واکنش 12 کاندایدای ریاست جمهوری/ جرگه مشورتی صلح بی موقع و در تناقض با تلاش های صلح جویانه است |
واکنش ۱۲ کاندایدای ریاست جمهوری/ جرگه مشورتی صلح بی موقع و در تناقض با تلاش های صلح جویانه است

بازتاب خبرهای 8 ثور 1398

Image Title
۸ / ثور ۱۳۹۸

واکنش ۱۲ کاندایدای ریاست جمهوری/ جرگه مشورتی صلح بی موقع و در تناقض با تلاش های صلح جویانه است

دوازده تن از کاندیداهای ریاست جمهوری و شماری از رهبران احزاب سیاسی با نشر یک اعلامیه مشترک برگزاری جرگه مشورتی صلح را مخالف تلاش های صلح خوانده اند.

photo_2019-04-28_14-13-01

در اعلامیه مشترک نامزدان انتخاباتی که امروز یک‌شنبه (۸ثور) منتشر شده آمده است که “از نظر ما این جرگه بی موقع و در تناقض با تلاش های صلح جویانه می باشد.”

این کاندیداها ابهام در آجندا و عدم همه شمولیت اعضای این جرگه را سوال بر انگیز خوانده و تاکید کرده اند که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری هر نوع اقدام در سطح‌ ملی سوءاستفاده از منابع دولتی به‌منظور کمپاین انتخاباتی به نفع شخص خاص می‌باشد.

آنها تصریح کرده اند که دادگاه عالی بر خلاف صلاحیت‌های وظیفه ای خود و تحت نفوذ حکومت دوره کار رئیس جمهور را الی دایر شدن انتخابات تمدید نموده است. آن ها این مصوبه دادگاه عالی را مخالف قانون اساسی و اجماع سیاسی خوانده و گفته که که برای تامین صلح و تدویر انتخابات شفاف نیز مانع جدی می‌باشد.

این نامزدان انتخابات ریاست جمهوری گفته اند که به جای مصرف منابع مالی دولتی برای جرگه، حکومت باید آن را برای رسیدگی به قربانیان حوادث طبیعی و جنگ ها و بهبود زندگی مردم مصرف می نمود.

۸ / ثور ۱۳۹۸

بیش از یک صد هزار کیلوگرام مواد مخدر در فراه نابود شد

مقام های امنیتی از انهدام بیش از یک صد هزار کیلوگرام مواد مخدر در ولایت فراه خبر داده اند.

photo_2019-04-28_16-03-09

وزارت دفاع ملی امروز یکشنبه (۸ثور) با نشر یک خبرنامه گفته که در نتیجه عملیات قوای خاص اردوی ملی در ولسوالی بکواه ولایت فراه،  بیشتر از یکصدهزار کیلوگرام مواد مخدر کشف و نابود گردیده است

در خبرنامه وزارت دفاع آمده است که طالبان در تهیه، تدارک زمینه‌های امنیتی و معامله این محموله بزرگ قاچاق مواد مخدر دست داشتند.

۸ / ثور ۱۳۹۸

آرای انتخابات پارلمانی کابل بازشماری می شود

کمیسیون شکایات انتخاباتی اعلان کرده که  بررسی‌ها در باره آرای حوزه انتخاباتی کابل را آغاز کرده و نتایج بازشماری که قبلا انجام شده بود، لغو شده است.

Indepent electoral complaints commission

کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی گفته که تمام اسناد و مدارک استنافی ولایت کابل در دفتر مرکزی شکایات انتخابات توسط اعضای این کمیسیون قرنطین و مهر و لاک می گردد.

این کمیسیون روی نهایی‌سازی نتایج انتخابات پارلمانی ولایت کابل کار می‌کند و تلاش می نماید تا حداکثر دو هفته دیگر نتایج این حوزه انتخاباتی نهایی شود.

کمیسیون شکایات انتخاباتی تاکید کرده که کمیسیون مستقل انتخابات مکلف است تا تمام اسناد و مدارک انتخابات ولایت کابل را در اختیار این کمیسیون قرار دهد.

۸ / ثور ۱۳۹۸

جنبش روشنایی خواهان محاکمه مسولان حمله بر تظاهرات کنندگان در بغلان شد

جنبش روشنایی از حکومت خواسته که مسولان حمله بر معترضان در ولایت بغلان را شناسایی و به پنجه قانون سپرده و هر چه سریعتر به خواسته های عدالت خواهانه هزاره های معترض بغلان رسیدگی قانونی نماید.

300px-Jonbesh_Roshanayi

شورای عالی مردمی جنبش روشنایی امروز یکشنبه (۸ثور) در اعلامیه گفته که “رفتار خشونت آمیز، سرکوبگرایانه نیروهای امنیتی با معترضان هزاره اهل سنت در بغلان یکی از بارزترین مصادیق رفتار استبدادی حکومت در قبال شهروندان است.”

 این جنبش تاکید کرده که اگر حکومت به مطالبات معترضان ولایت بغلان توجه ننماید اقدامات جدیی را در حمایت از این حرکت روی دست خواهد گرفت.

این در حالی است که از چند روز بدینسو شماری از باشندگان ولایت بغلان در اعتراض به آرای انتخابات پارلمانی این ولایت دست به اعتراض زده اند که تا کنون ۱ کشته و ۶ زخمی بر جای گذاشته است.

۸ / ثور ۱۳۹۸

دانشگاه کابل: به قضیه ضرب و شتم یک دانشجوی دختر رسیدگی می شود

دانشگاه کابل می گوید که قضیه ضرب و شتم یک دانشجوی دختر این دانشگاه به صورت جدی در حال پیگیری است.

photo_2019-04-28_14-39-44

رهبری دانشگاه کابل امروز یکشنبه (۸ثور) با نشر یک خبرنامه گفته است که این دانشگاه همواره از وضعیت عمومی در داخل کشور متاَثر بوده و شاهد اتفاقاتی بوده که زمینه را برای اخلال و بی نظمی فراهم ساخته است.

در خبرنامه دانشگاه ضمن تاکید بر اجرای قانون گفته شده که حمایت از دانشجویان به ویژه دانشجویان دختر، اولویت اساسی این دانشگاه است و تا هنوز اقداماتی جدی در مورد قضیه های دیگر نیز صورت گرفته است.

این اعلام در حالی صورت می گیرد که هفته گذشته یک دانشجوی دختر ادعا کرده بود که از سوی یک دانشجوی پسر دانشکده شرعیات در دانشگاه کابل مورد ضرب وشتم قرار گرفته است.

۸ / ثور ۱۳۹۸

صلح موضوع اصلی مراسم تجلیل از هشت ثور/ تاکید رهبران سیاسی بر مصالحه در افغانستان

در مراسم گرامی داشت از ۲۷ مین سالروز پیروزی مجاهدین “۸ثور” رهبران حکومت و احزاب سیاسی بر تداوم تلاش های صلح تاکید کردند.

photo_2019-04-28_14-23-34

در این مراسم که امروز به مناسبت پیروزی مجاهدین در ارگ برگزار شده بود رییس جمهور غنی گفت که نیاز است تا در باره قیمت جنگ به مشوره سراسری پرداخته شود. او با اشاره به برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح گفت که صلح با طالبان به صورت آنی بدست نمی آید و تاکید کرد که حکومت وحدت ملی زمینه ساز صلح بوده است.

عبدالله عبدالله رییس اجرایی نیز به دوران جنگ افغانستان پرداخته و گفت که مردم این کشور هزینه های زیادی پرداخته اند. او ضمن تاکید بر مصالحه تصریح کرد که “حالا باید از هیچ تلاشی برای رسیدن به صلح دریغ نشود.”

آقای عبدالله افزود که شهروندان افغان در روند صلح و انتخابات توانایی های شان را به کار خواهند بست. او گفت که مردم افغانستان از صلح باعزت که در آن حقوق تمام شهروندان تامین شود، حمایت خواهند کرد.

رئیس اجراییه اضافه کرد که “در جستجوی صلح که گم‌شده مردم افغانستان است، هستیم” و تصریح کرد که مجاهدین نیز برای صلح می جنگیدند.

آقای عبدالله از همکاری های بین المللی در طول ۱۸ سال قدردانی کرده گفت که “هیچ همسایه خود را به جنگ تشویق نمی‌کنیم. این موضوع را در تاریخ و در صلح تاجیکستان ثابت کرده‌ایم. از همسایه ها نیز چنین توقعی داریم.”

عبدالرب رسول سیاف یکی از رهبران جهادی نیز در این مراسم از همه طرف های درگیر در افغانستان خواست تا در راستای صلح با طالبان، باهم متفق و متحد شوند.