نشست وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو در بروکسل؛ روند صلح افغانستان در محور بحث‌ها قرار دارد |
نشست وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو در بروکسل؛ روند صلح افغانستان در محور بحث‌ها قرار دارد

بازتاب خبرهای 5 سرطان 1398

Image Title
۵ / سرطان ۱۳۹۸

نشست وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو در بروکسل؛ روند صلح افغانستان در محور بحث‌ها قرار دارد

نشست وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو در حالی در بروکسل آغاز گردیده که محور بحث این نشست را مساله افغانستان و چگونگی روند صلح با طالبان تشکیل می‌دهد.

photo_2019-06-25_17-05-02

نشست وزیران دفاع ناتو امروز چهارشنبه(۵سرطان) در بروکسل آغاز شد و اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع افغانستان نیز در آن حضور دارد.

قرار است در این نشست در کنار مسایل دیگر، اعضای ناتو در مورد حمایت از نظامیان افغانستان، مشوره‌دهی و تجهیز این نیروها و همچنان روند صلح گفت‌وگو کنند.

ینس ستولتنبرگ، دبیرکل ناتو در مراسم افتتاح این نشست گفته است که ناتو و متحدین آن از روند صلح افغانستان حمایت می‌کند و نیز به حمایت از نیروهای امنیتی کشور ادامه می‌دهد.

وی هم‌چنان تاکید کرده که برای پایان جنگ در افغانستان باید راه‌حل سیاسی دنبال شود و جنگ راه‌حل برای رسیدن به صلح نیست.

دبیرکل ناتو در مورد صلح افغانستان گفته که این پیمان و نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان با هم در مشورت می‌باشند.

این در حالی است که قرار است در این نشست روی مسایل مربوط به روابط کشورهای عضو ناتو با روسیه نیز گفت‌وگو شود. گرچند مساله ایران شامل آجندای این نشست نیست، اما آقای ستولتنبرگ ابراز امیداوری کرد که در مورد این مسله نیز صحبت شود.

قرار است در حاشیه این نشست، اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع کشور با وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو در مورد وضعیت افغانستان نشست‌های دوجانبه نیز داشته باشد.

۵ / سرطان ۱۳۹۸

عابد بینی سرگروه یک شبکه جرمی در کابل بازداشت شد

وزارت داخله اعلام کرده است که عابد بینی، سرگروه یک شبکه جرمی در کابل بازداشت شده است.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله امروز چهارشنبه (۵سرطان) با بیان این خبر در صفحه فیس‌بوک‌اش نگاشته است، عابد مشهور به عابد بینی که در نواحی مختلف شهر کابل دست به سرقت‌های مسلحانه، چپاول‌گری و ره‌زنی می‌زد، امروز توسط پولیس بازداشت شده است.

obaid bini

رحیمی مورد این‌که این متهم به جرایم جنایی از کدام منطقه کابل و چگونه بازداشت شده، جزئیاتی نداده است.

این در حالی است که روز گذشته عبدالحمید خراسانی نیز به اتهام جرم‌های سازمان یافته، چپاول‌گری و اهانت به بیرق ملی کشور از سوی پولیس کابل بازداشت شده بود.

۵ / سرطان ۱۳۹۸

روح‌الله نیکپا یکی از مدال‌های جهانی‌اش را به تیم ملی فوتسال داد

روح‌الله نیکپا، قهرمان تکواندوی افغانستان طبق وعده‌ای که داده بود، یکی از مدال‌های جهانی‌اش را به تیم ملی فوتسال زیر ۲۰ سال اهدا کرد.

photo_2019-06-25_18-31-42

آقای نیکپا این مدال خود را امروز چهارشنبه(۵ سرطان) در حاشیه مراسم گرامی‌داشت از روز جهانی المپیک در کابل به عبدالرزاق ممرک، سرمربی تیم ملی فوتسال زیر ۲۰ سال اهدا کرد.

نیکپا به دنبال راهیابی تیم ملی فوتسال زیر ۲۰ سال به فینال مسابقات قهرمانی آسیا، وعده کرده بود یکی از مدال‌های جهانی‌اش را به این تیم اهدا کند.

این در حالی است که داکتر حفیظ‌الله ولی رحیمی، رییس کمیته ملی المپیک نیز در مراسم روز جهانی المپیک در ورزش‌گاه ریاست عمومی تربیت بدنی و ورزش در کابل، از دسـت‌آوردها و افتخارات ورزشکاران رشته‌های مختلف به ویژه قهرمانی تیم تکواندو در مسابقات هندوستان، نایب قهرمانی تیم فوتسال در رقابت‌های قهرمانی آسیا و کسب مدال در رشته‌های ووشو و کورش قدردانی نمود و تأکید کرد که برای حفظ این دست‌آوردها و تداوم قهرمانی‌های بیشتر، برنامه‌هایی از طرف کمیته ملی المپیک و ریاست تربیت بدنی روی دست است.

۵ / سرطان ۱۳۹۸

دور دوم سومین انتخابات ریاست مجلس نمایندگان نیز بدون نتیجه پایان یافت

دور دوم سومین انتخابات ریاست مجلس نمایندگان که میان دو نامزد با بیشترین آرا در دور اول نیز بدون نتیجه پایان یافت و هیچ کدام نتوانستند آرای ۵۰ به اضافه یک نمایندگان را که بر اساس حد نصاب، ۱۱۶ رأی بود، به دست آورند.

photo_2019-06-25_17-28-12

در ادامه سومین انتخابات ریاست مجلس که بعد از ظهر امروز چهارشنبه(۵سرطان) به دور دوم کشیده شد، خان محمد وردک و خان آقا رضایی با هم رقابت کردند که در نتیجه خان محمد وردک با ۱۰۵ و خان آقا رضایی با ۸۴ رأی تأیید نتوانستند آرای ۵۰ به اضافه یک نمایندگان مجلس را تکمیل کنند.

در دومین دور سومین انتخابات ریاست مجلس، ۳۸ رأی باطل و ۴ رأی سفید نیز استفاده شده بود.

قرار است چهارمین انتخابات ریاست مجلس میان میررحمان رحمانی که در اولین انتخابات ۱۲۳ رأی کسب کرده بود و خان محمد وردک که در سومین انتخابات، ۱۰۵ رأی کسب کرده، برگزار شود.

۵ / سرطان ۱۳۹۸

گزارش‌گران بدون مرز: افغانستان و امریکا از همه امکانات برای حفاظت از رسانه‌ها استفاده کنند

سازمان گزارشگران بدون مرز(RSF) از حکومت افغانستان و ایالات متحده امریکا، به ویژه زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح کشور خواسته از همه امکانات خود برای مصوونیت رسانه‌ها و خبرنگاران استفاده کنند.

photo_2019-06-25_17-23-58

این سازمان امروز چهارشنبه(۵سرطان) در یک خبرنامه، ضمن محکوم کردن تهدید طالبان علیه رسانه‌های افغانستان، خواهان حفاظت از خبرنگاران در کشور شده است.

رضا معینی، مسوول دفتر ایران و افغانستان گزارشگران بدون مرز گفته است: “حمله به اهداف غیرنظامیان از جمله خبرنگاران و رسانه‌ها مصداق جنایت جنگی است، ما بار دیگر کشورهای مذاکره کننده با طالبان را فرا می‌خوانیم از این گروه بخواهند که رسما اعلام کند که تعهدات بین‌المللی و حقوق بشردوستانه و بیش از هر چیز کنوانسیون‌های ژنو را پذیرفته و آن‌ها را رعایت می‌کنند.”

آقای معینی همچنان تاکید کرده که حکومت افغانستان باید بر دستگاهای اطلاعاتی و نظامی خود نظارت کند تا از رسانه‌ها به نفع خود استفاده نکنند.

به گفته سازمان گزارشگران بدون مرز، تاکنون تلاش‌های امریکا با طالبان تاثیری روی جنگ در افغانستان نداشته و ادامه خشونت‌ها برای خبرنگاران نگران‌کننده است.

این سازمان همچنان خاطرنشان کرده که از آغاز سال ۲۰۱۹میلادی تا اکنون، دست‌کم ۴۵ مورد خشونت به شمول تهدید، حمله و خشونت فیزیکی . تخریب رسانه‌‌ها را در افغانستان ثبت کرده است.

این واکنش سازمان گزارش گران بدون مرز در حالی بیان می‌شود که گروه طالبان روز دوشنبه(۳ سرطان) با نشر اعلامیه‌ای به رسانه‌ها هشدار داد که اگر ظرف یک هفته از پخش “اعلانات تبلیغاتی ضد این گروه” دست نکشند، مورد حمله نظامی قرار خواهند گرفت.