غنی به نهادهای امنیتی: برای جلوگیری از تلفات ملکی در عملیات نظامی دقت بیشتر شود |
غنی به نهادهای امنیتی: برای جلوگیری از تلفات ملکی در عملیات نظامی دقت بیشتر شود

بازتاب خبرهای 8 حمل 1398

Image Title
۸ / حمل ۱۳۹۸

غنی به نهادهای امنیتی: برای جلوگیری از تلفات ملکی در عملیات نظامی دقت بیشتر شود

ارگ ریاست جمهوری افغانستان امروز (۸حمل) با نشر اعلامیه‌ای از جان باختن غیر نظامیان در عملیات‌های اخیر نیروهای امنیتی افغان در منطقه نهرسراج ولسوالی گرشک ولایت هلمند ابراز تاسف کرده است.

Ghani

در اعلامیه ارگ آمده است که به منظور تحقیقات بیشتر در مورد این رویداد برای نهادهای مسوول وظیفه داده شده تا آنرا به‌صورت دقیق و همه جانبه بررسی کنند، و به خانوادهای قربانیان رسید‌گی عاجل و لازم صورت گیرد.

اعلامیه به نقل از رییس جمهور غنی گفته است که به منظور جلوگیری از تلفات ملکی در عملیات‌های نظامی، نهادهای امنیتی باید از دقت بیشتر کار گیرند. آقای غنی تاکید کرده است که تلفات ملکی در این عملیات‌ها قابل تحمل و قابل قبول نیست.

۸ / حمل ۱۳۹۸

تفاهم‌نامه امنیتی برای تامین امنیت انتخابات ریاست جمهوری امضا شد

تفاهم‌نامه امنیتی میان مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان و نهادهای امنیتی این کشور امروز پنج‌شنبه (۸ حمل) در کابل به امضا رسید.

مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله افغانستان در این نشست گفت نیروهای امنیتی این کشور متعهد به ایجاد فضای امن در انتخابات پیش‌رو هستند.

IEC IECC

او تاکید کرد که آنها می‌کوشند با درس از دوره‌های قبلی انتخابات، امنیت را در مراحل مختلف روند انتخابات از ثبت نام رای دهندگان گرفته تا انتقال مواد مورد نیاز، امنیت نامزدان انتخابات و مراکز رای دهی را به خوبی تامین کنند.

تعهد برای تامین امنیت در انتخابات پیش‌رو در حالی صورت می‌گیرد که به گفته سازمان ملل، انتخابات پارلمانی سال گذشته این کشور خونین ترین انتخابات افغانستان بود.

بر اساس اطلاعات دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما)، در نتیجه حمله‌های طالبان در جریان انتخابات پارلمانی اخیر افغانستان، دست‌کم ۵۶ غیرنظامی کشته و ۳۳۹ غیرنظامی دیگر زخمی شدند.

نیروهای امنیتی افغانستان نیز اعلام کرده بودند که تنها در دو روز انتخابات در این کشور ۳۶ نفر کشته و ۱۲۰ نفر زخمی شدند.

۸ / حمل ۱۳۹۸

سیستم امتحانات بورسیه‌های تحصیلی الکترونیکی می‌شود

وزارت تحصیلات عالی افغانستان امروز پنج‌شنبه (۸ حمل) با آغاز سیستم الکترونیکی امتحانات بورسیه‌های تحصیلی می‌گوید که با راه‌اندازی این سیستم شفافیت، سرعت، دقت و کسب اعتماد مردم به روند امتحانات بورسیه‌ها و نظام تحصیلات عالی در افغانستان بیشتر می‌شود.

mohe

در خبرنامه این وزارت به نقل از نجیب الله خواجه عمری، وزیر تحصیلات عالی آمده است: «ایجاد سیستم برقی امتحانات بورسیه‌های تحصیلی یک گامی دیگر در راستای شفافیت، مبارزه با فساد اداری و ایجاد حکومت‌داری الکترونیکی می‌باشد.»

وزیر تحصیلات عالی افغانستان تاکید دارد که پس از این، امتحانات تمام بورسیه‌های تحصیلی این وزارت از طریق این سیستم انجام شده و استفاده از این روش، زمینه برای شکایات و انتقادات دواطلبان بورسیه‌های تحصیلی باقی نخواهند ماند.

۸ / حمل ۱۳۹۸

احتمال ریزش باران نسبتاٌ شدید همراه با سیلاب در چندین ولایت افغانستان

مسوولان ریاست هواشناسی افغانستان از احتمال ریزش باران نسبتاٌ شدید همراه با سیلاب چندین ولایت کشور خبر داده‌اند.

AMD

ریاست هوا شناسی در یک خبرنامه گفته است که به روزهای جمعه و شنبه به تاریخ های  ۹ الی ۱۰ حمل احتمال ریزش باران نسبتاٌ شدید همراه با سیلاب در ولایات هرات، فراه، هلمند، کندهار، زابل، ارزگان، غور، بادغیس، فاریاب، سرپل، دایکندی، غزنی، پکتیا، پکتیکا، لوگر، سمنگان، بغلان، بلخ، قندز، تخار، بدخشان، نورستان، لغمان، کنر، ننگرهار، خوست وجوزجان  پیش‌بینی می‌شود.

این ریاست مقدار بارندگی را بین ( ۲۰ – ۵۰ ) ملی متر پیش‌بینی کرده است.

۸ / حمل ۱۳۹۸

قاری نصرت باجوری یکی از فرماندهان گروه داعش در ننگرهار کشته شد

مقامات محلی ننگرهار از کشته شدن قاری نصرت باجوری یک فرمانده گروه داعش به شمول سه عضو دیگر این گروه خبر داده‌اند.

RAF-drone_0

دفترمطبوعاتی ولایت ننگرهار امروز پنج شنبه (۸حمل) گفته است که در نتیجه عملیات هوایی طیارات بدون سرنشین ایتلاف بین‌المللی در منطقه باندر ولسوالی اچین ولایت ننگرهار قاری نصرت باجوری که مسولیت قطع جنگلات در این ولایت را به عهده داشت همرا با دو عضو گروه داعش کشته شده است.

بر اساس معلومات ریاست امنیت ملی ننگرهار این افراد با قطع جنگلات امکانات مالی این گروه تروریستی را نیز به عهده داشتند.

۸ / حمل ۱۳۹۸

سفر مقام‌های بلندپایه امنیتی به بلخ

وزارت دفاع ملی افغانستان از سفر مقامات بلند پایه امنیتی و دفاعی در ولایت بلخ خبر داده است.

mod

این وزارت امروز پنچ‌شنبه (۸حمل) با نشر خبرنامه‌ای گفته است که اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع ملی، معصوم ستانکزی رئیس عمومی امنیت ملی جنرال خوشحال سادات معین ارشد امنیتی و جنرال رندی جورج معاون عملیاتی فرماندهی حمایت قاطع برای بررسی وضعیت امنیتی ولایات شمال، به ولایت بلخ سفر کرده اند.

به گفته وزارت دفاع در این سفر در رابطه وضعیت امنیتی صفحات شمال افغانستان با والیان و فرماندهان نیرو های دفاعی و امنیتی در شمال گفت‌وگو کرده و برای بهبود وضعیت امنیتی و رفع تهدیدات هدایات لازم ارایه خواهد شد.

پیش از این نیز سرپرستان وزارت‌های دفاع ملی و امور داخله برای حل تنش‌های اخیر در بلخ، به این ولایت سفر کرده بودند.