روسیه: بخشی از جنگ‌جویان طالبان توافق صلح با امریکا را به رسمیت نخواهند شناخت |
روسیه: بخشی از جنگ‌جویان طالبان توافق صلح با امریکا را به رسمیت نخواهند شناخت

بازتاب خبرهای 4 سنبله 1398

Image Title
۴ / سنبله ۱۳۹۸

روسیه: بخشی از جنگ‌جویان طالبان توافق صلح با امریکا را به رسمیت نخواهند شناخت

روسیه می‌گوید گزارش‌هایی را به دست آورده که بخشی از جنگ‌جویان طالبان توافق صلح این گروه با امریکا را به رسمیت نخواهند شناخت.

الکساندر مانتیسکی، سفیر روسیه در افغانستان با بیان این مطلب در گفت‌وگو با آریانانیوز، خاطرنشان کرده است: “همان‌گونه که امریکا هم چندین‌بار گفته که بیشتر از ۲۰ گروه هراس‌افگن در افغانستان فعالیت دارند، نباید فعالیت‌های القاعده و داعش را فراموش کنیم و این‌گونه معلوم می‌شود که جنگ(در افغانستان) ادامه پیدا خواهد کرد”.

photo_2019-08-27_17-41-34

وی تأکید می‌ورزد که تهدیدهای القاعده و داعش در افغانستان هنوز پابرجا است و از کشورهای جهان می‌خواهد که برای نابودی این گروه‌ها، پی‌کارهای مشترک را در پیش گیرند.

این در حالی است که به دنبال اظهارات سفیر امریکا در ولایت بلخ، سفیر روسیه در افغانستان نیز به آریانانیوز گفته است که برای این کشور، صلح نسبت به انتخابات در افغانستان اولویت دارد.

وی در مورد خروج نیروهای خارجی از افغانستان نیز تصریح کرده که کاملا طرفدار خروج نیروهای خارجی از خاک افغانستان اند.

۴ / سنبله ۱۳۹۸

تمرکز مذاکرات امریکا و طالبان درباره چگونگی اجرایی شدن توافق‌نامه صلح

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر می‌گوید که مذاکرات این گروه با نمایندگان امریکا در نهمین دور خود در قطر، بیشتر درباره چگونگی اجرایی شدن توافق‌نامه صلح است.

سهیل شاهین به رادیو آزادی گفته که روی نقاط نهایی بحث می‌کنند و امید می‌رود که توافق‌نامه صلح در همین دور نهایی شود.

وی خاطرنشان کرده که نمایندگان دو طرف تا پاسی از شب گفت‌وگو کردند و انتظار می‌رود که این دور مذاکرات، به عنوان آخرین دور مذاکرات، امروز یا فردا پایان یابد.

photo_2019-08-27_17-51-56

اما سخنگوی طالبان می‌افزاید که اگر نیازی به زمان بیشتری باشد، گفت‌وگوها ادامه خواهد یافت.

شاهین از ارائه جزئیات بیشتر درباره محتوای گفت‌وگوها و هم‌چنین موارد اختلافی خودداری کرد.

این در حالی است که نهمین مذاکرات امریکا و طالبان از روز پنج‌شنبه گذشته(۳۱ اسد) در دوحه آغاز شده و تاکنون ادامه دارد.

هم‌زمان با این مذاکرات، وزارت دولت در امور صلح می‌گوید پس از به نتیجه رسیدن مذاکرات امریکا و طالبان، گفت‌وگوهای حکومت با این گروه آغاز خواهد شد.

۴ / سنبله ۱۳۹۸

صدیقی: صندوق سعودی ساخت ۱۰۰ مکتب و جاده حلقه‌ای در کابل را تمویل می‌کند

سخنگوی رییس‌جمهور می‌گوید در جریان سفر محمد اشرف غنی به عربستان، تفاهم‌نامه‌ای به ارزش ۱۰۰ میلیون دالر با صندوق سعودی به امضا رسیده که بر بنیاد آن، ۱۰۰ مکتب و جاده حلقه‌ای کابل از سوی این صندوق تمویل می‌شود.

photo_2019-08-27_17-15-49

صدیق صدیقی امروز دوشنبه(۴سنبله) در یک نشست خبری در کابل، ضمن شرح سفر رییس‌جمهور به عربستان گفت، هدف اساسی سفر رییس‌جمهور به عربستان را گسترش روابط دو کشور و همکاری‌های اقتصادی تشکیل می‌داد.

او افزود، یک تفاهم‌نامه دیگر نیز میان افغانستان و عربستان سعودی به امضا خواهد رسید که بر اساس آن، کارگران افغانستانی می‌توانند برای کار به آن کشور بروند.

صدیقی در پاسخ به خبرنگاران تاکید کرد: “انتخابات مانعی برای روند صلح نیست؛ هر دو پروسه به طور یک‌جا به پیش برده خواهد شد. حکومت افغانستان نیز این پروسه‌ها را به پیش خواهد برد. در عوض مانع اصلی صلح، گروه طالبان است.”

محمد اشرف غنی روز شنبه در دومین سفر خود در سال جاری، در رأس یک هیأت عالی‌رتبه دولتی به عربستان رفت و شب گذشته دوباره به کابل برگشت.

۴ / سنبله ۱۳۹۸

وزارت داخله: امنیت 4 هزار و 942 مرکز رأی‌دهی را تأمین می‌کنیم

سرپرست وزارت داخله می‌گوید، تامین امنیت انتخابات از اولویت این وزارت است و امنیت ۴ هزار و ۹۴۲ مرکز رأی‌دهی را تأمین می‌کنند.

photo_2019-08-27_16-31-13

مسعود انداربی امروز دوشنبه(۴سنبله) در جلسه شورای وزیران گفت، در سال جاری، به دلیل افزایش تحرکات و عملیات نیروهای امنیتی، تلفات طالبان به شدت افزایش یافته است.

وی اطمینان داد که نتایج بررسی‌ها درباره تلفات غیرنظامیان به ویژه در ولسوالی زرمت پکتیا را به زودی اعلام خواهند کرد.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ۶ میزان سال جاری برگزار شود. پیش از این گروه طالبان اعلام کرده بود که روند برگزاری انتخابات و کارزارهای انتخاباتی را مختل خواهند کرد.

۴ / سنبله ۱۳۹۸

وزارت معارف: 10 میلیون بی‌سواد در سراسر افغانستان وجود دارد

سرپرست وزارت معارف می‌گوید که حدود ۱۰ میلیون بی‌سواد در سراسر افغانستان وجود دارد و برای ریشه‌کن‌سازی این معضل بزرگ، به بسیج عمومی با همکاری جامعه مدنی، فعالان رضاکار، نهادها و موسسات همکار و عموم مردم در کنار این وزارت نیاز است.

میرویس بلخی امروز دوشنبه(۴سنبله) در نشستی به مناسبت روز سواد به میزبانی موسسه زنان کانادا برای زنان افغانستان گفت: “یکی از برنامه‌های ما در دهه معارف، از بین بردن راه‌های بازگشت به بی‌سوادی است”.

peace

او افزود که وزارت معارف برای محو بی‌سوادی نه تنها بر روی خواندن و نوشتن، بلکه برای تقویت قابلیت تغییر مثبت کار می‌کند.

در همین حال هما نورستانی، رییس بسیج ملی سوادآموزی وزارت معارف در این نشست گفت: در حال حاضر ۷ هزار کلاس سوادآموزی برای ۱۹۰ هزار شاگرد و نیز ۶۹ مکتب سواد حیاتی در سراسر کشور فعال است.

از سویی هم لطیفه مجیدی، رئیس موسسه زنان کانادا برای زنان افغانستان(CW4WAfghan)، راه‌اندازی کتابخانه درخت دانش، ایجاد ۴۱ کلاس سوادآموزی برای ۱ هزار و ۴۰۰  شاگرد در ولایات کابل، تخار و بدخشان و توزیع کتاب و بسته‌های لابراتوار را از فعالیت‌های عمده این موسسه در راستای محو بی‌سوادی در افغانستان در همکاری با وزارت معارف خواند.