وزارت خارجه آمریکا خواستار برگزاری سریع گفتگوهای بین لافغانی در دوحه شد |
وزارت خارجه آمریکا خواستار برگزاری سریع گفتگوهای بین لافغانی در دوحه شد

بازتاب خبرهای 2 ثور 1398

Image Title
۲ / ثور ۱۳۹۸

وزارت خارجه آمریکا خواستار برگزاری سریع گفتگوهای بین لافغانی در دوحه شد

مایک پمپیو، وزیر امور خارجه امریکا در تماس تلفنی با رییس جمهور غنی خواهان برگزاری سریع گفتگوهای بین لافغانی در دوحه پایتخت قطر شده است.

مورگن اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا در بیانیه گفته که وزیر خارجه این کشور نسبت به تأخیر گفتگوهای بین‌الافغانی قطر ابراز تأسف کرده و از همه طرف‌های دخیل خواسته که با استفاده از فرصت روی شرکت‌کنند‌گان نشست قطر به توافق برسند، تا زمینه گفت‌وگوهای همه شمول بین‌الافغانی فراهم شود.

وزیر امور خارجه امریکا ضمن محکومیت عملیات بهاری گروه طالبان افزوده که امریکا برای جلوگیری از کاهش خشونت در افغانستان آماده هرنوع همکاری است.

mike pompeo

این درحالی است که عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت امروز در جلسه کابینه در واکنش به لغو گفتگوهای بین الافغانی قطر گفت که سوء مدیریت باعث شد تا گفتگوهای بین الافغانی دوحه قطر لغو شود.

۲ / ثور ۱۳۹۸

هند برای کمک های بیشتر به ارتش افغانستان اعلام آمادگی کرد

وینی کمار سفیر هند در جریان توزیع ۱۰۰ عراده ویلچر به معیوبین ارتش افغانستان گفته که هند آماده است ارتش افغانستان را در عرصه های مختلف کمک کند.

وزارت دفاع ملی امروز دوشنبه (۲ثور) با نشر یک خبرنامه گفته که هندوستان به تعداد ١٠٠ عراده ولچیر به معیوبین ارتش افغانستان کمک نموده است.

در خبرنامه وزارت دفاع امده که به تعداد ١٨ عراده آن توسط سفیر هند با حضورد اشت اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع توزیع گردیده و قرار است متباقی آن نیز در آینده نزدیک توزیع گردد.

india

اسدالله خالد در این محفل گفته که “ما همسایه‌های دیگری هم داریم که برای ما مرمی می‌فرستند، آنها دهشت افگنان را در خاک خویش تربیه نموده و زند‌گی صلح آمیز مردم ما را صدمه می‌رساند. ولی هندوستان از جمله کشورهای است که در بازسازی افغانستان سهم ارزنده گرفته و افغانستان را در احیای پروژه های عام المنفعه اقتصادی یاری رسانده است.”

۲ / ثور ۱۳۹۸

وزارت صحت عامه از اعمار بیش از 400 مرکز صحی در یک سال گذشته خبر داده است

فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه می گوید در یک سال گذشته ۴۲۰ مرکز صحی، ۱۷۰ تیم سیار واکسین و ۱۵تیم صحی سیار برای کوچی ها ایجاد شده است.

آقای فیروز امروز دوشنبه (۲ثور) در نشست خبری در کابل گفت که چهار شفاخانه در بخش های مختلف کشور جدیدا افتتاح و به بهره برداری سپرده شده و سه شفاخانه، چهار لابراتوار کنترول کیفیت دوا و یک ذخیره گاه واکسین نیز جدیداٌ تهداب گذاری شده است.

firoz

او تاکید کرده که زمینه مداوای ۲۷۰ هزار کودک که از سوء تغذیه رنج می برند، نیز فرهم شده است.

۲ / ثور ۱۳۹۸

فعالیت های عمده دادستانی کل؛ تکمیل پرونده های 5 وزیر پیشین و فعلی و محکومیت 16 تن از جنرالان ساختار امنیتی

محمدفرید حمیدی دادستان کل می گوید در سال گذشته، دادستانی کل پرونده پنج وزیر پیشین و فعلی کابینه را تکمیل و به محکمه خاص فرستاده است. در همین حال، او گفته که در پیوند به قضایای مختلف، ۱۶ جنرال و هفت معین پس از تکمیل تحقیقات دادستانی، از سوی دادگاه عالی محکوم به مجازات شده اند.

فرید حمیدی امروز دوشنبه (۲ثور) در کنفرانس خبری در کابل گفت که در سال گذشته به ۴۱ هزا و ۶۵۸ قضیه رسیدگی کرده که از مجموع این قضایا، ۲۱ هزار و ۲۶۶ قضیۀ آن ملکی، ۱۴ هزار و ۱۳۹ قضیۀ عسکری، دو هزار و ۸۵۵ قضیۀ جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی و سه هزار و ۳۹۸ قضیۀ مواد مخدر و ۲۳۸ قضیۀ دیگر آن را قضایای اختطاف تشکیل می دهد.

دادستان کل افزوده که ۲۶هزار و ۸۰۰ قضیه نهایی شده و ده هزار و ۹۷۱ قضیه، فیصله‌های محکمۀ استیناف را در بر داشته و در مورد ۱۵ هزار و ۱۶۲ قضیۀ دیگر، محکمه‌های ابتداییه  فیصله کرده است. او گفته که دو هزار و ۲۱ قضیه، زیر کار قرار دارد.

آقای حمیدی تاکید کرده که بابت بررسی این جرایم، بیش از ۸۰ میلیون افغانی پول به حساب دولت واریز شده و به منظور جلوگیری از فساد پنج تفاهم‌نامه را در راستای مبارزه با فساد اداری با وزارت های داخله و دفاع، ریاست عمومی امنیت ملی، ادارۀ تدارکات ملی و کمیسیون سمع شکایات انتخاباتی امضا کرده اند.

farid hamidi

به گفته آقای حمیدی در یک سال گذشته نزدیک به ۲۰ تن از کارکنان اداره دادستانی که آلوده به فساد اداری بودند، شناسایی و بازداشت شده اند.

دادستان کل انتقال زندانیان افغان از کشورهای دیگر به افغانستان را بخشی دیگر از کارهای این اداره عنوان کرده است. او گفته که از سال ۱۳۹۳ خورشیدی  تا اکنون، یک هزار و ۲۷۳ تن زندانی شهروند افغانستان را که در ایران زندانی بودند به کشور منتقل کرده و تنها در سال گذشته ۶۵۰ زندانی افغان از ایران به افغانستان منتقل شده اند.

۲ / ثور ۱۳۹۸

معذرت خواهی سخنگویان ریاست جمهوری از مدیرمسول تلویزیون 1

عبدالله آزاده ‌خنجانی مدیر مسوول تلویزیون یک پیش از چاشت امروز از سوی محافظان ویژه‌ی رییس‌جمهور غنی مورد لت‌وکوب قرار گرفته است.

آقای خنجانی در نشست خبری امروز دوشنبه (۲ثور) گفت “ما را  برای یک نشست آف دی ریکارد با رییس جمهوردعوت کرده بود. اما نگهبانان ریاست جمهوری مانع ما شدند و لت و کوب کردند و سپس به اتاق بررسی بردند و بگونه غیرقانونی و بزور تلیفون شخصی مرا بررسی کردند.”

او افزود اگر فعالیت مشکوکی  از من سر زده باشد باید به محکمه مربوطه برای بررسی می بردند نه اینکه دادگاه صحراهی کرده و در روی جاده لت و کوب، توقیف موقت کرده و تلفون شخصی مرا بررسی کنند.

khnjani

در همین حال هارون چخانسوری سخنگوی ریاست جمهوری در پیوند به ضرب و شتم آقای خنجانی از سوی نگهبانان گفت “ما از آقای خنجانی معذرت خواهی می کنیم و قضیه را به هر سطح که خواهان استند، ما بررسی می کنیم. محافظان که این کار را کرده اند در سطح ابتدایی مجازات شده اند. این کار سازماندهی شده نیست.”

۲ / ثور ۱۳۹۸

هفت تروریست داعش در ننگرهار کشته شدند

مقامات ارتش افغانستان از کشته شدن هفت جنگجوی داعش در ننگرهار خبر داده اند.

دفترمطبوعاتی قول اردوی ۲۰۱ سیلاب امروز دوشنبه (۲ثور) با نشر خبرنامه ای گفته که در نتیجه عملیات هوایی قوای ائتلاف در منطقه مرغه ولسوالی ده بالا ولایت ننگرهار ۷ تروریست داعش کشته شده اند.

ISIS

ولسوالی ده بالا یکی از ولسوالی‌های مرزی و سردسیر ولایت ننگرهار است که از مدتی بدینسو شاهد حضور گسترده گروه تروریستی داعش بوده است.