واکنش‌ها به انفجار امروز کابل؛ غنی: صلح با طالبان دشوار خواهد بود! |
واکنش‌ها به انفجار امروز کابل؛ غنی: صلح با طالبان دشوار خواهد بود!

واکنش‌ها به انفجار امروز کابل؛ غنی: صلح با طالبان دشوار خواهد بود!

۱۴ / سنبله ۱۳۹۸ | ۰ دیدگاه

رییس‌جمهور غنی در واکنش به انفجار موتر بمب امروز در کابل می‌گوید: “صلح با گروهی که هنوز در پی کشتن مردم بی‌گناه ما است، دشوار خواهد بود”.

در یک خبرنامه امروز پنج‌شنبه(۱۴ سرطان) ارگ ریاست جمهوری، به نقل از محمد اشرف غنی در این مورد آمده است: “جامعه بین‌المللی با توجه به عملکرد طالبان، باید بداند که با چه گروه جنایت‌پیشه و خون‌خوار در حال معامله می‌باشد.”

غنی تاکید کرد که توقع دولت افغانستان از دنیا این است که در برابر این گونه اعمال جنایت‌کارانه و وحشیانه طالبان خاموش نمانند و اصلیت این گروه تروریستی را که به غیر از کشتار مردم بی‌گناه، هدف دیگری ندارد، بشناسند.

explosion 3

در همین حال عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت نیز گفته است: “طالبان با افزایش حملات کور تروریستی در کابل، به دنبال امتیازگیری در جریان مذاکرات صلح هستند.”

عبدالله تصریح کرده است: “طالبان با کشتار مردمان بی‌گناه و خلق وحشت و دهشت، نه تنها امتیازی به دست نخواهند آورد، بل بیش‌تر از پیش در میان مردم منفور خواهند شد”.

به گفته او، میان گفتار و عمل طالبان فاصله زیادی وجود دارد.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان نیز با نشر بیانیه‌ای حمله‌های پی‌هم طالبان بر شهروندان کشور را نقض آشکار قواعد حقوق بین‌المللی بشردوستانه خوانده و نگرانی عمیق خود را به دلیل افزایش تلفات غیرنظامیان ابراز کرده است.

این کمیسیون اضافه کرده که گسترش حملات طالبان به احساس‌ ترس و ناامنی در میان شهروندان و محدودیت حق مصونیت گشت و گذار آنان انجامیده است.

جان بس، سفیر امریکا نیز در توییتی حمله امروز کابل را محکوم کرده و با خانواده قربانیان امروز غم‌شریکی کرده است.

این در حالی است که در انفجار امروز در ناحیه نهم شهر کابل، ۱۰ تن کشته و ۴۲ تن دیگر زخمی شدند که بشترین قربانیان این رویداد را غیرنظامیان تشکیل می‌دهد.

kabul blast 2

به گفته سخنگوی وزارت داخله، در این رویداد ۱۲ موتر غیرنظامی نیز تخریب گردیده است.

اما طالبان با به عهده گرفتن مسئولیت این حمله، اعلام کرده که هدف آن‌ها کاروان نیروهای خارجی بوده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در توییتی اعلام کرده است که این انفجار در نظام قراول ریاست چهل امنیت ملی کابل صورت گرفته و هدف آن کاروان خارجی‌ها بوده است.

وی خاطرنشان کرده که در این انفجار ۱۲ خارجی و ۸ نیروی امنیت ملی افغانستان کشته شده‌اند.

این دومین انفجار موتر بمب در جریان یک هفته گذشته در کابل است که گروه طالبان مسئولیت آن را به عهده می‌گیرد. پیش از این به تاریخ ۱۱ سنبله، یک تراکتور بمب‌گذاری شده در مقابل کمپ گرین ولیج در حوزه نهم شهر کابل منفجر شد که در نتیجه آن، یک کارمند سفارت رومانی و ۱۶ تن دیگر به شمول غیرنظامیان و کارمندان این کمپ کشته شده و یک کارمند دیگر سفارت رومانی و ۱۱۹ تن دیگر زخمی شده‌اند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید