کشته و زخمی شدن 21 تن در حمله حوثی ها به دو فرودگاه در عربستان سعودی |
کشته و زخمی شدن ۲۱ تن در حمله حوثی ها به دو فرودگاه در عربستان سعودی

بازتاب خبرهای 3 سرطان 1398

Image Title
۳ / سرطان ۱۳۹۸

کشته و زخمی شدن ۲۱ تن در حمله حوثی ها به دو فرودگاه در عربستان سعودی

ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی اعلام کرده است که در جریان حمله حوثی بالای یک فرودگاه در این کشور، یک نفر کشته و ۲۱ نفر دیگر زخمی شدند.

photo_2019-06-24_15-44-54

تلویزیون المسیره، وابسته به حوثی های یمن، صبح امروز  دوشنبه(۳سرطان) اعلام کرد، دو فرودگاه ابها و جیزان در جنوب عربستان سعودی مورد حمله هواپیماهای بدون سرنشین یمن قرار گرفته است.

در همین حال تلویزیون العربیه، وابسته به عربستان سعودی، خبر داه است که یک هواپیمای بدون سرنشین به پارکینگ فرودگاه ابها حمله کرده است. این فرودگاه در ۲۰۰ کیلومتری مرز یمن واقع است.

این در حالی است که حملات حوثی ها بر اهدافی در عربستان سعودی افزایش یافته است. چندی قبل نیز حوثی ها با استفاده از موشک‌های کروز و هواپیماهای بدون سرنشین اهدافی را در عربستان مورد حمله قرار داده بودند.

۳ / سرطان ۱۳۹۸

رحمانی به ریاست مجلس نرسید؛ انتخابات ریاست مجلس فردا برای سومین بار برگزار می شود

نمایند‌گان مجلس امروز دوشنبه(۳ سرطان) در یک انتخابات سری برای تأیید یا رد یک رأی جنجالی و سرنوشت ساز برای ریاست مجلس نمایند‌گان، با اکثریت آرا، این رأی جنجالی را باطل اعلام کردند.

admin-ajax

عمرنصیر مجددی، نماینده مردم هرات در این مورد به خبرنامه گفت: “یک تعدادی از وکلای بی طرف از قوم ترکمن با تعدادی از وکلای دیگر که آن ها موافق بودند، باهم نشستی داشتند که تعداد آن ها به ۵۵ تن می رسید، این نمایندگان تصمیم گرفته بودند که بالای رای جنجالی مجلس رای گیری کنند”.

او افزود که در نتیجه، اعضای مجلس رای گیری کردند که با توجه به نصاب مجلس، ۱۱۵ رای موافق، آرای ۱ + ۵۰ بود.

‌ به گفته مجددی، از این میان یک رای آقای رحمانی با ۹۰ رای تایید، ۱۲۰ رای مخالف، ۱۳ رای باطل و ۶ رای سفید، باطل اعلام شد.

وی تاکید کرد، سرانجام مجلس به این نتیجه رسید که فردا انتخابات ریاست مجلس را برای سومین بار برگزار کند.

 به گفته این نماینده مجلس، ملک قیس به عنوان رییس موقت برای برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان برگزیده شده است.

این در حالی است که جنجال های انتخابات ریاست مجلس نمایندگان بیش از یک ماه به طول انجامیده و با واکنش تند شهروندان همراه بوده است.

۳ / سرطان ۱۳۹۸

ثبت یک واقعه دیگر فلج کودکان در ارزگان؛ یک دختر دو ساله برای همیشه فلج شد

مسوولین وزارت صحت عامه اعلام کرده است که یک واقعه مثبت دیگر بیماری فلج کودکان یا پولیو از شهر ترینکوت، مرکز ولایت ارزگان گزارش شده است.

photo_2019-06-24_16-17-28

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت امروز دوشنبه(۳سرطان) با بیان این خبر در توییتر خود نوشته است: “یک واقعه مثبت پولیو در روستای مهرآباد  ترینکوت،  مرکز ولایت گزارش شده که در نتیجه آن یک دختر نزدیک به دو ساله برای همیشه فلج شده است”.

به نوشته وی، این چهارمین واقعه مثبت فلج کودکان از ولایت ارزگان و دهمین واقعه مثبت پولیو در سطح افغانستان در سال جاری می باشد.

مایار افزوده است، از آغاز سال روان میلادی تا اکنون، ۹ واقعه مثبت فلج کودکان در حوزه جنوب و یک واقعه از حوزه شرق در ولایت کنر گزارش شده است.

 به گفته او، در حوزه جنوب، ۴ واقعه در ولایت ارزگان، ۳ واقعه در ولایت هلمند و ۲ واقعه فلج کودکان در ولایت قندهار واقع شده است.

سخنگوی وزارت صحت افزوده است که یک هفته قبل نیز یک واقعه مثبت پولیو از عین ولسوالی گزارش شد. او او همچنان خاطرنشان کرده است که این ساحه از ماه می ۲۰۱۸ به دلیل مشکلات امنیتی و ممانعت مخالفین مسلح دولت برای تطبیق کمپاین های خانه به خانه واکسین پولیو غیر قابل دسترس بوده و ادامه ممانعت از واکسیناسیون سبب مصاب شدن بیشتر اطفال به این مرض شده است.

۳ / سرطان ۱۳۹۸

نی از کاهش 50 درصدی خشونت علیه خبرنگاران خبر می‌دهد

نی، حمایت‌کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان می‌گوید، نسبت به ۶ ماه اول سال گذشته‌ی میلادی، خشونت علیه خبرنگاران در کشور ۵۰ درصد کاهش یافته است.

photo_2019-06-24_15-29-29

عبدالمجیب خلوتگر، رئیس اجرایی نی امروز دوشنبه(۳ سرطان) در یک نشست خبری گفت، در شش ماه اول سال ۲۰۱۹ میلادی، ۳۵ مورد خشونت علیه روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها در دیدبان رسانه‌های نی ثبت شده که شامل ۵ مورد قتل، ۶ مورد جراحت، ۱۷ مورد تهدید و توهین، ۳ مورد حمله بر رسانه، ۳ مورد لت و کوب و ۱ مورد انفجار ماین مقناطیسی بوده است.

وی افزود: “نسبت به ۶ ماه اول سال گذشته‌ی میلادی، ۱/۵۰ درصد شاهد کاهش خشونت هستیم. در ۶ ماه اول سال گذشته‌ی میلادی ۷۱ مورد خشونت ثبت شده بود که این آمار در سال جاری به ۳۵ مورد رسیده است. همچنان کاهش قتل نظر به سال گذشته ۶۱ درصد است. در۶ ماه اول سال گذشته‌ی میلادی ۱۳ مورد قتل به ثبت رسیده و در ۶ ماه نخست سال جاری میلادی، ۵ مورد قتل ثبت شده است. جراحت خبرنگاران نیز نسبت به سال گذشته ۵۱ درصد کاهش یافته است.”

نی اضافه کرده که بر اساس اسناد ثبت شده نزد این نهاد، لت و کوب خبرنگاران نیز نسبت به سال گذشته ۸۴ درصد کاهش یافته است. در شش ماه اول سال گذشته‌ی میلادی ۱۹ مورد لت و کوب خبرنگاران ثبت شده بود و در ۶ ماه اول سال جاری میلادی، ۳ مورد ثبت شده است.

بر اساس این گزارش، تهدید و توهین خبرنگاران ۱۶ درصد افزایش یافته، در شش ماه اول سال گذشته‌ی میلادی ۱۶ مورد تهدید و توهین به ثبت رسیده بود که در ۶ ماه نخست سال روان میلادی، ۱۷ مورد ثبت شده است.

 نی اضافه کرده است، ۳۵ مورد خشونت در شش ماه اول سال ۲۰۱۹ میلادی به ثبت رسیده که نسبت به سال گذشته، ۴۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

خلوتگر دلایل کاهش خشونت‌ علیه خبرنگاران را کاهش حملات انتحاری و انفجاری و هم‌چنان عمل‌کرد محتاطانه رسانه‌ها عنوان کرد و افزود، در بسیاری از موارد، رسانه‌ها خبرنگاران را برای پوشش زنده حملات انتحاری و انفجاری نمی‌فرستند.

وی تاکید کرد: “هنوز هم وقتی که خبرنگاری تهدید می‌شود و یا دسترسی به اطلاعات ندارد، به این معناست که حکومت در این راستا هیچ کاری نکرده است. اگر با کاهش خشونت علیه خبرنگاران مواجه هستیم، به دلایلی است که حکومت هیچ نقشی در آن ندارد و اگر در بعضی موارد شاهد افزایش بعضی از خشونت‌ها بودیم، مستقیما به حکومت ربط داشته است”.

۳ / سرطان ۱۳۹۸

آغاز کمپاین شش روزه جمع‌آوری داروهای تقويت جنسي، چاق‌كننده و لاغركننده

وزارت صحت عامه اعلام کرده که کمپاین شش روزه جمع‌آوری داروهای تقویت جنسی، چاق‌کننده و لاغرکننده را در سراسر کشور آغاز کرده است.

photo_2019-06-24_15-10-49

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه کشور به تاریخ ۳۰ جوزا هدایت داده که از تاریخ ۱ الی ۶ سرطان، کمپاین جمع‌آوری محصولات مختلف دارویی “تقویت جنسی، چاق‌کننده، لاغرکننده و دیگر دواهایی که به صحت انسان ضرر می‌رساند، در تمام ولایات کشور آغاز شود.

داروهای چاق‌کننده، لاغرکننده و تقویت جنسی بیشتر از سوی دست‌فروشان و بدون مجوز داکتر در جاده‌ها به فروش می‌رسد.

این کمپاین در حالی آغاز شده که شهروندان کشور همیشه از کیفیت پایین داروها به خصوص فروش دارو توسط دست‌فروشان شکایت دارند.