گروه داعش مسوولیت حمله بر مراسم عروسی در غرب کابل را به عهده گرفت |
گروه داعش مسوولیت حمله بر مراسم عروسی در غرب کابل را به عهده گرفت

بازتاب خبرهای 27 اسد 1398

Image Title
۲۷ / اسد ۱۳۹۸

گروه داعش مسوولیت حمله بر مراسم عروسی در غرب کابل را به عهده گرفت

گروه تروریستی داعش اعلان کرده که حمله بر مراسم عروسی در غرب شهر کابل کار این گروه بوده است.

photo_2019-08-19_16-03-49

این امروز یک‌شنبه(۲۷ اسد) با نشر عکس عامل انتحاری بر این مراسم، ضمن به عهده گرفتن مسوولیت حمله انتحاری بر مراسم عروسی، فرد حمله‌کننده را ابوعاصم پاکستانی معرفی کرده است.

داعش در این بیانیه مشخص کرده که هدف از این حمله انتحاری آن‌ها، شیعیان افغانستان بوده است.

حمله انتحاری شب گذشته بر محفل عروسی در جاده فیض محمد کاتب در مربوطات حوزه ششم امنیتی پولیس کابل، ۶۳ کشته و ۱۸۲ زخمی برجای گذاشته است.

این حمله با واکنش‌های تند داخلی و شماری از کشورهای خارجی و نهادهای بین‌المللی نیز همراه شده است.

۲۷ / اسد ۱۳۹۸

مراسم گرامی‌داشت از صدمین سالگرد استرداد استقلال کشور در قصر دارالامان به تعویق افتاد

ارگ ریاست جمهوری اعلام کرده که به دنبال حمله انتحاری شب گذشته بر یک مراسم عروسی در کابل، مراسم گرامی‌داشت از صدمین سالگرد استرداد استقلال کشور در قصر دارالامان را به زمان دیگری به تعویق انداخته است.

photo_2019-08-19_18-02-48

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری دقایقی پیش در توییتی اعلام کرده است: “به دستور رئیس‌جمهور کشور و به منظور ارج‌گذاری به جایگاه شهدای ۲۶ اسد کابل و حرمت به بازماندگان داغدار شهدای مظلوم، دارالانشای کمیسیون برگزاری صدمین سالگرد استرداد استقلال کشور، مراسم رسمی جشن دارالامان را به زمان دیگری به تعویق انداخته است”.

صدیقی خاطرنشان کرده که به رسم ارج‌گذاری به استقلال کشور و تمامی شهدای راه آزادی و استقلال افغانستان، فردا دوشنبه(۲۸ اسد)، مراسم رسمی تجلیل از استقلال کشور توأم با بیانیه رسمی رئیس‌جمهور و گذاشتن اکلیل گل بر منار استقلال، برگزار می‌‌گردد.

این در حالی است که به دنبال حمله انتحاری بر یک مراسم عروسی در غرب کابل که ۶۳ کشته و ۱۸۲ زخمی برجای گذاشت، کاربران صفحات اجتماعی و فعالین مدنی، به احترام خون جان‌باختگان این رویداد، خواستار لغو برگزاری مراسم جشن صدمین سالگرد استقلال شده بودند.

پیش از این، حکومت اعلام کرده بود که جشن‌های صدمین سالگرد استقلال به دلیل تهدیدهای امنیتی، تنها در کابل برگزار خواهد شد.

۲۷ / اسد ۱۳۹۸

کمیسیون انتخابات فهرست محلات رأی‌دهی و رأی‌دهندگان را تصویب کرد

اعضای رهبری کمیسیون مستقل انتخابات طی یک نشست علنی، لیست محلات رأی‌دهی و فهرست رأی‌دهندگان را تصویب کرد.

در این نشست که امروز یک‌شنبه(۲۷ اسد) در این کمیسیون برگزار شد، به تعداد ۵ هزار و ۳۷۳ مرکز دارای ۲۹ هزار و ۵۸۶ محلات رأی‌دهی برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تصویب شد. این مراکز شامل ۱۱هزار و ۱۱۹ محل زنانه و ۱۸ هزار ۴۶۷ محل مردانه می‌شود.

photo_2019-08-19_16-52-15

حواعلم نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات در این نشست گفت: “طبق تعهد و صلاحیت‌های قانونی ما تمام آمادگی‌ها را برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در وقت معین داریم.”

از سوی دیگر، مولانا محمد عبدالله، عضو این کمیسیون در مورد تعداد مراکز و محلات رای‌دهی تاکید کرد، بعد از تصفیه‌ فهرست رای‌دهندگان سال قبل و سال جاری در اداره‌ ملی احصاییه و مرکز ملی ثبت معلومات کمیسیون انتخابات، به تعداد ۹ میلیون و ۶۶۵ هزار و ۷۴۵ واجد شرایط رای‌دهی شناخته شده که در این میان، ۶ میلیون و ۳۳۱هزار و ۵۱۵ تن آنان مرد و ۳ میلیون و ۳۳۴ هزار و ۲۳۰ تن دیگر را خانم‌ها تشکیل می‌دهد.

عبدالله علاوه کرد، تدابیری نیز ضد تقلب در انتخابات اتخاذ شده، فهرست رأی‌دهنده داخل دستگاه بایومتریک می‌شود و در روز رأی‌دهی، بعد از این‌که رأی دهنده توسط دستگاه شناسایی شد، برایش بارکود رأی‌دهی چاپ می‌نماید.

در عین حال محمد عثمان فروتن، معاون عملیاتی دارالانشاء کمیسیون انتخابات تاکید کرد که ۲۷هزار رأی‌دهنده که غیر واجد شرایط بوده یا معلومات‌شان در فهرست رأی‌دهندگان ناقص بوده، از لیست حذف شده‌اند.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ۶ میزان در سراسر کشور برگزار شود. پیش از این نیز اتحادیه اروپا تأکید کرده بود که برگزاری این انتخابات تنها انتخاب زعیم نه، بلکه حراست از مشروعیت و ارزش‌ها در افغانستان است.

۲۷ / اسد ۱۳۹۸

دادستانی کل: انتقال فیروزی از زندان به خانه تحت تدابیر خاص صورت گرفته است

سخنگوی دادستانی کل می‌گوید که انتقال خلیل‌الله فیروزی، از محکومین پرونده کابل بانک تحت تدابیر خاص صورت گرفته و ریاست امنیت ملی مکلف است تا خانه او را تحت مراقبت شدید و دائمی داشته باشد و هر ۱۵ روز از موجودیت او در خانه، به این نهاد اطمینان بدهد.

جمشید رسولی امروز یک‌شنبه(۲۷ اسد) در یک نشست مشترک خبری در کابل گفت: “چندی قبل خلیل‌الله فیروزی درخواستی عنوانی ریاست جمهوری فرستاده بود که در آن از وضعیت شدید و وخیم صحی خود عارض شده بود. سپس هیأتی موظف شد تا در دو قسمت؛ اجرای تعهدات مالی و وضعیت صحی فیروزی بررسی‌ها را انجام دهد”.

وی افزود، حکومت افغانستان متعهد به موازین حقوق بشری است و با توجه به نظر داکتران، تصمیم گرفته شد تا فیروزی از زندان به خانه انتقال یابد.

رسولی تاکید کرد، انتقال فیروزی به خانه، موقت و تحت دو شرط صورت گرفته؛ ماندن در خانه الی صحت‌یاب شدن، و اجرای تعهداتی که با کمیسیون تصفیه کابل بانک کرده است.

1

در همین حال حشمت‌الله نوابی، رییس خدمات صحی امنیت ملی، مریضی فیروزی را شکر بلند و فشار خون بالا خوانده، گفت که این بیماری‌های مزمن و خطرناکی هستند که او از آن رنج می‌برد.

نوابی افزود، این بیماری‌ها نیاز به مراقبت جدی و تداوی دوام‌دار دارد و در صورت عدم تنظیم تداوی، امکان اختلالات صحی در این مریضان می‌رود و با توجه به وضعیت صحی فیروزی، تصمیم گرفته شد تا درمان او، به شکل دوام‌دار تحت مراقبت قرار داشته باشد.

روح‌الله حبیب، مدیر تصفیه کابل بانک نیز در این نشست خبری تاکید کرد: “در کنار حبس، محکمه ۱۹۶ میلیون و ۶۳۲ هزار دالر امریکایی بالای فیروزی حکم کرده که از مقدار پول، در مجموع ۳۳ میلیون دالر شامل جایداد و پول نقد در اختیار آن‌ها قرار دارد”.

حبیب تصریح کرد: “فیروزی بیش از ۱۴ میلیون را قبلا پرداخته بود. در این اواخر بیش از ۱۸ میلیون دالر جایداد را در اختیار اداره تصفیه کابل بانک قرار داده و نیز اخیرا تعهدنامه‌ای را با اداره تصفیه کابل بانک امضا کرده که ۵۰ درصد مقروضیت خود را در ۶ ماه پرداخت کند”.

خلیل الله فیروزی یکی از سهام‌داران و مقروضین بزرگ کابل بانک به شمار می‌رود که انتقال او از زندان به خانه‌اش جنجال‌آفرین شده است. رحمت‌الله نبیل، یکی از کاندیدان ریاست جمهوری ادعا کرده که اسناد موثق در اختیار دارد که فیروزی ۳۰ میلیون دالر برای کمپاین انتخاباتی اشرف غنی، رییس‌جمهور در بدل رهایی اش از زندان داده است؛ ادعایی که از سوی حکومت رد شده است.

۲۷ / اسد ۱۳۹۸

غنی: جامعه جهانی در برابر جنایت حمله انتحاری بر مراسم عروسی در کابل خاموش نباشد!

رییس‌جمهور غنی به دنبال حمله انتحاری شب گذشته بر یک مراسم عروسی در کابل از جامعه جهانی، ملل متحد و کشورهای اسلامی می‌خواهد که در مقابل این عمل وحشیانه خاموش نباشند، بلکه برای محکومیت عاملین این رویداد در کنار مردم افغانستان بایستند.

اشرف غنی امروز یک‌شنبه(۲۷ اسد) در نشست سرفرماندهی اعلی قوای مسلح در پیوند به حمله تروریستی بر مراسم عروسی در حوزه ششم غرب شهر کابل گفت: بر مراسمی حمله شده که در آن هیچ هدف نظامی و دولتی وجود نداشت و این حمله بزرگترین و فجیع‌ترین جنایت علیه بشریت است.

او افزود، آماج قرار دادن مردم در مراسم خوشی، مساجد، مکاتب و مراکز عامه نشان‌دهنده قصاوت یک گروه هراس‌افگن است که برای کشتن مردم ما کمر بسته‌اند.

photo_2019-08-19_15-59-50

رییس‌جمهور خاطرنشان کرد، مردم افغانستان همیشه شاهد بوده‌اند که طالبان بارها مسوولیت حملات انتحاری و انفجاری را به دوش گرفته که در نتیجه آن، شمار زیادی از شهروندان افغانستان به خاک و خون کشیده شده‌اند.

وی تاکید کرد: “طالبان عامل اصلی تلفات غیرنظامی در کشور است و مردم افغانستان جنایت این گروه اجنبی را فراموش نخواهند کرد، ما از جامعه جهانی، ملل متحد و کشورهای اسلامی می‌خواهیم در مقابل این عمل وحشیانه خاموشی اختیار نکنند، بلکه برای محکومت عاملین این رویداد در کنار مردم افغانستان بایستند.”

غنی تصریح نمود که طالبان با نکوهش این حمله انتحاری نمی‌تواند خود را برائت دهد، زیرا آنان خود فراهم‌کننده بستر برای فعالیت تروریستان در کشور شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: نیروهای امنیتی انتقام خون افراد بی‌گناه را از تروریستان جنایت‌پیشه می‌گیرند و با استعمال مشروع قوا، آنان را در گوشه و کنار سرکوب خواهند کرد.

در همین حال عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت نیز گفت، گروه طالبان با اسرار بر ادامه جنگ و نشان دادن عدم صداقت در روند صلح، باعث دوام کشتار مردم افغانستان شده‌ است.

عبدالله ادامه داد: “به ماتم نشاندن مردم بی‌گناه هیچ افتخاری را برای جنایت‌کاران نمی‌دهد و این حمله هیچ نوع توجیه ندارد.”

این در حالی است که در حمله حوالی ساعت ۱۰ شب گذشته بر یک مراسم عروسی در جاده فیض محمد کاتب در مربوطات حوزه ششم امنیتی پولیس کابل، ۶۳ تن کشته و ۱۸۲ تن دیگر زخمی شدند.