کمیسیون مستقل حقوق بشر خواهان آتش بس فوری در افغانستان شد | خبرنامه
کمیسیون مستقل حقوق بشر خواهان آتش بس فوری در افغانستان شد

بازتاب خبرهای 5 ثور 1398

Image Title
۵ / اردیبهشت ۱۳۹۸

کمیسیون مستقل حقوق بشر خواهان آتش بس فوری در افغانستان شد

سیما سمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر خواهان آتش بس فوری شده و گفت که ازدواج اجباری و فروش دختران و خشونت علیه زنان در نتیجه جنگ ها بیشتر شده است.

sima smar

داکتر سیما سمر در همایش “آتش بس برای صلح” امروز پنج شنبه (5ثور) گفت که دو روز بعد افغانستان وارد چهل و دومین سال جنگ خود می شود که به گفته او بیشترین رنج و درد جنگ را مردم این کشور به خصوص زنان کشیده اند. او تاکید کرد که در نتیجه ۴۱ سال جنگ یک افغانستان ویران و فقیر بجامانده است.

خانم ثمر تاکید کرد که آتش بس آزادی بیان را تضمین می کند و می توان خواسته های خود را بهتر مطرح نمود. او در ادامه گفت که آتش بس سبب آزادی گشت و گذار می شود و در نتیجه تفاهم بیشتر ایجاد می گردد.

رییس کمیسیون حقوق بشر با بیان این که زنان به دلیل نا امنی نمی توانند به مراجع عدلی مراجعه کنند، افزود آتش بس مصرف جنگ را کمتر می کند و پول آن برای صحت و تعلیم کودکان افغانستان فراهم می کند.

خانم سمر تصریح کرد که افغانستان در سطح منطقه یکی از کشورهای فقیر می باشد که زمینه کشتار، قاچاق مواد مخدر و انواع جرایم در آن مساعد است به این جهت او از زنان، مادران و خواهران طالبان خواست فرزندان و شوهران شان را نگذارند در جنگ شرکت کنند.

۵ / اردیبهشت ۱۳۹۸

افغانستان برای اولین بار دو قطعنامه را در سازمان ملل تصویب کرده است

صلاح الدین ربانی سرپرست وزارت امور خارجه می گوید افغانستان برای اولین‌بار در تاریخ عضویتش در ملل متحد دو قطع‌نامه را زیر نام مقابله با تهدید ناشی از مواد انفجاری تعبیه‌شده و روز بین‌المللی یادآوری و قدردانی از قربانیان تروریزم طرح نموده و بعد از رهبری مذاکرات به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد رسانیده است.

2

صلاح الدین ربانی امروز پنجشنبه (5ثور) در نشست خبری در کابل گفت که سال گذشته برای وزارت امور خارجه و در کل سیاست خارجی افغانستان، سال پُردستاوردی بوده است. او از گسترش روابط دوجانبه و همکاری‌های استراتژیک، تقویت جایگاه افغانستان در عرصه بین‌الملل، تقویت دیپلماسی چندجانبۀ اقتصادی و گسترش همکاری‌های منطقه ای افغانستان‌ به عنوان دستاوردهای وزارتش نام برد.

ربانی افزود که محور افزایش تحرک منطقه‌ای در حمایت از پروژه‌های بزرگ منطقه‌یی، تقویت تلاش‌های منطقه‌یی و بین‌المللی در حمایت از پروسۀ صلح در چارچوب پروسۀ کابل و نشست‌های منطقه‌یی، سهیم ساختن هرچه بیشتر کشورهای اسلامی در این عرصه، پررنگ‌تر شدن حضور افغانستان در مجامع بین‌المللی از جمله سازمان ملل متحد و تجدید تعهدات متقابل برای مشارکت دوام‌دار بین افغانستان و جامعه جهانی نیز از دستاورد های دیگر یک سال گذشته وزارت خارجه است.

سرپرست وزارت خارجه تاکید کرد به‌منظور تحکیم روابط و همکاری‌های دوجانبه با کشورهای مختلف و اجرای رویکرد درازمدت، این وزارت نشست‌های مشورت‌های سیاسی را با کشورهای قرغیزستان، بریتانا، چک، سویس و ایالات متحده امریکا برگزار نموده است.

۵ / اردیبهشت ۱۳۹۸

اندرابی: بزرگترین دزدان غذای پولیس به زودی افشا خواهد شد

مسعود اندرابی سرپرست وزارت امور داخله می گوید که برای مبارزه با فساد در پولیس، ریاست امنیت داخلی وزارت داخله با لایحه جدید در پانزده روز گذشته آغاز به کار کرده و در آیندۀ نزدیک کلان‌ترین دزدهای نان و اعاشه پولیس را افشا خواهد کرد.

مسعود اندرابی امروز پنجشنبه (5ثور) در نشست خبری در کابل گفت که پلان استراتژیک چهارساله تدوین شده است و در عرصه های تقویت نظم عامه و تامین امنیت، تنفیذ قانون و مبارزه با جرایم، ارائه خدمات عامه موثر و شفاف، اصلاحات نهادی تمرکز شده و در حوزه جنگ، در هماهنگی با وزارت دفاع کار می کنند.

اندرابی افزود که سال گذشته 80 درصد جرایمی که اتفاق افتاده، توسط پولیس کشف شده و در امر مبارزه با تروریزم، نیروهای پولیس بیش از 3 هزار 500 عملیات انجام داده که منجر به دستگیری 4 هزار 263 شده است.

او تاکید کرد که وزارت داخله برای اولین‌بار نقشۀ تمام پاسگاه های خُرد را در مرکز سوق و اداره ترتیب کرده و لابراتور GIS نیز راه‌اندازی شده است.

سرپرست وزارت داخله اضافه کرد که این وزارت برای اولین‌بار با مجرمین به شیوۀ فردی نه بلکه به شیوۀ شبکه‌یی برخورد می‌کند و از همه از شهروندان افغانستان به‌خصوص شهروندان کابل خواست در راستای شناسایی افراد مجرم با این وزارت همکاری نمایند.

۵ / اردیبهشت ۱۳۹۸

خلیل زاد خواستار توقف خون‌ریزی‌ها در افغانستان شد

زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه آمریکا برای صلح افغانستان در واکنش به گزارش سازمان ملل مبنی ‌بر تلفات غیرنظامیان در افغانستان، می‌گوید که این گزارش متأثر کننده است.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا

خلیلزاد امروز پنجشنبه (5ثور) در صفحه تویترش نگاشته که راه حل واقعی برای پایان خون‌ریزی در افغانستان برقراری آتش‌بس میان طالبان و حکومت است.

خلیلزاد، تلفات غیرنظامیان در عملیات های نظامی را نگران کننده خوانده، خواستار توقف خون‌ریزی‌ها در افغانستان شده‌است.

او تاکید کرده که برای کاهش تلفات غیرنظامیان کار خواهند کرد، اما راه حل واقعی برای پایان خون‌ریزی در افغانستان برقراری آتش‌بس و یا کاهش خشونت‌ها در افغانستان است.

نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان با بیان این که نیروهای امریکایی غیرنظامیان را هدف قرار نمی‌دهند، از طالبان خواسته که برای برقراری صلح تلاش کنند و سال پیش‌رو را سال صلح بسازند.

۵ / اردیبهشت ۱۳۹۸

یک مخفیگاه موادمخدر شورشیان طالبان در ولایت هلمند نابود شد

ریاست عمومی امنیت ملی از عملیات نیروهای قطعات خاص بر قرارگاه انارگل فرمانده گروه طالبان در ولسوالی مارجه ولایت هلمند خبرداده و گفته که 1200 کیلو گرام مواد مخدر، مقداری سلاح و مهمات و 5 عراده وسایط نقلیه بدست نیروهای شامل عملیات افتاده است.

director of national security

این ریاست در ادامه گفته که گروه های تروریستی و جرمی در قاچاق مواد مخدر و سایر جرایم سازمان یافته همکاری دارند و نیروهای امنیتی و دفاعی کشور بدون تفکیک در برابر همه شان با قاطعیت مبارزه می‌کنند

۵ / اردیبهشت ۱۳۹۸

جایگاه نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری در ورق رأی‌دهی مشخص شد

کمیسیون مستقل انتخابات اعلان کرده که جایگاه 18 تن از نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری در ورق رأی‌ دهی مشخص شده است.

رحمت الله نبیل در صدر فهرست قرار گرفته و پس از او سیدنورالله جلیلی، فرامرز تمنا، شیدا محمد ابدالی، احمد ولی مسعود، نوررحمان لیوال، محمدشهاب حکیمی، محمد اشرف غنی قرار دارد.

IEC (1)

به این ترتیب داکتر عبدالله عبدالله در شماره 9، و پس از او حکیم تورسن، گلبدین حکمتیار، عبدالطیف پدرام، نورالحق علومی، محمد ابراهیم الکوزی، غلام فاروق نجرابی، عنایت الله حفیظ، محمدحنیف اتمر و زلمی رسول قرار گرفته است.

این شماره بندی بر اساس قرعه کشی انجام شده و امروز اعلان گردید.