کمپین های انتخاباتی کلید خورد؛ 6 نکته ای که شهروندان افغان در باره انتخابات ریاست جمهوری 98 بدانند |
کمپین های انتخاباتی کلید خورد؛ ۶ نکته ای که شهروندان افغان در باره انتخابات ریاست جمهوری ۹۸ بدانند

کمپین های انتخاباتی کلید خورد؛ ۶ نکته ای که شهروندان افغان در باره انتخابات ریاست جمهوری ۹۸ بدانند

خبرنگار خبرنامه

جاوید نوید
خبرنگار خبرنامه

۶ / اسد ۱۳۹۸ | ۰ دیدگاه
Image Title

با آغاز کمیپن های انتخاباتی افغانستان از امروز ششم اسد فضای انتخاباتی در سراسر افغانستان شکل گرفته است. در این انتخابات رقابت جدی بر سر کرسی ریاست جمهوری شروع شده و شماری از نامزدان پیشرو در تلاش اند تا بتوانند در انتخابات پیروز شوند.

ریاست جمهوری و اجرایی

تبلیغات نامزدان ریاست جمهوری افغانستان امروز کلید خورد. محمد اشرف غنی رییس جمهور کنونی و عبدالله عبدالله رییس اجرایی به صورت رسمی با برگزاری محافل انتخاباتی و سخنرانی های پرهیجان مبارازت انتخاباتی شان را آغاز کردند. بقیه نامزدان ریاست جمهوری امروز محافلی را برپا نکرده بودند.

دو ماه تبلیغات

قرار است که دو ماه این مبارزات انتخاباتی ادامه یابد و ۴۸ ساعت قبل از شش میزان تبلیغات نامزدان انتخابات توقف یابد. این میعاد برای کارزارهای انتخاباتی نامزدان فرصت می دهد تا آن ها برنامه های شان را بیان نمایند.

نامزدان ریاست جمهوری

۱۸ تن در این انتخابات نامزد شده اند. آن ها شامل اشرف غنی، احمد ولی مسعود، عبدالله عبدالله، رحمت الله نبیل، محمد حنیف اتمر، حکیم تورسن، سیدنورالله جلیلی، شیدامحمد ابدالی، عنایت الله حفیظ، غلام فاروق نجرابی، فرامرز تمنا، گلبدین حکمتیار، عبدالطیف پدرام، محمد ابراهیم الکوزی، محمد شهاب حکیمی، نوررحمان لیوان و نورالحق علومی می شوند.

رسانه های اجتماعی

با آن که نامزدان از شیوه های مختلف برای کارزارهای انتخاباتی شان استفاده می کنند، اما در انتخابات سال جاری ریاست جمهوری استفاده وسیع از رسانه های اجتماعی انجام خواهد شد. رسانه های اجتماعی در انتخابات سال گذشته پارلمانی نیز نقش جدی داشت. همزمان با این نامزدان از شیوه های سنتی تبلیغات نظیر استفاده از بنرهای تبلیغاتی، رجوع به سفرهای انتخاباتی به ولایات و ولسوالی ها، و پیام رسانی از طریق رسانه های نوشتاری، تصویری و شنیداری می پردازند.

۴۴۲ میلیون افغانی

نامزدان انتخابات ریاست جهموری مکلف به مراعات سقف تعیین شده هزینه های تبلیغاتی شده اند. این نامزدان مکلف اند تا حدود ۴۴۲ میلیون افغانی را در کارزارهای تبلیغاتی سال جاری مصرف نمایند و بیشتر از آن تخطی انتخاباتی پنداشته می شود.

۹٫۶ میلیون رای دهنده

همزمان با این، کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرده که در مجموع ۹٫۶ میلیون تن برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال جاری ثبت نام کرده اند. این افراد شامل آنعده کسانی می شود که در روند ثبت نام تقویتی سال جاری شرکت کرده اند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید