وزارت داخله: طالبان پس از ناکامی در عملیات الفتح، به حملات انتحاری در شهرهای بزرگ روی آورده است |
وزارت داخله: طالبان پس از ناکامی در عملیات الفتح، به حملات انتحاری در شهرهای بزرگ روی آورده است

بازتاب خبرهای 16 اسد 1398

Image Title
۱۶ / اسد ۱۳۹۸

وزارت داخله: طالبان پس از ناکامی در عملیات الفتح، به حملات انتحاری در شهرهای بزرگ روی آورده است

معین ارشد امنیتی وزارت داخله می‌گوید، طالبان بعد از این‌که فهمیدند هیچ دست‌آوردی در عملیات الفتح ندارد، تغییر تاکتیک داده و دست به حملات انتحاری و انفجاری در شهرهای بزرگ کشور زده تا نشان‌ دهد دست‌آورد دارد.

photo_2019-08-07_17-10-07

خوشحال سادات امروز چهارشنبه(۱۶ اسد) در یک نشست خبری به دنبال حمله موتر بمب بر حوزه ششم امنیتی پولیس کابل، گفت که پس از شروع عملیات الفتح طالبان، ۴ هزار و ۷۶۹ تن از جنگجویان این گروه کشته شده و شکست بزرگی را متحمل شده‌اند.

سادات افزود، این گروه با اعلام عملیات الفتح کوشش کرد ولایات را تصرف کند تا دست بالایی در مذاکرات صلح داشته باشد که خوشبختانه این عملیات آنان به ناکامی منجر شده است.

او تاکید کرد، وضعیت جنگ تغییر کرده و نیروهای امنیتی بیشتر به تحرک آمده و توانسته بزرگ‌ترین تشکل گروه طالبان را از بین ببرند.

معین ارشد امنیتی وزارت داخله خاطرنشان ساخت، شورشیان طالب کوشش می‌کند در شهرهای بزرگ حمله‌های تروریستی را اجرا کنند، تا باعث خشم مردم نسبت به حکومت شوند. به گفته او، تعهد جدی برای مبارزه با تروریستان وجود دارد و عملیات‌های هدفمند دوام خواهد داشت.

او همچنان تاکید کرد که اراده نیروهای امنیتی و وزرات داخله برای از بین بردن دشمنان مردم افغانستان قاطع است.

در حالی سادات این اظهارات را مطرح می‌کند که شهر کابل در دو روز اخیر شاهد مرگبارترین حملات انتحاری و انفجاری بوده است. تنها امروز در سه ولایت افغانستان به شمول کابل، پایتخت، حملات انتحاری و انفجاری صورت گرفته است.

به گفته سادات، حمله انتحاری امروز کابل، ۱۴ کشته و ۱۴۵ زخمی برجای گذاشته است.

۱۶ / اسد ۱۳۹۸

شهر هرات بار دیگر لرزید

شهر هرات بعد از ظهر امروز چهارشنبه(۱۶ اسد) شاهد انفجار یک ماین مغناطیسی دیگر بوده است.

photo_2019-08-07_18-40-53

به گزارش منابع محلی، این انفجار بعد از ظهر امروز در منطقه خیرآباد شهر هرات روی داده است.

صفی‌الله، وکیل محل در منطقه خیر آباد شهر هرات به رسانه‌ها گفته که این انفجار ناشی از یک ماین مغناطیسی بوده و نزدیک مسجد جامع خیرآباد روی داده است.

اما به گفته وی، این انفجار تلفاتی نداشته و صرف یک تن به گونه سطحی زخم برداشته است.

شهر هرات ظهر امروز شاهد یک انفجار دیگر نیز بود.

به گفته منابع محلی، این انفجار حوالی ساعت ۱۲ و ۵۵ دقیقه ظهر امروز در یک عراده موتر کرولا در حوزه پنجم امنیتی شهر هرات روی داده و ناشی از یک ماین چسپکی بوده است. این انفجار ۸ زخمی به دنبال داشت.

۱۶ / اسد ۱۳۹۸

فرمان رییس‌جمهور برای ایجاد شورای عالی فرهنگی

رئیس‌جمهور غنی در فرمانی دستور داده تا شورای عالی فرهنگی در حکومت ایجاد شود.

photo_2019-08-07_18-27-42

در این فرمان که بعد از ظهر امروز چهارشنبه(۱۶ سرطان) از سوی ارگ ریاست جمهوری منتشر شده، آمده است: “به منظور هماهنگی نهادهای مرتبط به حوزه فرهنگی، سازماندهی موثر منابع در راستای حمایت از ارزش‌های فرهنگی و اسلامی، توجه ویژه به میراث‌های تاریخی، حمایت از نویسند‌گان و هنرمندان، حمایت از ناشران و صنعت چاپ، معرفی جاذبه‌های توریستی و حمایت از صنعت توریزم، تقویت فرهنگ شهروندی و بررسی چالش‌ها، فرصت‌ها و ظرفیت‌های بشری و معنوی در این عرصه و مراقبت از سرمایه‌ها و ظرفیت‌های فرهنگی، ایجاد شورای عالی فرهنگی منظور است”.

بر اساس این فرمان، سکرتریت شورای عالی فرهنگی توسط وزارت اطلاعات و فرهنگ، با همکاری ریاست عمومی دفتر ریاست جمهوری به پیش برده می‌شود. این سکرتریت موظف است تا طرز فعالیت این شورا را ترتیب و جهت تائید به شورای عالی فرهنگی ارائه نماید.

جلسات این شورا ماهی یک بار برگزار می‌گردد.

۱۶ / اسد ۱۳۹۸

وزارت دفاع امریکا: داعش در حال بازخیزی در سوریه و عراق است

وزارت دفاع آمریکا در گزارشی تازه ادعا کرده که گروه داعش با این‌که سرزمین‌های خود را در عراق و سوریه از دست داده، اما توانسته توانایی عملیاتی خود را در عراق احیا کند و در سوریه در حال بازخیزی است.

photo_2019-08-07_17-53-58

به گزارش برخی منابع خبری آمریکایی، بازرس کل وزارت دفاع آمریکا در این گزارش تأکید کرده که خروج نیروهای آمریکایی از سوریه باعث کاهش کمک مستشاری و در نتیجه تضعیف متحدان آمریکا در نظارت بر تحولات و مقابله با بقایای گروه داعش شده و نظارت کارشناسان آمریکایی بر شرایط منطقه را دشوارتر کرده است.

این گزارش هشدار می‌دهد که در حال حاضر، مستشاران آمریکایی و متحدان این کشور از امکانات و توانایی کافی برای نظارت نزدیک بر اردوگاه الهول ویژه بیجاشدگان جنگ داخلی سوریه برخوردار نیستند و داعش این امکان را یافته تا بدون مواجهه با مانع، به ترویج عقاید خود در میان آوارگان ادامه دهد.

به گزارش بی.بی.سی، این گزارش حدود پنج ماه پس از آن تهیه شده که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، با اعلام پایان کار داعش در سوریه، بخشی از نیروهای آمریکایی را از آن کشور خارج کرد. ترامپ گفته بود که گروه کوچکی از نظامیان آمریکایی “تا هر زمان که لازم باشد” در سوریه حضور خواهند داشت تا اطمینان حاصل کنند که “داعش شکست خورده باقی خواهد ماند.”

این در حالی است که در روزهای اخیر، منابع وزارت دفاع آمریکا نسبت به احتمال تهاجم ارتش ترکیه یا گروه‌های متحد آن علیه نیروهای دموکراتیک سوریه ابراز نگرانی کرده‌اند. آمریکا همواره گفته که چنین عملیاتی “غیر قابل قبول” است و می‌تواند جان نظامیان آمریکایی را به مخاطره اندازد و به نفرات زندانی داعش امکان فرار بدهد.

۱۶ / اسد ۱۳۹۸

صدیقی: طالبان یک گروه فتنه‌انگیز است که تنها به خشونت باور دارد!

سخنگوی ریاست جمهوری در واکنش به حمله موتر بمب صبح امروز چهارشنبه(۱۶ اسد) بر حوزه ششم امنیتی پولیس در شهر کابل، می‌گوید که نیروهای امنیتی از نظام جمهوری و مردم دفاع می‌کنند، اما طالبان مانع اصلی صلح هستند و تنها به خشونت باور دارند، نه صلح، زیرا آن‌ها یک گروه فتنه‌انگیز اند.

photo_2019-08-07_16-48-43

صدیق صدیقی امروز چهارشنبه(۱۶ اسد) در نشست خبری در مرکز اطلاعات و رسانه‌ها ی حکومت در کابل گفت: “مراسم فاتحه‌خوانی شمار زیادی از والیان نام‌نهاد گروه طالبان که کشته شده‌اند، در پاکستان و نقاط مختلف خیبرپشتون‌خواه برگزار می‌شود”.

او افزود، دست این گروه هنوز هم به خون مردم بی‌گناه سرخ است، در حالی که رهبران‌شان در بیرون از کشور با افراد مختلف وارد گفتگوهای صلح شده‌اند.

صدیقی تاکید کرد: “باور کامل به ظرفیت‌های نیروهای امنیتی و دفاعی کشور وجود دارد و از هر ۱۰ حمله، ۷ حمله شورشیان دفع می‌شود و نیروهای امنیتی در هر گوشه از میلیون‌‌ها افغان حفاظت می‌کنند”.

سخنگوی رییس‌جمهور خاطرنشان ساخت، با توجه به ظرفیتی که در نیروهای امنیتی و دفاعی ایجاد شده، طالبان و حامیان‌شان نمی‌توانند تهدیدی را برای نظام جمهوری افغانستان خلق کنند و این گروه جز پایان جنگ راه دیگری ندارد و مجبور است در برابر خواست مردم تسلیم شود، ورنه جز نابودی چیز دیگری در انتظارشان نیست.