سه هراس افگن به شمول یک قاضی طالبان در غزنی بازداشت شدند |
سه هراس افگن به شمول یک قاضی طالبان در غزنی بازداشت شدند

بازتاب خبرهای 3 سنبله 1398

Image Title
۳ / سنبله ۱۳۹۸

سه هراس افگن به شمول یک قاضی طالبان در غزنی بازداشت شدند

در پی عملیات پولیس ولایت غزنی در سه روز گذشته، سه هراس افگن طالب به شمول قاضی نام نهاد این گروه از نقاط مختلف شهر غزنی بازداشت گردیده اند.

دفتر مطبوعاتی فرماندهی پولیس ولایت غزنی امروز(۳ سنبله) در صحبت با خبرنامه گفته است، رحمت الله، قاضی نام نهاد هراس افگنان طالب در ولسوالی آب بند که مسوولیت محکمه صحرایی این گروه را به عهده داشت، روز گذشته از مربوطات مرکز شهر بازداشت گردید.

Taliban

از سوی دیگر، به گزارش این خبرنامه، محمد، عضو گروه ملا کیبل، که مسولیت نقشه برداری از تاسیسات دولتی را در ولایت غزنی به عهده داشت،  و جاوید، یک عضو دیگر این گروه، روز گذشته هنگامی که میخواستند یک حلقه بمب دستی را در مربوطات حوزه دوم امنیتی شهر غزنی بر یک محل بازرسی پولیس پرتاب نمایند، بعد از شناسایی و حین فرار از ساحه، با یک عراده موترسایکل و یک حلقه بمب دستی دستگیر گردیدند.

گفته می شود که افراد بازداشت شده در جریان تحقیقات به جرایم شان اعتراف نموده و پرونده های شان برای تحقیقات بیشتر به ارگان های عدلی و قضایی فرستاده خواهد شد.

۳ / سنبله ۱۳۹۸

شورای نامزدان ریاست جمهوری: اشرف غنی رفتار خود را اصلاح کند!

شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری می گوید، در صورتی که اشرف غنی رفتار خود را در مسیرِ مصالح علیای کشور تصحیح نکند، با استفاده از گزینه های ملی و منطقی معطوف به ثبات افغانستان، مساعی خود را در جهت تقویت برنامه های صلح معطوف می کند.

شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری امروز یکشنبه(۳سنبله) با تصویب میثاق همبستگی این شورا که برنبیاد آن یک صدا گام بر می دارند و افزون بر بحث های مربوط به انتخابات، روند مصالحه را نیز اولویت مهم ملی به شمار می آورند، ادعای دادنِ پول به کاندیداها، گزینش اعضای کمیسیون مستقل انتخابات و ارائه خدماتِ امنیتی برای نامزدان از سوی غنی را بازی با افکار عمومی داسته است.

SHORAI NAMZADAN

این شورا افزوده است که “آقای غنی بار مسوولیت گزینش اعضای کمسیون مستقل انتخابات را بر دوش کاندیداهای ریاست جمهوری می اندازد، پاسخ نمی دهد که کدام کاندیدا به جز خودش در امور کمیسیون مداخله می کند و هویت مستقل آن را زیرِ سٶال می برد.”

شورای نامزدان ریاست جمهوری همچنان مداخله اشرف غنی در امورِ کمیسیون انتخابات را تهدید جدی روندِ انتخابات تلقی کرده، هشدار داده که این کار زمینه سازِ بی ثباتی و پیچیده شدن بحران در کشور می شود.

این شورا همچنان تدابیر امنیتی برای کاندیداها را ناقص و نگران کننده خوانده، خاطرنشان کرده که حکومت در این زمینه طبق معیارهای مسلکی خدمات ارائه نکرده و در صورتِ بروزِ حادثه، اشرف غنی باید پاسخگو باشد.

 شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری “دروغ پراکنی های اشرف غنی را خلافِ معیارهای اخلاقی رقابت های انتخاباتی به شمار می آورد و سوء استفاده تیم مربوط به ایشان از امکانات دولتی را عامل عمده انحراف از مسیرِ اصلی انتخاباتِ قابل قبول و با اعتبار می داند.”

۳ / سنبله ۱۳۹۸

یک خانم 22 ساله در غزنی خود را به دار آویخت

مقام های امنیتی اعلام کرده اند که یک خانم ۲۲ ساله در ولایت غزنی خود را به دار آویخته است.

ghazni

احمدخان سیرت، سخنگوی فرماندهی پولیس غزنی امروز یک‌شنبه(۳سنبله) به خبرنامه گفت: “حوالی ساعت ۷ شب گذشته یک خانم ۲۲ ساله به نام حضرت بی بی در ساحه توحید آباد مرکز غزنی، خود را حلق آویز کرده است”.

سیرت افزود، بر اساس اظهارات شوهر این خانم، او از بیماری اعصاب رنج می برده و بعد از این که به شفاخانه انتقال داده شده، در مسیر راه جان داده است.

۳ / سنبله ۱۳۹۸

بازداشت یک عضو شبکه حقانی در کابل

مقام های امنیتی می گویند که یک عضو شبکه حقانی در کابل بازداشت شده است.

Taliban

پولیس کابل امروز یک‌شنبه(۳سنبله) در یک خبرنامه گفته است: “یک عضو شبکه تروریستی حقانی که در مربوطات ولسوالی ده سبز فعالیت داشت و دست به ترور کارمندان دولتی می زد، بازداشت شده است”.

پولیس کابل افزوده است، این فرد شب گذشته در نتیجه عملیات نیروهای فرماندهی پولیس ولسوالی ده سبز از مربوطات این ولسوالی بازداشت شده است.

به گفته پولیس کابل، این عضو شبکه حقانی به تاریخ ۱۰ اسد یک تن را در روستای تره خیل ولسوالی ده سبز به جرم همکاری با دولت ترور کرده بود، که پس از آن تحت تعقیب نیروهای پولیس قرار داشت.

۳ / سنبله ۱۳۹۸

کمیسیون انتخابات: سیستم بایومتریک از آرای تکراری جلوگیری می‌کند

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که سیستم بایومتریک به صورت صد درصد از آرای تکراری جلوگیری می‌کند.

photo_2019-08-25_16-25-26

حوا علم نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات امروز یک‌شنبه(۳سنبله) در نشست مشورتی و معلوماتی ارزیابی تخنیکی سیستم بایومتریک گفت: “در این نشست بالای ظرفیت وسایل بایومتریک و توقعات کمیسیون، احزاب و نهادهای ذیربط از این دستگاه‌ها بحث و تبادل نظر می‌شود.”

در همین حال مارتن کولر، نمایندۀ کمپنی “دارملوک” ضمن ارایه معلومات در مورد ظرفیت دستگاه و سرور عمومی بایومتریک در مورد شناسایی نشان انگشت، عکس چهره، چشم، نام و شماره مکرر رأی‌دهنده افزود: “سرور عمومی صد درصد قدرت شناسایی آرای تکراری را دارد و از تقلب در انتخابات جلوگیری می‌کند.”

کمیسیون مستقل انتخابات در حالی از جلوگیری صد درصدی استفاده از آرای تکراری توسط دستگاه بایومتریک خبر داده که برای تهیه ۱۷ هزار و ۸۶۵ دستگاه بایومتریک و نرم‌افزار مورد ضرورت آن برای انتخابات ریاست جمهوری، بیش از ۱۴.۱۴ میلیون یورو هزینه شده است.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ ۶ میزان برگزار شود.