وزارت خارجه امریکا: نقش عمران خان در توافق صلح با طالبان بسیار کلیدی است |
وزارت خارجه امریکا: نقش عمران خان در توافق صلح با طالبان بسیار کلیدی است

بازتاب خبرهای 19 اسد 1398

Image Title
۱۹ / اسد ۱۳۹۸

وزارت خارجه امریکا: نقش عمران خان در توافق صلح با طالبان بسیار کلیدی است

وزارت خارجه امریکا تأکید می‌کند که نقش عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان برای این کشور در توافق صلح با طالبان بسیار کلیدی است.

در حالی که به دنبال سفر اخیر نخست‌وزیر پاکستان به امریکا، روابط دو کشور رو به بهبود گراییده و به خصوص بر نقش اسلام‌آباد در روند صلح افغانستان تأکید شده، مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید: “من به صراحت می‌گویم که عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان برای ما در توافق صلح افغانستان نقش بسیار کلیدی دارد”.

Turmp

وی در عین حال در پاسخ به سوالی در مورد تنش‌ها در کشمیر گفت: “همانطوری که شما یادآور شدید، بربنیاد گزارش‌ها، مردم در کشمیر بازداشت شده و محدودیت دارند و به همین دلیل است که ما بررسی‌های جدی خود را ادامه می‌دهیم”

سخنگوی وزارت خارجه امریکا افزوده است که امریکا هرازگاهی با هند و پاکستان در مورد حل مساله منطقه‌ای به شمول کشمیر گفتگوهایی دارد.

این در حالی است که نخست‌وزیر پاکستان پیش از این به ترامپ اطیمنان داده که این کشور هرآنچه در توان دارد، برای تسهیل روند صلح افغانستان انجام خواهد داد. عمران خان همچنان گفته بود که با طالبان ملاقات خواهد کرد تا آن‌ها را برای توافق صلح متقاعد کنند.

به گزارش تلویزیون یک، به دنبال این اعلام، طالبان نیز در یک خبرنامه‌ گفته بود که آماده است هیأتی را به پاکستان بفرست تا با عمران خان ملاقات کند. این خبرنامه طالبان درست یک روز بعد از سفر سه روزه عمران خان به آمریکا نشر شد.

هم‌زمان با این تحولات، نگرانی‌ها در افغانستان در مورد تأثیر منفی تنش‌های تازه هند و پاکستان پیرامون مسأله کشمیر بر روند صلح کشور تأثیر منفی بگذارد. وزیر خارجه پاکستان در مورد تأثیر منفی تنش در کشمیر بر روند صلح افغانستان سخن گفته، اما سفیر این کشور در کابل می‌گوید، این مسائل ربطی به هم ندارند.

۱۹ / اسد ۱۳۹۸

انتخابات آزمایشی یک ماه پیش از انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود

رییس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که برای شناسایی خلاهای احتمالی در برگزاری انتخابات آینده ریاست جمهوری، یک ماه پیش از برگزاری این انتخابات در ششم ماه میزان، انتخابات آزمایشی ریاست جمهوری برگزار می‌شود.

عبدالرحمان ننگ به آریانا نیوز گفته که این انتخابات در یک بخش از کشور برگزار خواهد شد تا خلاهای احتمالی در انتخابات به ویژه ارسال برگه‌های نتایج به گونه آنلاین، شناسایی شود.

Elections

به گفته وی، برگزاری انتخابات آزمایشی ریاست جمهوری هم نرم‌افزار تازه انتخابات را به مردم معرفی می‌کند و هم کارمندان کمیسیون را با برگزاری انتخابات آشنا می‌سازد.

این در حالی است که در انتخابات سال گذشته پارلمانی، سیستم‌های بایومتریک در همه حوزه‌های رأی‌دهی فعال نبوده و با نارسایی‌های متعددی همراه بوده است. از سوی دیگر، فهرست رأی‌دهندگان در همه حوزه‌ها وجود نداشته و یا این فهرست‌ها به گونه اشتباهی فرستاده شده بود.

با وجود نزدیک بودن توافق صلح امریکا و طالبان، هنوز مشخص نیست که انتخابات ریاست جمهوری در موعد معین برگزار خواهد شد یا خیر؟ اخیرا دو نامزد ریاست جمهوری فعالیت‌های انتخاباتی خود را متوقف کرده‌اند.

۱۹ / اسد ۱۳۹۸

ایجاد یک اداره دیگر توسط رییس‌جمهور؛ اداره بازرس افغانستان ایجاد گردید

رییس‌جمهور غنی با صدور فرمانی دیگر، یک اداره جدید را در کشور ایجاد کرده است. در این فرمان، محمد اشرف غنی اداره بازرس افغانستان را ایجاد کرده است.

در یک فرمان رییس‌جمهور در این مورد که امروز شنبه(۱۹ اسد) منتشر شده، آمده است: “بر اساس فرمان شماره ۵۶ مقام عالی ریاست جمهوری اسلامی افغانستان، اداره بازرس جمهوری اسلامی افغانستان ایجاد و خانم غزال حارس در بست خارج رتبه به حیث بازرس جمهوری اسلامی افغانستان، مقرر گردید”.

Afghanistan

در ادامه این فرمان آمده است که، اداره بازرس به منظور مبارزه موثر علیه فساد اداری و نظارت از فعالیت‌های اراکین عالی رتبه حکومتی از طریق دریافت شکایات، ایجاد گردیده است.

ارگ ریاست جمهوری اعلام کرده که بازرس افغانستان در شوراهای عالی حاکمیت قانون و مبارزه علیه فساد اداری عضویت دارد و همچنان مکلف است تا در مدت سه ماه، طرح قانون اداره یادشده را در هماهنگی با ادارات ذیربط ترتیب و طی مراحل نماید.

این در حالی است که هم‌اکنون چنین نهاد مبارزه علیه فساد و یا نظارت‌ بر عملکرد ادارات و مقام‌های دولتی در حکومت مشغول فعالیت اند. جدای از نقشی که دادستانی کل و کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملی در این حوزه دارد، اداره عالی نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد اداری(مک) یک اداره مشخص و تخصصی در راستای مبارزه با فساد و نظارت از عمل‌کرد مقام‌ها و ادارات دولتی به حساب می‌رود.

افزایش صدور فرامین مختلف و ایجاد واحدهای جدید اداری در طول ماه‌های گذشته، بدون تأیید در مجلس نمایندگان، مورد انتقاد نامزدان ریاست جمهوری و نمایندگان مجلس بوده است.

۱۹ / اسد ۱۳۹۸

وزارت‌های دفاع و داخله: پلان جامع برای تامین امنیت روزهای عید اجرا می‌شود

سخنگویان وزارت‌های دفاع و داخله می‌گویند، نیروهای امنیتی و دفاعی و امنیت ملی در همکاری مشترک پلان جامع امنیتی را برای تأمین هرچه بهتر امنیت در روزهای عید ترتیب کرده‌اند که اجرا می‌شود.

این سخنگویان امروز شنبه(۱۹ اسد) در یک نشست خبری مشترک در کابل گفتند، نیروهای امنیتی در حالت آماده‌باش و احضارات درجه یک قرار دارند و از تمام امکانات برای تامین بهتر امنیت استفاده می‌کنند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله از شهروندان کشور خواست در صورت مشاهده موارد و افراد مشکوک به نیروهای امنیتی و یا شماره‌های ۱۰۰، ۱۱۹ و ۱۰۰۱ که به‌گونه ۲۴ ساعته فعالیت دارند، اطلاع دهند.

nasrat rahimi

او افزود، به نیروهای امینتی و کشفی هدایت داده شده تا هرکسی که امنیت و آرامش مردم را در روزهای عید مختل کند، شناسایی، بازداشت و به پنجه قانون بسپارند.

سخنگوی وزارت داخله تاکید کرد که ۲۵۰ کارتن پتاقی که از پاکستان و ایران وارد کشور شده بود، از سوی نیروهای امنیتی ضبط شده است.

رحیمی پیام رهبر گروه طالبان که در آن بر حفظ جان مردم تاکید شده را دروغین خواند و تاکید کرد، طالبان همواره افغراد و ساحات غیرنظامی را هدف قرار می‌دهند.

در همین حال روح‌الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع گفت: “نیروهای دفاعی و امنیتی عید ندارند. عیدشان تأمین امنیت مردم است تا آن‌ها بتوانند در کنار خانواده‌های‌شان و در آرامش، روزهای عید را سپری کنند.”

rohullah ahmadzai

احمدزی خاطرنشان ساخت که “مردم افغانستان می‌دانند پیام رهبر طالبان دروغ محض است. چون همه شاهد هستیم که طالبان در یک ماه گذشته در کابل و ولایات، بیشترین آسیب را به افراد ملکی رسانند. حفظ جان افراد ملکی هیچ ارزشی برای طالبان ندارد.”

سخنگوی وزارت دفاع تاکید کرد، عملیات‌های نیروهای امنیتی پیش از عید، در جریان عید و بعد از عید به شدت ادامه خواهد داشت.

۱۹ / اسد ۱۳۹۸

دانشگاه کابل: 35 درصد حیواناتی که برای فروش به کابل آورده شده، حامل کنه است

مسوولین دانشگاه کابل اعلام کرده‌اند که نتیجه یک سروی نشان می‌دهد ۳۵ درصد حیواناتی که برای فروش در عید قربان به کابل آورده شده‌اند، حامل کنه‌اند.

اسدالله صمدی، استاد دانشکده علوم وترنری دانشگاه کابل امروز شنبه(۱۹ اسد) در نشست خبری در کابل گفت: “کنه فاکتور عمدهٔ انتقال تب خطرناک کانگو است. بر این اساس دانشکده علوم وترنری دانشگاه کابل برای محافظت صحت شهروندان، یک سروی‌ ۵ روزه راه‌اندازی کرده تا حیواناتی که در روزهای عید برای فروش آورده می‌شوند، معاینهٔ موجودیت کنه شود”.

Afghanistan

او افزود، این بررسی در ۴ هزار و ۲۰۰ حیوان در ۱۳ ناحیه شهر کابل انجام شده و نشان می‌دهد که از این مجموع ، ۳۵ درصد این حیوانات حامل کنه است، که اگر حیوان به بیماری کانگو مبتلا باشد، کنه می‌تواند حامل آن به انسان‌ها باشد.

صمدی افزود، برای جلوگیری از ابتلا به بیماری تب کانگو، هنگام قربانی کردن حیوانات، باید از عینک، ماسک و موزه استفاده شود و از تماس با خون حیوان جلوگیری گردد.

این در حالی است که وزارت زراعت نیز هشدار داده که با وجود موجودیت تب کانگو در کشور، شهروندان باید در جریان قربانی کردن حیوانات، نکات صحی را رعایت کنند.