احتمال وقوع سیلاب در 29 ولایت افغانستان |
احتمال وقوع سیلاب در ۲۹ ولایت افغانستان

بازتاب خبرهای1 جوزا 1398

Image Title
۱ / جوزا ۱۳۹۸

احتمال وقوع سیلاب در ۲۹ ولایت افغانستان

ریاست هواشناسی افغانستان از احتمال احتمال وقوع سیلاب در ۲۹ ولایت خبر داده است.

photo_2019-05-22_15-09-16

ریاست هواشناسی امروز چهارشنبه (۱جوزا) گفته است که از “تاریخ ۱ الی ۲ جوزا” احتمال وقوع سیلاب در ولایت های هرات، بادغیس، فاریاب، بدخشان، تخار، سمنگان، قندز، سرپل، پروان، کاپیسا، لغمان، خوست، کنر، بامیان، بغلان، پنجشیر، بلخ، غور، دایکندی، ارزگان، هلمند، فراه، غزنی، پکتیا، لوگر، میدان وردک، کابل، ننگرهار و نورستان پیش بینی شده است.

ریاست هواشناسی افزوده است که مقدار بارندگی در نقاط مختلف بین ۲۰ الی ۴۰ ملی متر نیز پیش بینی شده است.

۱ / جوزا ۱۳۹۸

24 نفر مهاجر اخراجی افغان از آلمان وارد کابل شدند

مسوولان وزارت امور مهاجرین و عودت‌کننده‌گان می‌گویند که ۲۴ نفر از مهاجران اخراج شده افغان از آلمان صبح روز چهارشنبه (۱جوزا) وارد کابل شده اند. با این حال برخی از رسانه ها گزارش نموده که آلمان ۲۶ مهاجر افغان را از این کشور اخراج کرده‌ است.

photo_2019-05-22_18-34-43

این بیست و چهارمین دور اخراج گروهی پناهجویان افغان از آلمان از دسامبر سال ۲۰۱۶ میلادی به این سو است. آلمان در ۲۳ دور قبلی ۵۶۵ مهاجر مرد افغان را اخراج کرده است. به این ترتیب شمار مجموعی مهاجران اخراج شده افغان از آلمان به ۶۰۰ نفر رسیده است.

سید عبدالباسط انصاری، سخنگوی وزارت امور مهاجرین و عودت‌کننده‌گان به رسانه‌ها گفته که بازگشت مهاجران افغان بر اساس تفاهمی انجام شده که میان دو کشور وجود دارد. به گفته او، بر اساس این تفاهم آلمان آن عده از مهاجران افغان را که به صورت غیرقانونی به این کشور سفر می‌کنند، دوباره به افغانستان باز می‌گرداند.

۱ / جوزا ۱۳۹۸

نام‌های هشت بدهکار شرکت برشنا افشا شد

شرکت برشنا نام هشت بدهکار خود را منتشر کرده که نزدیک به شش میلیون افغانی را بابت استفاده برق شان باید بپردازند.

photo_2019-05-22_18-30-29

این شرکت پس از آن این اقدام را انجام داده که تفاهمنامه‌ی را با دادستانی کل امضاء نموده است.

این فهرست هشت‌نفری شامل افراد برجسته و دولتی نظیر برادر مارشال محمدقسیم فهیم، داماد مارشال محمدقسیم فهیم، زلمی زابلی سناتور کابل در مجلس سنا، لالی حمیدزی عضو پیشین مجلس نمایندگان، حضرت علی عضو کنونی مجلس نمایندگان، مشاور رییس‌جمهور، قوماندان جان‌احمد مشاور رییس اجرایی و حاجی عبدالظاهر قدیر نماینده‌ی پیشین در مجلس نمایندگان می‌شود.

براساس این فهرست، برادر مارشال فهیم مبلغ ۲۴۹ هزار و ۸۰ افغانی، داماد مارشال فهیم مبلغ ۱۳۷ هزار و ۱۸۸ افغانی، سناتور زلمی زابلی مبلغ ۶۸ هزار و ۱۳۸ افغانی و لالی حمیدزی مبلغ یک میلیون و ۳۸۴ هزار و ۳۹۴ افغانی بابت صرفیه‌ی بل برق از شرکت برشنا قرضدار اند.

همچنان حضرت علی مبلغ یک میلیون و ۳۵۳ هزار و ۵۶۰ افغانی، احمد مبلغ ۶۷ هزار و ۲۴۷ افغانی، قوماندان جان‌احمد مبلغ دو میلیون و ۳۰۹ هزار و ۹۵ افغانی و حاجی عبدالظاهرقدیر مبلغ ۳۸۸ هزار و ۹۵۷ افغانی از شرکت برشنا بابت صرفیه‌ی بل برق‌شان قرضدار اند.

۱ / جوزا ۱۳۹۸

انتخابات پارلمانی ولایت غزنی به صورت حوزه ای برگزار می شود

در جلسه شورای امینت ملی به معاون دوم رییس جمهور و معاون اول ریاست اجرایی سپرده شده تا طرح برگزاری انتخابات غزنی را به صورت حوزه ای به کابینه ارایه کند.

photo_2019-05-22_18-26-58

دفتر ریاست جمهوری امروز چهارشنبه (۱جوزا) گفته است که جلسۀ شورای امنیت ملی به ریاست اشرف غنی رئیس جمهور با ترکیب پیش بینی شده در قانون انتخابات برگزار شده است.

ارگ ریاست جمهوری افزوده که در این جلسه به معاون دوم ریاست جمهوری و معاون اول ریاست اجرائیه وظیفه سپرده شده تا طرح جدید که ولایت غزنی را از لحاظ حوزه های انتخاباتی تقسیم نماید، به جلسۀ آیندۀ شورای امنیت ملی جهت تصویب ارائه کند.

به گفته ارگ در این جلسه به ادارۀ مستقل ارگان های محل و ادارۀ مرکزی احصائیه نیز هدایت داده شده که در امر تدوین و کار فنی روی طرح انتخابات پارلمانی ولایت غزنی با معاونیت دوم ریاست جمهوری و معاونیت اول ریاست اجراییه همکاری کند.

۱ / جوزا ۱۳۹۸

تکمیلی/ آمار قربانیان انفجار شهر غزنی به 16 کشته و زخمی افزایش یافت

مقام ها از کشته وزخمی شدن ۱۶ تن به شمول کودکان در انفجار موتر بمب گذاری شده در غزنی خبر داده اند.

photo_2019-05-22_16-06-59

احمدخان سیرت سخنگوی فرماندهی پولیس غزنی امروز چهارشنبه (۱جوزا) به خبرنامه گفت که ظهر امروز یک عراده هاموی مملو از مواد انفجاری قبل از رسیدن به هدف در اثر شلیک نیروهای امنیتی در ساحه پی آر تی از مربوطات حوزه چهارم امنیتی انفجار نموده که در نتیجه آن ۲ تن از نیروهای پولیس کشته و ۵ تن دیگر آنان زخمی شده اند.

آقای سیرت در ادامه افزود که در نتیجه این انفجار چهار تن از انتحاری ها که در این موتر حضور داشتند نیز کشته شده اند.

همچنان دفتر رسانه های والی غزنی گفته است که در نتیجه این انفجار دو کودک کشته و ۷ غیرنظامی دیگر نیز زخمی شده اند.

در همین حال شورشیان طالبان مسولیت این موتر بمب گذاری شده را برعهده گرفته و گفته اند که هدف آن یک قراره گاه نظامی بوده است.

جزییات بیشتر در بخش های تکمیلی خبر.

۱ / جوزا ۱۳۹۸

ادامه تنش ها در مجلس نمایندگان/ تصمیم در مورد یک رای جنجالی به فردا موکل شد

تنش ها در پارلمان چهارمین روزش را پشت سر گذاشت و نمایندگان مجلس قرار است فردا در مورد یک رای جنجالی میررحمان رحمانی تصمیم گیری کنند.

admin-ajax

کمیته‌ی ۲۷ نفری که برای حل تنش به میان آمده بر سر کرسی ریاست مجلس نمایند‌گان تشکیل شده بود، امروز چهارشنبه (۱جوزا) نتیجه بررسی‌هایش را اعلام کرد.

بر اساس گزارش ها این کمتیه روی یک رأی جنجالی که روز شنبه گذشته باطل اعلام شده بود و آن رآی به نفع میررحمان رحمانی استفاده شده، به نتیجه نرسیده اند.

گزارش شده که قرار است فردا پنجشنبه نمایندگان مجلس بر سریک رای آقای رحمانی در جلسه عمومی رای گیری کنند.

سید عظیم کبرزانی عضو مجلس نمایندگان از هرات در صحبت به خبرنامه این یک رای را برای ریاست مجلس افغانستان سرنوشت ساز خوانده بود.