شورای عالی صلح از حکومت و طالبان خواستار آزادی زندانیان دو طرف شد |
شورای عالی صلح از حکومت و طالبان خواستار آزادی زندانیان دو طرف شد

بازتاب خبرهای 16 ثور 1398

Image Title
۱۶ / ثور ۱۳۹۸

شورای عالی صلح از حکومت و طالبان خواستار آزادی زندانیان دو طرف شد

شورای عالی صلح از حکومت و طالبان خواسته تا برای نمایش حسن نیت و آغاز مرحله ی جدیدی در پروسه صلح افغانستان،‌ با ایجاد یک کمیسیون مشترک بررسی و رهایی زندانیان را مشخص نموده و در رهایی آنها اقدام نمایند.

Peace high concil

شورای عالی صلح امروز دوشنبه (۱۶ثور) بانشر پیام تبریکی ماه مبارک رمضان ضمن استقبال از تصمیم لویه جرگه مشورتی خواهان همکاری مردم افغانستان  برای تامین صلح در کشور شد.

در پیام تبریکی این شورا همچنان، از دولت و طالبان خواسته شده که برای ایجاد فضای اعتماد و بستر سازی برای آغاز مذاکرات صلح مستقیم و رسمی میان دولت افغانستان و طالبان،‌ آتش بس دوامدار را از آغاز ماه مبارک رمضان اعلان نمایند.

۱۶ / ثور ۱۳۹۸

کشته شدن ١٨ شورشی طالبان و ٢ نيروي امنيتي در ولايت غزني

مقام های محلی اعلان کرده اند که ۱۸ شورشی طالبان در درگیرى با نیروهاى امنیتى جاغورى کشته و ۱۰ تن شان باﺯداشت شدند.

Taliban cease fire

دفتر رسانه های ولایت غزنی امروز دوشنبه (۱۶ثور) گفته که این شورشیان طالبان زمانی کشته و بازداشت شدند که برنامه حمله بر پاسگاهاى کمربندى ولسوالى جاغورى هم سرحد با ولسوالی خاک افغان ولایت ﺯابل را داشتند.

دفتر رسانه های غزنی افزوده است که در این درگیرى دو تن از نیرو های امنیتى نیز کشته شده اند.

۱۶ / ثور ۱۳۹۸

خلیلزاد با وزیرخارجه هند در دهلی نو دیدار می کند

بر اساس گزارش ها زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده در امور مصالحه افغانستان، در دومین سفر خود قرار است به هند سفر کند.

khalilzad

رسانه ها گزارش داده اند که آقای خلیلزاد برای پیشبرد صلح افغانستان قرار است دومین سفرش را به هند امروز دوشنبه (۱۶ثور) آغاز کند، و قرار است در مورد پیشرفت های انجام شده در باره صلح افغانستان نیز به مقامات این کشور معلومات ارایه کند.

گزارش شده که در این سفر خلیلزاد احتمالا با سوشما سوارج وزیر امور خارجه و ویجای گوخلی معاونش دیدار و گفتگو می کند.

۱۶ / ثور ۱۳۹۸

یک فرمانده کلیدی طالبان در بلخ بازداشت شد

مقام های امنیتی از بازداشت یک عضو کلیدی طالبان در ولایت بلخ خبر داده اند.

Taliban

نصرت رحیمی سخنگوی وزارت داخله امروز دوشنبه (۱۶ثور)  می گوید که در نتیجه عملیات قطعات خاص پولیس ﯾﮏ ﻋﻀﻮ ﮐﻠﯿﺪﯼ ﮔﺮﻭه ﻃﺎﻟﺒﺎﻥ بنام یوسف در ولسوالی نهرسراج ولایت بلخ بازداشت شده است.

رحیمی افزوده است که از نزد این فرمانده ۱۱بوتل شراب، چندین میل سلاح، یک عراده واسطه هایلکس و تجهیزات نظامی نیز بدست آمده است.

۱۶ / ثور ۱۳۹۸

یک کارخانه پروسس مواد مخدر در هلمند منهدم شد

مقام های امنیتی اعلان کرده اند که یک کارخانه پروسس مواد مخدر در ولایت هلمند کشف و منهدم شده است.

وزارت داخله امروز دوشنبه (۱۶ثور) گفته که‌ در نتیجه یک عملیات مشترک منسوبین قطعه خاص عملیاتی پولیس مبارزه با مواد مخدر در قریه چاپیان ولسوالی مارجه ولایت هلمند یک کارخانه پروسس مواد مخدر را کشف و از بین بردند.

ء[]

وزارت داخله در ادامه افزوده است که از این کارخانه مواد مخدر بیش از ۳ هزار کیلوگرام مواد کیمیاوی که در پروسس مواد مخدر بکار میرفت کشف و از بین برده شده است.