فردی که از دخترش برای به دام طالبان انداختن نیروهای امنیتی استفاده می‌کرد، بازداشت شد |
فردی که از دخترش برای به دام طالبان انداختن نیروهای امنیتی استفاده می‌کرد، بازداشت شد

بازتاب خبرهای 29 جوزا 1398

Image Title
۲۹ / جوزا ۱۳۹۸

فردی که از دخترش برای به دام طالبان انداختن نیروهای امنیتی استفاده می‌کرد، بازداشت شد

مقام‌های امنیتی در ولایت فاریاب از بازداشت فردی که از دخترش به عنوان تله برای به دام طالبان انداختن نیروهای امنیتی استفاده می‌کرد، خبر داده‌اند.

photo_2019-06-19_17-00-19

عبدالکریم یورش، سخنگوی فرماندهی پولیس فاریاب امروز چهارشنبه(۲۹جوزا) به خبرنامه گفت، حیات‌الله، مسوول جلب طالبان که باشنده اصلی ولسوالی شیرین تگاب این ولایت است، صبح امروز از سوی نیروهای امنیتی در مربوطات این ولسوالی بازداشت شده است.

وی افزود، مسوول جذب و جلب طالبان در حالی بازداشت شده که می‌خواست دو تن از نیروهای امنیتی را بنا به انگیزه‌های مختلف، فریب داده و به طالبان تسلیم کند.

سخنگوی پولیس فاریاب تاکید کرد، این فرد اعتراف کرده که در مدت یک سال، بیش از ۱۰ نیروهای امنیتی را فریب داده و به طالبان تسلیم کرده است.

به گفته وی، فرد بازداشت شده اخیرا یک سرباز ارتش را فریب داده و همراه با یک عراده تانک نوع هاموی‌اش به طالبان تسلیم کرده است.

عبدالکریم یورش تاکید کرد، این فرد با استفاده از این‌که دخترش را به نیروهای امنیتی می‌دهد، آن‌ها را فریب داده، با خود به منطقه زیر کنترول طالبان برده که تعدادی از آن‌ها از سوی طالبان کشته و شماری دیگر هم در قید طالبان اند.

۲۹ / جوزا ۱۳۹۸

نتیجه 6 ماه تحقیق سازمان ملل: ولی‌عهد عربستان مسئول قتل جمال خاشقجی است

سازمان ملل می‌گوید که باید در پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه به قتل رسیده عربستانی در ترکیه، گفته که محمد بن سلمان، ولی‌عهد عربستان سعودی و دیگر مقام‌های بلندپایه این کشور مسئول قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی هستند. بر این اساس، از محمد بن سلمان تحقیق شد.

photo_2019-06-19_19-11-30

به گزارش بی.بی.سی، گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل برای بررسی قتل جمال خاشقجی در گزارشی که امروز چهارشنبه(۲۹ جوزا) منتشر کرد، پیشنهاد داده دارایی‌های شخصی ولی‌عهد عربستان تا زمانی که بی‌گناهی خود را ثابت کند، تحریم شود.

آنیس کالامار گفته است که “نتیجه تحقیقات انجام شده در مورد قتل جمال خاشقجی حاکی از آن است که او قربانی قتل عمد، از پیش برنامه‌ریزی شده و فراقانونی بوده که براساس قوانین بین‌الملل حقوق بشر، دولت عربستان سعودی مسئول آن است.”

این در حالی است که گزارش خانم کالامار، نتیجه شش ماه تحقیقات در مورد قتل این روزنامه‌نگار سعودی در ساختمان کنسولگری این کشور در استانبول ترکیه است. پیشتر، دادستانی سعودی که رسیدگی به این قتل را برعهده دارد، گفته بود که جسد جمال خاشقجی پس از قطعه قطعه شدن به بیرون از سفارت انتقال یافته است. هنوز جسد او یافت نشده است.

خاشقجی روز ۲ اکتوبر سال گذشته میلادی برای دریافت مدارک لازم برای ازدواج مجدد با یک شهروند ترکیه به کنسولگری سعودی در استانبول رفت و پس از آن دیگر دیده نشد.

۲۹ / جوزا ۱۳۹۸

توافق افغانستان، ایران، پاکستان و سازمان ملل بر عدم اخراج اجباری مهاجرین

وزارت امورمهاجرین و عودت‌کنندگان می‌گوید که در نشست چهارجانبه پاکستان با حضور افغانستان، ایران، پاکستان و کمیشنری عالی سازمان ملل در امور پناهندگان توافق شده که این دو کشور مهاجرین افغانستانی را به اجبار اخراج نمی‌کنند.

photo_2019-06-19_19-06-21

به گزارش تلویزیون یک، وزیر امورمهاجرین که از اسلام‌آباد برگشته، گفته که در این نشست توافق شده که پاکستان و ایران به میزبانی از مهاجرین افغانستان ادامه داده، مدت اقامت آن‌ها را تمدید و حق آموزش و تحصیل را برای ایشان در کشورهای‌شان فراهم می‌سازند.

به گفته سید عبدالباسط انصاری، مشاور رسانه‌ای وزارت امورمهاجرین نیز تمدید کارت‌های اقامت مهاجرین، اجازه اقامت مهاجرین بدون مدرک درایران و پاکستان، توزیع مدرک‌های قانونی اقامت به مهاجرین بدون مدرک، و ارایه حق تحصیل و آموزش به کودکان و جوانان مهاجر در ایران و پاکستان، از دیگر مواردی است که دراین نشست روی آن توافق شده است.

این در حالی است که وزیرداخله پاکستان در این نشست از جامعه جهانی خواسته نقش حمایتی خود را بر بنیاد تعهدهای جهانی و کنوانسیون‌های سازمان ملل درارتباط به مهاجرین و پشتیبانی از کشورهای میزبان، گسترش دهند.

در مقابل کمیشنری عالی پناهندگان سازمان ملل نیز در نشست اسلام‌آباد تعهد کرده که کمک این نهاد به مهاجرین افغانستان در داخل کشورهای میزبان و افغانستان را افزایش دهد و تسهیل‌های بیشتر رهایشی را برای آن‌ها در داخل افغانستان فراهم کند.

۲۹ / جوزا ۱۳۹۸

در 18 سال گذشته هیچ دانش‌آموز دختر در هلمند از صنف 12 فارغ‌التحصیل نشده است

شورای ولایتی هلمند می‌گوید که در ۱۸ سال گذشته هیچ دانش‌آموز دختر در این ولایت از صنف ۱۲ فارغ‌التحصیل نشده است.

photo_2019-06-19_18-59-25

اعضای شورای ولایتی هلمند با بیان این خبر به آریانا نیوز، خاطرنشان کرده‌اند که در بسیاری از ولسوالی‌های این ولایت، مکتب‌های دخترانه وجود ندارد و آنان خواهان توجه ریاست معارف این ولایت در این مورد اند.

این در حالی است که داوودشاه صفاری، رئیس معارف هلمند می‌گوید، مشکلات امنیتی، نبود آموزگاران زن، مخالفت طالبان با آموزش دختران و نبود آگاهی عامه در میان باشند‌گان این ولایت، از عوامل حضور کم‌رنگ دانش‌آموزان دختر در این ولایت است .

بر اساس آمارها، ۳۳ هزار دانش‌آموز در سال گذشته آموزشی در ولایت هلمند جذب روند آموزشی مکاتب شدند که شماری زیادی از آنان دانش‌آموزان دختر اند. به گفته رییس معارف هلمند، جذب دانش‌آموزان در این ولایت نسبت به سال گذشته، ۴۵ درصد افزایش یافته است.

۲۹ / جوزا ۱۳۹۸

سازمان ملل: 71 میلیون نفر در جهان مهاجر اند

کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان هم‌زمان با فرا رسیدن روز جهانی پناهنده اعلام کرده است که در حال حاضر، ۷۱ میلیون نفر در سراسر جهان مهاجر اند.

photo_2019-06-19_17-22-58

این کمیشنری امروز چهارشنبه (۲۹جوزا) در گزارش تازه‌اش گفته است: ۷۱ میلیون نفر در جهان مهاجر اند و این آمار، یک افزایش دو میلیونی را در مقایسه با سال‌های گذشته نشان می‌دهد و نمایان‌گر رکورد جدید بی‌جاشدگان در سراسر جهان است.

در این گزارش دلیل افزایش این مهاجرت‌ها جنگ و انواع خشونت‌ها عنوان شده است.

در گزارش سازمان ملل متحد افزوده شده است، این آمار دربرگیرنده مهاجران، پناه‌جویان و بی‌جاشدگان داخلی تا آخر سال ۲۰۱۸ است که تنها ۴۱ میلیون نفر آن را بی‌جاشدگان داخلی تشکیل می‌دهد.

بر اساس این گزارش، آمار بی‌جاشدگان در جهان یک افزایش ۶۵ درصدی را در مقایسه با یک دهه گذشته نشان می‌دهد.

در همین حال، فلیپو گراندی، کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجرت، همزمان با نشر این گزارش، از سران جهان، به ویژه دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا خواسته است تا سیاست‌های‌شان را در قبال مهاجران بازنگری کرده و آن‌ها را تهدیدی برای بازار کار و امنیت داخلی کشورهای میزبان تلقی نکنند.

در این گزارش تاکید شده است که بیشتر مهاجرین سفرهای پرخطری را متحمل می‌شوند تا از ظلم، کشتارهای دسته‌جمعی، بدرفتاری‌های جنسی و سایر خشونت‌ها در امان باشند.