تیم انتخاباتی امنیت و عدالت به ریاست رحمت الله نبیل جرگه مشورتی صلح را تحریم کرد |
تیم انتخاباتی امنیت و عدالت به ریاست رحمت الله نبیل جرگه مشورتی صلح را تحریم کرد

بازتاب خبرهای 26 حمل 1398

Image Title
۲۶ / حمل ۱۳۹۸

تیم انتخاباتی امنیت و عدالت به ریاست رحمت الله نبیل جرگه مشورتی صلح را تحریم کرد

تیم انتخاباتی امنیت و عدالت به ریاست رحمت الله نبیل گفته که رهبری برگزارکننده جرگه مشورتی صلح وابسته به یک تیم انتخاباتی بوده و فاقد مشروعیت و مقبولیت ملی می باشد.

_98439193_nabil

تیم انتخاباتی امنیت و عدالت و محور مردم افغانستان با نشر یک اعلامیه مشترک امروز دوشنبه (۲۶حمل) گفته برگزاری جرگه مشورتی سؤاستفاده از نهاد‌های با اعتبار ملی، به بهانه نظرخواهی توسط تیم حاکم می باشد و این تیم آن را اقدامی ناصواب، غیر موثر و فاقد مشروعیت حقوقی و سیاسی دانسته. در  این اعلامیه در عین حال تاکید شده که به این این جهت این تیم در جرگه مشورتی صلح شرکت نمی کند.

در این اعلامیه مشترک آمده است که ترکیب تیم رهبری برگزارکننده جرگه مشورتی صلح وابسته به یک تیم انتخاباتی بوده و فاقد مشروعیت و مقبولیت ملی می باشد. تیم انتخاباتی امنیت و عدالت در عین حال آجندای جرگه را مبهم و ناروشن ‌دانسته و گفته که چنین آجندایی گره گشای چالش های روند صلح در کشور نمی باشد.

این در حالی است که پیش از این تیم صلح و اعتدال به رهبری حنیف اتمر و تیم انتخاباتی دیگری به رهبری داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی کنونی نیز شرکت در جرگه مشورتی صلح را تحریم کرده اند.

۲۶ / حمل ۱۳۹۸

ادامه سریال تحریم جرگه صلح؛ نورالحق علومی، احمد ولی مسعود و فرامرز تمنا در جرگه مشورتی صلح شرکت نمی کنند

نورالحق علومی، احمد ولی مسعود و فرامز تمنا از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری جرگه مشورتی صلح را راه گشاه ندانسته و تحریم کردند.

Loya-Jirga

احمدولی مسعود نامزد انتخابات ریاست جمهوری امروز دوشنبه (۲۶ حمل) در یک نشست خبری در کابل گفت که میدان صلح، جنگ و انتخابات همه متعلق به مردم افغانستان نیست. او تاکید کرد کسانی دیگری اند که تمام این میدان‌ها را تسخیر کرده‌اند.

مسعود با اشاره به ایجاد شورای مصالحه نیز گفت که شورای عالی مصالحه متوازن نیست و نامزدان انتخابات ریاست جمهوری آماده اند که تغییرات کلی در روند انتخابات و صلح ایجاد شود.

از سوی هم نورالحق علومی یکی دیگر از نامزدان انتخابات آینده ریاست جمهوری نیز گفت که لویه جرگه مشورتی یک نیرنگ سیاسی است و نمی‌تواند حلال مشکلات در کشور باشد.

همزمان با این دسته انتخاباتی تدبیر و توسعه به ریاست فرامرز تمنا امروز دوشنبه (۲۶حمل) با نشر اعلامیه  ی برگزاری جرگه مشورتی صلح در ماه آینده را غیر ضروری دانسته، آن را تحریم کرده است.

در اعلامیه این دسته انتخاباتی آمده است که گروه طالبان حاضر به مذاکره با حکومت افغانستان نیستند و تاکید کرده که تا در موضع طالبان تغییر نیاید، برگزاری چنین جرگه هایی بیهوده است.

پیش از این تیم های انتخاباتی صلح و اعتدال به ریاست حنیف اتمر، عدالت و امنیت به ریاست رحمت الله نبیل و تیم انتخاباتی ثبات و هم گرایی به ریاست داکترعبدالله عبدالله نیز جرگه مشورتی صلح را تحریم کرده بود

۲۶ / حمل ۱۳۹۸

شهرداری کابل: امکان تخریب برخی منازل نزدیک رودخانه کابل وجود دارد

شهرداری کابل با بیان این که خانه های رهایشی غیرپلانی و خودسر در مجاورت دریای کابل آسیب پذیرترین نقاط در این مسیر به حساب می آید تاکید کرده که امکان تخریب یک تعداد خانه های که در نزدیک سواحل دریا کابل قرار دارند وجود دارد.

kabul city

شهرداری کابل گفته است که برای رسیدگی به مشکلات ناشی از بارندگی های اخیر و سیلاب ها، تیم رسیدگی به حوادث و حالات اضطرار را ایجاد نموده است.

این شهرداری در ادامه افزوده که ماشینری، پرسونل و سایر تجهیزات مورد نیاز را جهت مهار سیلاب ها، در ساحات مربوطه قرار داده و عملا در همکاری با مردم مصروف تحکیم سواحل آسیب پذیر رودخانه کابل می باشد. مسولان شهرداری کابل گفته اند که پرسونل و ماشینری ریاست های کار و تنظیف موظف شده اند تا در هنگام شب نیز مصروف خدمت رسانی به شهروندان باشند.

۲۶ / حمل ۱۳۹۸

اعتراض‌ هزاره‌های پاکستان وارد سومين روز خود شد

اعتراض صدهاتن از هزاره‌های پاکستان، امروز دوشنبه (۲۶حمل)، برای سومین روز پیاپی در شهر کویتۀ این کشور ادامه یافت.

hazirh

این اعتراض‌ها زمانی شروع شد که یک حمله کننده انتحاری روز جمعه در یک بازار در شهر کویته مارکیت میوه فروشی را هدف قرار داد که در آن ۱۹تن که بیشتر آنان هزاره‌‌ها بودند کشته شدند و ده‌ها تن دیگر زخمی شده‌اند.

اعتراض کنندگان می گویند که حکومت پاکستان در حفاظت از آنها ناکام مانده و خواهان عملی شدن وعده های حکومت آن کشور هستند.

۲۶ / حمل ۱۳۹۸

۱۵۰ تن به شمول ۴۰ زن در نشست قطر شرکت خواهند کرد

براساس گزارش ها حکومت افغانستان بعد از چندین روز رایزنی و گفتگو، سرانجام فهرست شرکت‌کنندگان نشست قطر را نهایی کرده است.

photo_2019-04-10_16-12-37

یک منبع ازحکومت افغانستان به بی‌بی‌سی گفته است که شورای رهبری مصالحه بعد از چندین روز رایزنی ۱۵۰ تن به شمول ۴۰ زن را در نشست قطر خواهد فرستاد.

گفته شده که شماری از وزیران، والی‌ها و رهبران سیاسی در ترکیب این هیات به قطر خواهند رفت. هر چند تا کنون مقام های رسمی به صورت علنی در این مورد چیزی نگفته اند.

پیش از این گفته شده که قرار است گفتگوهای بین الافغانی به مدت دو روز به تاریخ ۳۰حمل در دوحه پایتخت قطر برگزار شود.

۲۶ / حمل ۱۳۹۸

احتمال سقوط ولسوالی سانچارک / مسولان محلی خواهان نیروهای بیشتر کمکی اند

مقام های امنیتی از تهدیدات بلند امنیتی ولسوالی سانچارک ولایت سرپل خبر داده اند.

photo_2019-04-10_15-32-38

ذبیح الله امانی سخنگوی والی سرپل امروز دوشنبه (۲۶حمل) در صحبت به خبرنامه گفت که این ولسوالی زیر تهدیدات بلند امنیتی قرار دارد و این تهدیدات افزایش می یابد.

آقای امانی افزود “چندی قبل نیروی کمکی به این ولسوالی اعزام شده و امروز نیز تعدادی از نیروهای امنیتی به این ولسوالی اعزام شده اند. این تعداد کافی نیست و ما نیز از مسوولین درخواست نیروی بیشتر کرده ایم.”

سخنگوی والی سرپل اضافه کرد که درگیری شب گذشته شورشیان طالبان و نیروهای امنیتی در این ولسوالی به شورشیان تلفات زیادی وارد شده اما هنوز آمار دقیق از این تلفات در دست نیست.

در همین حال اسدالله دانش عضو شورای ولایتی سرپل به خبرنامه گفت که تنها مرکز ولسوالی و چند روستای اطراف آن در دست نیروهای امنیتی قرار دارد و در دیگر ساحات طالبان حضور فعال و گسترده دارند.

آقای دانش افزود که نیروهای امنیتی در ولسوالی سانچارک حالت دفاعی دارند و گفت که نیروهای کافی که بتواند این ولسوالی را از وجود شورشیان طالبان پاکسازی کند تا کنون اعزام نشده است.