آمریکا 440 میلیون دالر کمک به پاکستان را قطع کرد |
آمریکا ۴۴۰ میلیون دالر کمک به پاکستان را قطع کرد

بازتاب خبرهای 26 اسد 1398

Image Title
۲۶ / اسد ۱۳۹۸

آمریکا ۴۴۰ میلیون دالر کمک به پاکستان را قطع کرد

ایالات متحده امروز شنبه(۲۶ اسد) اعلام کرده که ۴۴۰ میلیون دالر دیگر از کمک‌ها به پاکستان را قطع کرده و تعهدات خود را به ۴٫۱ میلیارد دالر کاهش داده است.

رسانه‌های خارجی گزارش داده‌اند که تصمیم کاهش کمک‌های اقتصادی امریکا به پاکستان، که طبق قانون کری لوگر در سال ۲۰۰۹ پرداخت شده، حدود سه هفته قبل از سفر برنامه‌ریزی شده نخست‌وزیر عمران خان به ایالات متحده، رسما به اسلام‌آباد ابلاغ شده است.

pakistan

این کمک‌ها طبق توافق‌نامه مشارکت پیشرفته پاکستان(پیپا) پرداخت می‌شد. توافق نامه پیپا که قرار بود به پایان برسد، به هدف تسهیل در پرداخت هزینه ۹۰۰ میلیون دالر کمک‌باقی مانده، هفته گذشته توسط پاکستان تمدید شد.

پیپا در اکتوبر سال ۲۰۰۹ توسط کنگره آمریکا تصویب شد و در سپتمبر سال ۲۰۱۰ به منظور عملیاتی کردن قانون کری لوگر برمن به امضاء رسید تا ۷٫۵ میلیارد دالر به پاکستان پرداخت شود.

۲۶ / اسد ۱۳۹۸

توافق ایران و افغانستان برای احداث خط انتقال برق به زرنج

ایران و افغانستان برای احداث خط انتقال برق به زرنج، مرکز ولایت نیمروز توافق کردند.

photo_2019-08-17_18-13-29

همایون حائری به همراه محمدحسن متولی‌زاده، مدیرعامل شرکت توانیر ایران امروز شنه(۲۶ اسد) به کابل سفر کرده‌اند.

به گزارش ایرنا، با انجام این پروژه، علاوه بر اینکه مردم زرنج از نعمت روشنایی برق پایدار برخوردار می‌شوند، زمینه تسریع در تجارت و ترانزیت میان دو کشور از چابهار فراهم می‌شود.

از سوی دیگر، مدیرعامل شرکت توانیر ایران در نشست مشترک با گل محمد خلمی، سرپرست وزارت انرژی و آب افغانستان گفته است که ایران آمادگی دارد در کوتاه‌ترین زمان، در زمینه توسعه خطوط برق افغانستان اقدام کند.

این در حالی است که سفر معاون برق و انرژی وزیر نیروی ایران به کابل یکی از توافق‌های رضا اردکانیان، وزیر نیروی این کشور و رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و افغانستان در سفر چندی پیش او به کابل بوده است.

۲۶ / اسد ۱۳۹۸

گروه ملا رسول مسئولیت ترور برادر رهبر طالبان را به عهده گرفت

گروه وابسته به ملا محمد رسول آخوند، شاخه جدا شده از شاخه اصلی طالبان، مسئولیت ترور حافظ احمدالله، برادر ملا هیبت‌الله، رهبر گروه طالبان را به عهده گرفته است.

photo_2019-08-17_17-55-56

گروه ملا رسول ادعا کرده که این حمله انتقام‌جویانه توسط یک فرد انتحاری انجام شده که در آن برادر ملا هیبت‌الله و شماری دیگر کشته شده‌اند.

حافظ احمدالله، برادر ملا هیبت‌الله، رهبر گروه طالبان روز گذشته(جمعه، ۲۵ اسد) در انفجاری در نزدیکی شهر کویته‌ پاکستان کشته شد. بر اساس گزارش‌ها، این انفجار در مسجد “حاج محمد حسنی” در شهرک کُچلاغ واقع در حومه‌ شهر کویته و هنگام ادای نماز جمعه رخ داده است.

حافظ احمدالله، ملا امام این مسجد بوده و افزون بر او، سه نفر دیگر نیز در این انفجار کشته و ۲۲ نمازگزار دیگر نیز زخمی شده‌اند.

این در حالی است که پولیس پاکستان به رسانه‌ها گفته که مواد انفجاری در این حمله، در منبر مسجد جاسازی شده بود

۲۶ / اسد ۱۳۹۸

صدیقی: نتیجه هر تفاهم با طالبان باید آتش‌بس و مذاکرات رو در رو با حکومت باشد

ریاست جمهوری با اشاره به توافق احتمالی صلح امریکا با طالبان تأکید می‌کند، هر تفاهمی که با طالبان صورت می‌گیرد، باید نتیجه‌اش آتش‌بس، ختم خشونت، قبول کردن زندگی سیاسی از سوی این گروه و مذاکرات رو در رو با حکومت باشد.

photo_2019-08-17_17-49-06

صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس‌جمهور که بعد از ظهر امروز شنبه(۲۶ اسد) با خبرنگاران در کابل سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد: “هنوز پیش از وقت است که در مورد جزئیات تفاهم‌نامه میان افغانستان و امریکا صحبت شود، ولی هدف اساسی این تفاهم‌نامه تجدید تعهد امریکا و غرب در برابر حکومت و مردم افغانستان است. تعهد امریکا در قبال افغانستان دوام‌دار، پایدار و بر اساس شرایط است”.

او خاطرنشان کرد که مذاکرات امریکا و طالبان هنوز هم ادامه دارد و تا به حال تفاهم‌نامه صلح میان دو طرف نهایی نشده و زمان امضای آن نیز مشخص نیست.

صدیقی گفت که قبل از نشست روز جمعه رییس جمهور امریکا با مقامات ارشد این کشور در خصوص صلح افغانستان، رییس‌جمهور غنی با زلمی خلیل‌زاد ویدیو کنفرانس داشت و در جریان پیشرفت‌های دور هشتم مذاکرات با طالبان قرار گرفته است.

۲۶ / اسد ۱۳۹۸

غنی: صلح با عزت در چهارچوب نظام جمهوریت است/ طالبان نمی‌توانند انتخابات را رد کنند

رییس‌جمهور غنی امروز شنبه(۲۶ اسد) در جریان پیکارهای انتخاباتی‌اش در کابل تاکید نمود که صلح با عزت در امارات نه، بلکه در چهارچوب جمهوریت است.

غنی بیان نمود: “بر اساس فرمایش لویه جرگه برای دور کردن خشونت منفی طالبان، ما مطلقا حاضر هستیم. طالبان کدام قوت مثبتی را نشان ندادند. آیا کدام چیزی را ساخته‌اند؟ طرحی را مطرح کرده‌اند؟ جوابی برای خدمت کردن زنان دارند که برای آن‌ها چه نوع مشارکت می‌دهند؟ تمام زمینه‌ساز صلح ما بوده‌ایم.”

رییس جمهور تاکید نمود که طالبان می‌توانند به دولت جمهوری اسلامی بپیوندند، اما انتخابات را نمی‌توانند رد کنند.

photo_2019-08-17_16-20-05

او گفت: “طالبان باید انتخابات را قبول کنند. اگر می‌خواهند با یک فورمول خشک بیایند و به خاطر چند روز آینده نسل‌های آینده را تباه کنند، این غیرممکن است.”

رییس‌جمهور غنی در بخش دیگری از سخنان‌اش اظهار داشت که دروازه‌های قومی باید شکسته شود، در غیر آن وحدت ملی افغانستان با خطر مواجه خواهد شد.

وی تصریح کرد: “جهاد میراثی نیست. امتیاز گرفتن باید به یک عرف و عنعنه مبدل نشود. امرالله صالح، سرور دانش و یوسف غضنفر برای من نزدیک‌تر از حشمت غنی هستند. برادری، اخوت، یک عقیده، یک ایمان، یک تعهد و یک تیم است.”

اشرف غنی در پایان سخنان‌اش یادآور شد که تعهد تیم انتخاباتی‌اش این است که احصائیه نفوس افغانستان بر اساس سرشماری سرتاسری تکمیل می‌شود.

وی افزود: “ارقام نفوس فعلی مورد اعتماد نیست. پانزده سال می‌شود که فورمول عجیبی را استفاده کرده‌اند و همیشه نفوس را پنج میلیون کمتر از آن چیزی که بوده، نشان می‌دادند.”

قرار است انتخابات ریاست‌ جمهوری به تاریخ ششم ماه میزان برگزار شود. پیکارهای انتخاباتی نامزدان نیز از ششم اسد آغاز شده و تا سوم میزان ادامه خواهد داشت.

۲۶ / اسد ۱۳۹۸

پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم زنان هرات در کابل برگزار می‌گردد

پنجمین دور جشنواره بین‌المللی فیلم زنان هرات به تاریخ ۴-۷ سنبله به مدت چهار روز در کابل برگزار می‌گردد.

در این دوره، جشنواره میزبان بیش از ۲۰۰ فیلم از کشورهای مختلف جهان است که منتخب آن‌ها در چهار ولایت هرات

بامیان، ننگرهار و کابل به نمایش درخواهد آمد.

در این دور از جشنواره، ۴۷ فیلم از ۳۳ کشور(افغانستان، هند، میانمار، ترکیه، فرانسه، مصر، ایتالیا، بریتانیا، بلجیم، ایران، روسیه، امریکا، لبنان، ویتنام، چین، بنگلادش، قزاقستان، آلمان، پرتگال، کوریا و…) به رقابت اصلی راه پیدا کرده‌اند.

media

هیأت داورانی متشکل از دست‌اندرکاران سینما و فعالان حقوق زن از کشورهای افغانستان، هند، آلمان، اسپانیا و ایران، تندیس و لوح تقدیر این جشنواره را به فیلم‌های برگزیده اهدا خواهند کرد.

“جشنواره بین‌المللی فیلم زنان هرات” اولین جشنواره فیلم زنان در منطقه است که در چهار دور گذشته خود، میزبان حدود ۱۳۰۰ فیلم از کشورهای مختلف جهان بوده است.

در این دور، این جشنواره علاوه بر حضور فیلم‌سازان و چهره‌های مطرح فرهنگی از افغانستان، میزبان مهمان‌هایی از کشورهای دیگر نیز می‌باشد.