عملیات هدفمند بر مخفی گاه گروه تروریستی داعش در شهر کابل |
عملیات هدفمند بر مخفی گاه گروه تروریستی داعش در  شهر کابل

بازتاب خبرهای 22 سنبله ۱۳۹۸

Image Title
۲۲ / سنبله ۱۳۹۸

عملیات هدفمند بر مخفی گاه گروه تروریستی داعش در شهر کابل

شب گذشته نیروهای قطعات خاص امنیت ملی و پولیس ملی عملیات مشترک و هدفمندی را بر مخفی گاه گروه تروریستی داعش در مربوطات ناحیه هفدهم شهر کابل، در سرک بوستان راه اندازی نمودند.
در یک خبرنامه امروز(جمعه، ۲۲ سنبله) ریاست امنیت ملی در این مورد آمده است: “خوشبختانه در نتیجه این عملیات محمد حنیف، طراح حملات تروریستی گروه داعش و یک مهاجم پاکستانی از بین رفت”.

Taliban
بر اساس این خبرنامه، همچنین در این عملیات تعداد سه میل کلاشینکوف، ۲۶ عدد شاژور کلاشینکوف، یک میل سلاح چره‌ای، ۷ قبضه بمب دستی و سه جوره دریشی نظامی به دست نیروهای امنیتی افتاده است.
در این عملیات یک خانم پاکستانی با چهار کودکش که تحت پوشش در این مخفی گاه به سر می بردند، زخمی و به شفاخانه انتقال گریده است.

۲۲ / سنبله ۱۳۹۸

عمران خان: پاکستان دلیل شکست امریکا در افغانستان نیست

نخست وزیر پاکستان می گوید، مشارکت با آمریکا در جنگ علیه تروریسم، خسارت زیادی بر پاکستان تحمیل کرده و با این وجود مقصر شناختن اسلام آباد برای شکست واشنگتن در افغانستان ناعادلانه است.
رسانه های پاکستانی امروز جمعه(۲۲ سنبله) این مطلب را به نقل از عمران خان در مصاحبه با شبکه روسی ”راشا تودی” عنوان کردند.
نخست وزیر پاکستان در این مصاحبه گفته است:‌ اسلام آباد با پیوستن به جنگ واشنگتن علیه تروریسم متحمل خسارات زیادی شد و در پایان آمریکا هنوز پاکستان را به خاطر مشکلات خود در افغانستان سرزنش می کند.

Pakistan
عمران خان فاش کرد که چگونه این کشور پس از پیوستن به ائتلاف آمریکایی مبارزه علیه تروریسم، ضربه خورد و قبل از آن، جنگجویان اسلام گرا که از سوی سازمان جاسوسی آمریکا(سیا) تامین مالی می شدند و در دهه ۸۰ میلادی برای جنگ علیه اتحاد جماهیر شوروی در افغانستان، از سوی اسلام آباد آموزش می دیدند.
وی گفت: وقتی نوبت آمریکایی ها برای حمله به افغانستان رسید، جنگجویان آموزش دیده علیه ما (پاکستان) مسلح و شروع به نبرد کردند.
نخست وزیر پاکستان تاکید کرد: پاکستان با پیوستن به جنگ آمریکا ۷۰ هزار نفر از نظامیان و غیرنظامیان خود را از دست داد و دست کم صد میلیارد دالر بر معیشت این کشور خسارت وارد شد و در آخر آمریکایی ها از این که در افغانستان ناکام ماندند، پاکستان را مورد سرزنش قرار می دهند و این موضوع بسیار ناعادلانه است.

۲۲ / سنبله ۱۳۹۸

نامزدان حزب دموکرات امریکا خواستار خروج نیروهای نظامی از افغانستان شدند

نامزدان حزب دموکرات ریاست جمهوری امریکا پنج شنبه(۲۱ سنبله) در یک برنامه اظهار داشتند که ایالات متحده باید نیروهای خود را از افغانستان خارج کند.
به نقل از تلوزیون ای.بی.سی نیوز، الیزابت وارن، سناتور آمریکایی گفت: “ما باید سربازان خود را به خانه برگردانیم … سپس باید تغییر بزرگی انجام دهیم. ما نمی توانیم از ارتش خود بخواهیم مشکلات را حل کند که به طور نظامی قابل حل نیست.”
وی خاطرنشان کرد که حضور نظامی مداوم آمریکا در افغانستان، ارتقاء امنیت ایالات متحده، آسیای مرکزی و کل جهان نیست.

US
برنی ساندرز ، سناتور دیگر نیز با تأکید بر این که او تنها کسی بود، که مخالف عملیات در افغانستان و عراق بود، افزود: واشنگتن نباید بدون درک صحیح ۷۵۰ میلیون دالر برای نیروهای مسلح خرج کند، که دشمن ایالات متحده است.
جو بایدن، معاون اسبق ریاست جمهوری امریکا نیز قول داد که سربازان این کشور را از افغانستان به خانه بازگرداند، و خاطرنشان کرد که وی از افزایش نیرو در این کشور حمایت نکرده است.
ایالات متحده و متحدانش در سال ۲۰۰۱ پس از حملات ۱۱ سپتامبر توسط گروه تروریستی القاعده، که توسط دولت آن زمان تحت رهبری طالبان حمایت می شد، یک عملیات نظامی وسیع را در افغانستان آغاز کردند.

۲۲ / سنبله ۱۳۹۸

ولسوالی اناردره فراه از طالبان پس گرفته شد

مقام های محلی در ولایت فراه می گویند که ولسوالی اناردره این ولایت دوباره توسط نیروهای امنیتی پس گرفته شده است.
محب الله محب، سخنگوی پولیس فراه با بیان این خبر می گوید که شب گذشته ولسوالی اناردره طی یک عملیات ویژه پس از چند روز توسط نیروهای امنیتی و دفاعی از کنترول طالبان خارج شده است.

MOD
به گفته وی، در این درگیری تا اکنون ۱۶ تن از شورشیان طالب کشته شده اند.
گزارش ها حاکی است که هم اکنون نیز درگیری شدید میان نیروهای امنیتی و طالبان در این منطقه جریان دار‎د.
به گفته منابع محلی، ولسوالی انار دره عصر روز شنبه گذشته(۱۶ سنبله) پس از یک حمله گروهی و تهاجمی طالبان سقوط کرد. این ولسوالی سال گذشته نیز برای مدتی در اختیار گروه طالبان بود.

۲۲ / سنبله ۱۳۹۸

خلیلزاد برای توضیح درباره مذاکرات صلح افغانستان به کنگره احضار شد

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه(۲۱ سنبله) اعلام کرد که زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه ایالات متحده در امور افغانستان را برای ادای توضیحات در خصوص مذاکرات با طالبان، در‍ ۲۸ سنبله احضار کرده است.
به گزارش رویترز، الیوت انگل، رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفته است، پس از آن که وزارت امورخارجه درخواست این کمیته برای حضور زلمی خلیلزاد را جهت ادای توضیحات درباره طرح صلح نادیده گرفت، احضاریه‌ای در این زمینه برای نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان صادر شد.

khalilzad
به گفته الیوت انگل، وزارت امور خارجه آمریکا طی سال جاری تاکنون سه بار درخواست کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا برای دریافت توضیحات در خصوص طرح صلح افغانستان را نادیده گرفته است.
رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا اظهار داشت: “تاکنون چند ماه است که نتوانسته ایم پاسخی در خصوص طرح صلح افغانستان به دست آوریم، و اکنون رئیس جمهور می گوید که این طرح مرده است. ما باید به طور مستقیم از نماینده ویژه دولت در امور افغانستان بشنویم که چگونه فرایند روند مذاکرات از ریل خارج شد. من انتظار دارم که زلمی خلیلزاد پنج شنبه آینده ساعت ۱۰ در نشست کمیته حاضر شود”.
گفتنین است که خلیلزاد تقریبا یکسال است که مشغول گفتگو با نمایندگان طالبان بر سر آوردن صلح در افغانستان بوده است. او چند پیش اعلام کرد که گفتگوها با طالبان نهایی شده و آماده تایید از سوی دونالد ترامپ بوده است، اما ترانه در آخرین لحظات این مذاکرات را پس از افزایش حملات طالبان بر کابل متوقف کرد.