یک شرکت‌کننده نشست مسکو: طالبان هرگز نیت آشتی و آتش‌بس را با نظام موجود افغانستان ندارد |
یک شرکت‌کننده نشست مسکو: طالبان هرگز نیت آشتی و آتش‌بس را با نظام موجود افغانستان ندارد

بازتاب خبرهای 12 جوزا 1398

Image Title
۱۲ / جوزا ۱۳۹۸

یک شرکت‌کننده نشست مسکو: طالبان هرگز نیت آشتی و آتش‌بس را با نظام موجود افغانستان ندارد

عبدالله قرلق، یکی از اعضای مجلس و معاون حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان می‌گوید، طالبان هرگز نیت آشتی و آتش‌بس را با نظام موجود افغانستان نداشته و قانون اساسی و دست‌‌آوردهای ۱۸ سال اخیر را نمی‌‌پذیرند.

به نقل از دفتر مطبوعاتی مجلس سنا، آقای قرلق که یکی از شرکت‌کنندگان نشست مسکو به نمایندگی از حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان بوده، در جلسه امروز یک‌شنبه(۱۲جوزا) مجلس سنا گفته است: خواست طالبان از سیاسیونی که در این نشست حضور داشتند، این بود که “شما در خروج قوای خارجی و ایجاد امارت اسلامی با ما کمک کنید، باز شما را در حکومت طالبان شریک می‌سازیم”.

taliban moscow

از سوی دیگر، رییس و اعضای مجلس سنا نیز بدون حضور دولت و نمایندگان پارلمان، گفتگو با طالبان را بی‌نتیجه خوانده و برگزاری گفتگوهای صلح مسکو را سبوتاژ دولت و تقویت روحیه طالبان دانستند.

اعضای مجلس سنا همچنان خاطرنشان کردند که طالبان برای پذیرش صلح آمادگی ندارند و خروج قوای خارجی از افغانستان بهانه و یک حربه سیاسی از سوی آنان است و مردم افغانستان هیچ‌گاهی نظام طالبانی را نمی‌خواهند.

در عین حال رحمت‌الله نبیل، از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری امروز در یک کنفرانس خبری گفت، طالبان امارت اسلامی می‌خواهد و بحث‌های صلح اخیر به طالبان بیشتر مشروعیت داده است.

این در حالی است که ملا هیبت الله، رهبر طالبان در پیام عیدی خود گفته است: “امارت اسلامی خواهان انحصار قدرت نیست، ما به این باور داریم که تمام افغان‌ها جایگاه خود را به معنای واقعی آن در نظام ببینند”.

۱۲ / جوزا ۱۳۹۸

فوری/ حمله انتحاری با موتر بمب نزدیک خانه شاه‌ولی خان کرزی، از بزرگان قومی قندهار

گزارش‌ها از ولایت قندهار حاکی از یک حمله انتحاری با موتر بمب در نزدیک خانه شاه‌ولی خان کرزی، از بزرگان قومی ولایت قندهار است.

خانه آقای کرزی در شهرک عینومینه قندهار قرار دارد و بر اساس برخی گزارش‌ها، در هنگام این حمله، او میزبان اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع و تادین خان، فرمانده پولیس ولایت قندهار بوده است.

Breaking-3-1-3

اما مقام ولایت قندهار با انتشار خبرنامه ای، خاطرنشان کرده که آقای خالد همراه با حیات‌الله حیات، والی قندهار، در ساختمان مقام این ولایت بوده‌ و گزارش‌ها در مورد حضور او در خانه شاه‌ولی خان کرزی، نادرست است.

صدای امریکا گزارش داده که آقای خالد پس از این انفجار در یک پیام کوتاه صوتی، از نظم و امنیت قندهار اطمینان داده است.

هنوز از جزییات بیشتر این حمله و تلفات برخواسته از آن گزارشی در دست نیست و منابع رسمی جزییات تازه‌ای را با رسانه‌ها در میان نگذاشته‌اند.

جزییات بیشتر در خبرهای تکمیلی.

۱۲ / جوزا ۱۳۹۸

فوری/ انفجار یک ماین مقناطیسی در غرب کابل

گزارش‌ها حاکی از آن است که عصر امروز یک‌شنبه(۱۲ جوزا)، حوالی ساعت ۵:۱۰ دقیقه، یک ماین مقناطیسی تعبیه شده در یک عراده موتر نوع پرادو در ساحه کوته سنگی در غرب کابل منفجر شده است.

kabul police

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله با تأیید این رویداد به طلوع‌نیوز گفته است که در نتیجه این انفجار، دو تن زخمی شده‌اند.

۱۲ / جوزا ۱۳۹۸

مسعود: تمدید حکومت وحدت ملی غیرقانونی است

احمدولی مسعود رییس تیم انتخاباتی وفاق ملی می‌گوید، حکومتی که از دل تقلب، فریب‌کاری و دروغ بیرون شده، تولدش نامشروع، تداومش رنج یک ملت و تمدیدش غیرقانونی است.

Massoud

آقای مسعود که امروز یک‌شنبه(۱۲جوزا) در همایش شورای جمعیت اسلامی افغانستان سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد: “حکومتی که نه بر پایه قانون تشکیل شد و نه بر پایه توافقنامه دولت وحدت ملی شکل گرفت، در پنج سال عمر ننگین خود با سیاه‌ترین کارنامه، وقت، انرژی و امید یک‌ ملت را به باد داده است”.

او تاکید کرده که دادگاه عالی باید از لاک حکومتی بیرون شود و من‌حیث یک نهاد مستقل و مسئول در مورد چگونگی تمدید حکومت وضاحت دهد.

مسعود خاطرنشان کرد که اجماع ملی برای بازگشت به قانون به زودی روی صحنه شکل می‌گیرد تا با تعیین سرپرست حکومت در چارچوب نظام، بتواند زمینه‌های انتخابات شفاف و دموکراتیک را به دور از تقلب آماده نماید.

انتقادات تند این نامزد انتخاباتی زمانی حکومت را نشانه می‌گیرد که رحمت‌الله نبیل، یکی دیگر از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری نیز امروز در یک نشست خبری گفت، در حدود چهل دفتر از سوی یکی از نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری ایجاد شده که از پول بیت‌المال برای کمپاین‌های انتخاباتی استفاده می‌کنند و حتا به مردم پول توزیع می‌کنند. او تفسیر ادامه کار حکومت از سوی دادگاه عالی را نادرست خواند.

۱۲ / جوزا ۱۳۹۸

تکمیلی/ گروه داعش مسئولیت انفجار موتر حامل دانشجویان در کابل را به عهده گرفت

گروه داعش مسئولیت انفجار موتر حامل دانشجویان دانشگاه تعلیم و تربیت برهان‌الدین ربانی را به عهده گرفته است.

isis

این گروه با نشر یک اعلامیه مسولیت انفجارهای پی‌هم امروز یک‌شنبه (۱۲جوزا) در ناحیه پنجم شهر کابل را به عهده گرفته و گفته که شیعه‌ها هدف این انفجارها بوده‌اند.

این در حالی است که در نتیجه انفجار بالای یک موتر نوع کاستر حامل دانشجویان دانشگاه تعلیم و تربیت برهان‌الدین ربانی و دو انفجار دیگر در جاده حفیظ‌الله امین از مربوطات حوزه پنجم امنیتی پولیس شهر کابل، ۲ تن کشته و ۲۴ تن دیگر زخمی شده‌اند.

۱۲ / جوزا ۱۳۹۸

رییس‌جمهور غنی حمله تروریستی بر موتر دانشجویان در کابل را به شدت محکوم کرد

رئیس‌جمهور غنی حمله تروریستی امروز یک‌شنبه(۱۲ جوزا) بر موتر دانشجویان دانشگاه تعلیم و تربیت برهان‌الدین ربانی را به شدت محکوم کرده است.

kabul attack

ارگ ریاست جمهوری با نشر یک بیانیه در این مورد گفته است، رئیس‌جمهور غنی حمله تروریستی بر موتر نوع کاستر دانشجوان دانشگاه تعلیم و تربیت برهان‌الدین ربانی را محکوم کرده و تاکید نموده که دشمنان افغانستان با انجام حملات بالای مساجد، تاسیسات، مراکز علمی و افراد ملکی، نمی‌توانند ثبات و پیشرفت کشور را تضعیف کنند.

این در حالی است که انفجارهای پی‌هم در جاده حفیظ‌الله امین از مربوطات حوزه پنجم امنیتی پولیس کابل، ۲ کشته و ۲۴ زخمی برجای گذاشته است.

این دومین انفجاری است که در چند روز اخیر در کابل، دانشجویان را مورد هدف قرار داده است.