دانش آموزان تعلیمات تخنیکی و مسلکی به ۶۴ هزار تن افزایش یافت |
دانش آموزان تعلیمات تخنیکی و مسلکی به ۶۴ هزار تن افزایش یافت

بازتاب خبرهای 3 ثور 1398

Image Title
۳ / ثور ۱۳۹۸

دانش آموزان تعلیمات تخنیکی و مسلکی به ۶۴ هزار تن افزایش یافت

ندیمه سحر رییس اداره تعلیمات تخنیکی ومسلکی از افزایش شمار دانش آموزان تعلیمات تخنیکی و مسلکی از ۱۵ هزار به بیش از ۶۴ هزار تن خبر داد.

خانم سحر امروز سه‌شنبه (۳ثور) در نشست خبری در کابل گفت که نصاب تعلیمی رشته های مختلف قابلیت محور شده و با استندردهای شغلی بازار کار همسو گردیده است. او گفت که میکانیزم ارزیابی قابلیت های معلمان نیز توسعه یافته است.

nadima

خانم سحر افزود که شمار مکاتب تخنیکی و مسلکی دولتی از ۴۲ باب به ۳۰۱ باب توسعه یافته، که ۱۲۹ مکتب و انستیتوت برای ۳۳ مراکز شهری ولایات و ۱۷۲ مکتب و انستیتوت در ۱۵۶ ولسوالی ایجاد گردیده است. خانم سحر تاکید کرد که شمار شاگردان از ۱۵ هزار تن به بیش از ۶۴ هزار تن افزایش یافته و شمار معلمان از ۲۶۰۰ تن به بیش از ۴ هزار تن رسیده است.

خانم سحر علاوه کرد که ۱۰ باب مکتب برای کودکان با نیازهای خاص ایجاد گردیده که شاگردان نابینا و ناشنوا را از صنف اول الی دوازدهم، آموزش می دهد.

رییس اداره تعلیمات تخنیکی ومسلکی  تاکید کرد که در سال جاری ۷۸ عنوان کتب درسی به تیراژ ۳ صد و ۳۸ هزار ۷۰۰ جلد و هزار جلد کتب راهنمای معلم نیز چاپ و توزیع خواهد شد.

۳ / ثور ۱۳۹۸

لیست نهایی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری به زودی اعلان می شود

کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی می گوید که لیست نهایی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری به منظور نشر به کمیسیون مستقل انتخابات سپرده است .

IECC

محمد قاسم الیاسی کمیشنر کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی امروز سه شنبه (۳ثور) در نشست خبری در کابل گفت “کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی مطابق مواد ۷۴و ۹۱ قانون انتخابات به منطور رسیدگی به اعتراضات و شکایات نسبت به فهرست ابتدایی کاندیدان ریاست جمهوری مطابق با مصوبه و طرزالعمل چگونگی رسیدگی به اعتراضات  نسبت به فهرست ابتدایی کاندیدان ریاست جمهوری را تهیه نموده که این اعتراضات مطابق به طرز العمل مربوطه مورد رسیدگی قرار گرفته است.”

او افزود کمیسیون شکایات انتخاباتی مطابق قانون انتخابات و تقویم انتخاباتی ۱۳۹۷ لیست کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ را پس از بررسی های قانونی تخنیکی و ارسال استعلام های لازم به ادارات مربوط دولتی نهایی نموده و به کمیسیون مستقل انتخابات ارسال نموده است.

آقای الیاسی در مورد انتخابات پارلمانی کابل گفت که بررسی های کمیسیون شکایات انتخاباتی از هفته قبل اغاز شده و نتیجه آن بعد از بررسی تمام ابعاد قضیه اعلان خواهد شد و در مورد چند ولایت باقی مانده هنوز فیصله نهایی صورت نگرفته است.

۳ / ثور ۱۳۹۸

رییس جمهورغنی: برای صلح شرایط ملی، منطقه ای، اسلامی و بین المللی فراهم شده است

محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان می گوید که برای صلح شرایط ملی، منطقه ای، اسلامی و بین المللی فراهم شده و محدودیت های موجود در این عرصه از میان رفته است.

آقای غنی امروز سه‌شنبه (۳ثور) در دیدار با رهبری اعضای کمیسیون برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح در تالار لویه جرگه بر مشارکت زنان تاکید کرده و گفته که در این جرگه شرکت آن ها کمتر از ۳۰ درصد نباشد.

ghani'

او با بیان این که یکی از عوامل بی ثباتی، نبود اصول و قواعد واضح بازی می باشد، افزوده که مزیت های لویه جرگه این است که هیچ کسی آن را سانسور نمی تواند و نمایندگان ملت می توانند به گونه آزادانه نظریات، پیشنهادات و مشوره های شان را مطرح نمایند. آقای غنی در عین حال تاکید کرده که این مربوط لویه جرگه مشورتی و نمایندگان مردم است که حدود پروسۀ صلح را چگونه ترسیم می نمایند.

رئیس جمهور تصریح نموده که جرگۀ مشورتی صلح تمام افکار را در خصوص صلح به بحث منسجم و منظم مبدل نماید.

آقای غنی اصافه کرده که جرگه مشورتی صلح مربوط به نظام افغانستان است و مرتبط به یک شخص نمی باشد. او گفته که به این جهت، نمایندگان تمام ولایات، ولسوالی ها و اقشار در آن اشتراک می نمایند.

۳ / ثور ۱۳۹۸

داعش مسئولیت انفجارهای مرگبار در سریلانکا را برعهده گرفت

گروه داعش اعلان کرده که حملات خونین در سریلانکا کار این گروه بوده است.

Sri Lanka

وب سایت اعماق که متعلق به این گروه تروریسی است امروز سه‌شنبه (۳ثور) با انتشار خبرنامه ای گفته که “مبارزان دولت اسلامی مجری حمله به اتباع کشورهای ائتلاف و مسیحیان در سریلانکا بودند.”

این در حالی است که در انفجار های روز یک‌شنبه در مراسم عیدپاک در چندین هتل و کلیسا در شهر کلمبو پایتخت سریلانکا ۳۲۰ تن کشته و ۵۰۰ تن دیگر زخمی شدند، و مقرارت منع رفت و آمد دوشنبه شب برای دومین شب متوالی در این کشور به اجرا گذاشته شد.

در همین حال دولت سریلانکا اعلان کرده است که تاکنون به شمول یک تبعه سوریه ای چهل فرد مظنون به ارتباط با انفجارها دستگیر شده اند.

۳ / ثور ۱۳۹۸

نشست سه جانبه پیرامون صلح افغانستان در مسکو برگزار می شود

سفارت روسیه در کابل می گوید که قرار است دومین نشست سه جانبه روسیه، چین و ایالات متحده امریکا در باره افغانستان در مسکو برگزار شود.

سفارت روسیه در کابل امروز سه‌شنبه (۳ثور) در یک خبرنامه گفته است که قرار است تا این نشست پنج شنبه این گفته دایر گردد.

sefarate-russia

در خبرنامه این سفارت آمده است که “این نشست، در مورد اوضاع افغانستان، مذاکرات هیات ایالات متحده امریکا با طالبان در دوحه و همچنان دورنمای آغاز پروسه آشتی ملی در افغانستان به بحث گرفته می‌شود.”

سفارت روسیه افزوده که که قراراست زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان به نماینده‌گی امریکا، ضمیر کابلوف به نماینده‌گی از روسیه در این نشست شرکت ‌کند.

به گفته سفارت روسیه ” این نشست سه جانبه فارمت جدید مذاکرات راجع به افغانستان نبوده، بلکه در چهارچوب تلاش های بازیگران جهان مبنی بر ایجاد شرایط، جهت راه اندازی پروسه صلح در افغانستان صورت گرفته و نقش کمک کنندۀ را ایفاء می‌کند”.

۳ / ثور ۱۳۹۸

هشدار از احتمال وقوع بارندگی و سیلاب در 22 ولایت افغانستان

اداره هواشناسی افغانستان اعلان کرده که احتمال وقوع بارندگی شدید همراه با سیلاب در ۲۲ ولایت افغانستان پیش بینی شده است.

amd 2

اداره هواشناسی افغانستان امروز سه‌شنبه (۳ثور) گفته که ازتاریخ  ۳ الی ۴ ثور ۱۳۹۸ احتمال وقوع بارندگی های نسبتا شدید همراه با سیلاب در ولایت های بدخشان، نورستان، کنر، لغمان، پنجشیر، کاپیسا، کابل، پروان، لوگر، پکتیا، وردک، بامیان، غزنی، ارزگان، دایکندی، غور، زابل، فراه، هرات، بادغیس، فاریاب و سرپل پیش بینی شده است.

به گفته اداره هواشناسی میزان بارندگی در این ولایت ها بین ۲۰-۴۰ ملی متر خواهد بود.