نی: عدم دسترسی به اطلاعات انتخاباتی از مهم‌ترین چالش‌های خبرنگاران است |
نی: عدم دسترسی به اطلاعات انتخاباتی از مهم‌ترین چالش‌های خبرنگاران است

بازتاب خبرهای 10 اسد 1398

Image Title
۱۰ / اسد ۱۳۹۸

نی: عدم دسترسی به اطلاعات انتخاباتی از مهم‌ترین چالش‌های خبرنگاران است

یافته‌های یک نظرسنجی که از سوی نهاد نی، حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان صورت گرفته، نشان می‌دهد عدم دسترسی به اطلاعات انتخاباتی از مهم‌ترین چالش‌های خبرنگاران در تهیه گزارش‌های این روند است.

یافته‌های این نظرسنجی امروز پنج‌شنبه(۱۰ اسد) در یک کنفرانس خبری مشترک با کمیسیون مستقل انتخابات اعلام شد. در این نظرسنجی با ۳۰۰ تن از خبرنگاران در مرکز و ولایات گفتگو شده و دیدگاه مردم در مورد انتخابات در تماس با رسانه‌ها و خبرنگاران پرسیده است.

در این نظرسنجی از خبرنگاران پرسیده شده که مردم در مورد انتخابات چه فکر‌ می‌کنند و آن‌ها در جریان تهیه گزارش‌های مربوط به انتخابات، با چه چالش‌هایی روبرو هستند؟ در پاسخ ۴۳ درصد گفته‌اند که مردم فکر می‌کنند انتخابات در ۶ میزان و ۳۳ درصد گفته با تاخیر برگزار می‌شود.

NAI

همچنان در این نظرسنجی ۱۴ درصد گفته‌اند، به باور مردم انتخابات برگزار نمی‌شود و ۹ درصد دیگر گفته‌اند نمی‌دانند مردم چه فکر می‌کنند که آیا انتخابات برگزار می‌شود یا خیر!

در این نظرسنجی نی، ۵۶ درصد خبرنگاران گفته‌اند مردم از اطلاع‌رسانی در مورد انتخابات راضی‌اند و ۱۶ درصد کاملا راضی‌ بوده‌اند. ۱۱ درصد نیز گفته‌اند مردم ناراضی‌ بوده و ۲۷ درصد دیگر گفته‌اند مردم در این زمینه بی تفاوت‌اند.

این نظرسنجی هم‌چنان نشان می‌دهد که ۹۰ درصد از خبرنگاران عدم دسترسی به اطلاعات را چالش عمده در مقابل کار اطلاع‌رسانی‌شان عنوان کرده‌ و ۸۶ درصد امنیت، و ۳ درصد دیگر گفته‌اند که هیچ چالشی در مقابل کار اطلاع رسانی‌شان وجود ندارد.

۱۰ / اسد ۱۳۹۸

ارگ: محافظین رییس‌جمهور در اخراج یک خانم از تالار لویه جرگه دخالتی نداشته‌اند

ارگ ریاست جمهوری اعلام کرده که محافظین رییس‌جمهور در اخراج یک خانم در روز نخست کمپاین انتخاباتی تیم دولت‌ساز در تالار لویه جرگه، هیچ دخالتی نداشته‌اند.

در یک خبرنامه امروز پنج‌شنبه(۱۰ اسد) ارگ ریاست جمهوری آمده است، ریاست دفتر مقام ریاست جمهوری گزارش رسانه‌ها مبنی بر این‌که در روز نخست کمپاین انتخاباتی تیم دولت‌ساز در تالار لویه جرگه، منسوبین ریاست عمومی محافظت رئیس‌جمهور، یک خانم را حین سخنرانی اشرف غنی از تالار اخراج کرده، بررسی کرده است.

بر اساس این خبرنامه، در بررسی معلوم شده افرادی که آن خانم را از تالار لویه جرگه اخراج کرده، منسوب به کمیته تشریفات تیم انتخاباتی دولت‌ساز بوده و ریاست محافظت رئیس‌جمهور در این زمینه دخالتی نداشته است.

12341423

ارگ خاطرنشان کرده که ریاست عمومی محافظت رئیس‌جمهور تنها وظیفه تامین امنیت رئیس‌جمهور را به عهده دارد.

در نخستین روز کمپاین انتخاباتی تیم دولت‌ساز که در خیمه لویه جرگه برگزار شد، یک خانم حین سخنرانی رییس‌جمهور، علیه او اعتراض کرد و از تالار لویه جرگه اخراج شد. به دنبال این برخورد، شماری از خبرنگاران نیز از خشونت محافظین رییس‌جمهور شکایت کردند.

۱۰ / اسد ۱۳۹۸

ایران از برقراری صلح به رهبری مردم افغانستان حمایت می‌کند

محمد ابراهیم طاهریان، نماینده‌ی ویژه‌‌ی وزارت امورخارجه ایران در امور افغانستان می‌گوید، کشورش از مذاکرات صلح و برقراری ثبات به مالکیت و رهبری مردم افغانستان حمایت می‌کند.

طاهریان این اظهارات را امروز پنج‌شنبه(۱۰ اسد) در دیدار با عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت بیان کرده است.

در یک خبرنامه ریاست اجرایی حکومت در این مورد آمده است، عبدالله در این دیدار ضمن قدردانی از همکاری‌های ایران برای افغانستان، تصویر روشنی از وضعیت سیاسی ـ امنیتی کشور ارایه کرده است.

وی هم‌چنان موضع افغانستان را درباره تلاش‌های صلح و همچنان انتخابات ریاست جمهوری بیان کرده است.

IRAN

ابراهیم طاهریان نیز از ادامه همکاری‌های ایران برای افغانستان اطمینان داده و تأکید کرده که کشورش از مذاکرات صلح و برقراری ثبات به مالکیت و رهبری مردم افغانستان و برگزاری انتخابات شفاف و بااعتبار پشتیبانی می‌کند.

نماینده ویژه ایران در امور افغانستان در حالی از گفتگوهای صلح به رهبری مردم کشور اعلام حمایت کرده که عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت خارجه این کشور در دیدار با معاون یوناما برای افغانستان در تهران، از یک‌جانبه‌گرایی امریکا در روند صلح افغانستان و عدم حضور همسایه‌ها در این روند انتقاد کرده است.

۱۰ / اسد ۱۳۹۸

معرفی پلان پنج ساله کاهش و جلوگیری از آلودگی هوا

رییس عمومی اداره ملی حفاظت محیط زیست، پلان پنج ساله کاهش و جلوگیری از آلودگی هوا را معرفی کرد.

شاه زمان میوندی امروز پنج‌شنبه(۱۰ اسد) در یک کنفرانس خبری در کابل گفت، کاهش و جلوگیری از آلودگی هوا و عوامل مخرب محیط زیست، جلوگیری از انتشار و ازدیاد عناصر تغییردهنده خواص فیزیکی و کیمیایی هوای آزاد، جلوگیری از اثرات سوء هوای آلوده به صحت انسان و سلامت محیط زیست و بهبود وضع محیط زیست، اهداف پلان پنج ساله کاهش و جلوگیری از آلودگی هوا را تشکیل می‌دهد.

او افزود، برنامه پنج ساله کاهش و جلوگیری از آلودگی هوا در سه بخش از جمله بهبود وضعیت شهری، انرژی برق و مواد سوخت و مسایل محیط زیستی را در بر می‌گیرد.

shah zaman paiwandi

میوندی تاکید کرد، بهبود وضعیت ساحات غیرپلانی در شهرها، بهبود وضعیت جاده‌ها در شهرها، محدود ساختن استفاده از زغال سنگ در سیستم تسخین، کنترول کیفیت مواد سوخت پترول، دیزل و گاز مایع در بنادر، تقویت و حمایت اداره ملی حفاظت محیط زیست و کاهش انتشار دود منابع‌آلوده کننده از موارد عمده این پلان است.

به گفته او، مطابق این پلان برای تمام ارگان‌ها و بخش خصوصی وظایفی در نظر گرفته شده تا تمامی وزارت‌خانه‌ها و ادارات دولتی ذی‌دخل، پلان عملیاتی برای خود تهیه نموده و از تطبیق فعالیت‌های پلان شده خویش مطابق فیصله کمیسیون، جزییات ارایه کنند.

این پلان در حالی تهیه شده که شهروندان شهرهای بزرگ افغانستان به شمول کابل، پایتخت به شدت از آلودگی هوا رنج می‌برند. این آلودگی ناشی از عدم کنترول مواد نفتی در بنادر کشور و همچنان گشت و گذار موترهای فرسوده در داخل شهرهای بزرگ و هم‌چنین استفاده از چوب و ذغال سنگ برای گرمایش منازل عنوان شده است.

۱۰ / اسد ۱۳۹۸

کمیته مصونیت خبرنگاران: در یک ماه گذشته ۳۷ قضیه خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان ثبت شده است

کمیته مصونیت خبرنگاران اعلام کرده که در ماه گذشته میلادی، ۳۷ قضیه خشونت علیه خبرنگاران در کشور ثبت شده است.

این کمیته امروز پنج‌شنبه(۱۰ اسد) در یک خبرنامه گفته است، آمارها نشان می‌دهد که در ماه گذشته میلادی سطح تهدیدات علیه خبرنگاران در افغانستان افزایش یافته است.

Camera

کمیته مصونیت خبرنگاران افزوده است که بر اساس گزارش‌ها و اطلاعات آنان، در ماه گذشته سال روان میلادی، ۳۷ قضیه خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان رخ داده که ۱۱ مورد لت و کوب، ۱۲ مورد تهدید، ۳ مورد قتل، ۲ مورد توهین و بدرفتاری، ۸ مورد جراحت و ۲ مورد بازداشت غیرموجه بوده است.

کمیته مصونیت خبرنگاران همچنان از حکومت خواسته که قضیه خشونت علیه خبرنگاران را پی‌گیری کرده و برای جلوگیری از این خشونت تلاش کند.