفجار ماین در موتر حامل دانشجویان دانشگاه غزنی ۶ کشته و زخمی برجای گذاشت

مقام‌های امنیتی در ولایت غزنی اعلام کرده‌اند که در نتیجه انفجار یک ماین چسپکی بر موتر حامل دانشجویان دانشگاه این ولایت، ۶ تن کشته و زخمی شده‌اند.

احمدخان سیرت، سخنگوی فرماندهی پولیس غزنی به خبرنامه گفت: “حوالی ساعت ۱۲:۲۰ دقیقه امروز دوشنبه(۲۵سنبله) هنگاهی که محصلین دانشگاه غزنی رخصت شده‌اند، مخالفین دولت یک حلقه ماین چسپکی را در موتر حامل محصلین جابجا کرده است.”

ghazni1

سیرت افزود، در نتیجه انفجار این ماین در منطقه قلعه جوز از مربوطات حوزه سوم شهر غزنی، راننده این موتر کشته و ۵ تن از دانشجویان زخمی شده‌اند.

تاکنون مسوولیت این رویداد را کسی به عهده نگرفته است.

۲۵ / سنبله ۱۳۹۸

بازداشت یک فرمانده طالبان؛ تلاش طالبان برای مختل کردن روند انتخابات در لغمان خنثی شد

مقام‌های امنیتی در ولایت لغمان می‌گویند که در جریان یک هفته گذشته، یک فرمانده طالبان و ۵ شورشی این گروه در این ولایت بازداشت شده‌اند.

به گزارش دفتر مطبوعاتی والی لغمان، محمد قاسم عبادی، رییس امنیت ملی این ولایت امروز دوشنبه(۲۵سنبله) گفته است: “در جریان یک هفته گذشته منسوبین امنیت ملی در مرکز و ولسوالی‌های لغمان در نتیجه عملیات مختلف قطعه خاص این ریاست، یک فرمانده طالبان به نام قاری ادریس و ۵ تن از شورشیان طالب را بازداشت کرده‌اند”.

Taliban

عبادی افزوده است، افراد بازداشت شده در عملیات‌های تروریستی و جاسازی ماین‌ها در لغمان نقش داشته و به جرن‌شان اعتراف کرده‌اند.

او تاکید کرد که افراد بازداشت‌شده تصمیم داشتند حملا تروریستی را برای مختل کردن انتخابات ریاست جمعهوری پیش رو در مرکز و ولسوالی‌های ولایت لغمان انجام دهند که توسط نیروهای امنیت ملی بازداشت شدند.

۲۵ / سنبله ۱۳۹۸

هالند به 10 شفاخانه‌ افغانستان کمک فنی می‌کند

وزارت صحت عامه اعلام کرده که کشور هالند به ۱۰ شفاخانه کشور کمک فنی می‌کند.

این وزارت امروز دوشنبه(۲۵سنبله) در یک خبرنامه گفته است، ستیجن کرستن، منشی سفارت هالند در کابل در دیداری با فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه کشور از کمک‌ دولت شاهی هالند در بخش صحت افغانستان خبر داده است.

holand

وزارت صحت عامه افزوده است که کرستن گفته کشورش آماده است تا ۹ شفاخانه را در کابل و یک شفاخانه را در ولایت بلخ در بخش‌های ایجاد سیستم سولر برای تأمین منابع برق و ایجاد فلتر برای تصفیه آب کمک مالی کند.

بر اساس این خبرنامه، وزیر صحت عامه در این دیدار ضمن قدردانی از کمک کشور هالند، خواهان گسترش هم‌کاری‌های این کشور در بخش صحت افغانستان شده است.

۲۵ / سنبله ۱۳۹۸

انگلیس 8 میلیون پوند به انتخابات افغانستان کمک می‌کند

سفارت انگلیس در کابل اعلام کرده است که این کشور ۸ میلیون پوند به انتخابات افغانستان کمک می‌کند.

سفارت انگلیس در کابل امروز دوشنبه(۲۵سنبله) در یک پیام توییتری اعلام کرده است که این کشور از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان حمایت می‌کند و ۸ میلیون پوند به برنامه پشتیبانی انتخاباتی سازمان ملل در افغانستان کمک مالی می‌کند.

photo_2019-09-16_14-48-11

سفارت انگلیس افزوده است: “این مهم است که مردم افغانستان در آینده کشور خود حرفی برای گفتن داشته باشند.”

در همین حال صدیق صدیقی، سخنگوی رییس‌جمهور غنی ضمن قدردانی از این حمایت انگلیس، گفته است که مردم افغانستان باید در مورد آینده و سرنوشت خود تصمیم بگیرند.

۲۵ / سنبله ۱۳۹۸

بازداشت ولسوال نام‌نهاد طالبان برای کلکان در شهر کابل

ریاست عمومی امنیت ملی اعلام کرده که سردار محمد، ولسوال نام‌نهاد گروه طالبان برای ولسوالی کلکان ولایت کابل را با سه تن از همراهانش از مربوطات شهر کابل بازداشت کرده‌اند.

photo_2019-09-16_14-45-32

ریاست امنیت ملی امروز دوشنبه(۲۵سنبله) با نشر یک خبرنامه گفته است که “سردار محمد مشهور به ملا سردار، ولسوال نام‌نهاد طالبان برای ولسوالی کلکان ولایت کابل با سه تن از همراهانش که به دستور گروه تروریستی طالبان در فعالیت‌های تخریبی، تروریستی، پرتاب راکت بر میدان هوایی بگرام، قطاع‌الطریقی، آزار و اذیت مردم و جمع‌آوری جزیه به زور سهم داشتند، در نتیجه عملیات نیروهای این ریاست از مربوطات ناحیه هشتم شهر کابل بازداشت شده‌اند”.

در این خبرنامه آمده است که ملا سردار بعد از این‌که چند سال به عنوان ولسوال نام‌نهاد طالبان برای ولسوالی میربچه‌کوت ولایت کابل انجام وظیفه کرده بود، به پیشاور خواسته شده و بعد از دریافت هدایت جهت تشدید حملات تروریستی، به دستور رهبری گروه طالبان به عنوان ولسوال نام‌نهاد این گروه برای ولسوالی کلکان تعیین و دوباره به کابل اعزام گردیده بود.

۲۵ / سنبله ۱۳۹۸

یوناما: جامعه بین‌المللی از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان حمایت می‌کند

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان می‌گوید، نمایندگان نشست شورای امنیت ملل متحد در مورد افغانستان در هفته گذشته اعلام کردند که جامعه بین‌المللی از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان حمایت می‌کند.

هیأت معاونت ملل متحد در افغانستان(یوناما) امروز دوشنبه(۲۵سنبله) در یک خبرنامه، به نقل از تادامیچی یاماموتو گفته است، از تلاش‌های مقام‌های انتخاباتی افغانستان و همچنان نیروهای امنیتی و دیگر دست‌اندرکاران، که با وجود چالش‌ها برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۶ میزان آمادگی می‌گیرند، قدردانی می‌کند.

وی از کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی خواسته است تا با همکاری جامعه مدنی، کاندیدان و تمام دست‌اندرکارانی که برای برگزاری انتخابات شفاف و با اعتبار کار می‌کنند، رای‌دهندگان را جهت استفاده از حق دموکراتیک‌شان در ۶ میزان بسیج کنند.

unama

یاماموتو گفته است: “رأی‌دهی تنها موضوع مسئولیت مدنی نیست، بلکه راهی است برای حفاظت از دستاوردهایی که در افغانستان به دست آمده و همچنان نشان‌دهنده حمایت از پروسه‌های سیاسی صلح‌آمیز می‌باشد.”

یوناما ضمن قدردانی از فعالیت ای نیروهای امنیتی برای توزیع مواد حساس انتخاباتی در ولایات، متعهد شده که مسئولیت خود را بر مبنای ماموریتش برای حمایت از کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی، در راستای برگزاری انتخاباتی معتبر، شفاف و همه شمول به رهبری و مالکیت افغانستان، انجام دهد.

در همین حال سخنگوی رییس‌جمهور در توییتراش نگاشته است که “دولت افغانستان. از حمایت یوناما برای انتخابات آینده استقبال می کند و از همه نامزدها، سازمان‌های جامعه مدنی، رسانه‌ها و علما می‌خواهد تا با دولت و نهادهای انتخاباتی همراه شوند تا از انتخابات معتبر، شفاف و فراگیر برخوردار شوند و از روند سیاسی حمایت کنند.”

صدیق صدیقی افزوده است که دولت افغانستان متعهد است تا از حقوق شهروندانش برای رأی دادن حمایت کند.