افشاگری رحمت‌الله نبیل؛ در مورد خط دیورند معامله صورت گرفته است |
افشاگری رحمت‌الله نبیل؛ در مورد خط دیورند معامله صورت گرفته است

بازتاب خبرهای 12 جوزا 1398

Image Title
۱۲ / جوزا ۱۳۹۸

افشاگری رحمت‌الله نبیل؛ در مورد خط دیورند معامله صورت گرفته است

رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی افغانستان و از نامزد انتخابات ریاست جمهوری می‌گوید سربازان پاکستانی در خوست و بعضی از ولایت‌ها از خط دیورند عبور کرده‌اند، اما حکومت افغانستان خاموش است. به گفته وی، باید این موضوع روشن شود که آیا معامله کرده‌اند یا حرف دیگری است.

آقای نبیل امروز یک‌شنبه (۱۲جوزا) در نشست خبری در کابل گفت، سفرهای بیرونی بعضی از نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری برای کمپاین‌های انتخاباتی است نه بهبود روابط میان افغانستان و کشورها. سفر احتمالی رییس‌جمهور غنی به پاکستان  که قرار است پس از عید رمضان صورت بگیرد، یکی از این سفرها است.

او افزود، در حدود چهل دفتر از سوی یکی از نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری ایجاد شده که از پول بیت‌المال برای کمپاین‌های انتخاباتی استفاده می‌کنند و حتا به مردم پول توزیع می‌کنند.

nabil

رییس تیم انتخاباتی امنیت و عدالت اعلان نتایج انتخابات پارلمانی ولایت کابل و بعضی ولایت‌های دیگر را غیرمسولانه خواند و افزود، کمیسیون‌های انتخاباتی مستقل نیستند و برگزار نشدن انتخابات شورای ولایتی و شورای ولسوالی فشار حکومت بالای کمیسیون بوده، چون با برگزاری این انتخابات‌ها نظارت مردم بر روند انتخابات بیشتر می‌شد.

او تصریح کرد که تاخیر انتخابات شوراهای ولایتی و مجلس نمایند‌گان غزنی نیز غیرمسؤولانه است و پیامدهای منفی دارد.

آقای نبیل در عین حال خاطرنشان کرد حکومت وحدت ملی که بربنیاد مصلحت ایجاد شد، پس از اول جوزا مشروعیت ندارد و فیصله دادگاه عالی درباره تمدید دوره کار این حکومت غیرقانونی و ناقص است.

وی تفسیر ادامه کار حکومت از سوی دادگاه عالی را نادرست خواند و بیان داشت، تا ششم میزان حکومت وحدت ملی صلاحیت نصب و عزل کسی را به کرسی‌های حکومتی نداشته و تا ششم ماه میزان به ولایت‌ها نیز سفرنکند.

رییس تیم انتخاباتی امنیت و عدالت در مورد صلح نیز گفت، رییس‌جمهور و تیم‌های انتخاباتی دیگر حق انحصار روند گفتگوهای صلح را ندارند و ما در نیت شرکت کنندگان نشست مسکو و آقای خلیلزاد شک نداریم، اما شیوه کار آنان نادرست است.

او با بیان این‌که هیچ کس مخالف صلح نیست، اما باید میان معامله و صلح تفاوت قایل شویم، تاکید کرد که در گفتگوهای صلح  مردم افغانستان ضرر کرده و منفعت را کشورهای دیگر و طالبان برده‌اند.

آقای نبیل گفت، طالبان امارت اسلامی می‌خواهد و بحث‌های صلح اخیر به طالبان بیشتر مشروعیت داده است.

وی در واکنش به اظهارات جنرال حبیب احمدزی در مورد فساد اخلاقی در ارگ ریاست جمهوری خاطرنشان کرد، حکومت از بانوان به عنوان حربه انتخاباتی استفاده می‌کند و مقرری‌ها سبب ایجاد شک‌ها شده است. وی از حکومت می خواهد تا در این قضیه دادگاه ویژه تشکیل شود.

رییس پیشین امنیت ملی علاوه کرد که امسال جنگ شدیدی را تجربه خواهیم کرد؛ چون حالا جنگ تنها به سرباز سپرده شده و دیگر نهادهای دولتی خاموش استند.

۱۲ / جوزا ۱۳۹۸

فوری/ حمله انتحاری با موتر بمب نزدیک خانه شاه‌ولی خان کرزی، از بزرگان قومی قندهار

گزارش‌ها از ولایت قندهار حاکی از یک حمله انتحاری با موتر بمب در نزدیک خانه شاه‌ولی خان کرزی، از بزرگان قومی ولایت قندهار است.

خانه آقای کرزی در شهرک عینومینه قندهار قرار دارد و بر اساس برخی گزارش‌ها، در هنگام این حمله، او میزبان اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع و تادین خان، فرمانده پولیس ولایت قندهار بوده است.

Breaking-3-1-3

اما مقام ولایت قندهار با انتشار خبرنامه ای، خاطرنشان کرده که آقای خالد همراه با حیات‌الله حیات، والی قندهار، در ساختمان مقام این ولایت بوده‌ و گزارش‌ها در مورد حضور او در خانه شاه‌ولی خان کرزی، نادرست است.

صدای امریکا گزارش داده که آقای خالد پس از این انفجار در یک پیام کوتاه صوتی، از نظم و امنیت قندهار اطمینان داده است.

هنوز از جزییات بیشتر این حمله و تلفات برخواسته از آن گزارشی در دست نیست و منابع رسمی جزییات تازه‌ای را با رسانه‌ها در میان نگذاشته‌اند.

جزییات بیشتر در خبرهای تکمیلی.

۱۲ / جوزا ۱۳۹۸

فوری/ انفجار یک ماین مقناطیسی در غرب کابل

گزارش‌ها حاکی از آن است که عصر امروز یک‌شنبه(۱۲ جوزا)، حوالی ساعت ۵:۱۰ دقیقه، یک ماین مقناطیسی تعبیه شده در یک عراده موتر نوع پرادو در ساحه کوته سنگی در غرب کابل منفجر شده است.

kabul police

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله با تأیید این رویداد به طلوع‌نیوز گفته است که در نتیجه این انفجار، دو تن زخمی شده‌اند.

۱۲ / جوزا ۱۳۹۸

مسعود: تمدید حکومت وحدت ملی غیرقانونی است

احمدولی مسعود رییس تیم انتخاباتی وفاق ملی می‌گوید، حکومتی که از دل تقلب، فریب‌کاری و دروغ بیرون شده، تولدش نامشروع، تداومش رنج یک ملت و تمدیدش غیرقانونی است.

Massoud

آقای مسعود که امروز یک‌شنبه(۱۲جوزا) در همایش شورای جمعیت اسلامی افغانستان سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد: “حکومتی که نه بر پایه قانون تشکیل شد و نه بر پایه توافقنامه دولت وحدت ملی شکل گرفت، در پنج سال عمر ننگین خود با سیاه‌ترین کارنامه، وقت، انرژی و امید یک‌ ملت را به باد داده است”.

او تاکید کرده که دادگاه عالی باید از لاک حکومتی بیرون شود و من‌حیث یک نهاد مستقل و مسئول در مورد چگونگی تمدید حکومت وضاحت دهد.

مسعود خاطرنشان کرد که اجماع ملی برای بازگشت به قانون به زودی روی صحنه شکل می‌گیرد تا با تعیین سرپرست حکومت در چارچوب نظام، بتواند زمینه‌های انتخابات شفاف و دموکراتیک را به دور از تقلب آماده نماید.

انتقادات تند این نامزد انتخاباتی زمانی حکومت را نشانه می‌گیرد که رحمت‌الله نبیل، یکی دیگر از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری نیز امروز در یک نشست خبری گفت، در حدود چهل دفتر از سوی یکی از نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری ایجاد شده که از پول بیت‌المال برای کمپاین‌های انتخاباتی استفاده می‌کنند و حتا به مردم پول توزیع می‌کنند. او تفسیر ادامه کار حکومت از سوی دادگاه عالی را نادرست خواند.

۱۲ / جوزا ۱۳۹۸

تکمیلی/ گروه داعش مسئولیت انفجار موتر حامل دانشجویان در کابل را به عهده گرفت

گروه داعش مسئولیت انفجار موتر حامل دانشجویان دانشگاه تعلیم و تربیت برهان‌الدین ربانی را به عهده گرفته است.

isis

این گروه با نشر یک اعلامیه مسولیت انفجارهای پی‌هم امروز یک‌شنبه (۱۲جوزا) در ناحیه پنجم شهر کابل را به عهده گرفته و گفته که شیعه‌ها هدف این انفجارها بوده‌اند.

این در حالی است که در نتیجه انفجار بالای یک موتر نوع کاستر حامل دانشجویان دانشگاه تعلیم و تربیت برهان‌الدین ربانی و دو انفجار دیگر در جاده حفیظ‌الله امین از مربوطات حوزه پنجم امنیتی پولیس شهر کابل، ۲ تن کشته و ۲۴ تن دیگر زخمی شده‌اند.

۱۲ / جوزا ۱۳۹۸

رییس‌جمهور غنی حمله تروریستی بر موتر دانشجویان در کابل را به شدت محکوم کرد

رئیس‌جمهور غنی حمله تروریستی امروز یک‌شنبه(۱۲ جوزا) بر موتر دانشجویان دانشگاه تعلیم و تربیت برهان‌الدین ربانی را به شدت محکوم کرده است.

kabul attack

ارگ ریاست جمهوری با نشر یک بیانیه در این مورد گفته است، رئیس‌جمهور غنی حمله تروریستی بر موتر نوع کاستر دانشجوان دانشگاه تعلیم و تربیت برهان‌الدین ربانی را محکوم کرده و تاکید نموده که دشمنان افغانستان با انجام حملات بالای مساجد، تاسیسات، مراکز علمی و افراد ملکی، نمی‌توانند ثبات و پیشرفت کشور را تضعیف کنند.

این در حالی است که انفجارهای پی‌هم در جاده حفیظ‌الله امین از مربوطات حوزه پنجم امنیتی پولیس کابل، ۲ کشته و ۲۴ زخمی برجای گذاشته است.

این دومین انفجاری است که در چند روز اخیر در کابل، دانشجویان را مورد هدف قرار داده است.