۳۴ تن به اتهام قاچاق مواد مخدر در یک هفته گذشته بازداشت شده اند |
۳۴ تن به اتهام قاچاق مواد مخدر در یک هفته گذشته بازداشت شده اند

بازتاب خبرهای 17 ثور 1398

Image Title
۱۷ / ثور ۱۳۹۸

۳۴ تن به اتهام قاچاق مواد مخدر در یک هفته گذشته بازداشت شده اند

مرکز عدلی و قضایی مبارزه با مواد مخدر می گوید در یک هفته گذشته نهاد های کشفی و امنیتی ۳۴ تن به شمول ۴زن را در ارتباط به ۲۸ قضیه قاچاق مواد مخدر بازداشت و به منظور تعقیب قضایی پرونده های آن ها به مرکزعدلی وقضایی مبارزه علیه مسکرات و مواد مخدر فرستاده شده است.

CNJC

مرکز عدلی و قضایی مبارزه علیه مسکرات و مواد مخدر امروز سه شنبه (۱۷ثور) گفته است که از مجموع  ۳۴ تن بازداشت شدگان، ۱۶ تن آنان می خواستند مواد مخدر را با استفاده از شیوه های جاسازی در بطن و بکس های سفری شان از میدان هوایی بین المللی حامد کرزی به کشورهای هندوستان و عربستان سعودی انتقال دهند.

در خبرنامه این نهاد افزوده شده که همچنان این مرکز در یک هفتۀ گذشته ۳۱ تن را در ارتباط به ۱۹ قضیه جرایم قاچاق مسکرات و مواد مخدر از جانب محکمه استیناف مرکزعدلی و قضایی مبارزه علیه مسکرات و مواد مخدر به حبس های تنفیذی مختلف محکوم به مجازات کرده است.

۱۷ / ثور ۱۳۹۸

افغانستان خواهان افزایش بورسیه های تحصیلی تخصصی کوریای جنوبی شد

وزارت خارجه افغانستان می گوید که کابل خواهان افزایش بورسیه های تحصیلی در بخش های تخصصی از سوی دولت کوریای جنوبی شده است.

photo_2019-05-07_17-06-35

وزارت خارجه امروز سه‌شنبه (۱۷ثور) با نشر یک خبرنامه گفته که ادریس زمان معین سیاسی این وزارت  در دیدار با ریشا هوینگ سفیر کوریای جنوبی در کابل، ضمن تاکید بر گسترش روابط میان دو کشور خواهان این درخواست را مطرح کرده است.

در خبرنامه وزارت خارجه آمده که سفیر کوریای جنوبی ضمن حمایت کشورش از پروسه صلح به رهبری مردم و حکومت افغانستان افزوده که همه ساله زمینه آموزش های کوتاه مدت را برای ۱۰۰ تن از کارمندان حکومت افغانستان فراهم می کند.

۱۷ / ثور ۱۳۹۸

یک فرمانده قطعه سرخ طالبان در هلمند کشته شد

ریاست امنیت ملی می گوید که نیروهای قطعات خاص این ریاست قرارگاه یک فرمانده قطعه سرخ گروه طالبان را در ولسوالی مارجه ولایت هلمند هدف قرار داده و ۴ شورشی طالبان را کشته اند.

NDS

ریاست امنیت ملی امروز سه‌شنبه (۱۷ثور) گفته که این عملیات بر قرارگاه های عطا الله یک تن از فرماندهان قطعه سرخ گروه طالبان در ولسوالی مارجه ولایت هلمند راه اندازی شده بود.

در خبرنامه ریاست امنیت ملی آمده است که در نتیجه این عملیات چهار تن از اعضای گروه طالبان کشته، یک میل سلاح ثقیل، شش میل سلاح خفیف پیاده، دو قبضه بم دستی، یک پایه مخابره، سه عراده وسایط نقلیه و تعدادی اوراق تبلیغاتی به دست نیروهای امنیت ملی افتاده است.

۱۷ / ثور ۱۳۹۸

مجلس سنا خواهان تجدید نظر حکومت در رهایی175 زندانی طالبان شد

مجلس سنا می گوید طالبان برای رهایی ۱۷۵ زندانی طالبان از زندان های دولت، هیچ تمکینی نمی کند وبرحملات بهاری خود شدت بخشیده است.

photo_2019-05-07_16-55-03

اعضای مجلس سنا امروز سه شنبه (۱۷ثور) در جلسه ای به ریاست فضل هادی مسلم یار، رهبری نهادهای امنیتی را در جلسه هفته آینده فراخواند تا روی وضعیت جاری کشور، تشدید حملات طالبان وتدابیر سکتور امنیتی در دفع این معلومات، معلومات دهند.

فضل هادی مسلم یار رییس مجلس سنا گفت باوجود تلاشهای جاری برای صلح، سکتور امنیتی و دفاعی باید در تأمین امنیت مردم اقدامات گسترده ی انجام دهند. او از انعطاف رییس جمهور در قبال مسایل کشوری ابراز امتینان نموده گفت که “اگر مخالفین مسلح دولت به کشتار مردم ادامه دهند در رهایی زندانیان طالبان باید عجله صورت نگیرد و چنین اقدامی تحت یک شرایط و میکانیزم خاص، در دست اجرا قرار گیرد”.

۱۷ / ثور ۱۳۹۸

یک میلیون نوع گیاه و حیوان در سراسر جهان در خطر نابودی قرار دارند

شورای جهانی تنوع زیستی وابسته به سازمان ملل می گوید یک میلیون نوع گیاه و حیوان در سراسر جهان در معرض نابودی قرار دارند.

photo_2019-05-07_16-50-49

این گزارش شورای جهانی تنوع زیستی که روز گذشته (۱۶ثور) به نشر رسیده آمده که همه گونه‌های گیاهی و حیوانی جهان ۸ میلیون برآورده شده‌ و یک‌هشتم این گونه‌ها در خطر نابودی قرار دارد. در همین حال، احتمال دارد بسیاری از این گونه‌ها تا چند دهه دیگر به‌طور کلی نابود شود.

براساس این گزارش حشرات بیش از گونه‌های دیگر در خطر نابودی قرار دارند و در سه دهه گذشته، شمار آن‌ها حدود ۸۰ درصد کاهش یافته‌‌است.

این گزارش که در همکاری حدود ۱۵۰ پژوهشگر از ۵۰ کشور جهان تهیه شده‌ انسان را عامل اصلی به‌خطر افتادن حیات این گونه‌ها معرفی کرده‌‌است.

۱۷ / ثور ۱۳۹۸

کارخانه سمنت غوری به اداره عملیاتی و حمایوی انکشاف ملی ریاست جمهوری واگذار شد

اداره عملیاتی و حمایوی انکشاف ملی ریاست جمهوری اعلام داشته که پس از مصوبه کابینه در باره طرح انتقال کارخانه سمنت غوری، این کارخانه از وزارت معادن به این اداره انتقال یافته است.

photo_2019-05-07_13-28-05

این اداره امروز سه‌شنبه (۱۷ثور) گفته که تفاهم‌نامه واگذاری کارخانه سمنت غوری بغلان روز یکشنبه میان رئیس عمومی اداره عملیاتی ریاست جمهوری و نرگس نهان سرپرست وزارت معادن و پترولیم به امضا رسیده است.

پیش از این تصدی سمنت غوری جهت انکشاف بهتر به سکتور خصوصی واگذار گردیده بود، اما شرکت طرف قرارداد به تعهدات خود عمل نکرده و سبب لغو قرارداد از سوی کابینه شد.

گزارش شده که انتقال این کارخانه به اداره عملیاتی و حمایوی انکشاف ملی ریاست جمهوری برای افزایش ظرفیت تولید آن انجام شده است.