خلیلزاد: صلحی که منجر به پایان جنگ و حل معضل افغانستان شود اولویت امریکا است |
خلیلزاد: صلحی که منجر به پایان جنگ و حل معضل افغانستان شود اولویت امریکا است

بازتاب خبرهای 28 ثور 1398

Image Title
۲۸ / ثور ۱۳۹۸

خلیلزاد: صلحی که منجر به پایان جنگ و حل معضل افغانستان شود اولویت امریکا است

زلمی خلیلزاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان می گوید صلحی که منجر به یافتن یک راه حل سیاسی برای پایان جنگ و حل معضل افغانستان شود، اولویت امریکا است.

kalilzad in kabul

آقای خلیلزاد امروز شنبه (۲۸ثور) در صفحه توییترش نگاشته است هم‌زمان با پیش‌برد گفت‌وگوهای صلح، برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری قابل اعتماد نیز باید برنامه‌ریزی شود.

او اولویت امریکا را در خصوص مساله صلح و انتخابات توضیح داده و تاکید کرده است که آرزوی صلح افغان ها را از آمادگی برای انتخابات ریاست جمهوری محروم نمی کند و برنامه ریزی های انتخاباتی باید با پروسه صلح همزمان دنبال شود.

پیش از این الیس ویلز، معاون وزیر خارجه امریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی هفته گذشته در دیدار با رهبران حکومت و وحدت ملی و اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی روی برگزاری انتخابات به موقع، شفاف و با اعتبار تأکید کرد.

۲۸ / ثور ۱۳۹۸

حادثه ترافیکی در هرات 9 کشته و 15 زخمی برجای گذاشت

مقام های امنیتی از کشته شدن ۹ تن و زخمی شدن ۱۵ تن دیگر در حادثه ترافیکی در ولسوالی فرسی ولایت هرات خبر داد اند.

herat

آمریت مطبوعات و روابط عامه پولیس هرات امروز شنبه (۲۸ثور) گفته است که این رویداد به دلیل واژگون شدن یک عراده موتر ده‌چرخ در منطقه گردنه نخود سیاه ولسوالی فرسی این ولایت بوقوع پیوسته که در آن نه تن جان‌های خود را از دست داده و پانزده تن دیگر به شدت مجروح شده اند.

پولیس هرات افزوده است که جان باختگان‌و زخمی‌های این رویداد همه افراد ملکی هستند، و زخمی های این رویداد به کلینیک‌های صحی ولسوالی شیندند انتقال یافته‌اند.

رویدادهای ترافیکی جان بسیاری از شهروندان افغان را همه ساله در افغانستان می گیرد.

۲۸ / ثور ۱۳۹۸

محب: کوردینات اشتباهی باعث شد تا نیروهای افغان در هلمند هدف حمله نیروهای خارجی قرار گیرد

حمدالله محب مشاور امنیت ملی رییس جمهور افغانستان می گوید یافته های ابتدایی از رویداد هلمند نشان می دهد که کوردینات برای انجام عملیات، اشتباهی داده شده بود.

آقای محب امروز شنبه (۲۸ثور) با نشر یک اعلامیه گفته است دفتر شورای امنیت ملی یک هیئت را برای بررسی دقیق حادثه ولسوالی نهرسراج ولایت هلمند تعیین نموده که ابعاد آن را همه جانبه بررسی نماید.

nsa

مشاور امنیت ملی ضمن اظهار تاسف از این حادثه افزوده است که این هیئت وظیفه دارد تا تدابیر لازم را به منظور جلوگیری از وقوع چنین رویدادها در آینده، نیز روی دست گیرد.

بر اساس گزارش‌ها در یک حمله هوایی نیروهای خارجی در ولسوالی نهرسراج ولایت هلمند به شمول یک فرمانده ۱۷ پولیس جان باختند.

فرماندهی حمایت قاطع در افغانستان این تلفات در پی حملات هوایی سربازان بین المللی را نیز تایید کرده و وعده سپرده است که در آینده از دقت بیشتر کار گرفته می شود.

۲۸ / ثور ۱۳۹۸

واکنش ریاست اجراییه به کشته شدن سربازان افغان در حمله هوایی حمایت قاطع

عبدالله عبدالله رییس اجراییه می گوید از نیروهای هوایی و همکاران بین‌المللی افغانستان می خواهند تا در انجام عملیات‌های هوایی برای کاهش آسیب به غیرنظامیان و نیروهای خودی از دقت بیشتر کار گیرند.

addullah peace

ریاست اجراییه امروز شنبه (۲۸ثور) در پیوند به حملۀ هوایی نیروهای خارجی در ولایت هلمند، که شماری از سربازان پولیس افغانستان در آن کشته شده اند اعلام داشته “از وقوع این رویداد به شدت متأثر گردیده‌ایم و امیدواریم که از چنین حوادث و رویدادهایی در آینده جداً جلوگیری صورت گیرد”.

در اعلامیه ریاست اجراییه آمده است که به نیروهای امنیتی افغان و حمایت قاطع هدایت داده شده که دربارۀ عوامل رویداد تحقیق نمایند.

بر اساس گزارش‌ها در یک حمله هوایی نیروهای خارجی در ولسوالی نهرسراج ولایت هلمند به شمول یک فرمانده ۱۷ پولیس جان باختند.

فرماندهی حمایت قاطع در افغانستان این تلفات در پی حملات هوایی سربازان بین المللی را تایید کرده و گفته است که در آینده از دقت بیشتر کار گرفته می شود.

۲۸ / ثور ۱۳۹۸

میررحمان رحمانی به حیث رییس مجلس نمایندگان افغانستان انتخاب شد

در پی رای گیری امروز مجلس نمایندگان افغانستان، میررحمان رحمانی در دور دوم انتخابات برای گزینش رییس، موفق به اخذ رای نمایندگان شد.

عطا محمد دهقانپور رییس موقت مجلس نمایندگان، آقای رحمانی را به حیث رییس مجلس نمایندگان اعلان کرد.

rahmani'

میر رحمان رحمانی از مجموع ۵۰ به علاوه یک که بر اساس نصاب امروز مجلس نمایندگان ۱۲۴ رای می شد توانسته بود ۱۲۳ رای بدست اورد. پس از جنجال های درون مجلس،  رییس موقت آقای رحمانی را به حیث رییس مجلس نمایندگان اعلان کرد.

در دومین دور انتخابات مجلس که میان دوتن از کاندیدان پیشتاز دور اول انتخابات هییت اداری برگزار شده بود، میررحمان رحمانی توانست ۱۲۳ رای و کمال ناصر اصولی ۵۵ رای بدست آوردند.

رای گیری دور اول مجلس به روز پنج گذشته انجام شد. در این دور، چهار تن به شمول آقایان رحمانی و اصولی نامزد بودند.

۲۸ / ثور ۱۳۹۸

هند کمک هایش به افغانستان را ادامه می دهد

وزیر امور خارجه هند می‌گوید دهلی نو به کمک‌هایش با افغانستان برای ثبات و پیشرفت افتصادی این کشور ادامه می‌دهد.

india

سوشما سواراج وزیر خارجه هند روز گذشته در دیدار با عمر داوودزی رئیس دارالانشای شورای عالی صلح افغانستان در دهلی جدید گفته است که از گفتگو‌های صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها حمایت کرده و از هر نوع همکاری کشورش در این راستا نیز اطمینان داده است.

هند از جمله کشورهای کمک کننده افغانستان به حساب می آید که روز پنجشنبه گذشته نیز دو بال هلیکوپتر جنگی Mi-35 را به وزارت دفاع افغانستان کمک کرده است.