در سال 1397؛ بیش از 300 پرونده تجاوزجنسی از سوی دادگاه عالی بررسی شده است |
در سال ۱۳۹۷؛ بیش از ۳۰۰ پرونده تجاوزجنسی از سوی دادگاه عالی بررسی شده است

بازتاب خبرهای 28 حمل 1398

Image Title
۲۸ / حمل ۱۳۹۸

در سال ۱۳۹۷؛ بیش از ۳۰۰ پرونده تجاوزجنسی از سوی دادگاه عالی بررسی شده است

دادگاه عالی می گوید که در یک سال گذشته ۳۱۴ قضیه تجاوزجنسی رسیدگی صورت گرفته است.

photo_2019-04-12_15-18-00

دادگاه عالی امروز چهارشنبه (۲۷حمل) گفته که در سال ۱۳۹۷ علاوه بر قضایای تجاوزجنسی به بیش از هزار قضیه خشونت علیه زنان نیز رسیدگی شده است.

در خبرنامه دادگاه عالی آمده که بر اساس اسناد بیشترین قضایای تجاوزجنسی در محاکم ولایات تخار، بلخ، هرات، قندهار، قندز، بدخشان و هلمند اتفاق افتاده است. در مورد پرونده های خشونت علیه زن نیز ولایات بلخ ، کابل، هرات، دایکندی، قندز، تخار، جوزجان، بدخشان، بغلان و سمنگان بیشترین موارد را داشته است.

بر اساس گزارش دادگاه عالی ولایت های زابل، بغلان، نیمروز، فراه، نورستان و فاریاب فاقد قضایای تجاوز جنسی و ولایت های فاریاب و نورستان فاقد قضایای خشونت علیه زنان درسال گذشته بوده است.

۲۸ / حمل ۱۳۹۸

یک تن به اتهام قاچاق مواد مخدر از فرودگاه قندهار بازداشت شد

مقام های امنیتی از باز داشت یک تن به اتهام قاچاق مواد مخدر از فرودگاه بین المللی قندهار خبر داده اند.

1

وزارت داخله امروز چهار شنبه (۲۸حمل) با نشرخبرنامه ای گفته که منسوبین پولیس سرحدی روز گذشته یکتن را به انهام قاچاق مواد مخدر  بازداشت نموده اند.

وزارت داخله افزوده که فرد بازداشت شده بیش از سه کیلو گرام مواد مخدر نوع شیشه را حمل می کرد.

۲۸ / حمل ۱۳۹۸

خالد: ارتش افغانستان از داعیه صلح دفاع می کند

اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع ملی گفته که متعهد به صلح است و ارتش افغانستان از داعیه صلح دفاع می کند. آقای خالد در عین حال تاکید کرده که راه حل مشکل افغانستان را در گفتگو و مصالحه می داند.

photo_2019-04-12_17-01-30

آقای خالد که امروز چهارشنبه (۲۸حمل) در مراسم فراغت یک هزار نیروی کماندو در کابل سخن می زد، گفت که “نیروهای کوماندو هیچ هدف شخصی ندارند و جنگ آن‌ها تنها برای تامین صلح و فشار آوردن روی دشمن ابله و جاهل به خاطر صلح است. جنگ شما برای آبادی افغانستان است. دل دشمن در پنجاب از فراغت‌تان به لرزه درآمده است.”

سرپرست وزارت دفاع افغانستان افزوده که ارتش افغانستان از گفتگوهای صلح حمایت می کند اما تاکید کرده که این حمایت مشروط به آن است که زیر نام صلح آغاز جنگ جدیدی به میان نیاید.

آقای خالد خطاب به سربازان کماندو که به تازگی فارغ شده‌اند گفته که در کنار گروه‌های تروریستی خارجی، شماری از کشورهای منطقه نیز از تروریزم به گونه‌ی مستقیم و غیرمستقیم حمایت می‌کنند.

۲۸ / حمل ۱۳۹۸

بازداشت یک تن به اتهام گروگان گیری یک زن در ولایت قندز

مقام های امنیتی از بازداشت یک تن به اتهام گروگان گیری یک زن در ولایت قندز خبر داده اند.

women

نصرت رحیمی سخنگوی وزارت داخله امروز چهارشنبه(۲۸حمل) گفته که پولیس قندز روز گذشته فردی را بازداشت کرده که یک زن را به خاطر قرضداری شوهرش مدت ۱۳ روز بطور گروگان نگهداری می کرد.

رحیمی افزوده که این زن علاوه بر خشونت، از سوی مرد متهم مورد تجاوز جنسی قرار گرفته است. متهم نیز به تجاوز اقرار کرده است.

۲۸ / حمل ۱۳۹۸

تازه ترین موضع گیری رییس جمهور غنی در قبال گفتگوهای قطر / کسی خارج از چارچوب دولت از ملت افغانستان نمایندگی نمی کند

رئیس جمهور غنی در نطقی برای اعضای هیئت نشست قطر گفته که کسی نمی تواند خارج از چارچوب دولت افغانستان از ملت نمایندگی کند.

Qatar

آقای غنی که امروز چهارشنبه (۲۷حمل) در نشستی با حضور هیات اعزامی دولت به کنفرانس قطر صحبت می کرد گفته که “شما در قطر از دولت جمهوری اسلامی افغانستان و ملت واحد افغانستان نمایندگی می کنید.”

او افزوده که هیئت نشست قطر مکلف است تا از حقوق کودکان، زنان، معلولان، خانواده های شهدا و شهروندان افغانستان نمایندگی نماید.

غنی تاکید کرده که “نمایندگی از جمهوری اسلامی و مردم افغانستان بخاطری مهم است که هیچ کس نمی تواند خارج از چارچوب دولت از ملت نمایندگی کند.”

رئیس جمهور تصریح کرده که نشست قطر دو هدف آگاه سازی طالبان از واقعیت های امروز کشور و اقناع این گروه به مذاکره با دولت افغانستان را دنبال می کند.

۲۸ / حمل ۱۳۹۸

3 روز تا نشست دوحه؛ میزبان در قطر: شرکنندگان به عنوان افراد وارد گفتگوهای بین الافغانی می شوند

مرکزی مطالعات منازعه و بشردوستانه “موسسه دوحه” قرار است میزبان کنفرانس بین الافغانی در مورد صلح در قطر باشد. سلطان برکت ریس موسسه سی ایچ اس اعلام کرده که این مؤسسه به تاریخ ۲۰ و ۲۱ آپریل میزبان کنفرانس گفتگوهای بین الافغانی صلح خواهد بود.

un

برکت در توییتر گفته که: “قرار است که بیش از ۲۰۰ تن از مردان و زنان نخبه افغان به عنوان بخشی از گفتگوهای باز و فراگیر بین الافغانی شرکت کنند.”

در عین حال آقای برکت گفته که شرکت کنندگان به عنوان اشخاص شرکت خواهند کرد. اعضای شرکت کننده کنفرانس شامل مقامات دولتی، چهره های بانفوذ اپوزیسیون، کمیسیون سیاسی طالبان در دوحه و اعضای جامعه مدنی از جمله زنان، جوانان، رهبران مذهبی و قومی خواهند بود.

برکت گفته که فهرست شرکت کنندگان به دقت آماده شده تا نسبت به نمایندگی همه افغان ها اطمینان حاصل شود.