مسموم شدن نزدیک به 50 دانش‌آموز دختر در دایکندی |
مسموم شدن نزدیک به ۵۰ دانش‌آموز دختر در دایکندی

بازتاب خبرهای 24 سرطان 1398

Image Title
۲۴ / سرطان ۱۳۹۸

مسموم شدن نزدیک به ۵۰ دانش‌آموز دختر در دایکندی

مقام‌های محلی از مسموم شدن نزدیک به ۵۰ دانش‌آموز دختر در دو مکتب در ولایت دایکندی خبر داده‌اند.

سکینه احسانی، سخنگوی والی دایکندی امروز دوشنبه(۲۴سرطان) با تأیید این خبر به خبرنامه گفت که حوالی ساعت ۸ صبح امروز تعداد ۳۱ تن از دانش‌آموزان مکتب دخترانه “چهار دار دشت” مرکز دایکندی مسموم شده‌اند.

schools girls

او افزود، این دانش‌آموزان توسط تیم صحی به شفاخانه مرکز انتقال داده شده؛ شماری از آن‌ها از شفاخانه خارج شده‌ و شماری دیگر زیر درمان قرار دارند.

 خانم احسانی هم‌چنان خاطرنشان کرد که در عین زمان، در لیسه “شینه کالو” ولسوالی خدیر نیز ۱۸ دانش‌آموز یک مکتب دخترانه مسموم شده‌اند که وضعیت آن‌ها فعلا بهبود یافته است.

سخنگوی والی دایکندی تاکید کرد، تاکنون کدام مورد مشکوکی در این زمینه کشف نشده و عامل این مسمومیت مشخص نشده است، اما مسوولین این مکاتب می‌گویند “هوای حبس” باعث این مسمومیت شده است.

چندی پیش نیز شمار زیادی از دانش‌آموزان دختر در ولایت‌های غزنی و بدخشان به علت‌های نامعلومی مسموم شده بودند.

۲۴ / سرطان ۱۳۹۸

فعالیت بیش از 40 کارخانه داروسازی در افغانستان و تأمین 20 درصد نیاز داخلی

وزارت صحت عامه می‌گوید که بیش از ۴۰ کارخانه داروسازی در کشور فعالیت می‌کند که در حدود ۲۰ درصد داروی مورد نیاز داخل را تأمین می‌کند.

moph

داوود شاه ولی‌یار، سرپرست ریاست انسجام خدمات قبل از مارکیت اداره تنظیم ادویه و محصولات صحی وزارت صحت عامه با بیان این خبر به رادیو آزادی گفته که این کارخانه‌ها در ولایت‌های کابل، هرات،‌ ننگرهار و قندهار فعالیت دارند.

به گفته وی، این کارخانه‌ها، در مجموع ۱۵۶ نوع دارو را تولید می‌کنند.

 ولی‌یار خاطرنشان کرد که ۱۵ نوع این داروهای تولید شده در داخل کشور، نیاز موجود را رفع می‌کند و به همین دلیل واردات داروهای مشابه را ممنوع اعلام کرده‌اند.

این در حالی است که اتحادیه صنعت دوایی و محصولات صحی افغانستان می‌گوید که برخی از این داروها به کشورهای دیگری چون گانا و سومالی نیز فرستاده می‌شود.

اما با این حال، هنوز برخی از داکتران و هم‌چنین بیماران از چگونگی کیفیت داروهای تولید شده در کشور مطمئن نیستند و کمتر از این داروها استفاده می‌کنند.

۲۴ / سرطان ۱۳۹۸

جان باختن 20 کودک به علت گرم شدن هوا و بیماری‌ در یک ماه گذشته در ولایت بلخ

مقام‌های صحی در ولایت بلخ می‌گویند که در یک ماه گذشته و هم‌زمان با گرم‌شدن هوا در این ولایت، دست‌کم ۲۰ کودک به علت بیماری‌های اسهال و یا سینه بغل جان باخته‌اند.

عبدالرئوف فروغ، مسؤول بخش کودکان شفاخانۀ ابوعلی‎سینای بلخی در مزارشریف با بیان این خبر به طلوع‌نیوز گفته است که می‌گوید با گرم شدن هوا، بیماری‌های فصلی به ویژه اسهال در میان کودکان این ولایت تا ۲۰ ‌درصد افزایش یافته ‌است.

hospital

به گفته وی، روزانه بیش از ۳۰۰ بیمار برای درمان به این شفاخانه مراجعه می‌کنند که از این میان، ۱۰۰ تا ۱۲۰ تن آنان بستر می‌شوند.

این در حالی است که شفاخانه ولایتی بلخ، یک شفاخانه حوزه‌ای بوده و بیماران از چندین ولایت شمالی برای درمان به این شفاخانه مراجعه می‌کنند.

۲۴ / سرطان ۱۳۹۸

کشته و زخمی شدن 2 هزار و 488 غیرنظامی از سوی نیروهای طرفدار دولت در سال جاری

کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گوید که از آغاز سال روان تاکنون ۵۹۶ غیرنظامی در حمله‌ها وعملیات‌های نیروهای طرف‌دار دولت کشته و ۱۸۹۲غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

موسی محمودی، رییس اجرایی کمیسیون مستقل حقوق بشر با بیان این خبر به طلوع‌نیوز گفته است، نزدیک به ۷۵۰ کودک مشمول جان باختگان و زخمیان این حمله‌ها و عملیات بوده‌اند.

وی از طرف‌های درگیر جنگ در کشور می‌خواهد که به غیرنظامیان آسیب نرسانند.

civilians

این در حالی است که در حملات اخیر طالبان نیز تلفات غیرنظامیان افزایش یافته است؛ به ویژه در دو حمله اخیر این گروه در ولایت‌های کابل و غزنی که بیش از ۳۰ تن کشته و بیش از ۲۰۰ تن دیگر که بیشترشان کودکان دانش‌آموز بودند، زخمی شدند.

هرچند در قطع‌نامه پایانی نشست بین‌الافغانی قطر بر کاهش خشونت‌ها علیه غیرنظامیان به خصوص کودکان و هدف قرار دادن مکان‌های عمومی تأکید شده، اما طالبان به دنبال این نشست اعلام کرد که مفاد این قطع‌نامه برای آن‌ها لازم‌الاجرا نیست.

۲۴ / سرطان ۱۳۹۸

انفجار ماین در قندهار 27 کشته و زخمی برجای گذاشت

مقام‌های امنیتی از کشته و زخمی شدن ۲۷ تن در نتیجه انفجار یک ماین کنار جاده‌ای در ولایت قندهار خبر داده‌اند.

kandahar

جمال ناصر بارکزی، سخنگوی پولیس قندهار امروز دوشنبه(۲۴سرطان) با تأیید این رویداد به خبرنامه گفت: “بعد از ظهر امروز حوالی ساعت ۴ بجه، یک ماین جاسازی شده از سوی طالبان در منطقه درزاب ولسوالی خاکریز، در کنار سرک و در برابر یک موتر مازدا افراد ملکی منفجر شده است”.

بارکزی افزود، در نتیجه این انفجار، به شمول زنان و کودکان، ۹ غیرنظامی کشته و ۱۸ تن دیگر زخمی شده‌اند.

۲۴ / سرطان ۱۳۹۸

یک رادیو محلی در غزنی به دلیل تهدید طالبان بسته شد

رادیوی محلی «سما» در ولایت غزنی، پس از آن‌که از سوی طالبان تهدید گردیده، بسته شده است.

radio-station

نصیراحمد فقیری، رییس شورای ولایتی غزنی امروز دوشنبه(۲۴سرطان) در گفت‌وگو با خبرنامه، بسته شدن رادیو محلی سما را تایید کرد.

در همین حال برخی گزارش‌ها جود دارد که این رادیو پس از دریافت تهدید از سوی طالبان بسته شده است.

بر اساس این گزارش‌ها، گروه طالبان به مسوولان این رادیو هشدار داده بودند که نباید زنان در این رادیو کار کنند.

این چندمین بار است که رسانه‌های محلی در ولایت غزنی با تهدید طالبان روبرو می‌شوند. در جریان حمله سال گذشته این گروه به شهر غزنی نیز طالبان ساختمان یک رسانه محلی را به آتش کشیدند.