یاماموتو: صلح و انتخابات ریاست جمهوری اولویت‌های مهم برای سازمان ملل در افغانستان است |
یاماموتو: صلح و انتخابات ریاست جمهوری اولویت‌های مهم برای سازمان ملل در افغانستان است

بازتاب خبرهای 9 سرطان 1398

Image Title
۹ / سرطان ۱۳۹۸

یاماموتو: صلح و انتخابات ریاست جمهوری اولویت‌های مهم برای سازمان ملل در افغانستان است

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان در مورد برگزاری انتخابات و روند صلح کشور می‌گوید که هر دو روند برای این سازمان اولویت‌های مهمی هستند.

تدامیچی یاماموتو امروز یک‌شنبه(۹سرطان) در واکنش به گزارش‌های مختلف رسانه‌ها و گمانه‌زنی‌ها در مورد موضع سازمان ملل در افغانستان گفته است، صلح و انتخابات نباید یک‌دیگر را متأثر سازند و یا باعث تعویق هم گردند؛ هر دو روند باید با نیرو و تعهد کامل تمام دست‌اندرکاران به پیش برده شود.

un

او افزوده است، میان این روندهای مهم ارتباط واضحی وجود دارد؛ هر دو به صورت اساسی بر آینده افغانستان تأثیرگزار است و ملل متحد به تلاش‌های خود در این دو بخش ادامه خواهد داد.

یاماموتو تاکید کرده که انتخابات ریاست جمهوری ۲۸ سپتامبر، لحظه‌ای اساسی برای تائید دوباره مشروعیت ساختار سیاسی دموکراتیک افغانستان است و به منظور حصول اطمینان از برگزاری انتخابات با اعتبار و نتیجه مورد پذیرش این روند، نیاز است تا اساس این بنیاد سیاسی حیاتی گذاشته شود.

به گفته نماینده ویژه دبیرکل ملل متحد در افغانستان، کشور تحمل مقابله با بحران‌های دوام‌دار بعد از انتخابات را ندارد و ملل متحد به حمایت کامل از تلاش‌های نهادهای مدیریت انتخابات و تمام تلاش‌های صلح که بسیار مهم هستند، ادامه می‌دهد.

وی خاطرنشان کرده که از حمایت جامعه بین‌المللی از مالکیت کامل این روند از سوی افغانستان، محتاطانه خوشبین است.

۹ / سرطان ۱۳۹۸

وزارت خارجه: تا دو هفته دیگر گفت‌وگوهای مستقیم بین‌الافغانی آغاز می‌شود

سخن‌گوی وزارت خارجه کشور می‌گوید، قرار است تا دو هفته دیگر گفتگوهای صلح بین‌الافغانی آغاز شود و آلمان این گفت‌وگوهای مستقیم میان حکومت افغانستان و طالبان را زمینه‌سازی خواهد کرد.

Sbaghat Allah Ahmadi

صبغت احمدی با بیان این خبر افزوده است: “ما به صلح نزدیک شده‌ایم و امیدوار هستیم تا کمتر از یک یا دو هفته دیگر مذاکرات مستقیم با طالبان آغاز شود”.

در همین حال سهیل شاهین، سخنگوی طالبان روز دوم گفتگو‌ها با زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان را “خیلی مهم” خوانده و به آسوشیتدپرس گفته‌ است، هر دو جانب در صدد دستیابی به نتایج ملموس بوده و تلاش می‌کنند تا توافق‌نامه صلح برای پایان جنگ ۱۸ ساله در افغانستان، نهایی شود.

این در حالی است که هفتمین دور گفتگوهای صلح افغانستان که روز گذشته میان نمایند‌‎گان طالبان و امریکا در قطر آغاز شده بود، وارد دومین روز خود شده است.

۹ / سرطان ۱۳۹۸

گرامی‌داشت از صدمین سالروز ایجاد روابط دیپلماتیک افغانستان و روسیه در کابل

وزارت خارجه کشور از صدمین سال‌روز ایجاد روابط دیپلماتیک بین افغانستان و روسیه در کابل تجلیل کرده است.

Russia afg

وزارت خارجه امروز یک‌شنبه(۹سرطان) در یک خبرنامه گفته است، از صدمین سالگرد تاسیس روابط دیپلماتیک افغانستان و روسیه با اشتراک ادریس زمان، معین سیاسی وزارت خارجه، سفیر روسیه و شماری از مقامات بلندپایه دولتی در کابل تجلیل شده است.

در این خبرنامه آمده است که در این مراسم متن پیام رییس‌جمهور نیز خوانده شده است.

معین وزارت خارجه در این مراسم گفته است که تجلیل از صدمین سالگرد روابط میان دو کشور بدین معنی است که روسیه از جمله اولین کشورهایی بوده که آزادی افغانستان را به رسمیت شناخته است.

الکساندر مانستیکی، سفیر روسیه در کابل نیز از افغانستان به عنوان دوست خوب یاد کرده، خواهان گسترش روابط میان دو طرف گردیده است.

۹ / سرطان ۱۳۹۸

مجلس ‌سنا: انتظار می‌رود دور هفتم گفتگوهای امریکا و طالبان بر منافع مردم افغانستان متمرکز باشد

مجلس سنا می‌گوید که محور نشست‌های گذشته صلح میان نمایندگان امریکا و گروه طالبان را منافع این دو طرف تشکیل می‌داد، اما حالا انتظار می‌رود دور تازه این گفت‌وگوها بر منافع مردم افغانستان متمرکز باشد؛ چون بدون سهم افغانستان، هیچ نشستی نتایج مطلوبی در قبال نخواهد داشت.

Senate

در یک خبرنامه مجلس سنا آمده است که در نشست علنی امروز یک‌شنبه (۹سرطان) این مجلس، فضل هادی مسلم‌یار، رییس مجلس از رییس‌جمهور غنی خواست تا جلسه‌های شورای عالی مصالحه را دایر واز طریق آن، دیدگاه‌های جریان‌‌های سیاسی را در رابطه به چگونگی پیش‌برد موضوعات مرتبط به صلح، جمع‌آوری کرده در جریان مذاکرات صلح، از یک آدرس واحد استفاده کند.

رییس مجلس سنا از زلمی خلیل‌زاد نیز خواسته تا موضوع تهدید رسانه‌ها از سوی طالبان را در جریان گفتگوهای جاری با رهبری این گروه مورد گفتگو قرار دهد، و نیز از نهادهای امنیتی خواست تا برای تأمین امنیت خبرنگاران و رسانه‌ها تدابیر همه جانبه اتخاذ نمایند.

این در حالی است که هفتمین دور گفتگوهای صلح زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان با نمایندگان طالبان روز گذشته(شنبه، ۸ سرطان) در دوحه قطر آغاز شده است. پیش از این نیز مجلس سنا از عدم مشوره خلیلزاد با حکومت افغانستان در خصوص صلح انتقاد کرده بود.

۹ / سرطان ۱۳۹۸

صدیق صدیقی به عنوان سخنگوی رییس‌جمهور تعیین شد

ارگ ریاست جمهوری از تعیین صدیق صدیقی به عنوان سخنگوی رییس‌جمهور خبر داده است.

Sadiq Sedighi ARG

در یک اعلامیه ارگ ریاست جمهوری در این مورد آمده است، آقای صدیقی بر اساس حکم رییس‌جمهور و به منظور تنظیم هرچه بهتر امور، به عنوان سخنگوی رییس‌جمهور تعیین شده است.

این در حالی است که قبل از این، آقای صدیقی به عنوان سخنگوی وزارت داخله و هم‌چنین رییس مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت کار کرده است.

بر اساس اعلام دفتر ریاست جمهوری، هارون چخانسوری، سخنگوی پیشین رییس‌جمهور، به حیث معاون حکومت‌داری و برنامه‌های ریاست جمهوری گماشته شده است.